Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 06-05-2023, 18:00   #33
Lord Cluttermonkey
 
Lord Cluttermonkey's Avatar
 
Reputacja: 1 Lord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputację
W łaźni pojawiłem się wraz z moimi nowymi kompanami, więc zależy mi, żeby wyjść z tej rozmowy z twarzą, bo inaczej równie dobrze moi czeladnicy alchemika mogliby towarzyszyć w przygodach tym głośnym awanturnikom, a nie mnie. Jednak nie zamierzam iść w otwartą konfrontację, czy to słowną, czy z użyciem broni. Spotkanie to wydaje mi się świetną okazją na zebranie informacji (np. o ruinach nawiedzonej posiadłości), połączenie sił (tj. zwerbowanie nowych popleczników, rzecz jasna), a może i coś jeszcze.

Trójka na reaction roll, idąc zasadami z On the NPC, daje mi modyfikator -2 do niektórych dalszych testów i trzy akcje w tej rozmowie.

1. Mimo że awanturnicy nastawieni są na konfrontację, zamiast dać się sprowokować zamierzam zacząć od niezobowiązującej rozmowy skupionej na nich. Uprzejmie dopytam o rzeczy, które już zdążyłem zaobserwować - że nie wszyscy są tu obecni, iż niektórzy odnieśli rany, itd. Gram w otwarte karty - nie ukrywam żadnych informacji o sobie ani o moich ostatnich działaniach, bo na ewentualnych próbach kłamstwa lub ukrywania prawdy mogłaby mi się powinąć noga.

Cytat:
Converse (reaction roll) - potrzebuję wyniku 6+
2d6-2+2 = 3+5-2+2 = 8 (unsure, discuss people & creatures encountered)
-2 za wrogie nastawienie
+2 za diplomacy proficiency

If reaction is hostile, raises it to neutral. Provides a +1 bonus on further rolls or an additional 1d4 actions.

Źródło: On the Non-Player Character
Żeby sobie lepiej wyobrazić ten small talk, zamierzam rzucić na meaning tables z Mythic GM Emulator w celu określenia charakteru, ogólnego flow tej rozmowy.

Cytat:
Meaning Tables: Actions 1 & 2
2d100 = 96, 82
truce
riches


Źródło: Mythic GM Emulator 2nd Edition
Jak interpretuję wyniki pierwszych rzutów? Na samym początku rozmowy awanturnicy próbowali mnie wyśmiać, nie wiedząc zupełnie, co udało mi się osiągnąć w miasteczku wtedy, kiedy oni eksplorowali loch. Wymiana zdań szybko zeszła na temat galaretowatego sześcianu i śluzowatych zombie grasujących po okolicy (discuss people & creatures encountered). Nie omieszkałem wspomnieć o tym, że źródłem tych potworów prawdopodobnie jest dom wynalazcy, którego uratowali. Rzuca to co prawda cień na ich dokonanie, ale jako że zareagowali na te słowa otwartą wrogością, mają prawdopodobnie na tyle oleju w głowie, by nie patrzeć na świat w czarno-białych barwach. Ponadto, kiedy błysnąłem zdobytymi łupami, zaczęli na mnie patrzeć jak na równego sobie (truce riches).

Skoro mieliśmy okazję dyskutować o napotkanych istotach i potworach, dowiedziałem się także, co im tak porachowało kości. Omawianego potwora wygenerowałem za pomocą Random Esoteric Creature Generator.

Cytat:
Unnamed Horror #24222
# Appearing: 1
Armor Class: 2 [5E: 19]
Hit Dice: 2 [5E HD Die: d8, HP Adj: +4]
Movement: 120 (Jumping)
Size: Medium
Attacks: 1 (Bite) [5E To Hit Adj: +2]
Damage: 1d6 [5E Dmg Adj: +2]
Extra Attacks: Claws
Body Shape: Biped
Basic Characteristics: Crustacean
Distinctive Features: Wet/Drenched Body
Conflict Motivation: Fear
Combat Strategy: Random
A wygląda tak:


2. Zauważyłem wcześniej, że nie zdobyli żadnych łupów. Chcę to wykorzystać. Proponuję, że wszystkie przyszłe kolejki oraz żarcie idzie na mnie, mimowolnie wspominając o skarbach, jakie wpadły w moje ręce po rozprawieniu się z galaretowatym sześcianem. Ponadto będę chciał wydać trochę monet na reserve xp (powiedzmy z 50%) - hulanka w tawernie to dobry pretekst do obu tych działań.

Cytat:
Drink (reaction roll) - potrzebuję wyniku 6+
2d6+2+1 = 3+6+2+1 = 12
+2 za diplomacy proficiency
+1 za converse

If accepted, modify future rolls in this encounter by +2.

Źródło: On the Non-Player Character
Alkohol czyni jednak ludzi nieprzewidywalnymi, więc z ciekawości chcę sprawdzić losowe reakcje i moich rozmówców, i mojej postaci - w tej kolejności.

Cytat:
Meaning Tables: Character Conversations
2d100 = 24, 7
crazy
anxious
Po kilku głębszych moi rozmówcy wyjawili, że po tej wyprawie, mimo iż zakończyła się pewnym sukcesem, bo w końcu uratowali ważnego dla lokalnej społeczności wynalazcę, wręcz głupieją z obawy przed tym, co widzieli w ruinach. Nie wiedzą, co dalej zrobić. Niepokoi ich, że mogą skończyć podobnie jak ta dwójka, której nie udało się wrócić z lochu.

Cytat:
Meaning Tables: Character Conversations
2d100 = 72, 99
mistrust
warm
Kurt Bain natomiast okazał nieufność. Przy kieliszku i w żartobliwy sposób, ale bądź co bądź zabrzmiał tak, jakby przeczuwał, że któryś z tych awanturników skrywa jakąś tajemnicę. Tak na pewno jest, nie wiem jeszcze tylko który i jaką, jednak w przyszłości, w dogodnym dla gry momencie rzucę na tabelkę Henchman & Hireling Problems z Downtime & Demesnes, aby to dookreślić.

3. Próbuję ich zwerbować. Mają liczebność i jakieś pierwsze doświadczenia, ale widać po wyniku tej wyprawy, że brakuje im przywódcy umiejącego odpowiednio pokierować drużyną. Wynagrodzenie proponuję takie samo, jak moim obecnym poplecznikom.

Cytat:
Hire (reaction roll) - potrzebuję wyniku 9+
2d6+2+1 = 3+1+2+1+2 = 9
+2 za diplomacy proficiency
+1 za converse
+2 za drinking

Accept means that the NPC has agreed to become the character's hireling for the stated terms.
Żeby sobie życie utrudnić, powtórzyłem ten rzut, z takimi samymi modyfikatorami, osiem razy, jednak w żadnym przypadku nie otrzymałem wyniku poniżej 9. Pełen sukces. Mam więc drużynę złożoną z mojej postaci i dziesięciu popleczników, z czego bezpośrednio pode mnie podlega dwóch eks-czeladników alchemika oraz dwóch "awanturników z widłami" - dwóch nadających się najbardziej na liderów. Ich zdolności przywódcze są akurat ważne, bo każdy z nich dowodzi trzema innymi awanturnikami.

Wspomniałem wcześniej, że podczas mojego pobytu w tawernie chciałbym poświęcić przynajmniej 50% zdobytego łupu na reserve XP. Dla nieobeznanych z tą zasadą ACKS, przypomnienie z SRD poniżej.

Cytat:
Unless the player begins playing an existing henchman, a character's heir is assumed to be a new 1st level character, and a player is only allowed to leave a character inheritance one time. A player can allow his heir to begin at a higher level by establishing a reserve fund of experience points that will be available to the player should his original character be permanently killed and he needs to roll up an heir. The number of experience points in the reserve is equal to 90% of the gold piece value of money allocated to the reserve.

Money is allocated to the reserve by spending it to no other tangible game benefit whatsoever. This could include anonymous tithes to churches; reckless spending on wine, women, and song; elaborate funeral pyres for deceased henchmen; and so on.

Example: Amargein, a 5th level fighter, returns from a successful adventure laden with gold. In a reckless orgy, he spends 3,400gp carousing through a large port city. As this is money spent to no real in-game benefit, Amargein's player notes that he has set aside a reserve XP fund of 3,060xp (90% of the amount spent carousing). On his next adventure, Amargein is tragically slain. When Amargein's player rolls up a new character, he will begin with 3,060xp, which is used to advance his character before play begins.
W trakcie tej hulanki chciałbym przede wszystkim dłużej porozmawiać z wszystkimi moimi poplecznikami na interesujące mnie tematy. Pierwsze pytanie, które chodzi mi po głowie, to czy ktokolwiek ze świeżo zrekrutowanych ma jakieś pojęcie o podziemiach pod miasteczkiem.

Cytat:
Question
50/50 or Unknown
1d100 = 93
Exceptional No
Nic nie wiedzą. Co więcej, pukają się w głowę, słysząc to pytanie. Pewnie nie będą zbyt zadowoleni, jeśli będziemy poświęcać wspólny czas na dalsze szukanie odpowiedzi. Uważają, że to oczywiste, iż żadnych podziemi pod miasteczkiem nie było i nie ma. Ciekawi ich, dlaczego pytam, a ja nie ukrywam, po co mnie ta informacja - do wysadzenia czarnym prochem procesji kultu Złotego Cielca. Jak reagują na ten plan?

Cytat:
Meaning Tables: Character Conversations
2d100 = 6, 3
angry
aggressive


Żeby zinterpretować ten rezultat, dodatkowo wsparłem się testem reakcji:
2d6 = 4+3 = 7
unsure
flee from
Bez wahania zadeklarowali, że umywają ręce od tego pomysłu. Nie są ani wrogami ani przyjaciółmi kultu Złotego Cielca, ale nie chcą pakować się w takie kłopoty dla złota. Na kolejne próby namowy zareagowali wściekle i agresywnie. Pytam więc, podobnie jak eks-czeladników alchemika, czy słyszeli albo widzieli coś wartego naszej uwagi? Odpowiedzi podobnie jak wtedy szukam w Tome of Adventure Design.

Cytat:
Types of Missions
1d100 = 24,
Individual

Individual-Based Missions
2d100 = 21, 31
Deliver/transport
Magic-user


 
__________________
[D&D 5E | Zapomniane Krainy] Megaloszek Szalonego Clutterbane’a - czekam na: Lord Melkor, Dust Mephit, Panicz, psionik
[Adventurer Conqueror King System] Saga Utraconego Królestwa - czekam na: Gladin, WOLOLOKIWOLO, Stalowy, Lord Melkor, Pliman

Ostatnio edytowane przez Lord Cluttermonkey : 06-05-2023 o 18:22.
Lord Cluttermonkey jest offline