Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 24-09-2022, 19:12   #30
Ketharian
Dział Postapokalipsa
 
Ketharian's Avatar
 
Reputacja: 1 Ketharian ma wspaniałą reputacjęKetharian ma wspaniałą reputacjęKetharian ma wspaniałą reputacjęKetharian ma wspaniałą reputacjęKetharian ma wspaniałą reputacjęKetharian ma wspaniałą reputacjęKetharian ma wspaniałą reputacjęKetharian ma wspaniałą reputacjęKetharian ma wspaniałą reputacjęKetharian ma wspaniałą reputacjęKetharian ma wspaniałą reputację
W wątku “Opowieści” umieściłem kolejne opowiadanie przełożone na polski z użyciem niektórych Waszych propozycji. Tutaj chciałbym natomiast wspomnieć o tłumaczeniach, nad którymi pochyliliśmy się w wątku komentarzy sesji “Ogród Czarnego Lwa”. Na tapetę poszły tam terminy związane z Primerem, skażeniem chorobą, stygmatami leperezy oraz nazwami dla narkotyku Burn, wytwarzanego z komórek pozaziemskiego wirusa.

Na początek kilka słów objaśnienia, o czym rozmawiamy. Kiedy w 2073 na Ziemię spadły asteroidy, przyniosły ze sobą niespodziewanego gościa: mikroorganizmy będące formą pozaziemskiego życia. Mikroorganizmy te, określone później mianem wirusa Primer, to grzybnia o właściwościach mutogennych, w dużej koncentracji zdolna do zmiany ekosystemu i zapoczątkowywania procesów ewolucyjnych tworzących bardziej złożone formy życia. W stuleciach po Eshatonie wirus zmutował w kilku odmiennych wersji, biorących swój początek w kraterach wybitych przez asteroidy - przy wszystkich różnicach, jego cechą wspólną jest rozrost skażającej naturę grzybni oraz zdolność do multiplikowania komórek na żywych nosicielach.

W oryginalnej wersji wirus nazywany jest Primerem (zachowałem tę nazwę w tłumaczeniach jako nazwę naukową), zaś choroba nosi nazwę Sepsis - moi gracze wysunęli propozycję przekładu na Pleśń, którą od razu zaaprobowałem. Stan zaawansowanego skażenia Pleśnią ludzkich nosicieli to leperoza, oni sami zaś to leperosi.

Jeśli chodzi o Burn, ja stosuję jako nazwę wiodącą Płon, ale używamy też mnóstwo wersji potocznych jak żarnik, sparzeń, parzeń, spalacz, czy wypalacz.


 
__________________
Królestwo i pół księżniczki za MG gotowego poprowadzić Degenesis!
Ketharian jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem