Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 07-03-2024, 10:41   #464
Cioldan
 
Cioldan's Avatar
 
Reputacja: 1 Cioldan nie jest za bardzo znany
No to jeszcze raz. To tak a propos, że coś jest "oczywiste, klarowne i logiczne".

MECHA ORYGINALNA
1. Strzelec bez zdolności błyskawiczne przeładowanie

a)zwykły strzał
1 tura = przeładowanie, strzał
2 tura = przeładowanie, strzał
3 tura = przeładowanie, strzał

b)strzał z wycelowaniem
1 tura = przeładowanie, wycelowanie
2 tura = strzał, przeładowanie
3 tura = wycelowanie, strzał

2. Strzelec ze zdolnością błyskawiczne przeładowanie

a)zwykły strzał
1 tura = strzał, strzał
2 tura = strzał, strzał
3 tura = strzał, strzał

b)wycelowanie
1 tura = wycelowanie, strzał
2 tura = wycelowanie, strzał
3 tura = wycelowanie, strzał


MECHA 1 AKCJA = 1 TURA
3. Strzelec bez zdolności błyskawiczne przeładowanie

a)zwykły strzał
1 tura = przeładowanie
2 tura = strzał
3 tura = przeładowanie
4 tura = strzał

b)strzał z wycelowaniem
1 tura = przeładowanie
2 tura = wycelowanie
3 tura = strzał
4 tura = przeładowanie

4. Strzelec ze zdolnością błyskawiczne przeładowanie

a)zwykły strzał
1 tura = strzał
2 tura = strzał
3 tura = strzał
4 tura = strzał

b)wycelowanie
1 tura = wycelowanie
2 tura = strzał
3 tura = wycelowanie
4 tura = strzał


MECHA BASTIONOWA ????
5. Strzelec bez zdolności błyskawiczne przeładowanie

a)zwykły strzał (no tu nie ma zasady 1 tura = 1 akcja)
1 tura = przeładowanie, strzał
2 tura = przeładowanie, strzał
3 tura = przeładowanie, strzał

b)strzał z wycelowaniem (czy jeszcze jakoś inaczej?)
1 tura = przeładowanie, wycelowanie
2 tura = dalej celuje
3 tura = strzał

6. Strzelec ze zdolnością błyskawiczne przeładowanie

a)zwykły strzał (tu też nie ma zasady 1 tura = 1 akcja)
1 tura = strzał, strzał
2 tura = strzał, strzał
3 tura = strzał, strzał

b)wycelowanie (co daje zdolność błyskawiczne przeładowanie w tym wypadku?!)
1 tura = wycelowanie
2 tura = dalej celuje (w końcu piszesz, że trwa dwie tury)
3 tura = strzał

==================
Ja rozumiem, że będziesz bronił swojej mechaniki, że starasz się pokazać, że to jest klarowne i logiczne. Jednak akurat ta część nie jest. Szczególnie po deklarce, że jedna akcja to jedna tura.

Czasami jest tak, że człowiek próbując coś uprościć, tak naprawdę to komplikuje. Tak jest w tym przypadku.
Tu wciąż nie ma jasności jak to wygląda w Twojej mechanice, szczególnie co daje w takim razie błyskawiczne przeładowanie przy wycelowaniu.
Jeżeli ze zdolnością błyskawiczne przeładowanie strzelam, to mogę nagle dwa razy w ciągu tury (dlaczego, skoro twierdzisz, że 1 akcja = 1 tura???)
No, ale! Jaka jest różnica w wycelowaniu ze zdolnością błyskawiczne przeładowanie i bez niej?? Bez tej zdolności strzał będzie trwał aż trzy tury?????? Nagle 1 akcja = 2 tury w przypadku celowania??
Ogólnie wychodzi, że przeładowanie to 0,5 tury, tak samo jak strzał...
ALE wtedy gdyby celowanie trwało 2 tury, to nawet ze zdolnością błyskawiczne przeładowanie, wystrzał byłby co 3 tury. Tyle, że co trzy tury może dwa strzały w tej trzeciej, skoro strzał to pół tury?
Piszesz:
Cytat:
Napisał Pipboy79 Zobacz post
- Akcja wycelowania łukiem dodaje +10 do trafienia ale zajmuje 2 tury. Inaczej nie ma sensu. Gdyby zajmowała 1 turę z bonusem +10 nie ma żadnej filozofii. Każdy strzał byłby deklarowany jako wycelowany i miałby bonus +10. Jeśli natomiast jest o 1 turę dłużej wówczas jest coś za coś. I oddaje ducha oryginału. Tam też ten bonus jest w zamian za poświęcenie 1 akcji jaką można by użyć na coś innego. Nie widzę w tym żadnej sprzeczności.
Gdzie tu sens, gdzie logika??
No nie. Jak widać w rozpisce wyżej normalnie strzela się 3 razy przez 3 tury. Celując, oddasz jedynie 2 strzały w trzy tury. Jak dla mnie to jest ryzyko. Przeciwnik może Cię trafić za każdym razem bez celowania, a Ty tylko podnosisz swoje szanse na kostce.
Jednak do tego dochodzą zdolności, które mają zwiększać szanse. Mechanika jest na tyle dobrze zrobiona pod tym względem, że wcale nie preferuje akcji celowanie, daje po prostu różne możliwości! Ci co nie celują, to podwajają swoje szanse!! 6 strzałów w 3 tury. Na, a Ci co celują, to tylko 3 strzały w takiej samej ilości tur. Tyle, że 10% więcej szans na trafienie.
Dopiero wtedy wchodzi na salony zdolność strzał mierzony, który daje 20% więcej szans, która jakby wyrównuje prawdopodobieństwo chybienia.
Jednak co jest lepsze? 6 strzałów na 40%, czy może 3 strzały na 60%? Większe prawdopodobieństwo, że trafię 3 razy w przeciwnika jest przy 6 strzałach na 40% - 27,7% vs przy 3 strzałach na 60% - 21,6%. Różnica nie jest jakaś kolosalna, ale trzeba pamiętać, że liczone to było z dodatkową zdolnością - strzał mierzony. Bez niego, to kiła i mogiła.
Więc na turnieju łuczniczym owszem, każdy strzał byłby pewnie mierzony, ale w walce to już tak średnio się opłaca, wtedy to już wszystko od taktyki zależy. W takiej bitwie jak ostatnia, to według mnie absolutnie nie opłacało się celować.

