Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 20-03-2023, 07:46   #10
Wired
 
Wired's Avatar
 
Reputacja: 1 Wired nie jest za bardzo znany
Cytat:
Napisał Mi Raaz Zobacz post
Nie ma wprost o wymogu posiadania nauczyciela do dyscyplin, ale w opisie Mawli jest wzmianka o tym, że mogą uczyć dyscyplin. To kwestia interpretacji. Ja zazwyczaj w swoich sesjach interpretowałem to tak, że klanowe można rozwijać bez nauczyciela, tak jak się chce.
Nie ma nic takiego jak "nauczyciel dyscypliny", nie ma czegoś takiego też w opisie Mauli, ani w polskim ani angielskim podręczniku nie ma słowa o uczeniu dyscyplin.

To są moce z krwi, coś jak wrodzone zdolności, pewnego dnia odkrywasz że umiesz stać, innego że biegać, a kolejnego łapać w biegu uciekającą zwierzynę

By rozwinąć nową dyscyplinę potrzebna jest jedynie odpowiednia krew wampira, oraz standardowo odpowiedni rezonans. Aby zwiększyć już znaną potrzebna krew o odpowiednim rezonansie. By rozwinąć klanówkę też potrzebna jest krew o odpowiednim rezonansie.

Właściwie największym ograniczeniem do nauki jest fakt że większość wampirów nie wie że pijąc krew innych klanów mogą wytworzyć w sobie ich unikalne zdolności, więc nie będą mieć inklinacji by je gryźć (tym bardziej że grozi to więzami krwi, uzależnia, a za diabolizm jest czapa).

Z podręcznika:
Cytat:
Postać uzyskuje kropki w jakiejś Dyscyplinie albo podczas procesu jej tworzenia, albo gdy nabywa je później za punkty doświadczenia. Żeby móc wydać na nie zdobyte doświadczenie, musi wpierw żerować na ofiarach o odpowiednim Rezonansie (zobacz s. 227). Aby w trakcie gry nauczyć się całkowicie nowej Dyscypliny, która nie należy do jej klanowych, postać musi również spróbować Krwi kogoś, kto ją posiada.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cytat:
Napisał Mi Raaz Zobacz post
Każdy klan może mieć wszystko z dwoma wyjątkami:
Magia Krwi (Tremere i Banu Haquim)
Alchemia Cienkokrwistych (Cienkokrwiści)
Z jednym (choc i tu nie jestem pewien), Magia Krwi co prawda wymaga nauczycieli
Cytat:
W odróżnieniu od innych Dyscyplin, o których można powiedzieć, że rozwijają się w sposób
organiczny
dzięki wybieraniu przez wampira właściwych ofiar, praktykujący Magię Krwi potrzebują nauczycieli.
a tym bardziej jej rytuały, ale nie oznacza to że nie można znaleźć Banu Haqim co zechce nauczać

(nawiasem mówiąc podręcznik tu jest lekko niespójny bo w akapicie o uczeniu dyscyplin nic nie napisali o wyjątkach, dodali dopiero w opisie Magii Krwi, osobiście jako MG jestem w stanie sobie wyobrazić że komuś po dziabnięciu Tremere i skosztowaniu ludzkiej krwi o odpowiednim rezonansie wyostrzył się smak i ma teraz "A Taste of Blood" - ale to już zgoda od MG, co do zasad potrzebny nauczyciel dla magii).

Co do ewentualnego wyjątku, (Alchemia Słabej Krwi) to nie znalazłem przeszkód, poza faktem nieposiadania słabej krwi potrzebnej do eliksirów, by wampir nie mógł się jej nauczyć, a potem po prostu polował na składniki wśród młodych. Jest opcja destylowania w ciele śmiertelnika lub zwykłym kotle, więc w teorii to jedynie kwestia wiedzy i połączenia rzadkich składników. Oczywiście żaden wampir nie będzie się zniżał do takiego kombinowania by imitować to co mu naturalnie przychodzi, ale według mechaniki raczej się da (do doczytania). Co ważne nie znalazłem nigdzie info że taki eliksir stworzony przez Alchemika nie zadziała na wampira, niektóre nawet są konkretnie w tym celu (jak wybudzenie z letargu) ale to już kwestia do rozważenia przez MG i pewnie zależnie od eliksiru.
 

Ostatnio edytowane przez Wired : 21-03-2023 o 13:38.
Wired jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem