Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 21-03-2023, 15:43   #15
Lord Cluttermonkey
 
Lord Cluttermonkey's Avatar
 
Reputacja: 1 Lord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputację
Myślałem o rozegraniu sobie tej ucieczki jak pościgu w lochu - ACKS ma ku temu bardzo ciekawe zasady żywcem zaczerpnięte ze starszych edycji D&D. Chciałem wygenerować sobie mapę dzielnicy miasteczka za pośrednictwem strony watabou, którą polecam, ale stwierdziłem, że nie powinienem jako gracz mieć dostęp do całej mapy. Zacząłem zastanawiać się nad tym, jak ugryźć generowanie rozkładu ulic z perspektywy postaci. Może zastosować jakieś narzędzia z Vornheim...? Znam siebie i wiem, że potrafię przekombinować, także ograniczę się do prostego rzutu 1k100.

Jakie jest prawdopodobieństwo, że ucieknę przed zombie i zdołam się przegrupować z ostatnim ocalałym strażnikiem miejskim? Gdybym brał pod uwagę tylko szybkość przemieszczania się, byłoby to 100% (Certain). Wiemy jednak, że najbliższa okolica może być pełna kałuż żrącego kwasu, na którym mogę się poślizgnąć. Nie znam też rozkładu miasteczka i ulic. Nie wiem, z której strony nadejdą przeciwnicy i w jakiej ilości. Mogę się potknąć i boleśnie wywrócić, mogę trafić na ślepy zaułek. Dajmy 50% szans. Na kościach wypada... 25! Sukces!

Zgodnie z zasadami ACKS postać o złamanych morale przestaje uciekać po 1d10 rundach. Zdyszany Kurt i przerażony Drzewiec opierają się o pobliską ścianę. W końcu mogą odetchnąć z ulgą. Bezpieczni. Przynajmniej póki co. Jak wygląda okolica? 10 ft., cobblestone floor painted gold and silver. Taki pościg musiał przyciągnąć czyjąś uwagę. Rzucam na spotkanie losowe. Cztery ubogie osoby żebrzą. Na ulicy, której bruk mieni się złotem i srebrem. Ciekawe. Rzut na reakcję wskazuje, że są nastawione przyjaźnie i pomogą w zamian za pomoc (friendly, help for help in return). Prawdopodobnie (75%) chodzi o pomoc materialną? Tak (53).

Pomogą, oczywiście, że tak! Nie zamierzam zostawiać łupu z galaretowatego sześcianu na ulicy. Śmierć trzech popleczników poszłaby wtedy na marne. Sami widzieliście, co tam było i w jakich ilościach. Proponuję, że jeśli pomogą mnie i Drzewcowi w odciągnięciu czyjejś uwagi, co będzie wymagało od nich tylko pobiegania po ulicach i trochę sprytu, otrzymają po sto miedzianych monet każdy, co według ACKS pozwoli im związać koniec z końcem przez kolejny miesiąc. Uważny czytelnik zauważy, że nie wspominam o zombie i próbuję tutaj celowo przedstawić czekające ich zadanie jako wybitnie łatwe.

Rozstrzygnijmy to kłamstwo (bluff) testem reakcji (z +2 dla Kurta za przyjazne nastawienie żebraków) przeciw 6 + 1/2 HD + INT. Po rzutach 3d6 na cechy okazuje się, że jeden z żebraków ma +1 do INT. Co on robi na ulicy, kiedy mógłby być magic userem w mojej drużynie? Marnuje się taki talent... Żebracy mają 1-1 HD, więc zaokrąglam w dół do zera (gdyby to była choć jedna "pełna" HD, zaokrągliłbym w górę). Koniec końców rzucam 2d6+2 przeciw 6+1. Wypada 3+2+2. Udało się!

Uwierzyli w kłamstwo, ale niekoniecznie muszą zaakceptować ofertę - dlatego wykonam jeszcze jeden rzut na reakcję (negotiate). Ponownie 2d6+2 przeciw 6. Byłoby przeciw 9 albo nawet przeciw 11, gdyby nie uwierzyli Kurtowi. Wypada 3+4+2. Minus 4 za brak wcześniejszej więzi. Zaledwie pięć oznacza kontrofertę. Chcą pewnie dwa razy tyle (85%)? Tak (78). Niech będzie.

Chciałbym, żeby Drzewiec poprowadził żebraków przez ulice miasteczka tak, aby odciągnąć jak najwięcej zombie od resztek galaretowatego sześcianu. Kurt mógłby wtedy zebrać łup. Szanse, że ten manewr się uda, oceniam podobnie jak ucieczkę przed zombie na 50%. Drzewiec zna miasteczko jako strażnik miejski i niby ma do dyspozycji żebraków, ale nie wiadomo, czy można im ufać, a sam nie ma nerwów ze stali, o czym już się przekonaliśmy.

e. Wydaje mi się, że Drzewiec - strażnik miejski, który widział na własne oczy śmierć swych przyjaciół i sam prawie został zabity - zrezygnowałby z podejmowania się dalszej współpracy ze mną. Dlatego po namyśle postanowiłem rzucić na lojalność poplecznika.

Cytat:
2d6-2 = 3
-2 za morale Drzewca
Ocalały strażnik miejski zrezygnował ze współpracy ze mną, obyło się jednak bez wrogiej reakcji, do której niewiele brakowało. Po prostu się zwinął, zostawiając mnie sam na sam z żebrakami i moimi szalonymi pomysłami. W związku z tym zredukowałem szanse na sukces o jeszcze 10%.

36 na 1k100. Sukces! Żeby było koszernie, rzuciłem też na to, czy Kurt pamięta drogę (33%), ale tu nie mam żadnych obaw (3). Maksymalny udźwig mojej postaci to 21. Biorąc to pod uwagę, zamierzam zabrać tylko następujące przedmioty z wcześniej wylosowanej listy:

Cytat:
Treasure Type: C (Incidental)
2 items of superior quality, worth 70+5d6gp each (1 item each)
1,000 silver pieces
1,000 copper pieces
1 tenth of a cord of hardwood log, worth 5gp each (8 stone each)
13 ingots of common metals, worth 1gp each (1/2 stone each)
1 roll of roughspun cloth, worth 10gp (4 stone)
2 quarter-barrels of preserved meats*, worth 5gp each (2 stone each)

* Beczki będą prawdopodobnie puste w środku jeśli galaretowata maź dostała się do środka.
Pojawia się pytanie, czym są te superior quality items? Nie miałem żadnego pomysłu, nie znalazłem też żadnej wskazówki w ACKS na ten temat. Wylosowałem jedynie wartość 98 i 85 gp, po czym zadałem pytanie ChatGPT, co o tym sądzi.

Cytat:
Napisał Clutterbane
Describe an example of superior quality item worth 98 gp in Dungeons & Dragons game
Cytat:
Napisał ChatGPT
One example of a superior quality item worth 98 gp in Dungeons & Dragons game could be a Masterwork Longsword. This weapon is crafted with exceptional skill and attention to detail, resulting in a weapon that is perfectly balanced and deadly in the hands of a skilled wielder.

A Masterwork Longsword grants a +1 bonus to attack rolls, making it easier for the wielder to hit their target in combat. Additionally, it is more durable than a standard longsword, and is less likely to break or become damaged during use.

Overall, the superior quality and added benefits of a Masterwork Longsword make it a valuable asset for any adventurer in need of a reliable and deadly weapon.
Cytat:
Napisał Clutterbane
I don’t want another longsword. Give me something really original. With OSR or gonzo vibe.
Cytat:
Napisał ChatGPT
Certainly! How about a "Goblin Grenade," a bizarre and dangerous weapon that is popular among goblin tribes and eccentric adventurers in the OSR and gonzo style of Dungeons & Dragons?

The Goblin Grenade is a small, fist-sized object that appears to be a shiny, metallic ball with a fuse sticking out of it. When thrown, the grenade explodes with a deafening boom, releasing a cloud of noxious gas and shrapnel in all directions. Any creature within a 10-foot radius of the explosion takes 2d6 piercing damage and must make a Dexterity saving throw (DC 15) or be blinded and deafened for 1 minute due to the smoke and debris.

But that's not all! The Goblin Grenade has a random effect that is determined by rolling a d6:

1. Poison Gas: The grenade releases a cloud of poisonous gas that causes any creatures within the blast radius to make a Constitution saving throw (DC 15) or take 3d6 poison damage.

2. Fireball: The grenade explodes in a burst of flames, dealing 4d6 fire damage to any creature within the blast radius.

3. Acid Spray: The grenade releases a spray of caustic acid that deals 3d6 acid damage to any creature within the blast radius.

4. Confetti Blast: The grenade explodes in a shower of colorful confetti, dealing no damage but creating a distraction and possibly confusing enemies.

5. Potion Vial: The grenade breaks open to reveal a potion vial inside, containing a random potion that can be used by the thrower or their allies.

6. Wild Magic: The grenade releases a surge of wild magic that causes a random magical effect to occur within the blast radius, determined by rolling on a Wild Magic table.

The Goblin Grenade is a highly unpredictable and dangerous weapon that can cause chaos and confusion in any battle. It is a favorite among goblins, who often use it as a last resort when all other tactics have failed. However, it is also sought after by daring adventurers who enjoy the thrill of unpredictability and are willing to take risks for the chance at great rewards.
[media][/media]

Długi miecz dobrej jakości i gobliński granat. Wspaniale!

 
__________________
[D&D 5E | Zapomniane Krainy] Megaloszek Szalonego Clutterbane’a - czekam na: Lord Melkor, Dust Mephit, Panicz, psionik
[Adventurer Conqueror King System] Saga Utraconego Królestwa - czekam na: Gladin, WOLOLOKIWOLO, Stalowy, Lord Melkor

Ostatnio edytowane przez Lord Cluttermonkey : 30-03-2023 o 22:28.
Lord Cluttermonkey jest offline