Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 02-11-2022, 22:38   #17
Ketharian
Dział Postapokalipsa
 
Ketharian's Avatar
 
Reputacja: 1 Ketharian ma wspaniałą reputacjęKetharian ma wspaniałą reputacjęKetharian ma wspaniałą reputacjęKetharian ma wspaniałą reputacjęKetharian ma wspaniałą reputacjęKetharian ma wspaniałą reputacjęKetharian ma wspaniałą reputacjęKetharian ma wspaniałą reputacjęKetharian ma wspaniałą reputacjęKetharian ma wspaniałą reputacjęKetharian ma wspaniałą reputację
Sposób działania starego systemu reputacji - ciąg dalszy

Ten opisany powyżej mechanizm miał predyspozycje do wzajemnego „boostowania” sobie repki na zasadzie odwzajemnionej reakcji - ktoś podbił Ci ranking o 500 pkt to w większości przypadków wypadało się zrewanżować i treść merytoryczna bądź literacka nagradzanych postów zazwyczaj traciła znaczenie (zazwyczaj, bo jednak ja regularnie znajdowałem u siebie na tablicy komentarze userów nawiązujące treścią do zawartości punktowanego posta, więc to nie była stuprocentowa reguła pustego nabijania repki). Niemniej jednak, całość przypominała - bez urazy dla osób żywiących sympatię do punktacji - istny wyścig szczurów tworzących koterie dopalające sobie nawzajem wyniki.

Ale funkcja pozytywnej reputacji, choć generowała niesnaski typu „jakim cudem koleś mający tylko 100 postów może już mieć 60k reputy?”, była mniejszym problemem od funkcji negatywnej. Chociaż są na pewno userzy zupełnie nieczuli na ten aspekt, to sądzę, że mało kto nie poczuł ukłucia drzazgi, kiedy na tablicę wjeżdżał mu negatyw silnego usera kasujący setki skrzętnie ciułanych punktów. Na samym początku - przyznaję się bez wstydu - też czułem żądzę uczestnictwa w tym wyścigu popełniając wszystkie towarzyszące mu patologiczne występki. I pamiętam jak mi zerwało czapkę, kiedy po zwróceniu uwagi nieuprzejmej graczce uwagi w Krzykaczu jej wpływowa rankingowo protektorka zrugała mnie za pomocą negatywa wbitego w losowo wybrany post kasując równe 1000 pkt. Od oburzenia po wymianę ostrych PW, poszło grubo we wzajemnych odpisach (chociaż pozostało to finalnie między nami). Faktem jest, że kombinacja redukcji komuś punktów plus wsadzenia kąśliwego negatywa działała na bardziej wrażliwych na taki atak userów niczym czerwona płachta i jak słusznie wielu uczestników dyskusji podkreśla, rodziło to wiele konfliktów rozlewających się później na całość forum.

Jak już wspomniałem, istniały pewne mechanizmy mające utrudniać zaawansowane farmienie (dzięki za podpowiedź, Shewa, tego słowa mi brakowało). Miały one postać limitu dawanych reputek na dzień (albo 10 albo 20 w ciągu 24 godzin, dokładnie nie pamiętam) oraz obowiązku oceny dwudziestu innych userów przed ponownym daniem reputki temu pierwszemu. I to właśnie owocowało farmieniem, czyli waleniem jak popadnie bezwartościowych dla „biorcy” feedbacków byle tylko wyrobić normę i móc ponownie premiować własną koterię.

I to w zasadzie wszystko, co mi na ten moment przychodzi do głowy. Elenorsar, gdybyś miał dodatkowe pytania, wal śmiało!
 
__________________
Królestwo i pół księżniczki za MG gotowego poprowadzić Degenesis!

Ostatnio edytowane przez Ketharian : 02-11-2022 o 22:42.
Ketharian jest offline