Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 23-08-2007, 18:15   #113
Manji
 
Manji's Avatar
 
Reputacja: 1 Manji jest jak niezastąpione światło przewodnieManji jest jak niezastąpione światło przewodnieManji jest jak niezastąpione światło przewodnieManji jest jak niezastąpione światło przewodnieManji jest jak niezastąpione światło przewodnieManji jest jak niezastąpione światło przewodnieManji jest jak niezastąpione światło przewodnieManji jest jak niezastąpione światło przewodnieManji jest jak niezastąpione światło przewodnieManji jest jak niezastąpione światło przewodnieManji jest jak niezastąpione światło przewodnie
Piotr Rosiński h. Nowina

Piotr obrzucił gniewnym spojrzeniem kozaka, już miał mu łeb rozwalic, już ręka świerzbiła, lecz pochamował się gdy dostrzegł, że to kozak to z rejestru i zapewne imc Mariusza kompanion. Z kozakami był ten problem, że ani to chamy ani lachy. Nie wiedział jak z nimi postępowac. Ale skoro walczyc ramie w ramie mu przyjdzie z kozaczyną to wnet problem rozwiązał.

-Zdrastwujcie Wladimirze. Podał mu rękę i uścisnął nie za mocno ani za słabo.

-Wątpię abyś mojego Tatkę znał. Uśmiechnął się raczej przyjaźnie.


-Co do napitku, to z tego co wiem, jedynie dowodzący może zezwolic na picie. Jutro ruszamy, więc do drogi się gotowac, a nie do biesiady. Poza tym Wladimirze, ja pijam jeno miód w asyscie zacnej strawy. Poznawac się będziem na czajkach i w walce z turkiem, ojczyźnie naszej tak bardzo znienawidzonym. Nie czekając na kozaka, ruszył do namiotu, zerknowszy jeszcze na swych ludzi, dał im znak aby się szykowali do jutrzejszej wyprawy.

W namiocie zwrócił się do Leszczyńskiego.

-Mości Mariuszu. Nie gniewaj się, ale czy ty chcesz z tą bandą pijanych wieprzy na turka ruszac? Tatko zwykł mi powtarzac, że "bez dyscypliny wojsko nie jest warte funta kłaków". Turek jest dozbrojony i karny, jeśli mamy skutecznie podjazdu dokonac to i my potrzebujemy karnego wojska, wojska które zna kary i nagrody. Ton głosu Piotra był łagodny i przyjazny. Nie chciał uchybic imc Mariuszowi, lecz obawiał się o powodzenie podjazdu z tak rozpuszczonym wojskiem.

"Może to tylko pozory?" Pomyślał. "Może to karne wojsko, składające się z włóczegów, wyrzutków i innego tałatajstwa."
 
__________________
Świerszcz śpiewa pełen radości,
a jednak żyje krótko.
Lepiej żyć szczęśliwym niż smutnym.
Manji jest offline