Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 15-05-2022, 23:25   #31
Wired
 
Wired's Avatar
 
Reputacja: 1 Wired nie jest za bardzo znany
@Gladin, nie kłócimy się, rozmawiamy mamy inne skojarzenia czytając ten sam tekst i stąd dyskusja ale nie ma to nic wspólnego z sesją bo MG się wypowiedział odnośnie wizji świata, nasze dywagacje są czysto akademickie - sorka za spam.

@Alex nie taka fringe, po prostu zwracamy uwagę na inne aspekty, a ja nie mając za wiele materiałów z 2ed (w sumie poza Księgą Zbawienia) sięgnąłem po opis do 1ed Ogólnie wygląda na to że Tilea przeszła lifting między 1 a 2 edycją i z 1ed opisów na kształt epoki hellenistycznej przekształciła się w stronę renesansowych Włoch.
W 1ed tileańczycy są ciemnoskórymi kupcami o czarnych włosach (skojarzenie z arabami a nie włochami), odnośnie polis to w 1ed są to zwalczające się miasta-państwa, nie regiony, no i w 2ed księdze Zbawienia znalazłem na 10 stronie info że Tilea istnieje dużo dłużej od Imperium, jest starożytną kolebką ludzkiej cywilizacji i pochodzi z niej wiedza dana im przez boginię mądrości (skojarzenie z Ateną i Atenami) wywodzi się z niej język klasyczny, astronomia, medycyna, teologia, a na sieci jest info że też demokracja!
I tu mnie kupili, ta władza ludu dopełniła skojarzenie z Grecją

Potem zajrzałem do sieci i internet wspomina 5ed army book który mówi o Tylos jako początkach Tilei - czyli grecko-macedońska nazwa na miasto na półwyspie arabskim, no i na sam koniec moich skojarzeń ta nieszczęsna pika, w 2ed Zbrojownia pokazuje tileańską pikę jako 6 metrowy kawałek drewna którym nie da się walczyć w zwarciu - zwróć uwagę że na tym obrazku księcia Pigallo który wkleiłaś piki są krótsze/włoskie, wielkości 2ch rosłych mężczyzn a nie ponad 3ch na co wskazuje opis z ZbrojowniSŚ.

No ale te opisy z Księgi Zbawienia mówią o przeszłości Tilei, więc jak rozumiem w 2ed nadali Tilei włoski charakter a to co było w starym army booku, 1 edycji i hellenistyczne z natury wrzucili jako przeszłość regionu.

 

Ostatnio edytowane przez Wired : 15-05-2022 o 23:48.
Wired jest offline