Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 11-09-2007, 13:31   #18
Cordy
 
Reputacja: 1 Cordy nie jest za bardzo znany
Ja zaczynałem od Kryształków, w zasadzie jak tylko pojawiły się w Mimie. Przyjemnie wspominam te czasy, muszę przyznać.
Niemniej nie polecę tego systemu całkowicie początkującym ludziom. IMO najlepszy na początek jest Warhammer. Proste zasady, proste statystyki, proste umiejętności. Drugą edycję znam słabo, więc ciężko mi o niej mówić, ale pierwsza jest naprawdę dobra na rozpoczęcie przygody z RPG
Dedeki wychodzą trochę gorzej, głównie ze względu na sporą kostkomanię i masę zasad opcjonalnych. Niestety nakierowują też przez to na klasyczny "dungeon crawling" i zabijanie potworów dla expa.

Z kolei na pewno nie polecałbym Świata Mroku, kiedyś pewien "młody" się zainteresował Wampirem, wytłumaczyliśmy mu o co chodzi, trochę pograliśmy. Ani razu się nie pojawił później i nie gra z tego co wiem. Może to nasza wina, niemniej Świat Mroku jest trochę za bardzo nastawiony na odgrywanie postaci i "powagę sesji", raczej nieczęsto się spotyka wesołych wodziarzy.

Wracając jeszcze do Warha i jego mrocznego klimatu. Cóż, każdy MG prowadzi jak chce i nie jest koniecznością prowadzenie w konwencji dark. Podręcznik to nie Pismo Święte, jest tylko "drogowskazem". Szczerze powiedziawszy więcej pograłem Warha w konwencji heroic, niż dark.


Cytat:
Napisał Grey Zobacz post
W D&D jesli rzucasz na atak i nie trafiasz, to nie znaczy ze NIE TRAFILES, tylko oznacza, ze nie zadales obrazen.
No nie do końca... Jeśli rzucasz na atak i nie trafiasz, to nie trafiasz. Jesli trafiasz, to niekoniecznie zadajesz obrażenia. HP -> Hit Points, czyli w dokładnym tłumaczeniu Punkty Trafienia, w polskiej wersji Punkty Wytrzymałości. W zasadzie w Dedekach ciężko o coś takiego jak żywotność, najbardziej do niej podobna jest wartość Budowy (Constitution).

Grey, jeśli będziesz zainteresowany kontynuowaniem dyskusji na ten temat, to może jakiś noiwyu topic, albo priv?
 
__________________
Jeśli nie masz co robić, czytaj książkę, nie mój podpis.
Cordy jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem