Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 29-04-2024, 14:08   #270
Gladin
 
Gladin's Avatar
 
Reputacja: 1 Gladin ma wspaniałą reputacjęGladin ma wspaniałą reputacjęGladin ma wspaniałą reputacjęGladin ma wspaniałą reputacjęGladin ma wspaniałą reputacjęGladin ma wspaniałą reputacjęGladin ma wspaniałą reputacjęGladin ma wspaniałą reputacjęGladin ma wspaniałą reputacjęGladin ma wspaniałą reputacjęGladin ma wspaniałą reputację
Nie jestem specjalistą, więc wklepałem i oto co mi SI odpowiedziała:
Maceracja słodu: Proces rozpoczynał się od maceracji słodu, czyli namoczenia ziaren słodu w wodzie. Słód był wytwarzany poprzez kiełkowanie i suszenie ziaren jęczmienia lub innych zbóż. Woda była ogrzewana, a następnie mieszana z ziarnami słodu w odpowiednich proporcjach. Ten proces miał na celu wydobycie cukrów z ziaren, które będą później fermentowane przez drożdże.
Warzenie brzeczki: Po maceracji, płyn, który uzyskano (zwanym brzeczką), był gotowany w dużych kociołach. Podczas gotowania dodawano chmiel, który nadawał piwu charakterystyczny smak i aromat oraz mógł działać jako naturalny konserwant. Gotowanie brzeczki miało na celu sterylizację oraz wydobycie składników odżywczych i smakowych.
Chłodzenie: Po ugotowaniu brzeczki, płyn był chłodzony do odpowiedniej temperatury, aby umożliwić dodanie drożdży. W średniowieczu proces chłodzenia mógł być przeprowadzany poprzez naturalne chłodzenie w otwartych kadziach lub za pomocą zimnej wody.
Fermentacja: Po schłodzeniu, brzeczka była przenoszona do odpowiednich pojemników fermentacyjnych, gdzie dodawano drożdże. Proces fermentacji polegał na przekształceniu cukrów w alkohol i dwutlenek węgla przez drożdże. Fermentacja mogła trwać od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od warunków fermentacji i rodzaju piwa.
Dojrzewanie: Po zakończeniu fermentacji, piwo było przenoszone do beczek lub innych pojemników, gdzie mogło dojrzewać i nabierać swojego charakterystycznego smaku.
Kondycjonowanie i butelkowanie: Po odpowiednim czasie dojrzewania, piwo mogło być kondycjonowane, czyli poddawane procesowi dodawania dodatkowych składników, takich jak przyprawy, owoce czy zioła, w celu uzyskania specjalnych smaków. Następnie piwo było butelkowane lub rozlewane do innych pojemników gotowych do sprzedaży lub konsumpcji.



Nie zweryfikuję, czy to prawda czy nie, ale możemy umówić się, że produkcja piwa wygląda tak:
  1. Maceruj, czyli namocz ziarna (w ciepłej wodzie), by uzyskać brzeczkę. Jak będziesz to robił przynajmniej dzień, to wyjdzie fajne piwo.
  2. Gotuj brzeczkę dodając chmiel.
  3. Schłodź i przelej do jakiś dużych kadzi bądź beczek, dodaj drożdże. Pozostaw do fermentacji na dużo dni (jeżeli się uda).
  4. Jeżeli bardzo ci zależy, schowaj w beczkach na długo.

Dobre piwo na standardy snotlińskie robi się ponad 2 dni (bo tylko do tylu umiesz liczyć .


Maceracja: kilka-kilkanaście godzin w średniowieczu, współcześnie przy użyciu zacieraczka trwa nawet poniżej godziny.
Warzenie brzeczki: obecnie 60-90 minut, a w średniowieczu ???
Fermentacja: kilka dni do kilku tygodni.
Dojrzewanie: ???

 
Gladin jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem