Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 08-01-2023, 22:49   #570
sieneq
 
sieneq's Avatar
 
Reputacja: 1 sieneq ma wspaniałą reputacjęsieneq ma wspaniałą reputacjęsieneq ma wspaniałą reputacjęsieneq ma wspaniałą reputacjęsieneq ma wspaniałą reputacjęsieneq ma wspaniałą reputacjęsieneq ma wspaniałą reputacjęsieneq ma wspaniałą reputacjęsieneq ma wspaniałą reputacjęsieneq ma wspaniałą reputacjęsieneq ma wspaniałą reputację
Pozwole sobie jeszcze pociagnąc temat

KP jest z Roll20, fajnie działa mechanicznir, dużo rzeczy "sama" rozlicza.

Cytat:
Napisał Campo Viejo Zobacz post
Z tego co ja zauważyłem, choć nie grałem na drugiej edycji, to nacisk został położony na to, aby wydawać punkty nadziei na lewo i prawo mając ich więcej ale w ciemno przed rzutem czyli może nawet nie potrzebując, bo deklaracja automatycznie zjada bonus. Takie podejście rozwadnia i rozmydla wartość nadziei. Teraz jest ona cenna i teoretycznie używana do istotnych rozliczeń a kiedy wchodzi to sprawia, że wiesz, że to właśnie dzięki niej. Dlatego nie podoba mi się rozwiązanie z drugiej edycji.
No, jest to zdecydowanie bardziej hazardowe, i nam nadzieja schodziła b. szybko - dużo podczas walk i testów, gdzie postacie pomogaly innym, wydajac nadzieję by dać towarzyszowi dodatkowa kostkę.

Cytat:
Napisał Campo Viejo Zobacz post
Co do Cienia, to oddanie bout of madness w ręce gracza imo sprawdza się tylko w przypadku dojrzałych graczy, którzy mają do siebie zdrowy dystans, aby zagrać tak jak by było źle dla ich postaci i na tyle odpowiedzialnie, aby wpisywać się w założenia klimatu i wypełnić sens tego narzędzia. Myślę, że jest duże ryzyko, że wielu graczy rozcieńczy taki epizod szaleństwa i wyjdzie z tego konflikt na pół gwizdka na kilku płaszczyznach. Ta zmiana myśle została wprowadzona może też ze strachu przed Loremasterami, którzy zupełnie nie stosują safety tools i graczami których trzeba traktować jak figurki z porcelany. (...)
W czasie, gdy grałem, były 3 przypadki Bout of madness. Moment i przebieg był wybrany prerz graczy, ale przy konsultacji z MG.
Ja akurat mojego BG ocaliłem przed tym, wybierając opcję oczyszczenia z cienia kosztem otrzymania permanentnego punktu cienia (chwila, gdy zadał ostateczny cios bestii, którą ślubował ubić wydała się temu sprzyjać fabularnie - niby taki doniosły czyn pozwala postaci pozbyć się nagromadzonego cienia, ale zetknięcie z tak plugawą istotą pozostawia na nim trwałe piętno, którego bardzo trudno się pozbyć). To ciekawa opcja.

Cytat:
Napisał Campo Viejo Zobacz post
Będąc jednak przy Cieniu, to ja to widzę jak wyjątkowe narzędzi i nadużywanie otrzymywania jak i automatycznego czyszczenia się z niego, bardziej pasuje do gierki komputerowej niż przełożenia na klimat Śródziemia. Gollum przez setki lat staczał się, Boromir miał dwa większe epizody, jeżeli wziąć reakcje Gandalfa i Galadriel na Jedyny Pierścień to on miał w bezpośrednim kontakcie, a ona w samej wizji posiadania kontaktu. Dlatego imo, mniej i rzadziej i oddając w ręce testów korupcji to co nie wchodzi z automatu jako papierek lakmusowy działania postaci, który sam wystawia sobie ocenę testu, tym lepiej.
Tu trudno mi się wypowiedzieć, za mało gemralem w 1 i 2 edycję, zeby wydać werdykt.
Mam wrażenie, ze 2ed zakłada ogólnie inny styl.przygód, niz 1, gdzie bardzo duzy nacisk był połozony na interakcje spoleczne, a same lokacje, w których czaiło się zlo, byly bardziej tĺem i niejako przy okazji bohater mógl dostać się pod wplyw cienia. Landmarki z 2ed dają wìększe szanse natknięcia sie na źródla cienia pochodzącego od grozy (upiory w ruinach, kurhanach itd.) i my złapaliśmy wiekszość cienia wlaśnie z tych źrodeł.

Te landmarki mają jakiś klimat, ale przygody z 1ed miały w sobie coś więcej. Tyle, ze byly raczej liniowe.

Cytat:
Napisał Campo Viejo Zobacz post
Zmiana, która mi się nawet podoba w mechanice to ruchomy TN, w którym atrybuty mają większe wykorzystanie na testy niż tylko forma bonusu z nadziei.
TN są przez to często wyższe. Nam testy bardzo często nie wchodziły, i to pomimo nadziei, bonusów itd.

Cytat:
Napisał Campo Viejo Zobacz post
Jednak odejście od przyznawania punktów rozwoju za jakość zdawanych testów jest imo gorszym rozwiązaniem, które nie usprawiedliwia ułatwień w zdawaniu testów i rozdawania z automatu po odbębnieniu sesji.
Mi też się to rozwiązanie mniej podoba.

Cytat:
Napisał Campo Viejo Zobacz post
Mam wrażenie, że jako całość druga edycja gorzej wypada, a niektóre jej elementy, które są dobre, jeśli wprowadzone do pierwszej edycji, będą niczym innym jak domową zasadą, wprowadzoną przez użytkownika systemu, który nie rozumiał balansu, który może być naruszony (dlatego autorzy zrezygnowali z tak wielu rozwiązań w całości, które nie były złe, a wręcz bardzo dobre - aby stworzyć balans na potrzeby ich nowych rozwiązań).
Cóż by tu powiedzieć... na 1ed patrzę z nostalgią, bo i klimat, i styl podrecznikow ( te grafiki...) i mnostwo fajnych rozwiazań... Ale 2ed juz teraz chyba jest bardziej popularna wsrod graczy niz 1. Jak szukałem kiedys na Youtube nagrań z sesji PL, to chyba jedną znalazlem, a EN też nie za duzo. A teraz mnoża się jak kroliki (co wcale nie znaczy, że ilość = jakość).

Cytat:
Napisał Campo Viejo Zobacz post
Pamietam nasze rozważania o podróży na PW. Przy stole może i lepiej zasady drugiej edycji się sprawdzają. Ciężko mi ocenić, bo nie testowałem i pewnie nie będę mial okazji, a ten segment jest w zasadzie jedyną kompletnie inną spójnie mechaniką. Czy na pbf ułatwiłby i urozmaiciłoby grę i jeśli tak, to czy istotnie?
Nie wiem, czy to by obiektywnie urozmaiciło gre, ale mi się podoba

Miałem okazję trochę wypróbować - nie mogłem.byc na jednej z sesji, a że była wtedy podróż, to wymyśliłem ze sam ja sobie rozegram z wykorzystaniem dodatku Strider mode do gry solowej, gdzie są bardziej rozbudowane tabelki wydarzeń, i na ich podstawie opiszę tę podróz "na lastinnową modłę". I jak dla mnie całkiem fajnie to zagrało, możesz zerknąć:
https://docs.google.com/document/d/1...t?usp=drivesdk (pierwsza scena nawiązuje do wydarzeń z poprzedniej sesji, a trzy kolejne to właśnie zdarzenia wynikające z trzech - nieudanych - testów podróży).
 

Ostatnio edytowane przez sieneq : 08-01-2023 o 23:02.
sieneq jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem