Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 02-09-2022, 18:32   #16
Alex Tyler
Młot na erpegowców
 
Alex Tyler's Avatar
 
Reputacja: 1 Alex Tyler ma wspaniałą reputacjęAlex Tyler ma wspaniałą reputacjęAlex Tyler ma wspaniałą reputacjęAlex Tyler ma wspaniałą reputacjęAlex Tyler ma wspaniałą reputacjęAlex Tyler ma wspaniałą reputacjęAlex Tyler ma wspaniałą reputacjęAlex Tyler ma wspaniałą reputacjęAlex Tyler ma wspaniałą reputacjęAlex Tyler ma wspaniałą reputacjęAlex Tyler ma wspaniałą reputację
Cytat:
Napisał Nuada Zobacz post
Alex Tyler, powiem tak - samo PbtA, jako mechanika nie jest zła. Trochę jednak tak średnio mi ona do tego systemu pasuje. Niby jest elastyczna, opisowa, ale w systemie, gdzie strach i groza mają nadrzędne znaczenie, to oddawanie w ręce graczy sporej części przedstawiania efektu rzutu, mocno wypacza obraz historii i potrafi utrudnić prowadzenie MG. Przynajmniej, ja tak miałem.
Jednym słowem, jak do Kultu, to ta mechanika jest za bardzo indie, jak na mój gust.
W formie pbf-u na pewno nie będzie ona odgrywała decydującej roli i może w ten sposób uda się zminimalizować jej negatywne strony.
Jej głównym zadaniem w sesji będzie zatem stworzenie zespołu cech i umiejętności w oparciu o które będę wiedział do czego jest zdolna dana postać.

Jeżeli masz jakieś sugestię, które twoim zdaniem usprawnią mechanikę, to z chęcią posłucham.
Ja w ogóle niezbyt przepadam za PbtA Choć w tym wypadku nie do końca mi o nie chodzi.

Twój zarzut do mechaniki Kultu jest sensowny. Mnie z kolei najbardziej irytuje w niej zamysł designerski, podobny do tego z innego rpga – Mothership, a mianowicie: gracze mają dużo częściej ponosić porażki, niż zwycięstwa. W takim kostkowym fatum ma niby tkwić jakiś horrowo-rozpaczliwy aspekt budujący atmosferę czy coś tam. Mnie jednak takie podejście trochę zniechęca do szukania rozwiązań, a dużo bardziej do ryzykowania. Co może z czasem stworzyć pewien impas, czy rodzić frustrację. Zdecydowanie bardziej wolę uczciwy rozkład szans. Zwłaszcza że nadzieja to istotny element opowieści o cięższym klimacie. Stanowi dobry motor napędowy do stawiania czoła różnym wyzwaniom, czy horrorom. Gdy gra jest ustawiona na niekorzyść uczestników, nielicznym będzie się chciało ją wykrzesać, by mimo wszystko starać się i próbować do końca.

Jakichś konkretnych propozycji na ten moment nie mam. Z luźnych pomysłów, to można by na przykład obniżyć bazowe PT o 1. Lub po prostu bardziej kreatywnie i pobłażliwie interpretować wyniki rzutów kośćmi.

Tak czy inaczej, nie musisz się zbytnio przejmować moją opinią. Przy tylu chętnych bez problemu możesz zagrać vanilla lub storytelling
 
Alex Tyler jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem