Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 21-10-2021, 03:38   #6
Campo Viejo
Northman
 
Campo Viejo's Avatar
 
Reputacja: 1 Campo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputację
Cytat:
Napisał Vashti Zobacz post
Jako, że uniwersum H.P.Lovecrafta jest umieszczone w latach 70-90 kiedy podziały rasowe były bardzo mocno widoczne zastanawiam się nad problemami (lub czasem drobnymi korzyściami) płynącymi z tej sytuacji.
Również byłem pewien, że chodzi o antybohaterów, a nie czarnoskóre postacie. siła sugestii czarnego charakteru.

Zakładam, że sesja będzie odbywać się na południu, bo przed wielka migracja czarnych na północ, która była od I w.św. do lat 70tych, to problemy czarnych na północy były zupełnie inne i długo by o tym pewnie pisać.

Jeżeli chcecie bawić się w bardziej dokładne historycznie niż „stereotypowe problemy czarnoskórych” na południu czyli stanach konfederatów, demokratów, to od końca wojny secesyjnej do końca lat siedemdziesiątych byli niewolnicy mieli swój trudny i gorzki, aczkolwiek renesans. W tym okresie stali się najpierw wolnymi ludźmi, potem otrzymali obywatelstwo, prawo do dochodzenia swoich praw w sądach, a następnie mężczyźni prawo do głosowania. Mniej więcej w tej kolejności, ale to istotne nie jest. Wtedy, choć segregacja była obecna, to mimo biedy i trudności kłód rzucanych pod nogi, jak na przykład zakaz zeznawania czarnych przeciwko białym w sądach, to czarnoskórzy mieli o wiele lepiej niż później, aż do czasu lat 60tych XX wieku.

Dlaczego? Ponieważ kongres w tym czasie poprawiając konstytucję dał im szereg praw a aby były respektowane prawa i obowiązujące, na południu stacjonowało wojsko, aby tego pilnować. KKK był trzymany na krótkiej smyczy, przywódcy trafiali za kraty. Przynależność była ścigana z urzędu.

Z początkiem lat 80tych XIX wieku przez wycofanie wojska, na południu zaczęły się prześladowania. Jak grzyby po deszczu wyrastały tak zwane „Sundown Towns”, które miały prawa godziny policyjnej dla kolorowych. Większość wręcz zakazywała mniejszościom osiedlania się, mieszkania czarnym w granicach miasta, a przebywanie przyjezdnym po zmroku kończyło się w najlepszym przypadku przepędzeniem przez szeryfa lub zbrojną milicję, nocą w areszcie, a w najgorszym pobiciem, gwałtem lub linczem.

Oba te okresy, cechuje bardzo podobny schemat pośród czarnoskórych mieszkańców. Żyli biednie głównie z rolnictwa dzierżawiąc zazwyczaj od swoich byłych właścicieli ziemię, aby nie były to grunta żyzne, lecz te najgorszego sortu.
Ich życie kulturalne i społeczne skupiało się wokół kościołów i szkół. Pastor był generalnie liderem społeczności, a ich chęć zdobywania nauki była tak wielka, że szkoły czarnych były obecne wszędzie gdzie osiedli.

Generalnie w tamtych czasach aż do reform lat 70-90 XX wieku, czarni byli najbardziej pracowitą grupą społeczną, najbardziej religijną, niejednokrotnie o wiele lepiej wykształconą od białej biedoty, której było wokół nich zawsze proporcjonalnie więcej.

Miasteczka czarnych na południu często lepiej radziły sobie gospodarczo od sąsiadujących białych, mimo nierównej konkurencji, co wzbudzało jeszcze większą niechęć, zadrość.

Małżeństwa mieszane między czarnymi i białymi były wyjęte spod prawa, tak samo jak karalny był homoseksualizm. Za uprawianie seksu między tą samą płcią było w niektórych stanach można było być skazanym nawet na śmierć. Transwestyci karani grzywnami, a i nawet zamykani w więzieniach.

Cytat:
Napisał Vashti Zobacz post
Mam nadzieję że znajdzie sie ktoś chętny dodać swoje uwagi , albo podać mozliwości urozmaicenia gry postaci z nieco wyizolowanej grupy społecznej jaką w tamtych czasach była czarna mniejszość.
Motywy do wykorzystania na sesje
  1. W początkowym okresie restytucji, na przykład skrytość KKK, które zeszło do podziemia. Pomoc armii i względne poczucie bezpieczeństwa czarnoskórych.
  2. W okresie kiedy zaczęły się represje, wyzysk i ograniczenie praw po wycofaniu wojska, młodzi czarni ludzie zderzali się z nową rzeczywistością, którą co prawda dobrze znali w swym wychowaniu, lecz mniej z autopsji, a więcej z opowieści urodzonych w niewoli starszych pokoleń. To zderzenie światów w sesji. Wycofywanie armii nadzorującej miejscowe władze. Wyjście KKK z podziemi. Lincze, palenie gospodarstw, doprowadzanie do bankrucji i zadłużania czarnych farmerów.
  3. Przebywanie po zachodzie słońca w Sundown Town to może być sesja survival „Od zmierzchu do świtu”.
  4. Romans, miłość między czarnym i białym BG. Nie były takie związki wcale też chętnie akceptowalne pośród czarnych rodzin.
  5. Ogrywanie transwestyty, gaya lub lesbijki przez postać. Generalnie domy publiczne miały zakaz oferowania usług homoseksualnych, ale w podziemiu, pod stołem to było obecne.
  6. Motyw oskarżenia czarnoskórego, który nie mógł zeznawać w swojej obronie, bo świadectwo byłoby przeciwko osobie białej.
  7. Rodzące się kolorowe dziecko w rodzinie białych było często szokiem wcale nie z powodu zdrady, choć na tych oskarżeniach najczęściej się kończyło. Geny odmiennej rasy do dzisiaj pojawiają się w tak białych, jak i czarnych rodzinach.
  8. W czasach niewolnictwa, zdarzały się przypadki niewolników wyglądających jak biali ludzie. Niewolnictwo prawnie wiązało się z tym, czy matka była niewolnicą. Jeżeli była, to choćby dzieciak wyglądał jak biały, to oprócz lepszego traktowania, nadal byłby czyjąś własnością. Motyw takiej zahaczki, gdzie postacie myślą, że mają do czynienia z białym, a który jest byłbym niewolnikiem, może być ciekawy. Jak również odgrywanie takiej postaci, która udaje białego i modli się, aby dziecko nie urodziło się czarne, bo ożenił się z białą kobieta, która o tym pojęcia nie ma.
Do poczytania/obejrzenia.
  • The Tragedy of Pudd’nhead Wilson książka napisana przez Marka Twain: chłopcy zamienieni przy porodzie, którzy wyrastali na plantacji w nie swoich rolach społecznych. Jeden został niewolnikiem, drugi zarządcą.
  • Free State of Jones (2016). Film o białym rolniku, który na południu Missisipi zrobił enklawę dla białych dezerterów i czarnych walczących z konfederatami, oraz o późniejszych czasach restytucji.
    Jest też książka (2001) z podtytułem „Mississippi's Longest Civil War” ale wedle recenzji to bardziej dokument niż fabuła.

Vashti, wrzucaj posty w edytor tekstu przed publikacja. Wyłapie literówki i orty.
 
__________________
"Lust for Life" Iggy Pop
'S'all good, man Jimmy McGill

Ostatnio edytowane przez Campo Viejo : 21-10-2021 o 04:03.
Campo Viejo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem