Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 18-03-2021, 09:37   #4
Mi Raaz
 
Mi Raaz's Avatar
 
Reputacja: 1 Mi Raaz ma wspaniałą reputacjęMi Raaz ma wspaniałą reputacjęMi Raaz ma wspaniałą reputacjęMi Raaz ma wspaniałą reputacjęMi Raaz ma wspaniałą reputacjęMi Raaz ma wspaniałą reputacjęMi Raaz ma wspaniałą reputacjęMi Raaz ma wspaniałą reputacjęMi Raaz ma wspaniałą reputacjęMi Raaz ma wspaniałą reputacjęMi Raaz ma wspaniałą reputację
Pozwolę sobie odkopać ten wspaniały temat.

Paradox, aktualny właściciel marki Vampire: The Masquerade wydał w grudniu podręcznik Vampire: The Masquerade Companion.

Podręcznik (w zasadzie dodatek) jest do pobrania całkowicie za darmo ze strony Paradoxu. Jedyny wymóg to posiadanie konta w ich serwisie. Z doświadczenia zauważyłem, że wiąże się to z codziennym spamem z promocjami ich gier. No ale to niewielka cena za 65 stron pdfa rozszerzającego podręcznik do 5 edycji.

Co dostajemy w pakiecie? Przede wszystkim trzy klany, których do tej pory nie było w 5 edycji:
  • Ravanos
  • Tzimisce
  • Salubri

Do tego oczywiście szereg mocy w ramach istniejących już dyscyplin. Twórcy konsekwentnie podążają drogą, którą zarysowali w podstawowej wersji gry. Oznacza to, że Viscitude zostało jedynie pojedynczą mocą w dyscyplinie Protean jako naturalna metoda zmiany ciała. Kolejne moce znane z poprzednich edycji jako część dyscypliny będącej znakiem rozpoznawczym Tzimisce są również dodane do "drzewka" Protean. Jednak wymagają posiadania właśnie mocy Viscitude z 2 poziomu Protean.

W mojej ocenie są to bardzo ciekawe zabiegi, które szybko zrozumieją nowi gracze. Gorzej z ludźmi, którzy Wampira ograli wzdłuż i wszerz. Rzeczy dotąd oczywistych trzeba uczyć się na nowo.

Trzecią rzeczą jest oficjalna errata kwestii z podręcznika podstawowego. Jest to najkrótszy fragment (raptem 2 strony), ale zmienia dwie istotne kwestie, które jako MG odnotowałem przez ostatni rok, a mianowicie unikanie przez graczy Blood Surge, oraz problem z rozliczaniem tak zwanych Messy Criticals.

Wiem, że we wszystkich prowadzonych przeze mnie grach czynniki te wprowadzę natychmiast.
 
__________________
Wszelkie podobieństwo do prawdziwych osób lub zdarzeń jest całkowicie przypadkowe.

”Ludzie nie chcą słyszeć twojej opinii. Oni chcą słyszeć swoją własną opinię wychodzącą z twoich ust” - zasłyszane od znajomej.
Mi Raaz jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem