Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 29-03-2021, 22:22   #27
Bardiel
Interlokutor-Degenerat
 
Bardiel's Avatar
 
Reputacja: 1 Bardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputację
Wprowadziłem pierwszą część zmian.

LISTA ZMIAN
1) Pozbycie się kości k100 z rozgrywki. Nie ma już bonusów procentowych. Są punkty, które zapewniają dodatkowe rzuty kością k4 przy konfrontacji (lub odejmują te kości w ramach kary). Konsekwencją tego są zmiany wielu wzorów:

Zmiana wzoru na trafianie - od tej pory porównywane są wyniki atakującego i broniącego:
Test na trafienie - broń biała:
(punkty trafień x k4) + (ZTW x k4) + (specjalizacja x k4) + (nietrafione ataki pod rząd x k4)
kontra
Parowanie: k4 + (ZTW x k4) + (specjalizacja x k4) + (parowanie x k4)
lub
Unik: k4 + (SR x k4)
[jeśli atakujący uzyska wyższy wynik, niż broniący - trafienie zaliczone]

Zmiana wzoru na przebicie/ominięcie pancerza:
Test na przebicie pancerza - broń biała:
Atak: (SM x k4) + (specjalizacja x k4)
kontra
Obrona: (WT x k4)
[jeśli atakujący uzyska wyższy wynik, niż broniący - trafienie zaliczone]

Test na ominięcie pancerza - broń biała:
Atak: (PS x k4) + (specjalizacja x k4)
kontra
Obrona: (PP x k4)
[jeśli atakujący uzyska wyższy wynik, niż broniący - trafienie zaliczone]

Test na rozpoznawanie akcji / cechy przeciwnika:
Broniący: (PS x k4)
vs
Atakujący: (PS x k4)
[jeśli broniący uzyska wyższy wynik, niż atakujący - rozpoznanie udane]

2) Zmiana zasady działania WSW i wyczerpania - od tej pory ilość WSW oznacza przez ile tur postać będzie walczyć na pełnych obrotach. Po tym czasie wszystkie jej wyniki będą dzielone przez pół i nie można już tego zmienić (nie da się już przeczekiwać i odzyskiwać punktów WSW). Powodem tej zmiany jest to, że liczenie tego było koszmarnie upierdliwe i dość łatwo można było unikać negatywnych skutków słabej kondycji (np. przeczekując tury, w których i tak nie można było atakować). Teraz postać o mocnym WSW zyska realniejszą przewagę.

- Gracz, który przeczekał turę może wybrać dowolną, jedną cechę przeciwnika i poznać jej wartość (zarówno bazową, jak i aktualną). Wprowadzam taką możliwość, aby przeczekanie dawało jakąś faktyczną korzyść, skoro nie będzie teraz regenerować punktów WSW.

- Usunąłem "Brak obrony" z listy dostępnych akcji obronnych. Skoro akcje już nie kosztują punktów, nie ma sensu ich nie używać.


3) Zmieniłem działanie kilku efektów:

- Złamanie korpusu od tej pory będzie zabierać połowę punktów SM i połowę ZTW zamiast 2. Dodatkowo połowę PS i SM. 2 to bardzo dużo dla słabej postaci i nic dla mocnej. A trafić obuchem w korpus jest ciężej niż innymi rodzajami oręża. Tak będzie sprawiedliwiej.

- Trafienie bronią tnącą w głowę nie wywołuje już krwawienia, tylko ogłuszenie (czyli tak samo jak bronią obuchową). Doszedłem do wniosku, że broń tnąca też powinna mieć możliwość natychmiastowego zakończenia walki. Tym bardziej, że od strony fabularnej prowadziłoby to do niezłych absurdów - np. ktoś dostałby w głowę dwuręcznym kriegsmesserem i zacząłby krwawić, zamiast paść trupem na miejscu.

- Udany unik wywołuje u przeciwnika wytrącenie z równowagi - w następnej akcji (ofensywnej lub defensywnej) rzuca mniejszą ilością kości (ilość kości jest zredukowana o połowę SR unikającego).

4) Przerobiłem atak równoczesny:
ATAK RÓWNOCZESNY - bohater po prostu ignoruje atak przeciwnika. Przyjmuje atak nie próbując się bronić i ufając, że ochroni go pancerz.
Przy ataku równoczesnym nie można wykorzystywać umiejętności specjalnych.
Postać, która wykonuje atak równoczesny, najpierw otrzyma cios od przeciwnika (gwarantowane trafienie), dopiero później próbuje zadać własny - jej przeciwnik ma prawo zastosować parowanie lub unik (trafienie nie jest gwarantowane).



W następnej kolejności popracuję nad podziałem broni. Obecny jednak mi nie odpowiada i jest zbyt sztywny. Ciężko go wpasować w niektóre sytuacje. Mam w głowie inną alternatywę, która nie będzie zastraszająco skomplikowana (być może nawet bardziej intuicyjna dla gracza), a poprawi jakość.
 
Bardiel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem