Wątek: Broadsword
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 02-02-2024, 20:05   #13
Bardiel
Interlokutor-Degenerat
 
Bardiel's Avatar
 
Reputacja: 1 Bardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputację
Cytat:
Napisał Asmodian Zobacz post
Muszę to naprostować. Broń o której piszesz była jak najbardziej używana w Polsce, a fakt iż nie była popularna wynika raczej z jej wysokiej specjalizacji.
Nie napisałem, że jej nie używano. Napisałem, że "nie zdobyła popularności".


Cytat:
Napisał Asmodian Zobacz post
Używana była właściwie tylko w określonych wypadkach - głównie przez spieszone rycerstwo i właściwie tylko przeciwko takowemu, więc można by napisać, że nie była to najpopularniejsza broń w ogóle. Po prostu na zachodzie było więcej konfliktów zbrojnych, i jej użycie po prostu jest lepiej udokumentowane niż u nas.
Używano tam, gdzie wśród rycerstwa bardziej popularna była walka piesza, niż konna - czyli np. w Anglii. Stąd właśnie tam wiele zachowanych okazów.
W Polsce rycerstwo na piechotę walczyło rzadko, prawdopodobnie dlatego "Pollax" i bronie podobne do niego się nie przyjęły.


Cytat:
Napisał Asmodian Zobacz post
Jest co najmniej jeden konflikt w którym polskie wojska takowego pole-axa używały, bo są na to źródła pisane (rolle popisowe rot zaciężnych polskich, gdzie występuje często pod nazwą obuch długi, obuch wielki, obuch z szydłem), jak i co najmniej jedno źródło ikonograficzne(Bitwa pod Orszą), na którym widać nie tylko wzmiankowany pole-axe, ale również cały przegląd broni drzewcowej o żeleźcu złożonym.
A) A skąd wiesz, że określenia "obuch długi", "obuch wielki" albo "obuch z szydłem" odnoszą się właśnie do pollaxa? Dołączono rysunek poglądowy do tych roll popisowych? Skąd taka pewność? Bo piszesz o tym z wielkim przekonaniem, a równie dobrze te określenia mogą odnosić się do młota lucerneńskiego, który w tej części Europy jest już lepiej udokumentowany i bardziej prawdopodobny.
B) "Bitwa pod Orszą" - bardzo proszę o screen, wycinek na którym pojawia się konkretnie pollax. Nie słyszałem o tym i sam go nie widzę. Widzę dużo halabard, ale nie pollax.
Ja z mojej strony nie znalazłem w polskiej literaturze naukowej żadnego określenia na Pollax i wg wszystkich czytanych przeze mnie opracowań nie ma żadnego zachowanego w Polsce okazu takiej broni. Nie znalazłem żadnego dowodu na używanie takiej broni, choć to oczywiście nie wyklucza, że gdzieś jej użyto.


Cytat:
Napisał Asmodian Zobacz post
Nie wiem, czy nie chodzi ci czasem o szpadon (po ang. spadroon), czyli broń która ewoluowała raczej ze szpady, niż z szabli, a ujednolicenie nazw i parametrów broni postępuje właściwie od końca XVIIIw, czyli początków rewolucji przemysłowej, gdzie broń zaczyna się produkować masowo.
Francuska szabla ("sabre") model 1882 - do tego się odnosiłem. Oficjalnie nazywana szablą z tego co wiem, a całkiem prosta.



Cytat:
Napisał Asmodian Zobacz post
Backsword to nie typ miecza, tylko określenie jednosiecznej konstrukcji głowni w broni białej. Co ciekawe, ten termin angole stosują też to nauki szermierki kijkiem, a takie określenie w staropolskim języku było - palcat. Dlaczego to ważne, to o tym za chwilę.
Czy typ miecza czy głowni, czy słusznie czy niesłusznie - można sobie dywagować. Jeden rabin powie tak, drugi inaczej. To są umowne kwestie. Fakt jest taki, że angole postanowiły mówić tak na pałasz jednosieczny.


Cytat:
Napisał Asmodian Zobacz post
Modelowy "broadsword"...nie istnieje, co nie powinno dziwić biorąc pod uwagę ponownie kontekst historyczny, w jakim ta broń była używana.
Jak wspomniałem na starcie, definicje są umowne, podobnie jak terminy. Powiedziałem "modelowa", bo wpisuje się dobrze w definicję "broadsword" - po prostu spełnia te kryteria.


Cytat:
Napisał Asmodian Zobacz post
Zauważy chyba każdy, że pomijając kosz przy jelcu, to konstrukcyjnie po prostu miecz jest.
Zgadzam się. To wszystko są tak naprawdę po prostu miecze. Szable, rapiery, szpady, pałasze, miecze długie, krótkie itd. to miecze. To my współcześnie szalejemy na punkcie katalogowania tego. Użytkownicy tych broni się tak nie cackali, ale nam się przydaje żeby wiedzieć o czym mówimy.


Cytat:
Napisał Asmodian Zobacz post
Tak samo z bronią jednoręczną używaną tą grupą technik - nie ma zasadniczo znaczenia, czy miecz jest krótki, długi, czy ma kosz, czy osłonę palców.
Nie jestem pewny czy dobrze rozumiem tutaj co chcesz wyrazić, bo postawa jest znacząco inna między jednoręczną a dwuręczną bronią. To raczej oczywiste, zakładam że to wiesz i po prostu nie rozumiem co chcesz przekazać.
 
Bardiel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem