Wątek: Izamal
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 16-09-2007, 13:29   #27
nonickname
 
nonickname's Avatar
 
Reputacja: 1 nonickname ma wspaniałą reputacjęnonickname ma wspaniałą reputacjęnonickname ma wspaniałą reputacjęnonickname ma wspaniałą reputacjęnonickname ma wspaniałą reputacjęnonickname ma wspaniałą reputacjęnonickname ma wspaniałą reputacjęnonickname ma wspaniałą reputacjęnonickname ma wspaniałą reputacjęnonickname ma wspaniałą reputacjęnonickname ma wspaniałą reputację
Grey ja za parę dni będę socjologiem z tytułem (zresztą pracę piszę o RPGowcach). O społeczeństwach i kulturze wiem sporo. Oczywiście, że takie myśli w takich społeczeństwach by się nie pojawiały. Byłyby to zjawiska marginalne. Zdarzałyby się, ale nie na taką skalę na jaką byśmy chcieli. Gwałt i morderstwo są nieakceptowanymi zachowaniami w społeczeństwach a jednak do nich dochodzi. Są one szczególnie piętnowane, ale występują. Tak samo byłoby z buntem Izamalczyków. No i oczywiście RPG jest przede wszystkim zabawą. Dlatego nawiązuje się między uczestnikami tej zabawy umowa społeczna. Przymykamy oko na pewne rzeczy, niedociągnięcia na rzecz rozrywki. Na rzecz zaspokojenia naturalnej potrzeby odprężenia. Dlatego światy/settingi/realia RPG nie powinny być za wszelką cenę jak najwierniejsze np historii średniowiecza. Trzeba pamiętać o tym, że uczestnicy sesji RPG to osoby żyjące tu i teraz. Wiele aspektów, takich jak na przykład zachowania społeczne średniowiecznych ludzi są niezrozumiałe dla graczy RPG.

Nie można z drugiej strony pozwolić sobie na zbytnią dowolność, czy nawet błędy logiczne. To trudna sztuka znalezienia złotego środka między dobrą zabawą a PRAWDOPODOBNOŚCIĄ świata.

Trochę wymieniliśmy z Pacalem PW. I jest ciekawy darmowy system indie o uciekaniu : http://www.1km1kt.net/rpg/Bacchanal.php
Uwaga tylko dla dorosłych ! ! !
 
__________________
Arkham Radio

Ostatnio edytowane przez nonickname : 16-09-2007 o 13:45.
nonickname jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem