Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > RPG - play by forum > Sesje RPG - Horror i Świat Mroku > Archiwum sesji RPG z działu Horror i Świat Mroku
Zarejestruj się Użytkownicy


 
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 20-12-2013, 12:36   #1
 
Cooperator's Avatar
 
Komentarze - [The Walking Dead/Byle do świtu]Sezon I

Witajcie Przed nami sesja The Walking Dead w rekordowym jak dla mnie składzie 8 graczy. Długo ten stan raczej nie potrwa, bo mechanika, którą się będziemy posługiwać, jest naprawdę śmiertelna, a ja nie zamierzam jej hamować. Ze swojej strony postaram się jedynie, by ostatnie chwile Waszych postaci były ciekawe.

Zasady "Byle do świtu" znajdziecie tutaj, ja jedynie nadmienię, że każda szóstka na kości oznacza stałe obniżenie współczynnika o jeden do końca odcinka, a każda jedynka obniża poziom paniki, podobnie jak trzy sukcesy na kościach. Gdy opuścicie bezpieczną strefę bądź podejmiecie złe decyzje, liczba kroków do śmierci będzie się obniżać, jeżeli będziecie dbać o swoje bezpieczeństwo i podejmować trafne wybory - zmaleje.

Krótkie zasady obowiązujące w rozgrywce:
 1. Odpisujemy raz na 3-4 dni. Zawsze w moim ostatnim poście w przygodzie będę pisał (uwaga: subtelna gra słów :P ) deadline. Raczej będą to dni robocze, raczej nie będę miał czasu odpisywać w weekendy. Jeśli ktoś nie odpisze w terminie bez zgłoszonej nieobecności w tym temacie - zmniejszy się liczba jego kroków przed śmiercią.
 2. Odpisujemy w trzeciej osobie.
 3. Dialogi zaznaczamy kursywą.
 4. Nie stosujemy kolorów.
 5. Proszę się tonować z używaniem wulgaryzmów. Ani to dodaje klimatu, ani realizmu. Jak być zżeranym żywcem, to z faszonem.
 6. Jeżeli chcecie rozegrać dialog z którymś z bohaterów niezależnych, to dajcie mi znać na PM. Rozegramy ten dialog i go sobie ładnie wrzucicie w post.
 7. Kiedy postać zostaje zabita, gracz może wcielić się w inną (najchętniej w któregoś z Bohaterów Niezależnych już istniejących w grze, ale można ze mną negocjować) na początku następnego odcinka.
 8. Jeżeli zmieniacie deklarację, to róbcie to w osobnym poście, nie edytujcie poprzedniego.
 9. Nie wykluczam, że może przydać mi się pomoc drugiego GMa. Jak kogoś stado zje i będzie chciał się włączyć, to można ponegocjować.

MECHANIKA GRY

Mechanika The Walking Dead bazuje na systemie autorskim "Byle do Świtu", została uzupełniona o elementy, które moim zdaniem lepiej wspierają konwencję uniwersum komiksu, serialu i gry komputerowej.

Współczynniki stałe
Każda postać w grze jest charakteryzowana przez 3 współczynniki:
 • Sprawność, odpowiadającą za testy sprawnościowe i walkę;
 • Rozsądek, uwzględniający wiedzę postaci i jej umiejętność wykrycia oraz oceny ryzyka;
 • Odwagę, zimną krew i odporność na sytuacje stresowe.
Wartość współczynników (od 1 do 4) może spadać czasowo (do końca danego odcinka) w wyniku wyrzucenia 6 na kości (patrz niżej).

Współczynniki czasowe
Na możliwości postaci wpływają również statystyki czasowe, które wracają do domyślnej wartości na końcu każdego odcinka. Do tych cech należą:
 • Panika (wartość domyślna: 0), która wpływa na możliwości postaci. Maksymalny poziom tej cechy wynosi 6+Odwaga (modyfikowana o ewentualne spadki tego współczynnika). Rośnie za każdym razem, kiedy postaci nie powodzi się test Odwagi, maleje, gdy na którejkolwiek kości wypadnie 1. Każdy punkt Paniki powyżej wartości maksymalnej oznacza stracenie punktu Kroków do śmierci. Oto lista poziomów Paniki:
  • 0-1: bohater jest lekko przestraszony, nerwowo się rozgląda. Bez kar.
  • 2-3: bohater jest bardzo zdenerwowany, trzęsą mu się ręce i nie może racjonalnie myśleć. Używa tylko dwóch kostek w testach.
  • 4-5: bohater przez swój strach nie może testować swojej słabszej cechy (Rozsądek lub Sprawność), bez pomocy innych nie jest w stanie ich wykonać, np. przez nieostrożność bohater łamie sobie rękę lub panika nie pozwala mu analizować sytuacji.
  • 6+: Bohater czuje oddech kostuchy na karku. Kiedykolwiek spanikowanej postaci nie wyjdzie test, wykorzystuje ona najbliższą osobę do obrony/pomocy (chowa się za nią, popycha na ziemię by ułatwić sobie ucieczkę, etc.) czy tego chce, czy nie. Test nadal się nie udaje, lecz wykorzystana osoba zbliża się o 1 do Kostuchy.
 • Kroki do śmierci (wartość domyślna: 10), można tłumaczyć jako popularne HPki. Każdy niezdany test oznacza spadek tego współczynnika o 1. Ryzykowne i/lub błędne decyzje mogą wpłynąć na stałe obniżenie tego współczynnika. Statystyka ta też może spaść tymczasowo, jeśli postać znajdzie się w ciężkiej sytuacji zagrożenia życia - przeważnie w czasie walki. Gdy uda się przezwyciężyć trudności, liczba Kroków zostanie zwiększona. Jeśli liczba Kroków spadnie do 0 - postać ginie.

Współczynniki sytuacyjne
Dodatkowo, jeżeli okoliczności tego wymagają, Narrator może wykonać dla postaci test któregoś z dwóch współczynników sytuacyjnych: Szczęścia lub Charyzmy. Wówczas, na podstawie postu postaci, koncepcji gracza i oceny szansy powodzenia, ocenia szansę powodzenia testu. Po takim teście, w zależności od okoliczności, może zostać jeszcze wykonany test Odwagi, by sprawdzić, czy wzrosła Panika. Niezależnie od tego, jeśli test się nie powiedzie, liczba Kroków do śmierci spadnie o 1.

Testy
Jeśli test nie jest zupełnie prosty, tzn. jest robiony w miarę komfortowych warunkach i wynika z historii i charakteru postaci, nie ma zarządzanych testów. Niemniej, dość często o powodzeniu akcji postaci będą decydować kości. Gdy do tego dojdzie, Narrator w sesyjnym wątku na portalu Kostnica.eu przeprowadzi test dla bohatera. Żeby uzyskać powodzenie, należy uzyskać liczbę sukcesów równą bądź większą poziomowi trudności testu (1-3). Za sukces uznaje się każdy wynik równy bądź niższy aktualnemu poziomowi testowanego współczynnika.

Jeżeli test Sprawności, Rozsądku, Charyzmy lub Szczęścia się nie powiedzie, przeważnie zostaje po nim wykonany test Odwagi, by sprawdzić, czy nie wzrosła Panika. Z testami wiążą się trzy sytuacje mechaniczne:
 1. Szczęśliwa jedynka. Każdy wynik 1 na kości zmniejsza Panikę postaci o 1.
 2. Pechowa szóstka. Każdy wynik 6 na kości zmniejsza daje karę -1 do testowanego współczynnika w najbliższym teście. Przy współczynniku na karcie postaci stawia się wówczas +. Jeśli w ciągu odcinka uzbiera się trzy +, wówczas do końca odcinka współczynnik spada o 1. (minimalnie może być 1) Jest to największa zmiana w mechanice Byle do Świtu, która ma przyczynić się do zwiększenia szans postaci na przeżycie.
 3. Podbicie. Każdy nadwymiarowy sukces daje dodatkowe korzyści, albo mechaniczne, albo fabularne (np inni gracze nie muszą testować, plusy do najbliższych testów etc.)

Konfrontacje:

Konfrontacją przeważnie będzie ucieczko-walka ze Szwędaczami, może być nią także dyskusja czy inna sytuacja stanowiąca przeszkodę większą niż pojedynczy test (np oczyszczenie drogi z wraków samochodów, by móc przejechać dalej). Wówczas MG określa tajnie liczbę sukcesów, jakie gracze muszą uzyskać, aby tę przeszkodę pokonać.

W konfrontacji obowiązuje "zasada trzech rzutów" - w ciągu jednego odpisania rozgrywa się trzy tury starcia (chyba, że skończy się wcześniej).

Sceny odświeżenia:

Zapożyczony mechanizm ze świetnego indiasa "Lady Blackbird". W momentach oddechu, gracze mogą rozpisać sobie sytuację pokazującą relacje bądź ich zmianę. Wspólna rozmowa postaci przy kopaniu grobu czy przygotowywaniu posiłku albo warcie, kłótnia z kluczowymi NPCami (np partnerką postaci), ćwiczenie innej postaci w jakimś przydatnym fachu to dobre przykłady scen odświeżenia. W serialu sporo jest scen, które nic nie wnoszą do akcji, a po prostu pokazują, jak bohaterowie przeżywają ostatnie wydarzenia i jak zmienia się przez nich postrzeganie towarzyszy. Za rozpisanie takiego postu, uczestnicy jego mogą sobie odjąć albo dwa punkty Paniki, albo dodać jeden punkt Kroków do śmierci. Postać może uczestniczyć w dowolnej liczbie scen odświeżenia, ale na odcinek może sobie przyznać tylko dwa razy bonus mechaniczny.

Mam nadzieję, że będzie nam miło i sympatycznie.
 
__________________
"Nie porzucaj nadzieje, jakoć się kolwiek dzieje"
Jan Kochanowski

Ostatnio edytowane przez Cooperator : 08-01-2014 o 08:51.
Cooperator jest offline  
Stary 20-12-2013, 12:50   #2
 
Pasiasty's Avatar
 
Świetnie czekam już na post wprowadzający Myślę, że będzie się fajnie grało ;]
Jeśli będę miał jakieś pytania(pewnie takie typowe dla nowicjusza) to pisać tutaj, czy też lepiej wysłać wiadomość na PW?
 
__________________
"The oldest and strongest emotion of
mankind is fear" -H. P. Lovecraft
*****
Szukam MG, który przyjmie początkującego gracza pod swoje skrzydła ;)
Pasiasty jest offline  
Stary 20-12-2013, 13:14   #3
 
Cooperator's Avatar
 
Post wprowadzający już jest. Pytania dawaj tutaj.
 
__________________
"Nie porzucaj nadzieje, jakoć się kolwiek dzieje"
Jan Kochanowski
Cooperator jest offline  
Stary 20-12-2013, 18:09   #4
 
SWAT's Avatar
 
Witam serdecznie MG oraz współgraczy. Nie dajcie się zjeść :P

EDIT: Rozumiem że rzuty wykonujesz ty?
 
__________________
Po prostu być, iść tam gdzie masz iść.
Po prostu być, urzeczywistniać sny.
Po prostu być, żyć tak jak chcesz żyć.
Po prostu być, po prostu być.
SWAT jest offline  
Stary 20-12-2013, 18:12   #5
 
Cooperator's Avatar
 
@S.W.A.T.

Pewnie ja, ale oczywiście jawnie (jeszcze nie wiem, czy bezpośrednio na LI, czy na Kostnicy) - chyba, że będą jakieś akcje uzgadniane na PW, to pozwolę Wam rzucić.
 
__________________
"Nie porzucaj nadzieje, jakoć się kolwiek dzieje"
Jan Kochanowski
Cooperator jest offline  
Stary 20-12-2013, 18:59   #6
 
SWAT's Avatar
 
Osoby które kazałaś wymienić w KP, osoby bliskie dla naszych postaci. One są w strefie i znamy ich losy (mieszkają z nami itp.) czy planujesz dla nich coś specjalnego?

Jak bardzo można się posunąć w odpisie w tej kolejce? Do wieczora, następnego ranka? Czy to ma być bardziej opis "bohaterów"?
 
__________________
Po prostu być, iść tam gdzie masz iść.
Po prostu być, urzeczywistniać sny.
Po prostu być, żyć tak jak chcesz żyć.
Po prostu być, po prostu być.
SWAT jest offline  
Stary 20-12-2013, 21:12   #7
Konto usunięte
 
brody's Avatar
 
Witam MG, jak i graczy.
Życzę udanej sesji i dobrej zabawy.
 
__________________
Konto usunięte na prośbę użytkownika.
brody jest offline  
Stary 20-12-2013, 21:17   #8
 
Armiel's Avatar
 
O kurcze! Sesja z zombiakami, a ja ja przegapiłem No nic. Będę Was obserwowała i czytał.

Czujcie na sobie moje spojrzenie. Prawie tak samo głodne, jak te tutaj.
 
Armiel jest offline  
Stary 20-12-2013, 21:37   #9
 
Pechowy Ninja's Avatar
 
Witam wszystkich

Z niecierpliwością czekam aż ktoś odpisze pierwszy, muszę sobie wyrobić jakiś pogląd na to jak ten wprowadzający post ma wyglądać.
 
Pechowy Ninja jest offline  
Stary 20-12-2013, 23:08   #10
 
KapitanMorgan's Avatar
 
Również wszystkich witam.
Podobnie jak kilka osób wyżej, chętnie usłyszę coś więcej o tym, czego MG oczekuje od pierwszych postów.
 
KapitanMorgan jest offline  
 Zasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:50.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170