Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 03-03-2021, 13:41   #66
Ketharian
Dział Postapokalipsa
 
Ketharian's Avatar
 
Reputacja: 1 Ketharian ma wspaniałą reputacjęKetharian ma wspaniałą reputacjęKetharian ma wspaniałą reputacjęKetharian ma wspaniałą reputacjęKetharian ma wspaniałą reputacjęKetharian ma wspaniałą reputacjęKetharian ma wspaniałą reputacjęKetharian ma wspaniałą reputacjęKetharian ma wspaniałą reputacjęKetharian ma wspaniałą reputacjęKetharian ma wspaniałą reputację
Szanowni gracze, zazwyczaj walka w AFB rozgrywana jest na zasadzie testów przeciwstawnych (ataku oraz testu obronnego). W tym konkretnym przypadku, w ataku z zasadzki na zupełnie zdekoncentrowanego przeciwnika, postanowiłem odstąpić od tej zasady na rzecz znacznie bardziej logicznego testu na pewien stopień trudności. Biorąc pod uwagę fakt, że psychopata jest skupiony na osobie swej ofiary i nie spodziewa się ataku, PT zdefiniowałem jako przeciętnie łatwy (2 + 1k6), a odpowiedni rzut wykonałem w najnowszym poście fabularnym. Poziom trudności testu o wartości 4 (słownie: cztery) faktycznie nie powinien przysporzyć kłopotu, ale dla odświeżenia wiedzy o mechanice i tak przerobimy wszystkie stosowne cyferki na Waszych KP.

Łasica posiada 7 Punktów Akcji. Cztery z nich zużyje na doskok ofiary oraz atak mierzony w gardło, pozostałe trzy posłużą jako premia +3 do testu ataku. Tropiciel posiada niezwykły monokrystaliczny nóż z AliExpress (pod względem mechaniki odpowiednik skalanego ostrza, do którego z powodu specyfiki lokacji startowej BG nie miał dostępu): nóż ten zapewnia premię +3 do testu ataku. Dodając do tego jeszcze Gardę 2 i jedynkę wyrzuconą w samym teście, Łasica uzyskał wynik sumaryczny 9.

Altego posiada bazowo 6 Punktów Akcji, ale jako Bękart Wojny może zapewnić sobie dodatkowe 4, jeśli raz na scenę walki zadeklaruje wpadnięcie w bitewny szał (przy czym zakładam, że taki szał nie musi oznaczać z definicji hałaśliwej furii berserkera, a jedynie szaleńczo odważną determinację). Opierając się na wpisie Rudaad przyjąłem, że krew właśnie zakipiała albinosce w żyłach, przez co pula jej PA wzrosła do 10. 4 PA zostaną zużyte na doskok i cios, reszta pójdzie w premię +6 do ataku. W teście ataku Rudaad wyrzuciła 6, dodatkowo zaś jej broń (własnoręcznie wyprodukowana rękawica z kolcami) jest brutalnym orężem zapewniającym premię +2 do ataku. Po zsumowaniu wszystkich wyników (Garda 4) uzyskałem rezultat 18.

Tak więc obydwa ataki zakończone zostały sukcesem i teraz zacząłem się zastanawiać się, czy któryś z nich aby nie podpada pod zasady Bomby! Oryginalna Bomba następuje wtedy, gdy w przypadku ataku mierzonego (i tylko mierzonego) wartość ataku jest co najmniej dwukrotnie wyższa od wartości obrony (w tym przypadku testu trudności). Kiedyś już się z tą kwestią borykałem, ponieważ nie potrafiłem logicznie wyjaśnić sobie i graczom, dlaczego wyjątkowo celny cios potęguje obrażenia tylko wtedy, kiedy jest ciosem mierzonym, a gdy trafia w losową lokację, dodatkowych obrażeń nie generuje. To dlatego w poprzednich sesjach zastosowałem home rule mówiący, że dwukrotnie wyższa wartość testu ataku od testu obrony wywołuje Bombę z automatu, a nie wyłącznie w przypadku ataku mierzonego. Oczywiście działa to w obie strony i znacząco podnosi śmiertelność rozgrywki, więc jeśli chcecie jednak obniżyć ryzyko nagłej śmierci swoich bohaterów, to po zamknięciu tej sceny zadeklarujcie wolę korzystania z oryginalnej zasady.

Dobra, koniec trucia, sprawdźmy obrażenia! Nóż Łasicy zadaje 2k6, rękawica Altego 1k6+2. I jeden i drugi rezultat zostanie podwojony w oparciu o Bombę, a dopiero potem odejmiemy wartość pancerza tego skurczybyka (Łasica trafił w głowę, Altego w korpus).

Aby pozostawić część wpływów graczy na bieg fabuły, poproszę Anię o zajęcie pustego posta i wygenerowanie rzutu 3k6, gdzie pierwsze dwie cyfry to obrażenia zadane przez Łasicę, a trzecia to cios Altego. Na sam zaś koniec rozliczę fabularnie całość tej akcji i wkleimy opis do pustego posta Ani.

Jakieś pytania? Sugestie? Komentarze?
 
Ketharian jest teraz online