Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > RPG - ogólnie > Rozmowy ogólne na temat RPG
Zarejestruj się Użytkownicy

Rozmowy ogólne na temat RPG Podziel się swoimi uwagami na temat różnych systemów RPG. Opowiedz jakie są Twoje ulubione systemy, a które według Ciebie zasługują na miano najgorszych. Albo po prostu luźno porozmawiaj na tematy powiązane z RPG.


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-07-2011, 21:35   #1
 
zych's Avatar
 
Reputacja: 0 zych nie jest za bardzo znany
RPG Przez internet z wykorzystaniem Gry MMO

Witam serdecznie wszystkich szanownych forumowiczów

Nie wiedziałem gdzie by ten temat pasował najlepiej, ale wydaje mi się że tutaj, ponieważ skłania do rozmowy wokoło RPG.

Ponieważ jestem nowy na tym forum, zanim przejdę do sedna mojego posta, powiem kilka słów o sobie. Jestem Graczem ze starszego (lub średniego :] ) pokolenia RPGowców. Zarówno na komputerze jak i przy stole grywam od szesnastego roku życia (czyli od 14 lat). Swego czasu dość aktywnie interesowałem się dużymi LARPAmi ale od dwóch lat przestałem na nie jeździć. Ogólnie w grach wszelakich siedzę dużo, ze względu na to, że je projektuję.
A teraz przechodzę do rzeczy bo post zaczyna powoli przypominać list motywacyjny

Od wielu lat chodził mi po głowie pewien pomysł i w końcu postanowiłem go zrealizować. Otóż jak wiadomo gry MMO RPG stały się w czasie ostatnich kilku lat bardzo popularną formą rozrywki. W związku z tym zarówno tytułów jak i graczy jest coraz więcej. Niestety pomimo tak dużej różnorodności wewnątrz gatunku, nie udało mi się jeszcze odnaleźć gry MMO której z czystym sumieniem nadał bym również miano RPG. Nawet te najbardziej RPGowe tytuły na RPGowych serwerach w dalszym ciągu wielokrotnie sprowadzają się do biegania i klepania mobów. Walki przeciwnych clanów / ras / stronnictw i sporadycznemu wykonywaniu uproszczonych questów.
Mój pomysł polega oczywiście na stworzeniu takiego serwera gry MMO na którym RPG będzie prawdziwym odgrywaniem przygód swoich postaci, w którym questy prowadzone będą przez mistrzów gry.
Zdecydowałem się na serwer Lineage 2, ponieważ jest to Open Source. Zbudowałem więc L2 Gracia Epilogue, skonfigurowałem i odpaliłem na serwerze (Opis instalacji klienta i linki do plików na stronie http://lineage.brejk.pl). Wymyśliłem sobie, że zasada działania takiego naprawdę RPGowego Serwera musiała by być podobna do zasad według których organizuje się duże LARPy na kilkaset osób. Dzielimy graczy na stronnictwa i każdemu z tych stronnictw stawiamy jakieś cele. Każde ze stronnictw posiada też pewne informacje lub przedmioty potrzebne do realizacji celów innych grup. W ten sposób tworzymy interakcję między grupami i gra zaczyna toczyć się sama. Mistrzowie gry biegają po serwerze i doglądają czy wszystko toczy się jak należy. „Prowadzą” też questy grupkom które wyruszyły w jakąś wyprawę. Np. poszły znaleźć jakiś przedmiot, wytropić NPC itp. Takie Zadania mogą być naprawdę proste i wynikać z ogólnych celów postawionych przed stronnictwami, ale samo odgrywanie postaci i fakt realnej interaktywności zamienia je w RPG.
Kolejnym pomysłem na to jak zamienić MMO w RPG jest Wprowadzenie tak zwanej „głównej historii serwera”. Jest to nadzorowana przez mistrza gry opowieść, będąca powodem wszystkich wydarzeń mających miejsce w świecie. Wynika ona bezpośrednio z „Historii Świata” i każdy gracz bierze w niej udział. Jeżeli na jakiejś lokacji pojawił się potężny potwór, jeśli gdzieś z pod ziemi wylazło stado zombie, jeśli miasto zostało napadnięte przez potwory, jeśli zobaczycie kogoś z potężną magiczną bronią lub gdy w sklepach pojawiły się długo oczekiwane towary. Możecie mieć pewność że odpowiadają za to gracze, którzy podążyli ścieżką „Głównej Historii”.
Cały czas kombinuję jak to zrobić żeby było dobrze na pewno najważniejsze jest wytestowanie wielu pomysłów i pozostanie przy tych najlepszych jednak od pewnych założeń trzeba zacząć. W skrócie oto one: Serwer na około 200 osób. Wszyscy rejestrują się za pośrednictwem maila do MG. Razem z nim ustalają jaka będą mieli postać i dopiero rozpoczynają zabawę. Serwer chodzi cały czas i można na nim grac jak w zwyczajnego Lineage, jednak ma bardzo niskie mnożniki Exp/Gold/Drop a główne doświadczenie i zasoby zbiera się rozwiązując zadania swojego stronnictwa. Wszystkie działania fabularne graczy mają silny wpływ na serwer.
No tak, ale to jest cel, a żeby go osiągnąć, trzeba by to wszystko jakoś rozkręcić. Dlatego właśnie zaczynam od bardzo niewielkiej liczby graczy. Wymyśliłem historię Świata z której wynika że mapa gry to opuszczona wyspa na którą przypływają gracze mający stwierdzić co spowodowało zagładę mieszkańców tego lądu. Dwa razy w tygodniu o umówionej porze organizuję coś w rodzaju przygody. Wtedy wchodzę na serwer jako MG i prowadzę zalogowanym ludziom przygotowanego przez siebie questa, za który rozdaję PDki. Oczywiście serwer chodzi teraz cały czas i kto ma ochotę może sobie na nim grać. XP rate za MOBy jest stosunkowo niski, jednak za rozwiązywanie questów jest wysoki i questy właśnie są najleprzą drogą do rozwinięcia postaci poza eventami. Dorzucam też stopniowo trochę własnych NPC dających questy, które wpływają na Główną historię serwera.

Podsumowując, szukam graczy, i Mistrzów gry, którzy razem ze mną spróbują tej światłej idei nadać realne szanse bytu. Serwer stoi, a NAJBLIŻSZY EVENT W ŚRODA 13.07.2011 aby na nim grac trzeba
1). Zainstalować klienta według instrukcji na stronie Inny Świat - Lineage 2 RPG Server
2). Napisać do mnie maila ( rafal.wlosek@11bitstudios.com) z informacją że jest się zainteresowanym wzięciem udziału w projekcie.

Ponieważ spodziewam się typowych dla takich tematów wątpliwości postaram się rozwiać kilka z nich od razu

1) To żadna nowość, istnieją już serwery RPG (np. Allseron)
Tak to prawda, jednak takie serwery na ogół dalej krążą wokół klasycznego MMO. Dalej chodzi w nich o Bicie mobów i zdobywanie zamków które słodzą eventami i surowymi nakazami używania odpowiedniego języka na chacie. Mi zaś nie chodzi o użycie RPG aby grać w Lineage tylko użycie Lineage do tego by grać w RPG.

2). Są do tego platformy takie jak Neverwinter Nights 1
Są, jednak one z kolei ni pozwalają tak dobrze jak L2 stworzyć żyjącego swiata pełnego graczy. Gdzie wielu mistrzów gry prowadzi ciągłego LARPa na dwieście osób.

3). Słyszałem już wiele takich pomysłów i żaden nie wypalił.
Wiele to znaczy ile? pięć, dziesięć? Wobec setek, jeśli nie tysięcy działających serwerów MMO W dalszym ciągu pozostaje bardzo duża szansa że projekty nie udały się ponieważ wzięli się za nie niewłaściwi ludzie. Osoby bez doświadczenia, i cierpliwości.

Pozdrawiam serdecznie.
 

Ostatnio edytowane przez zych : 12-07-2011 o 10:20.
zych jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-07-2011, 11:00   #2
 
zych's Avatar
 
Reputacja: 0 zych nie jest za bardzo znany
Witam ponownie.

Kolejny event RPG na serwerze: Środa 13.07.2011 godz. 19:00

Serdecznie zapraszam
 
zych jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-07-2011, 17:21   #3
 
one_worm's Avatar
 
Reputacja: 316 one_worm jest jak klejnot wśród skałone_worm jest jak klejnot wśród skałone_worm jest jak klejnot wśród skałone_worm jest jak klejnot wśród skałone_worm jest jak klejnot wśród skałone_worm jest jak klejnot wśród skałone_worm jest jak klejnot wśród skałone_worm jest jak klejnot wśród skałone_worm jest jak klejnot wśród skałone_worm jest jak klejnot wśród skałone_worm jest jak klejnot wśród skał
Tak sobie myślę, że to może pod regulamin podpadać... No i te Platwormy hmmm...
 
__________________
Do szczęścia potrzebuję tylko dwóch rzeczy. Władzy nad światem i jakiejś przekąski.
one_worm jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-07-2011, 23:22   #4
 
Tadeus's Avatar
 
Reputacja: 2054 Tadeus ma wspaniałą reputacjęTadeus ma wspaniałą reputacjęTadeus ma wspaniałą reputacjęTadeus ma wspaniałą reputacjęTadeus ma wspaniałą reputacjęTadeus ma wspaniałą reputacjęTadeus ma wspaniałą reputacjęTadeus ma wspaniałą reputacjęTadeus ma wspaniałą reputacjęTadeus ma wspaniałą reputacjęTadeus ma wspaniałą reputację
Z moich doświadczeń wynika, że MMORPG żeby naprawdę nadawał się do odgrywania musi zapewniać prawdziwie głęboką interakcję ze światem. Jedyna gra jaka spełnia to wymaganie to nadal (od wielu, wielu, wielu lat) Ultima Online. Lineage pod tym względem nie wyróżnia się w żaden sposób.

A postawienie serwera UO i stworzenie na nim erpegowego świata to kwestia miesiąca nauki (są tony tutoriali i gotowych rozwiązań). Nie brakuje też polskich gotowych serwerów "klimaciarskich". Jednak na większości z nich nadal jest stosunkowo dużo bicia mobów i levelowania. A dlaczego? Bo musi być jakiś automatyczny content, który trzyma człowieka przy grze, jak akurat nie trwa żaden RPGowy quest, albo ciężko spotkać kogoś do pogadania. Questy dla wszystkich i zawsze, by nie musieli nic innego robić, to utopia i zostało to już wielokrotnie udowodnione przy podobnych projektach.
 
Tadeus jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-07-2011, 23:32   #5
 
Sayane's Avatar
 
Reputacja: 6878 Sayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputację
Obsługa w mojej osobie się nie zna, toteż zapytuje, czy to podchodzi pod piractwo i reg. (tzn czy podany serwer jest piracki), a temat leci do kasacji, czy nie?
 
Sayane jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-07-2011, 23:36   #6
 
Sekal's Avatar
 
Reputacja: 5234 Sekal ma wspaniałą reputacjęSekal ma wspaniałą reputacjęSekal ma wspaniałą reputacjęSekal ma wspaniałą reputacjęSekal ma wspaniałą reputacjęSekal ma wspaniałą reputacjęSekal ma wspaniałą reputacjęSekal ma wspaniałą reputacjęSekal ma wspaniałą reputacjęSekal ma wspaniałą reputacjęSekal ma wspaniałą reputację
Nie, rozmawiałem o tym z Kermem. L2j czyli Lineage 2 Java pozwala stawiać serwery za darmo, choć z tego co ja się orientuję, granie w samą grę nie jest darmowe. Nie jestem jednak w temacie, więc mogę się mylić. Najlepiej, gdyby wypowiedział się sam autor tematu, przedstawiając wiarygodne dowody oficjalnie.
 
__________________
If I can't be my own
I'd feel better dead
Sekal jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-07-2011, 10:24   #7
 
zych's Avatar
 
Reputacja: 0 zych nie jest za bardzo znany
Oto link na którym można poczytać o L2j About L2J | L2j Server Project

Sam klient zaś jest darmowy i dopóki nie robię w nim żadnych modyfikacji (A nie robię), to moja działalność nie jest piracka.
 
zych jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-07-2011, 21:13   #8
Banned
 
Reputacja: 0 Aschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znany
Cytat:
Napisał zych
Są, jednak one z kolei ni pozwalają tak dobrze jak L2 stworzyć żyjącego swiata pełnego graczy. Gdzie wielu mistrzów gry prowadzi ciągłego LARPa na dwieście osób.
a w poście następnym:
Cytat:
Napisał zych
Kolejny event RPG na serwerze: Środa 13.07.2011 godz. 19:00
To ja mam pytanie czysto techniczne - to jest to ciągły LARP czy ledwie eventy? Pomiędzy którymi - chcąc nie chcąc trzeba ekspić na mobach i po chamsku levelować, bo nic innego nie da się robić?

A ta cyfra 200 to tak z sufitu wzięta czy ma jakieś uzasadnienie?


A, tak przy okazji:
Cytat:
Napisał zych
Sam klient zaś jest darmowy i dopóki nie robię w nim żadnych modyfikacji (A nie robię), to moja działalność nie jest piracka.
ciekawostka, bo na stronie stoi jak wół:
Cytat:
Napisał strona Inny Świat
Aby zainstalować klienta współpracującego z naszym serwerem należy:
1). Pobrać odpowiedniego klientaklienta stąd: Pobierz Klienta Lineage 2 Gracia Epilogue v2.4
2). Zainstalować go
3). po zainstalowaniu wywalić zeń cały katalog 'system'
4). Ściągnąć sobie nasz katalog 'system' stąd: Pobierz Katalog system
5). Rozpakować nasz katalog system w miejsce wywalonego wcześniej katalogu
6). Odpalać grę tylko i wyłącznie plikiem 'Start klient.bat' który znajdziecie w katalogu 'system'.
Naprawdę nie dokonujesz zmian?

 
Aschaar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13-07-2011, 01:38   #9
 
zych's Avatar
 
Reputacja: 0 zych nie jest za bardzo znany
Tak, kurcze blade! naprawdę nie dokonuję zmian w kliencie! I obrazek Putina nic tu nie zmienia.
Więcej na ten temat nie chcę offtopować w tym wątku, ponieważ nie temu jest poświęcony. Jak ktoś chce o tym ze mną pogadać i NIE JEST moderatorem to najpierw niech się pouczy aby wiedział o czym mówi potem zapraszam na priv.

1). LARP to cel który chcę osiągnąć, ale do niego długa droga, którą zaczynam od Eventów.

2). Cyfra 200 była przyczepiona do sufitu ale spadła za szafę i musiałem ją wygrzebywać szczotką, na szczęście się udało i mogłem umieścić ją w poście. Naturalnie, moje doświadczenia w organizacji LARPów nie miały na nią żadnego wpływu.
 

Ostatnio edytowane przez Kerm : 13-07-2011 o 09:27. Powód: Post pod postem
zych jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13-07-2011, 18:10   #10
 
WiecznyWem's Avatar
 
Reputacja: 0 WiecznyWem nie jest za bardzo znany
Masz wykupiony serwer dedykowany czy serwer stawiasz w domowym zaciszu?
Szczerze powiedziawszy, jak widzę serwery mmo, gdzie rejestruje się poprzez eMaila to odczuwam same negatywne emocje. Zrobienie skryptu rejestracji, z wymogiem karty postaci itp, to nie jest nic trudnego. Imho bez tego ciężko Ci będzie uzbierać więcej niż 10-30 graczy ogółem.

Pisałeś, że L2 jest open source, jesteś w stanie zając się serwerem od strony technicznej? Dałbyś radę napisać swoje ewenty, edytować core, i modyfikować bazę?

Osobiście nigdy nie grałem w L2, więc szczegółów nie znam.

Swoją drogą, jeżeli na poważnie chcesz mieć 200 graczy online, to przydała by się jeszcze jakaś normalna domena i brak reklam.
 
WiecznyWem jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
OdpowiedzZasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 03:29.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166