Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 07-06-2022, 19:43   #93
Asmodian
 
Asmodian's Avatar
 
Reputacja: 1 Asmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputację
Cytat:
Dodam od siebie, że w podręczniku do 2 edycji Pathfindera są jakieś bzdury genderowe, żeby dodawać na swojej karcie postaci "pronouns" i jeszcze w dziale mistrza gry jest o "odpowiedzialności" mistrza gry do wyrzucania normalnych graczy, gdy ci nienormalni poczują się niekomfortowo.
Dementuję to. Nic tam takiego nie ma. Jest tylko wzmianka, że jeśli płeć postaci jest określona (jakakolwiek), to warto dodać zaimki. Biorąc pod uwagę jakie mieszanki potrafią robić gracze, mając pierdylion dodatków, opcji, featsów etc. , to chyba uzasadniona rada?.

Odpowiedzialność mistrza gry jest - za rozwiązywanie problemów w grze na bieżąco - z przedstawionymi przykładami. Nie ma słowa o "normalności" i "nienormalności" a jedynie o tym, by gra była fair i komfortowa dla wszystkich. Właściwie standardowe BHP dla misia gry jak radzić sobie z trudnym "contentem" - biorąc pod uwagę zmniejszający się wiek odbiorców podręczników, wskazówki takie też wydają mi się uzasadnione.

Cytat:
Nie wspomnę nawet, że w podręczniku o ważnych dla Pathfindera BNach (chyb a to się nazywa Lost Omens Legends) jako pozytywna postać jest przedstawiona zboczona kobieta, która atakuje ludzi za bycie normalnym.
Tu się nie wypowiem, bo nie klasyfikuję zachowania BNów jako "normalne/nienormalne" a raczej jako spójne z przedstawionym światem lub nie. Golarion akurat jest ciekawy w kilku miejscach i wygląda na całkiem badassowe miejsce. Pełno tam tyrani i konceptów, które dziś pewnie nie mieszczą się w ogóle w standardach normalności kogokolwiek tutaj (kraina rządzona przez umarlaków czy wiedzmy chociażby). Nie wiem, czy jest dobrze odzwierciedlany w sesjach - te na forum wydają mi się bardzo klasyczne, wręcz cukierkowe, bo chyba większość traktuje Pathfindera jako klona DDków, w takiej ładnej, kolorowej, wręcz kreskówkowej oprawie. Jak bajki dla dzieci. To oczywiście tylko moje odczucie, i nie wątpię, że ktoś uważa inaczej.

Cytat:
A wady?
Rzekłbym, klasyczna bolączka Pathfindera i ogólnie DDków. Brak balansu pomiędzy klasami. Magia > miecz.
Mentalnie Pathfinder 2 to wciąż D&D 3,5 (tak jak Luc du Lac wspomniał )z dodatkiem rzeczy zerżniętych z DD5ed. (Backgrounds np.). Tylko w do DD5 postać robię w kilka minut, nawet nie rozpisując na kartce, a tu ten numer mi nie wychodzi, bo muszę intensywnie kartkować podręcznik.
Nawigowanie po podręczniku głównym to zgroza. Przy kreacji postaci non stop trzeba zmieniać rozdział w trakcie kreacji bohatera, głownie między skills a feats, które dostaje się w poszczególnych krokach kreacji postaci.
Spellsy w środku podręcznika zamiast na końcu - w DD to duże ułatwienie.
 
__________________
Iustum enim est bellum quibus necessarium, et pia arma, ubi nulla nisi in armis spes est

Ostatnio edytowane przez Asmodian : 07-06-2022 o 19:46.
Asmodian jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem