Wątek: Broadsword
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 03-02-2024, 10:00   #17
Asmodian
 
Asmodian's Avatar
 
Reputacja: 1 Asmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputację
Cytat:
Nie napisałem, że jej nie używano. Napisałem, że "nie zdobyła popularności"
Nigdzie nie zdobyła popularności, bo była zbyt wyspecjalizowana by ją zdobyć. Podobne zadanie spełniały gizarmy(bill, billhook) czy halabardy, i tych źródłowo jest o wiele więcej.

Cytat:
A skąd wiesz, że określenia "obuch długi", "obuch wielki" albo "obuch z szydłem" odnoszą się właśnie do pollaxa? Dołączono rysunek poglądowy do tych roll popisowych? Skąd taka pewność? Bo piszesz o tym z wielkim przekonaniem, a równie dobrze te określenia mogą odnosić się do młota lucerneńskiego, który w tej części Europy jest już lepiej udokumentowany i bardziej prawdopodobny
A) a skąd wiesz, że nie, skoro określenie obuch w średniowieczu i renesansie było obszerne i obejmowało wiele rzeczy - od wszelkiej maści młotków, po topory. Sam piszesz, że nie powinno się sugerować nazwami współczesnymi więc też się nimi nie sugeruj. Nazwa "młot lucerneński" też jest współczesna, więc najpewniej nie tak je w źródłach nazywano. Wątek Gladin zaczął w kontekście jak daną broń nazwałby człowiek "z epoki" - a przynajmniej tak mi wychodzi, więc raczej szukamy źródłowych określeńbroni określonego typu.
B) wpisz Bitwa pod Orszą, kliknij na obrazek, powiększ na maksa i zjedź w prawy dolny róg. Jest tam kolumna pawężników z bronią drzewcową. Ostatni żołnierz w kolumnie ma polaxe. Egzemplarz bliżej środka kolumny również wyglądem podchodzi pod poleaxe, ale równie dobrze to halabarda może być. W każdym razie w kolumnie jest ładny przegląd tego, czego polska piechota zaciężna tego okresu używała - masz halabardy, szydła,włócznie, piki, poleax, nawet coś, co mi przypomina spisę (bo określenie "spiśnik" też istnieje w tym okresie).

Cytat:
Francuska szabla ("sabre") model 1882 - do tego się odnosiłem. Oficjalnie nazywana szablą z tego co wiem, a całkiem prosta.
Kontekst...

Cytat:
Tak było np. w przypadku XIX-wiecznych szabel, które w miarę zmieniania preferencji dowództwa odnośnie tego, żeby coraz mniej ciąć, a coraz więcej kłuć, prostowały się. Aż w końcu wyprostowały się całkiem i niemalże przekształciły w pałasz
Tu powtarzam, raczej nie preferencje "dowództwa"(chyba, że piszemy o władcy czy innym politycznym decydencie wprowadzającym określony wzór broni) tylko unitaryzm wymuszony masowością produkcji i nie jest to pozytywna zmiana w ewolucji broni bo dostajesz masowo produkowaną hybrydę - klingę właściwie z oprawą i podręcznik szermierki okrojony z wielu technik, poza najprostszymi, aby szybko wyszkolić żołnierza. Zmienia się też środowisko walki które powoduje, że broń biała to już broń ostatniej szansy żołnierza, bo ma o wiele skuteczniejszą broń palną i tej głównie używa. No i nie bardzo wiem, jak się mają przykłady o broni białej z XIXw do dyskusji o broni z wieków poprzednich, bo zmienia się nie tylko środowisko walki, ale również społeczne podejście do niej.

Cytat:
Nie jestem pewny czy dobrze rozumiem tutaj co chcesz wyrazić, bo postawa jest znacząco inna między jednoręczną a dwuręczną bronią. To raczej oczywiste, zakładam że to wiesz i po prostu nie rozumiem co chcesz przekazać.
Wstań od kompa, weź lagę tą ręką którą chcesz i oprzyj ją na barku lub podnieś do góry nad głowę, daj kroka do przodu aby mieć nogę zakroczną po stronie broni. To jest postawa.
A potem wykonaj machnięcie lagą w przód dając krok nogą zakroczną w stronę tego, co chcesz trafić. Masz cios - taki podstawowy. Każdy człowiek intuicyjnie go wykona, mając prosty przedmiot w łapie i próbując kogoś nim uderzyć. Żyrandola nie zepsuj, albo lustra tylko nie rozbij.
To samo zrobisz trzymając lagę oburącz. Postawa wyjściowa, mechanika ciosu, wszystko jest takie same. A jak ci się nie chce wstawać od kompa, to sobie traktatów poszukaj - Liechtenauera, von Danziga, Meyera. Albo książkę kup - taką dobrą "Średniowieczne sztuki walki"Walczaka i Żabińśkiego wydali parę lat temu. A jak nie rozumiesz traktatów, to youtube. Filmików o walce mieczem jest bez liku. A jak filmików nie rozumiesz, daj na PW skąd jesteś, bo jest całkiem sporo grup rekonstruujących w Polsce dawne sztuki walki to ci znajdę najbliższą rzetelną. Mają płatne seminaria, również dla niedowiarków lub ciężko rozumiejących. Poskaczesz na sali, potu nieco zostawisz na palcacie, może nawet siniaki jakieś przyniesiesz do domu na pamiątkę. I wtedy może popiszemy.
No, ale jak ci się nie chce robić nic poza twierdzeniem, że postawa jest "znacząco inna" bez sprawdzania jaka to postawa i czy rzeczywiście jest inna...to chyba nie popiszemy za wiele.
 
__________________
Iustum enim est bellum quibus necessarium, et pia arma, ubi nulla nisi in armis spes est
Asmodian jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem