lastinn

lastinn (http://lastinn.info/)
-   Świat Mroku (http://lastinn.info/swiat-mroku/)
-   -   Magyja, Paradoks, Rzeczywistość- czyli czym je się Maga... (http://lastinn.info/swiat-mroku/4535-magyja-paradoks-rzeczywistosc-czyli-czym-je-sie-maga.html)

Eperogenay 10-12-2007 10:42

Ok, ale coś mi tu nie gra. Nawiązano w początku tematu do komentarzy do Mrocznych Wieków a mówimy o Magu współczesnym. Mam rozumieć, że dokonujecie wprowadzenia w sam świat Maga czy też ktoś pod moją nieobecność "uprościł" Dark Ages do Ascension? Jak mówi Wstąpienie: Rzeczywistość jest subiektywna. Magowie w Dark Ages nie znali pojęć i terminologii znanej współcześnie więc chciałem wiedzieć, skąd się to wzięło...

W wypadku współczesnego to no cóż, pierwszy post i od razu zgłaszam, że mogę dołączyć do puli odpowiadających na niektóre pytania...

Generalizowanie tak Malkavianów jak i Maruderów poprzez wrzucanie ich do jednego worka jest moim zdaniem karygodne... Każda Cisza jest inna, chyba, że mówimy o wspólnej dla danej grupy... ale nie sądzę, by moja kochana Maruderka z jednej prowadzonej przeze mnie sesji zabawiała się "Malkavian Madness Network"... o,o
Zbzikowane staruszki w rodzaju Baby Jagi nie przejmują się obłędem innych aż tak ;)

EDIT:
Pozwolę sobie tutaj zacytować...

"(...)A coś więcej? Bo ja naprawdę nie znam systemu, a Maga w wersji pierwszej znam z kilku sesji bez czytania podręcznika."

Coś co wielu osobom się spodoba, inni uznają, że zabiera z Maga cały urok a ja sądzę, że jest to świetny sposób by "między ludźmi" udupić swoją postać dla zabawy... styl Magyi opisany w Orphan's Survival Guide czyli tzw. Wishing Real Hard :D
Moim zdaniem doskonale pasuje do Sierot w Dark Ages.
Że co? Że to robi każdy Mag? Nie do końca. Aby skupić swą wolę Mag potrzebuje rekwizytu.
Dla jednego jest to różdżka, jeśli jego Paradygmatowi to pasuje może rzeczywiście rzucać nią "czary" jak w Harrym Potterze, kwestie tego czy mu się coś uda z tym zrobić pozostawmy na inny raz.
Wishmaking pozwala poprostu coś... zażyczyć, wyprosić, wytworzyć myślą czy coś... pozwala to często na idealne stosowanie Magyi przypadkowej i ew. niewiarę markowanie stwierdzeniem "Mam dziś szczęście" bądź podobnym. Sama technika polega na BARDZO MOCNYM uwierzeniu, że to co chcemy zrobić jest prawdziwe...
Ładnie przedstawia Paradox takiego rozwiązania (tłumaczenie cytatu z pamięci) "Chciałbym by ten mężczyzna stąd zniknął... NIE W TEN SPOSÓB!". Pobudza wyobraźnię? Zapwene tak. Ale jak wiadomo dla każdej Sfery można mieć inną metodę.
Miałem Maginię, sierotę z nastawieniem na Verbenę, która postrzegała Życie na mikroskopijnym poziomie. U niej też był pewien rodzaj Magyi (wybaczcie, dla mnie to słowo pisane dużą literą wygląda najlepiej) życzeń, gdyż rozkazywała bakteriom wykonywanie dla niej zadań... zwykle (Entropia) korozja i takie rzeczy, albo wprowadzenie do organizmu żyjątek przyspieszających regenerację nieraz całych organów... cóż, to ostatnie niestety mimo wszystko BYŁO wulgarne... i raz się przeliczyła na swoich "żyjątkach" ;)

Och... rozpisałem się O_o

Johan Watherman 02-01-2008 20:25

Rozumiem że ten temat nie nawiązuje do jakiegoś konkretnego aspektu Maga, a raczej traktuje o nim ogólnie nie zagłębiając się w jakieś konkretne sprawy? To w takim razie parę słów o Magu.

Cóż, w Maga jako gracz nigdy nie zagrałem, taki los stałego mg w ekipie. Jednak muszę powiedzieć że jest to jeden z najlepszych systemów poważnych, łączy w zadziwiający sposób niemalże nurt heroic z dark. System niezwykle głęboki w którym każda wizja świata jest akceptowalna. Po pierwszy spojrzeniu można dość do tezy że mag może zrobić wszystko... i mieć racje! Tak, gracz może zrobić wszystko. Lecz potem musi przyjąć cały ciężar rzeczywistości na swe barki. Wtedy pozostanie tylko pytanie kiedy owy ciężar go zgniecie. W Magu gracze boleśnie się przekonują jednak nie są tacy niepokonani. I tak np. mistyk który dokonał wielkiego wyczynu zdobywając jakąś fundacje czy też dokonał czegoś trudnego w naszym świecie za pomocą subtelnej magy nie może liczyć na uznanie, co najwyżej na to że w chwili kiedy dostanie kule w łeb na nic będzie cala magya chyba że weźmie ciężar całej rzeczywistości na swe barki... Tak, pokusa żeby pokazać się światu w całej swej potędze i mocy wywołując efekt będący największym bluźnierstwem przeciw wzorcowi... pokusa... Wiele rozetek postaci, możliwość w zagłębienia się w psychikę i świadomość że choć możesz zrobić wszystko to ma to swoje konsekwencje. Że jest w tobie boska iskierka zamknięta w nędznym ciele. I to iskierka która podpali słomę, ale już w wodzie technokratycznego paradygmatu nie stanie się żarem płomienia.

Postacie w magu można stworzyć szalenie ciekawe. Podam dwa przykłady postaci moich graczy, imion już nie pamiętam, znaczy się nie chce w nich namieszać...

Kultysta Ekstazy. Przezabawna postać, prawdziwy błazen. Ale jego magya... Nie do opisania, niemalże komiksowa. Tak, to świetnie oddaje ten klimat. Taka była jego wizji, chociaż magya przypadkowa bardzo tego nie ukazywała. Jednak wrażenia dla innych magów urywających świadomości niezapomniane ;) Pomysł był wprost genialny, chociaż przy poważniejszej niż zwykle sesji ta postać nieźle mieszała w klimacie...

Wirtualny Adept. Świetnie odegrana postać matematycznego geniusza z wieloma zaburzeniami neurotycznymi. Co prawda trochę się sam nie raz w tym pogubił, jednak... magya prawie zawsze przypadkowa, oblicza rachunek prawdopodobieństwa: „Jeśli rzucę tu skórkę od banana i przesunę te krzesło w prawo to kelnerka się pośliźnie, przewróci na krzesło, wyleje kawę na twarz faceta obok” niby standardowy przykład magy przypadkowej, jednak gracz stosował prawie zawsze tylko entropie lub roty na niej oparte i zamiast faktycznie bawić się w ukrywanie magy operował prawdopodobieństwem. Ale za to z jakim skutkiem.

Lukadepailuka 02-01-2008 20:53

1. Czy mag jest w jakiś sposób nieśmiertelny? Lub długowieczny?

2. Hmm, a jeśli chodzi o maga jako ghula. Czy istnieje takowy? Czy mag, może podpisać pakt z wampirem? A jeśli tak to jakie dodatkowe ma z tego korzyści?

Johan Watherman 02-01-2008 21:00

Szczerze mówiąc to wszystko zależy od mg ale:

1. Tak, magowie są długowieczni, ale nie nieśmiertelni. Są przypadki magów mający po pięćset lat. A i mogą być magowie pamiętający żywot po obrocie wielkiego koła. Ale im mag starszy tym rzeczywistość go bardziej nie chce.
2. Z tego co pamiętam to nie, ale mogę się mylić i nie jest to sprecyzowane w podręczniku. Za to np. krew wampira jest dobrym źródłem kwintesencji.

Lhianann 03-01-2008 09:59

Ad.1
Hymm, Luka, co do nieśmiertelności i długowieczności- Mag nie posiadający sfery Życia bądź nie przebywający w jakiejś dziedzinie horyzontalnej< tu kłania się sfera Duch> w jakiej czas biegnie inaczej starzeje się jak każdy zwyczajny człowiek i jest równie odporny na choroby, zranienia, czy objawy wieku starczego.
Co do bycia niechcianym przez rzeczywistość co do zbyt długo żyjących Magów< odmładzających się sferą Życia>, to za każde 100 lat życia taki mag otrzymuje stały punkt Paradoksu.

Ad.2
Co do drugiego- jak najbardziej, Mag jako że jest człowiekiem może być związany więzią krwi, czyli stać sie Ghulem
Abstrahując, ghulem może stać się równie dobrze Wilkołak< tak, tak, inni zmiennokształtni też...>, Odmieniec< chodź w ich przypadku więcej z tego będzie miał poważnych minusów niż plusów>.
Co do wpływu wampirzej Vitae na Maga- tak, krew ta jest potężnym źródłem kwintesencji, to ma jednak negatywny wpływ na avatara- wypacza go.
Największą klęską dla Maga prócz Gilgula czy nefadyzmu jest zwampirzenie - W trakcie tego aktu avatar Maga ginie...nie powraca ponownie do Wielkiego Cyklu.
Co zabawniejsze, istnieje klan wampirzy którzy nadal trudnią się przemienianiem Magów w wampiry najczęściej wbrew ich woli- mowa o klanie Tremere.
Tremerzy byli niegdyś< jeszcze w X wieku jednym z domów Hermetycznych, członkami jednej z tradycji magowskich- Porządku Hermesa.
Żądza wiedzy, władzy i chęć osiągnięcia nieśmiertelności pchnęła ich do eksperymentów z wampirzą krwią i wampirami...
Co skończyło się tak jak się skończyło...

Co do ewentualnych pytań o termin przez mnie użytych- Gilgul
Gilgul jest najwyższą formą kary za zbrodnie dla Maga.
Jest karą gorszą niż śmierć.
Skazuje się na niego Nephandi, Magów sympatyzujących z nimi, lub Magów którzy nie będąc Nepphnadi dokonali jakiejś na tyle ohydnej zbrodni iż spaczyła ona ich avatara.
Gilgul zabija avatara.
Z Maga zaś czyni żałosną istotę nie mającej już dostępu do Magyji, odartej z tego czym była naprawdę.
Co sprawia zabicie avatara?
To, że ów Mag jakiego avatar został unicestwiony nigdy się już nie odrodzi, nigdy nie wróci do cyklu...
Więc chyba można sobie uzmysłowić czym dla Maga jest przemiana w wampira...

Johan Watherman 03-01-2008 15:33

Ja tylko dodam że chociaż sfera życia może wydawać się do tego celu najbardziej odpowiednia to w magu można zrobić wszystko pytanie tylko jak. Sfera: życia, entropii, czasu czy pierwszej mogą się nadać do takiego celu zarówno z osobna czy połączone w rotę.

Przemiana Avatar. Stanowczo tak, acz niektórzy (jak zresztą zawsze w magu kilka punktów widzenia) uważają że avatar przekształca się, jakoby stawał się tą właśnie wypaczona bestią którą ma każda pijawka.

A tak na marginesie mistrzowie sfer (czyli magowie którzy też mogą mierzyć wiek w pokoleniach) też są źródłem jakoby paradoksu. Nie mówię to o maruderach których statyczna rzeczywistość nie znosi. Stałe odkształcenia rzeczywistości są zawsze obecne, a z czasem się to nasila. Co zaś do odporności zapewne tak... No ale jak wiadomo magowie znający świetnie jakąś sferę staja się po części jej odbiciem. Mistrzowie entropii wydają się nie do zaskoczenia, za mistrzami czasu mogą podążyć jego akceleracje (drobne spowolnienia lub przyśpieszenia), a mistrz życia może być wielkim okazem zdrowia któremu ciężko o choróbsko.

enneid 06-01-2008 17:20

Warto tu chyba nadmienić, ze większość magów którzy maja dużą aretę zazwyczaj wola się udać w dziedziny horyzontalnej, w światy stworzone przez siebie. dlatego też większość magów na ziemi nie są zbyt silni i żyją jak dotąd krótko:P

Poruszenie kwestii tego co sie dzieje w chwili śmierci awatara , nasuwa proste, pytanie: czy da sie ten proces odwrócić? Bo przecież główna zaletą magi w świecie mroku jest to iz jedynym ograniczeniem w możliwościach czarowania jest na dobrą sprawe wyobraźnia gracza i tolerancja MG:smile: . Czy więc jest to waszym zdaniem możliwe, a jeśli tak to jaka kombinacja sfer tu będzie potrzebna. No i czy da się obdarzyć awatarem w takim układzie każdego?

Johan Watherman 06-01-2008 17:39

Kiedyś zapewne tak. Pamiętajmy że moce dostępne dla magów czterysta lat temu są już dziś nieosiągalne. U mnie na sesjach operacje z awatarem są trudne i tylko niektóre rzeczy są możliwe co zresztą zgadza się z koncepcja w Magu gdyż wszelakie odczynienia z wielkim cyklem mają duże konsekwencje i straszny poziom trudności. Eutanos powie Ci że ktoś raz wykluczony z cyklu nie może do niego wrócić podczas gdy mówca marzeń może mieć inne zdanie. Tutaj raczej nie można opierać się na podręczniku chociaż może wyrocznie lub bardzo potężne istoty potrafiłyby takie coś zrobić (pamięta ktoś jeden z dodatków do maga z opisem sfer powyżej 5 kropek i „create new universe” na 9 poziomie?)

enneid 06-01-2008 21:01

a jaka kombinacja sfer i na jakim poziomie niom i jaki poziom trudności waszyn zdaniem (pytanie czysto akademickie :P)

Johan Watherman 07-01-2008 15:14

Moim zdaniem dziewięć ducha i siedem-osiem pierwszej. Czyli poza większości istot. Ale właśnie wyrocznie może by takie coś potrafiły.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:50.

Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172