Wątek: Dylematy graczy
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 19-02-2008, 00:07   #20
Gettor
 
Gettor's Avatar
 
Reputacja: 1 Gettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputację
Cytat:
Napisał void Zobacz post
Yyyy... Czyli że gracz i postać, którą on gra to to samo? Że Janek z mat-fizu i zabójca ze świata Wahrammera mają mieć wyrzuty sumienia w takich samych sytuacjach?
Ależ tu ciekawą dyskusję prowadzimy... Ale nie, nie chodziło mi o to co opisałeś. Postaram się to jakoś jaśniej wyjaśnić ale nie wiem czy mi się uda. Większość z nas (podkreślam że nie wszyscy) pisze na kartach postaci do sesji że ma jakiś charakter, nazwijmy go charakterem A, podczas gdy w rzeczywistości ma charakter B.

Problem pojawia się w momencie kiedy gracz podświadomie zaczyna używać charakteru B w sesji jako postać która rzekomo ma mieć charakter A. I w tym momencie interweniuje MG, który mówi "Ta czynność nie jest zgodna z charakterem A, więc twoja postać ma wyrzuty sumienia i minusy z tym związane, hahahaha." Właśnie w tym widzę dziurę pomysłu z wprowadzeniem wyrzutów sumienia przez MG.

Bo przecież sytuacją całkiem inną jest gdy sam gracz stwierdzi coś takiego "Kurde, to coś co mój bohater zrobił poprzedniego dnia się nie zgadza z charakterem A, musi mieć wyrzuty sumienia." i wtedy MG mu je wrzuca.

Jednak moje twierdzenie dąży do tego, żeby gracze nie musieli podawać przed sesją charakteru swojej postaci i mogli działać jak tylko im się podoba (jest tutaj problem z paladynami i kapłanami w DnD więc jestem świadom że taki pomysł nie ma racji bytu. Niestety.)

Cytat:
Napisał void Zobacz post
Widzisz, może się nie zrozumieliśmy. MG nie ma za zadanie mówić graczom, że idąc przez błoto mają odgrywać to, jak im jest ciężko. Ale modyfikatory powinni dostać. Zgadzasz się? Analogicznie MG nie ma za zadanie mówić graczom, że mają odgrywać wyrzuty sumienia. Ale modyfikatory powinni dostać. Czy w tym przypadku już nie?
Myślę że i na to pytanie odpowiedziałem powyżej, ale dla pełnej jasności powtórzę - sądzę że niektórzy gracze piszą w biografii postaci jedno, a potem w czasie sesji są zupełnie inną osobą. I to jest (wg. mnie) normalne.
Jednak gdyby do tego dołączyć fakt że MG narzucałby wyrzuty sumienia graczom na podstawie charakteru podanego w biografii to większość z nich by się powiesiła z ich powodu (wyrzutów).

Cytat:
Napisał void Zobacz post
Skoro obciążenie fizyczne ma wpływ na szybkość postaci i generalnie jej zwinność, to czemu obciążenie psychiczne nie ma mieć wpływu?
To jest wyższa szkoła jazdy. Mamy sobie porównanie - fizyczność człowieka i jego psychika. Jak działa zamach ręką, to chyba każdy głupi wie - mięśnie, stawy itp.
Ale na przykład dlaczego dwie dziewczyny spotkane w szkole wybuchają histerycznym śmiechem kiedy się do nich uśmiechasz to chyba nikt nie rozumie.

Chodzi o to że aby zrozumieć ludzką psychikę, jej skutki uboczne czy przyczyny itp. trzeba być dość mądrym. BA! Dość BARDZO mądrym i sądzę że ten poziom mądrości wykracza poza możliwości przeciętnego MG.
 
Gettor jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem