Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 18-08-2021, 20:20   #1
Jaśmin
 
Jaśmin's Avatar
 
Reputacja: 1 Jaśmin ma wspaniałą reputacjęJaśmin ma wspaniałą reputacjęJaśmin ma wspaniałą reputacjęJaśmin ma wspaniałą reputacjęJaśmin ma wspaniałą reputacjęJaśmin ma wspaniałą reputacjęJaśmin ma wspaniałą reputacjęJaśmin ma wspaniałą reputacjęJaśmin ma wspaniałą reputacjęJaśmin ma wspaniałą reputacjęJaśmin ma wspaniałą reputację
Mroczny geniusz Karla Wagnera

Hej.
Niemal każdy miłośnik literatury ma swego mistrza, niedościgły ideał na ołtarzu prozy, zwłaszcza dotyczy to tych, którzy sami piszą, mniej lub bardziej poważnie. Mój ideał ma wiele twarzy, a jednym z nich jest Karl Wagner, pisarz fantasy, w pakiecie z jego antybohaterem Kane'm, pierwszym mordercą, skazanym na wieczną tułaczkę po świecie kreowanym przez wyobraźnię autora.
Zapoznałem się z twórczością mistrza niemal trzydzieści lat temu. Teraz sięgnąłem po Wichry Nocy, przeczytałem raz jeszcze moje ulubione opowiadanie - Mroczna Muza, napocząłem kolejne - Ofiarowanie. I nie po raz pierwszy wciągnęło mnie bez reszty. Muszę doczytać do końca.
Co mnie ciekawi, Wagner zdaje się prowadzić czytelnika do konkluzji - zło, do którego zdolny jest człowiek, niczym jest w obliczu ukrytych światów, planów demonów i piekieł rozmaitych. Nawet Kane, człowiek zdeprawowany i nikczemny do szpiku kości w zetknięciu ze złem innych płaszczyzn, karleje.
Zapoznając się z literaturą współczesnych mistrzów, zauważam odwrotny trend. Niech przemówi Andrzej Sapkowski:

Cytat:
Mamo, czy to demony? Diabły?
Cicho dziecko. To nie demony, czy diabły.
Gorzej.
To ludzie.
Podobne zdanie na powyższy temat zdaje się mieć wielu współczesnych poczytnych prozaików. Kres, Gemmel, Piekara,Ćwiek, że wymienię tylko tych.
Z kolei Lovecraft, King, czy Masterton zdają się bliżsi Wagnerowi. Prawda?
Nie oczekuje jakiegoś wielkiego odzewu, ale gorąco zachęcam każdego miłośnika fantasy do zapoznania się z Wichrami nocy, Cieniem anioła śmierci, Pierścieniem z krwawnikiem i, last but not least, Pajęczyną utkaną w ciemności.
Można by dużo opowiadać o zaletach wymienionych powieści. Krótko, jeśli chcesz, by zimny paluch strachu podrapał cię po karku, przeczytaj. Wyobraźnię twą autor nieuchronnie wciągnie w swoje czary.
Udanych seansów.

Cheers
 
__________________
Myśląc nigdy nie doszedłem do żadnych wniosków.
Ale to nie powód by nie myśleć.
Zdrajca, obciąć mu jajca! Tchórz, wsadzić mu nóż! Kiep, pałą przez łeb!
Hejt? Kijem przez grzbiet.

Ostatnio edytowane przez Jaśmin : 18-08-2021 o 20:42.
Jaśmin jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem