Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 06-08-2022, 17:19   #5
Nuada
 
Nuada's Avatar
 
Reputacja: 1 Nuada ma wspaniałą reputacjęNuada ma wspaniałą reputacjęNuada ma wspaniałą reputacjęNuada ma wspaniałą reputacjęNuada ma wspaniałą reputacjęNuada ma wspaniałą reputacjęNuada ma wspaniałą reputacjęNuada ma wspaniałą reputacjęNuada ma wspaniałą reputacjęNuada ma wspaniałą reputacjęNuada ma wspaniałą reputację
Bonifacy, jasne, że tak. Jeden lubi zbierać znaczki, a drugi rozwiązywać łamigłówki. I luz. Dla każdego coś innego. W projektowaniu mechaniki też nie ma nic złego.

Uważam to jednak za marnowanie czasu, skoro jest taka różnorodność i niemal nieograniczony dostęp masy do silników erpegowych. Można przebierać do woli i używać wedle uznania.

Jeżeli jednak to lubisz i sprawia ci to przyjemność, to dobra twoja. Nie zamierzam cię od tego odwodzić, ani podcinać ci skrzydeł.

Dla mnie to jednak nadal wyważanie otwartych drzwi i tyle.

____
Ja z kolei pozwolę sobie wejść w polemikę z Kellym. Zapewne krótką, ale co tam.
Ilość sesji online w jakich brałem udziałem, zdecydowanie przeczy temu, że dobry MG powinien znać swoich graczy i ich potrzeby.
Każdy zapewne brał udział w sesjach z ludźmi, których nie znał, a czasami nie wiedział o nich nic poza jakimś tam internetowym nickiem.

Czy to przeszkodziło w tym, żeby sesja była udana? Oczywiście, że nie.

Dobra znajomość osobowości i potrzeb ludźmi z którymi gramy na pewno może pomóc stworzyć dobry klimat sesji, ale nie uważam, żeby to był warunek konieczny do czegokolwiek.

Natomiast elastyczność i zdolność improwizacji, to na pewno ważna i użyteczna cecha.
Scenariusz ważna rzecz i nawet jeśli gramy czysty railroading, to i tak warto umieć wprowadzać zmiany i reagować na poczynania graczy.
Takiej umiejętności nabywa się wraz z ilością rozegranych gier i tylko tak można się tego nauczyć.

Oczywiście doświadczony gracz też nie będzie, a raczej nie powinien psuć zabawy i na siłę iść wbrew pewnym założeniom gry, tylko po to aby obnażyć braki w umiejętności prowadzenie rozgrywki przez MG.
Niejako powinien dobrowolnie dopasowywać decyzje podejmowane przez postać którą kieruje do ogólnego schematu rozgrywki i nieraz godzić się, że idzie jak po sznurku, który przygotował MG.

To jednak temat na zupełnie inną dyskusję, podobnie jak umiejętność pisania i przygotowywania elastycznych scenariuszy.
 

Ostatnio edytowane przez Nuada : 06-08-2022 o 23:15.
Nuada jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem