Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 29-03-2023, 19:31   #23
Lord Cluttermonkey
 
Lord Cluttermonkey's Avatar
 
Reputacja: 1 Lord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputację
Ostatnio aktualizowałem wątek sesyjny prawie dzień w dzień, ale przy tak ogromnym projekcie, jakim jest hobbystyczny eksperyment, tworzenie na bieżąco całego (wszech)świata i sandboksowa rozgrywka jednocześnie, warto czasami zwolnić i podsumować, co już udało się stworzyć oraz zastanowić się nad narzędziami, jakie będą w użyciu w dalszej rozgrywce.

Lista postaci to jedno z takich narzędzi sugerowane przez Mythic GM Emulator, choć ograniczone tamże tylko do listy wszystkich bohaterów niezależnych, jacy się pojawiają w trakcie gry.

Ja zamierzam do tej prostej listy dodać też swoje podejście, że każdy NPC to loch i rozpisywać postacie według poniższych elementów - oczywiście wtedy, kiedy moja postać się dowie o istnieniu tychże.

Na liście pojawi się wszystko - od poszczególnych bohaterów niezależnych i potworów takich jak zaginiony wynalazca czy Bestia, przez bohaterów zbiorowych (grupy, organizacje, frakcje) do... "Mrugającego Oka", czyli słońca oświetlającego nieregularnie planetę Saeunn.

Cytat:
1) Coś Do Zajumania — każdy ważny NPC ma coś, czego chcą bohaterowie. Fizyczne skarby, magiczny przedmiot, kontakty. Ponadto odebranie mu tego zawsze będzie wiązało się z poważnym niebezpieczeństwem z pkt. 3

2) Coś Do Zabicia — każdy ważny NPC chce się kogoś lub czegoś pozbyć, a awanturnicy są w tym najlepsi. Jeśli akurat nie masz pomysłu, co dany NPC chciałby od graczy, zawsze możesz sięgnąć po ten podpunkt.

3) Coś Co Może Cię Zabić — w świecie pełnym awanturników zawsze trzeba mieć z tyłu głowy to, że gdyby dany ważny NPC nie stanowił sporego zagrożenia (fizycznie, politycznie lub przez dostępne zasoby), to jacyś murderhobo dawno by go ubili i zgarnęli jego loot.

4) Różne Drogi — ważni NPC mają wiele twarzy, a ich odkrycie to sposób na to, aby zdobyć na nich jakiś haczyk, którego będzie można użyć podczas konfliktu lub rozmowy.

5) Ktoś Do Pogadania — wokół ważnych NPCów zawsze znajdują się osoby, które mają coś ciekawego do powiedzenia na ich temat. Ewentualnie NPC ma coś, o czym zawsze chętnie porozmawia.

6) Coś Do Poeksperymentowania — każdy ważny NPC ma jakiś quirk, który może mu pomóc lub zaprowadzić go do grobu. Może to dotyczyć także bohaterów graczy, kiedy podejmują z nim interakcję.

7) Coś Nie Do Znalezienia — każdy ważny NPC ma jakiś sekret, który pewnie nie pojawi się na sesji, ponieważ umieściłeś go na samym końcu notatek, o których dawno zapomniałeś...
Ten pomysł był wybawieniem, bo nie wiedziałem o czym napisać i nagle mi się przypomniało, że przecież rozpisałem kilka NPCów twoim sposobem i możnaby coś nt. skrobnąć
(Pierwotną inspiracją do tego była Dungeon Checklist z bloga Goblin Punch, a powyższe punkty opisał MirisDor z bloga Piwniczne Biadolenie, zresztą użytkownik również i tego forum, niestety niezbyt aktywny.)

Ok. Wracamy do gry.


Cytat:
Napisał Clutterbane Zobacz post
Zdrajcy! Faryzeusze! Odstępcy! Renegaci! Kombinatorzy i krętacze!
Rysuje się tu konflikt pomiędzy żebrakami a kapłanami Złotego Cielca. Ciekawe! Wcześniej ustaliłem, że tutejsi żebracy to w większości okaleczeni weterani z czasów, kiedy gildie próbowały skolonizować ten skrawek lądu, ale te próby się w dużej mierze nie udały. Wygląda na to, że mimo materialistycznej natury kultu, ci biedni ludzie nie przyjęli nowej, można powiedzieć - modnej wiary. Nie są więc tak chciwi, jak wcześniej przypuszczałem? Muszą kierować się innymi wartościami niż tylko złoto. A może ten kult, mimo religijnej otoczki, to nic więcej niż kolejna gildia walcząca o władzę nad miasteczkiem?

Wolałbym nie dolewać oliwy do ognia szukaniem odpowiedzi na te pytania tu i teraz. Lepiej się stąd zabierać, tym bardziej kiedy nie mam razem z żebrakami przewagi liczebnej i jesteśmy łatwym celem. Mówimy w końcu o czternastu uzbrojonych kapłanach i bliżej nieokreślonym tłumie wyznawców Złotego Cielca.

Kiedy się tylko oddalimy, biorę prowadzących mnie żebraków na języki. O jaką to zdradę oskarżają kapłanów?

Cytat:
1d100 = 75
poverty
Betray poverty... Brzmi jakby kult Złotego Cielca skierowany był tylko do zamożnych mieszkańców miasteczka. Musiał wyprzeć poprzednią religię, która nie wykluczała ubogich, przynajmniej nie w takim stopniu.

Wszystko to brzmi bardzo pesymistycznie. Czy cokolwiek dobrego dzieje się w tym miasteczku? Nie ukrywam, że pytanie było nieco zainspirowane lekturą Worlds Without Number. Ta gra ma tabelkę, która odpowiada dokładnie na to pytanie.

Cytat:
Good Things Happening Right Now
1d20 = 18
A dark cult has been revealed and purged
Dochodzi więc kolejny element układanki. Mamy zaginionego wynalazcę - kapłana "dawnej wiary", zamożnych wyznawców Złotego Cielca i mroczny kult, który został niedawno unicestwiony. Co było takiego złego w tym ostatnim?

Cytat:
Rewards of the Sinister Faith
1d12 = 6
It provides political power through blackmail, bribery, vile favors, and other works in favor of its followers
Znowu jesteśmy na styku lokalnej polityki i religii. Kurt Bain mruży oczy w przenikliwym spojrzeniu, łącząc w głowie kropki. Może żebrakom tylko się wydaje, że ten "mroczny kult" przestał istnieć. Zdemaskowani kapłani i wyznawcy pewnie stracili głowy, ale ci sprytniejsi może wciąż działają, tylko że pod innym znakiem towarowym - Złotego Cielca. Zostawiam to przemyślenie dla siebie. Żebracy, mimo że są stereotypowo w światach fantasy potężnym źródłem informacji, też mają limity wiedzy.

Ok. Gdzie zostałem w końcu doprowadzony przez żebraków? Odpowie nam Tome of Adventure Design.

Cytat:
Interesting Aspect of Street (d100)
1d100 = 47
Limited access street: guards request certain credentials in order to permit passage
Cytat:
Type of Business
1d100 = 88
Tavern
 
__________________
[D&D 5E | Zapomniane Krainy] Megaloszek Szalonego Clutterbane’a - czekam na: Lord Melkor, Dust Mephit, Panicz, psionik
[Adventurer Conqueror King System] Saga Utraconego Królestwa - czekam na: Gladin, WOLOLOKIWOLO, Stalowy, Lord Melkor

Ostatnio edytowane przez Lord Cluttermonkey : 30-03-2023 o 15:03.
Lord Cluttermonkey jest offline