Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 02-11-2022, 17:10   #11
Ketharian
Dział Postapokalipsa
 
Ketharian's Avatar
 
Reputacja: 1 Ketharian ma wspaniałą reputacjęKetharian ma wspaniałą reputacjęKetharian ma wspaniałą reputacjęKetharian ma wspaniałą reputacjęKetharian ma wspaniałą reputacjęKetharian ma wspaniałą reputacjęKetharian ma wspaniałą reputacjęKetharian ma wspaniałą reputacjęKetharian ma wspaniałą reputacjęKetharian ma wspaniałą reputacjęKetharian ma wspaniałą reputację
Pomyślałem sobie, że może w takim razie opiszę dokładniej ideę funkcji kompromisowej (a raczej - jak słusznie zauważył Rewik - systemu szybkiego feedbacku).

W tej wersji wyłączony zostaje system zbierania punktów za pozytywne komentarze oraz redukowania ich za negatywne. Wystawione komentarze mają status neutralny oraz wartość punktową 0. Po co zatem są w ogóle potrzebne? Ponieważ dzięki możliwości dorzucenia krótkiego tekstu pod postem widocznego jedynie dla piszącego albo adresata takie komentarze stają się bardzo praktycznym narzędziem do szybkiego feedbacku. Można w nich poprosić o rzut, można przekazać tajną informację tylko dla danego gracza albo skomentować samą treść. W uproszczeniu działa to podobnie jak PW, ale jest łatwiejsze w obsłudze, kiedy potrzebujemy krótkiego przekazu - klika się w ikonkę pod postem i wpisuje uwagę.

Czego w tej wersji nie mamy? Całego nieszczęsnego panelu do zbierania punktów, który w połączeniu z kasowaniem ich negatywami wywoływał sporo frustracji u części użytkowników. Co więcej, i tak już wadliwy z powodu inflacji punktów panel miał wbudowane zabezpieczenia, które w teorii miały chronić przed nadmiernym nabijaniem punktów w kółku wzajemnej adoracji - mechanizm ten pozwalał napisać ponowny komentarz pod postem danego usera dopiero po rozdaniu punktów reputacji dwudziestu innym użytkownikom. I oczywiście pewna grupa użytkowników obchodziła ten system wrzucając w ciągu doby (lub dwóch, nie pamiętam) dwadzieścia „pustych” reputek randomowym userom wybranym często losowo z puli aktywnych sesji (to te osławione „trzy krzyżyki”, ponieważ w większości takich pustych komentarzy służących do wyrobienia normy userzy wpisywali +++).

Po wyłączeniu funkcji naliczania punktów możemy wyłączyć te uciążliwe limity pozwalając tym samym dopisywać uwagi do posta bez ograniczeń (z wyjątkiem zasady - jeden post, jeden komentarz. Co istotne, w panelu użytkownika w miejscu, gdzie teraz znajduje się okno „Notatnik użytkownika” pojawi się tabela z dwudziestoma ostatnimi otrzymanymi komentarzami, a obok nich link do właściwego posta, co czyni nawigację bardzo łatwą i szybką.

Tak to właściwie z grubsza wygląda. Na ten moment wydaje mi się, że niczego nie pominąłem. I jeszcze moja prywatna uwaga do komentarza wyczytanego w innym wątku (nie mam teraz możliwości, aby wyszukać właściwy post ręcznie). Otóż pojawił się argument przeciwników zarówno starej reputacji jak i systemu feedbacku (vel kompromisowego), że ten drugi jest równie szkodliwy jak oryginalny, bo chociaż znika z niego zapalny wątek nabijania punktów, to wciąż może być wykorzystywany (w uproszczeniu) „do krzywdzenia słowem”. I tutaj chciałbym zaznaczyć, że jeśli mielibyśmy twardo trzymać się tej linii, to musielibyśmy na przykład natychmiast zlikwidować funkcję PW jako narzędzia pozwalającego niemal dokładnie tak samo „krzywdzić słowem”. Za uproszczenie przepraszam, ale sądzę, że dobrze oddaje całość tej kwestii.

EDIT: zdaję sobie sprawę, że wyszedł mi opis naszpikowany subiektywną niechęcią do oryginalnego systemu, proszę zatem wziąć na to poprawkę (zwolennicy oryginalnej wersji na pewno widzą to inaczej).
 
__________________
Królestwo i pół księżniczki za MG gotowego poprowadzić Degenesis!

Ostatnio edytowane przez Ketharian : 02-11-2022 o 17:18.
Ketharian jest offline