Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 04-02-2008, 19:53   #6
kitsune
 
kitsune's Avatar
 
Reputacja: 1 kitsune jest godny podziwukitsune jest godny podziwukitsune jest godny podziwukitsune jest godny podziwukitsune jest godny podziwukitsune jest godny podziwukitsune jest godny podziwukitsune jest godny podziwukitsune jest godny podziwukitsune jest godny podziwukitsune jest godny podziwu
A widzisz Cedryk, ja nagminnie używam formy "orki". Co do poprawności, ja bym się skłaniał, że tu już mamy do czynienia z formami alternatywnymi analogicznie do :

profesorzy - profesorowie (obie poprawne).

Na te samej zasadzie (jak to mi mawiał wykładowca od gramatyki opisowej - "Jak coś to szukajcie analogii we fleksji!" ) poprawną powinna być forma, elfowie i krasnoludowie, nota bene z obiema formami już się gdzieś spotkałem. Są one jedna wyjątkowo sporadycznie używane w opozycji do: elfy i krasnoludy.
Ale faktycznie wersje wyrazów z formantem -owie brzmią majestatyczniej, tradycyjniej, a czasem wręcz archaiczniej. W sam raz pod stylizację.

Hmmmm, na przemiany języka nie ma rady niestety, a normy tworzy uzus, a nie mądre głowy w Radzie Języka Polskiego. Proste pytanie, jak brzmi przymiotnik od rzeczownika "forum", a jakiej formy się używa?

Pozdr
 
__________________
Lisia Nora Pluton szturmowy "Wierny" (zakończony), W drodze do Babilonu


kitsune jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem