Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 16-05-2022, 17:12   #33
Alex Tyler
Młot na erpegowców
 
Alex Tyler's Avatar
 
Reputacja: 1 Alex Tyler ma wspaniałą reputacjęAlex Tyler ma wspaniałą reputacjęAlex Tyler ma wspaniałą reputacjęAlex Tyler ma wspaniałą reputacjęAlex Tyler ma wspaniałą reputacjęAlex Tyler ma wspaniałą reputacjęAlex Tyler ma wspaniałą reputacjęAlex Tyler ma wspaniałą reputacjęAlex Tyler ma wspaniałą reputacjęAlex Tyler ma wspaniałą reputacjęAlex Tyler ma wspaniałą reputację
Użyłam spoilerów, bo dałam się zbaitować, a nie chciałam zalewać wątku niepotrzebnym morzem tekstu

Nie krytykuję niczyjego stylu gry i podejścia do treści książeczek, ale jak już rozmawiamy, o czym mówi konkretne dzieło, to lepiej opierać się na tym co w nim napisano. A nie prywatnej fikcji (headcanonie).

A, że książki/filmy/gry/komiksy czasami sobie (wzajemnie) przeczą to naturalna kolej rzeczy. W niemal każdym uniwersum. Niekiedy to kwestia ego twórcy, który koniecznie musi inaczej, innym razem ignorancji lub lenistwa, często też faktu, że stare i obszerne franczyzy/settingi są niemożliwe do spamiętania. Jednak wierzę w krytyczną analizę tekstów i dlatego staram się opierać na wersjach bardziej sensownych i lepiej popartych dowodami.

Wiadomo, że poszczególne wizje odbiorców mogą rozbijać się o semantykę i wieloznaczności. I fakt, 1e i 2e dzieli prawie 20 lat. Sporo się od tego czasu zmieniło. Lecz mimo wszystko dla mnie wspomniane fragmenty z 1e wcale nie są zbyt jednoznaczne (może poza opisem Miragliano, który świadczy na korzyść mojej tezy). Są dość ogólnikowe. Do tego akurat mapa (starego) świata i nazewnictwo praktycznie się nie zmieniły od tamtej pory. A przede wszystkim, powtórzę po raz kolejny, GW nigdy nie słynęło w dizajnie z subtelności, więc gdyby chciało zrobić z Tilei 2,5k KI w głównej mierze quasihelladę, to nie czaiłoby się z jakimiś subtelnymi podobieństwami w opisach lokacji, tylko na pełnej pojechało (pseudo)greckimi imionami i nazwiskami mieszkańców, toponimami, określeniami oręża i taktyk oraz jednostek wojskowych i administracyjnych. Jeśli przytoczone wcześniej przykłady ze Starego Świata są niewystarczające, to zobaczcie sobie pseudomezoamerykańskich jaszczuroludzi. Nikt nie bawił się w mgliste pisanie, że mają w miastach piramidy schodkowe (które IRL spotykane były na całym świecie), tylko zżynano, ile się dało, wszystko to, co było oczywiste. Zatem nawet jeśli w opisie Tilei znajdzie się jakieś odosobnione fragmenty świadczące (albo sprawiające takie wrażenie) o nawiązaniach do Rzymu, Etrusków, Greków itd. to najwyżej będą zaledwie smaczki, a nie wyznacznik głównego theme lokacji. Bo to po prostu nie w stylu twórcy.

 
__________________
„Everything that lives is designed to end. We are perpetually trapped in a never-ending spiral of life and death. Is this a curse? Or some kind of punishment? I often think about the god who blessed us with this cryptic puzzle... and wonder if we'll ever get the chance to kill him”.
Alex Tyler jest offline