Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 18-09-2004, 14:18   #27
Nijel
 
Reputacja: 1 Nijel ma wyłączoną reputację
Cytat:
Filozoficzna różnica pomiędzy moralnością, a etyką jest dość znaczna. Moralnosć wypracowuje całe społeczeństwo, a nawet ludzkość. Etyka, jako sądy moralne, kształtowana jest indywidualnie, gdyż, przykładowo, każdy może mieć swoje zdanie na temat eutanazji.
Mółbym się zgodzić, gdybyś kompletnie nie pomylił pojęć Oczywiście wyjaśniłeś kwestję synonimów, ale w ten sposób będziemy dyskutować o samych pojęciach! Etyka to nauka o moralności! Nie można brać ogółu do opisu szczegółu - tak właśnie według Ciebie wyglądałby dział filozofii zwany etyką.Tak jakbyś powiedział, że astronomia to nauka o fizyce.
To każda indywidualna jednostka ma swoją bardziej lub mniej określoną kwestję (pojęcie) moralności. Bierze się ona zarówno z wychowania, religii i otoczenia przez jednostki, które indywidualnie, podobnie pojmują pojęcie moralnościi. Etyka właśnie zajmuje się takimi zachowaniami w społeczności i zachowaniem jednostki jedno i drugie można określić jako moralność.
Na przykładzie eutanazji: nie popieram, bo uważam, że to niewłaściwe, tak nie powinno się robić, to jest sprzeczne z moimi zasadami. Gdybym się zgodził na czyjąś eutanazję, postąpiłbym niemoralnie i wbrew sobie.
Lekarze mają z góry określone zasady i prawa, których wszyscy się trzymają i w tej małej białej społeczności mówimy, że eutanazja jest sprzeczna z etyką lekarską. Robią to co uważają za właściwe i "dobre".
Sam się trochę już zakręciłem i żadne kontrargumenty nie przychodzą mi do głowy, bo nie myślałem, że ktoś mógłby określać etykę na podstawie jednostki. Tym mnie zaskoczyłeś.
Zamień miejscami słowa "etyka" i "moralność" a zgodzę się z Tobą w 100%
 
__________________
Niel aep Laureavandrell von Haeridalis Suldanessalaar
Ile na'mela en coiamin ar'amin cron'ile ed'haba amad. Allalen.
Nijel jest offline