Wątek: Czy D&D gryzie?
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 30-08-2007, 09:16   #24
malahaj
 
malahaj's Avatar
 
Reputacja: 1 malahaj ma wspaniałą reputacjęmalahaj ma wspaniałą reputacjęmalahaj ma wspaniałą reputacjęmalahaj ma wspaniałą reputacjęmalahaj ma wspaniałą reputacjęmalahaj ma wspaniałą reputacjęmalahaj ma wspaniałą reputacjęmalahaj ma wspaniałą reputacjęmalahaj ma wspaniałą reputacjęmalahaj ma wspaniałą reputacjęmalahaj ma wspaniałą reputację
Czepianie sie mechaniki DDeków, ze jest skomplikowana, ma mnóstwo z powietrza wziętych współczynników i jest "nie realistyczna" nie ma większego sensu. Ona właśnie taka miał być. Została stworzona dla ludzi, którzy lubią mechanikę, dla których jest ona ważnym, jeśli nie najważniejszym elementem sesji/RPG i którzy czerpią satysfakcje ze znajomości (często na pamięć) setek reguł i zawiłości sytemu. Umiejętność poruszania sie wśród setek zasad, zasad opcjonalnych i czego tam jeszcze, jest powodem do dumy, po pozwala rozwiązywać mechanicznie, mechaniczne wyzwanie stawiane przed graczami. O możliwości zbudowania potężniejszego bulida niż kolego już nie wspominam. I w tym wszystkim sprawdza się doskonale, a jej popularność świadczy o tym, ze ludzi lubiących grać w ten sposób jest całkiem sporo.

IMO niechęć do tego systemu wiąże się z tym, że nie każdy to potrafi. Ja nie potrafię. Wkurza mnie konieczność nauczenia sie tych wszystkich cyferek, nie umiem i nie chce babrać sie w zasadach, po to aby mój w założenia potężny wojownik, faktycznie był potężnym wojownikiem, a nie chłopcem do bicia dla znawców d20. O sztywnym trzymaniu sie mechaniki już nie wspomnę, a jest ono często konieczne, aby te wszystkie wypasione postacie mogły pokazać swoje możliwości. Co nie zmienia faktu, że mam szacunek dla tych, którzy to potrafią. Widza i umiejętność logicznego myślenia co poniektórych mnie poraża. Tyle, ze to jestem ja, a inny IMO też tego nie potrafią i na tej podstawie stwierdzają, że system jest be. Na tej samej zasadzie samochód jest be, bo przywaliłem w słup. Może, najpierw trzeba było nauczyć sie jeździć?

D&D nie gryzie, tyle że w D&D grać też trzeba umieć.
 
__________________
naturalne jak telekineza.
malahaj jest offline