Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > Zakątek LI-teracki > Artykuły, opowiadania, felietony > Systemy RPG > Artykuły Postapokalipsa
Zarejestruj się Użytkownicy


komentarz
 
Narzędzia artykułu Wygląd
<!-- google_ad_section_start -->Amunicja<!-- google_ad_section_end -->
Amunicja
Autor artykułu: Leminkainen
18-07-2015
Amunicja

Jak kupować amunicję?

Zasada jest prosta: Najlepiej dużo naraz i ze sprawdzonego źródła. Jeśli się da to w zaplombowanym fabrycznych opakowaniu albo od rusznikarza który ma dobrą opinię.


Oczywiście często zdarzy się że będziesz kupować na jakimś straganie „z ręki” wtedy musisz uważać. Wyobraź sobie sytuację w której ktoś proponuję ci kupno używanego samochodu bez jazdy próbnej, nie zgodziłbyś się? A przecież wymieniając skórę ubitego zwierzaka na garść naboi robisz właśnie coś takiego. Ta wiem to trochę dziwne coś tak małego jak nabój 9mm porównywać do wielkiego gambla jakim jest samochód ale dość dobrze obrazuje to problem.

Amunicja (zwłaszcza ta w popularnych kalibrach) jest jednym z nielicznych drobnych, łatwych w przechowywaniu i transporcie a przy tym cennych gambli co stwarza podstawy do tego żeby wykorzystywać ją jako walutę. Ale czy aby na pewno? Zwykliśmy traktować amunicję na zasadzie zero-jedynkowej: jest albo nie ma, co najwyżej rozróżniając rodzaje pocisku i to czy jest to fabrycznie nowa czy samoróbka.


Zacznijmy od tego że warto wprowadzić podział na dwa rodzaje amunicji: amunicja do strzelania i do wymiany. Większość okazji kiedy będziesz wymieniał towary i usługi na amunicję będzie obejmowało małe ilości naboi, zazwyczaj będzie to dotyczyło kilku-kilkunastu naboi które już pewnie wielokrotnie zmieniły właściciela. Powoduje to że masz w ręku mieszankę amunicji niewiadomego pochodzenia a co za tym idzie o nieznanych właściwościach i jakości. To tak jakbyś kupił używane auto bez jazdy próbnej, raczej nie chciałbyś nim od razu ruszyć w trasę z Florydy do Kanady... Podobnie z taką amunicją , nie jest to coś co chciałbyś mieć w magazynku kiedy idziesz oczyścić jakieś miasteczko z gangerów... Dlatego dobrą, pewną amunicję odkładaj na okazje kiedy będziesz potrzebował (zawsze będziesz mógł po nią sięgnąć kiedy zabraknie ci „drobnych”) a tę uzyskaną w drodze wymiany lub zdobytą wykorzystaj do dalszego handlu, czy ćwiczeń w strzelaniu. W ćwiczeniach zawodność takiej amunicji będzie wręcz zaletą – pozwoli ci przećwiczyć reakcje na zacięcie broni. Ostatecznie możesz po tę amunicję sięgnąć kiedy potrzeba cię przyciśnie.

Inna kwestia to znaczny spadek wartości, wróćmy do naszego samochodu... raczej trudno oczekiwać żeby ktoś kupując w ciemno zapłacił pełną rynkową wartość dla samochodu z takim rocznikiem, kupujący obejrzy samochód wyceni części i zaproponuję cenę. Kolejna sprawa: kupując samochód od kogoś kogo znasz możesz mieć do niego zaufanie, ale gwarancja że auto kupiłeś od swojego zaufanego kumpla nic nie znaczy dla następnego kupca. Tak samo z amunicją, informacja że amunicję składał szanowany rusznikarz z miasta 100km stąd nie sprawi że nagle nabierze ona większej wartości. Przygotuj się ze za swoją amunicję dostaniesz ½ - 1/3 ceny. Na pocieszenie powiem ci że takiego samego przelicznika możesz oczekiwać kiedy to ty otrzymujesz naboje w małych transakcjach.

Jakie niebezpieczeństwa czają się w amunicji niewiadomego pochodzenia?
Po pierwsze: nie wiesz jak była przechowywana. O ile można wciąż spotkać fabrycznie zapakowaną amunicje sprzed upadku cywilizacji to nawet fabryczna folia czy nawet puszka nie gwarantuje że jej zawartość nie została wystawiona na skrajne temperatury które powodują zmiany w składzie chemicznym spłonek i ładunków prochowych (bądź strukturze fizycznej ziaren prochu ale o tym przy innej okazji). W przypadku amunicji luzem nie wiesz nic! Ani o ładunku prochowym ani o masie pocisku, nie masz też informacji o tym ile razy amunicja była ładowana i w jakim stopniu zużyta jest łuska, Zatem amunicję taką możesz traktować jak najgorszej jakości samoróbki!

Po drugie: nie wiesz czy amunicja spełnia normy jakich wymaga twoja broń. Po pierwsze ładunki z czasem ewoluowały wraz z bronią i np wariant amunicji 9mm Parabellum przyjęty jako standardowy dla armii NATO jest o wiele silniejszy niż oryginalna amunicja 9mm Para jaka była używana w Lugerze p08 Parabellum. Użycie amunicji 9mm NATO w zabytkowym Lugerze morze sprawić że broń ulegnie uszkodzeniu bądź wręcz zniszczeniu w katastrofalny sposób który może zagrozić strzelcowi. Podobnie jest z M1 Garand, korzystał on oryginalnie z amunicji M2 trochę słabszej od pełnego potencjału .30-06 i załadowanie do niego nowoczesnej amunicji myśliwskiej znacznie skróci jego żywotność. Po drugie jeśli amunicja przechodzi z rąk do rąk (czasem stygnących) tracisz kontakt z tym kto ją ładował i „co miał na myśli” przykład: zdobywasz na jakimś gangerze amunicję w łuskach .38 Special którą chcesz wykorzystać w swoim Colcie Cobra. Po paru strzałach zaczynają się problemy: Ganger korzystał z tej amunicji w swoim Pythonie kalibru .357 Magnum i załadował łuskę .38Special do specyfikacji +P A to już za dużo radości dla Cobry z aluminiowym szkieletem.

O ile większość naboi (wyjątkiem są przede wszystkim naboje bocznego zapłonu ale zdarza się i z amunicją centralnego zapłonu) posiada na dnie łuski dookoła spłonki wybity kaliber i oznaczenie producenta, niestety obecnie często może to być niezgodne z prawdą. Istnieje przecież możliwość że ktoś wykorzystał popularniejszą łuskę do uzyskania rzadszego naboju (np zmniejszając, bądź zwiększając kaliber pocisku). Dlatego na zakupy bierz broń w której będziesz chciał wykorzystywać zakupioną amunicję i suwmiarkę. Sprawdzaj trzy rzeczy: długość łuski i średnicę pocisku oraz czy amunicja wchodzi do komory nabojowej broni (w przypadku zakupienia większej ilości sprzedawca powinien się zgodzić na wystrzelanie paru naboi na próbę) w takiej właśnie kolejności! Mniejszy pocisk będzie kompletnie niecelny, przeleci przez lufę obijając się o ścianki ale przeleci ale jeśli pocisk ma kaliber większy od lufy skutki mogą być katastrofalne!

Po trzecie: celność. Ołów wspomina o czynnikach wpływających na strzał na większe odległości, chłopaki naprawdę się przyłożyli do researchu, jest uwzględniona nawet siła Coriolisa! Ale nie ma uwzględnionej najważniejszej zmiennej: amunicji. Naboje występują w wielu wariantach, często przeznaczonych do różnych zadań. Żeby nie komplikować mechaniki rozróżnia się w zasadzie tylko podstawowe typy pocisków (wymienione w pierwszej części tego artykułu) ale jest tego o wiele więcej i w ramach jednego kalibru można spotkać pociski o różnej masie (i w założeniu przeznaczeniu, np lżejsze pociski stosuje się na kojoty a cięższe na jelenie. (Inna sprawa że lufy do broni czasem mają różny skok gwintu co powoduje że lepiej współpracują z pociskami o pewnej masie. Może się więc okazać że twoja broń ma preferencje do pewnych ładunków) i różny ładunek prochu. Jak nietrudno się domyśleć pociski o różnej masie będą miały różną trajektorię lotu, więc jeśli planujesz strzelać na większe dystanse najsensowniejsze co możesz zrobić to kupić większą partię jednakowej amunicji i oddać parę strzałów do tarcz na wcześniej odmierzonych odległościach celem określenia trajektorii lotu pocisku. (warto, tak jak niemal wszyscy snajperzy, prowadzić zeszyt D.O.P.E. - Data On Previous Engagement czyli zestaw tabelek w których odnotujesz warunki i poprawki jakie stosowałeś przy strzelaniu) Tak zbadaną amunicję trzymaj osobno. Tu pojawia się kolejny problem z amunicją uzyskaną w drobnych transakcjach barterowych: jest jej za mało żeby przeprowadzić takie testy (Przyjmijmy zasadę ze amunicja która nie została tak przebadana pozwala wykorzystać tylko połowę umiejętności wiedza snajperska.) Taką mieszankę najlepiej wykorzystywać w broni maszynowej na niewielkich dystansach

Po czwarte: uczciwość. Pośród krążącej amunicji można znaleźć sporo egzemplarzy „fałszywek” np amunicji z namalowanymi wojskowymi oznaczeniami (np czarnym czubkiem oznaczającym amunicję p-panc) które mają podnieść jej wartość. Bądź amunicji niefunkcjonalnej: np ktoś wziął breloczek zrobiony z naboju zdemontował zaczep do klucza wsadził imitację spłonki i sprzedał. Ponieważ amunicja przechodzi z rąk do rąk nie masz pewności kto to zrobił i ktoś może ci coś takiego sprzedać w dobrej woli.

Co zatem zrobić z amunicją z niewiadomego źródła?
Wykorzystać do handlu utrzymując ją w obiegu.
Wymienić na amunicję z pewnego źródła (z przelicznikiem 1 nowy za dwa-trzy niewiadomego pochodzenia)
Wykorzystać komponenty – z naboju możesz odzyskać pocisk i łuskę, po czym załadujesz nową spłonkę (badź możesz zaryzykować ze starą) dokładnie odmierzony ładunek prochu i zważony pocisk. W ten sposób dokonujesz remontu amunicji i o ile możesz zaufać swoim umiejętnościom możesz niewielkim kosztem uzyskać porządną amunicję. Jest to też dobry sposób na postępowanie w przypadku starej amunicji której spłonki nie działają już tak jak powinny.
Autor artykułu
Leminkainen's Avatar
radiacja
Zarejestrowany: Sep 2013
Miasto: Wrocław
Posty: 3 005
Reputacja: 16063
Leminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputację

Komentarz Autora
Język
60%60%60%
3
Spójność
60%60%60%
3
Kreatywność
80%80%80%
4
Przekaz
80%80%80%
4
Wrażenie Ogólne
80%80%80%
4
Średnia:72%

Oceny użytkowników
Język
66.6%66.6%66.6%
3.33
Spójność
73.4%73.4%73.4%
3.67
Kreatywność
86.6%86.6%86.6%
4.33
Przekaz
93.4%93.4%93.4%
4.67
Wrażenie Ogólne
93.4%93.4%93.4%
4.67
Głosów: 3, średnia: 83%

Narzędzia artykułu

komentarzZasady Pisania Postów
You may Nie post new articles
You may Nie post comments
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:39.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site
artykuły rpg

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166