==================

Cytat:
Napisał Pipboy79 Zobacz post
- Sesja jest prowadzona wedle mechaniki bastionowej. Zastępuje ona tą ze standardowego RPG. Jest do niej podobna, ma wiele elementów wspólnych. Ale nie jest identyczna. Niemniej to właśnie rozwiązania bastionowe mają pierwszeństwo nad podręcznikowymi. A, że nie wszystko zdążyłem zmieścić w brudnopisie bo właśnie część rzeczy wychodzi dopiero w trakcie rozgrywki to no stąd właśnie jest miejsce na takie rozmowy w komentach jak ta. Co dam radę postaram się edytować w tym brudnopisie. Czasem coś co dla mnie jest tak oczywiste, klarowne i logiczne niekoniecznie musi być dla innego odbiorcy. Biorę to pod uwagę i też dlatego staram się wyjaśniać takie niejasności gdy się pojawią.
Jeśli nie ma tego w Bastionie, to tak jak piszesz, winniśmy się opierać na głównym podręczniku. Na nim jest oparta Twoja wariacja. W Twoim ostatnim poście, wspomniałeś też bitewniaka, no, ale o nim nie było nic wspominane podczas rekruty, a w Bastionie jest o nim wzmianka przy pancerzu, walce w rzędach i niezłomności.
"Coś co jest tak oczywiste, klarowne i logiczne"... Ehh bardzo bym chciał, żebyś mi logicznie wytłumaczył co jest takie klarowne w tym strzelaniu. Zasad Twoich spisanych nie ma. Nie korzystasz z tych jakie są w głównym podręczniku WFRP 2ed. Jak piszesz tu na forum, to podajesz, że 1 akcja = 1 tura. Tyle, że już są dwa wyjątki. Strzał to zawsze 1tura (z błyskawicznym przeładowaniem 0,5 tury). Wycelowanie to aż 2 tury. Zamiast cieszyć się grą, myślę, co jeszcze będzie ukryte o czym nie wiedzieliśmy.
Moja postać w walce to tylko łucznik. Jednak jak odbierze mu się celowanie, to jakikolwiek pomysł taktyczny przepada i każda walka będzie taka sama. Strzela i chowa się gdzieś między drzewami, albo w odwrotnej kolejności. Potem strzela i strzela i strzela. No do dupy z deka.

No a co jakby postać chciała się rozglądnąć czy ktoś atakuje od tyłu? Cała tura? Czy przy dwóch strzałach podczas jednej tury, może też zerknąć za siebie zamiast jednego strzału? No, ale to już temat jakby reszta mechaniki strzelania zostałaby wytłumaczona.

==================

Pip, nic osobistego. Ja po prostu chciałem się tu dobrze bawić i tak do tej pory było. Ba! Nawet przygotowałem postać do dodatkowej rekruty Kultystów. Jesteś terminowy i naprawdę fajnie kreujesz świat.
Jednak gdy piszesz mi przy okazji tej dyskusji, że według Ciebie to jest logiczne i inaczej nie ma sensu... To odechciewa mi się grania. Nawet zwykły rachunek prawdopodobieństwa wskazuje na coś innego niż to, że "inaczej nie ma sensu". Nie bierzesz zasad z głównego podręcznika, nie ma też nic o tym w Bastionie, to bardzo bym prosił o przedstawienie walki strzeleckiej. Bo to co dotychczas przekazujesz to raczej ciężko coś łącznie sobie sklecić. Co można, a co nie można w 0,5 tury. Jakie przewagi się zyskuje przy posiadaniu błyskawicznego przeładowania i jednoczesnym celowaniu, nad samy celowaniem. Ogólnie, chciałbym wiedzieć o co tu chodzi.
 

Ostatnio edytowane przez Cioldan : 07-03-2024 o 13:53.
Cioldan jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem