Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 24-07-2016, 17:03   #70
Lord Cluttermonkey
 
Lord Cluttermonkey's Avatar
 
Reputacja: 1 Lord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputację
Nie wiem właśnie, ile podobieństw S&W ma w stosunku do OD&D, bo zaliczanie każdego retroklona mnie mało bawi, ale... W OD&D więcej stron łącznie było poświęcone budowaniu twierdzy, szukaniu najemników, itd. niż tzw. "alternate combat system" (alternatywnego wobec Chainmaila systemu walki - fundamentu tego, co w D&D występuje do dzisiaj), gdyż gra była kierowana do wargamerów, zresztą z dużo mówiącym podtytułem na okładce: Rules for Fantastic Medieval Wargames Campaigns Playable with Paper and Pencil and Miniature Figures. A że Gygax był wargamerem, to AD&D 1 też miało takie naleciałości. Z naszego punktu widzenia to zupełnie inny styl rozgrywki, dla wielu ludzi pewnie "nie-RPG". Nie dość, że taki druid sobie czyści lochy, to jeszcze jego całe tło fabularne pewnie ogranicza się do "imię + miecz", bo zginie za 10 min, a wszelka fikcja i odgrywanie postaci, o które tak się zabijają hobbyści dzisiaj, szczególnie fani settingów, to były rzeczy traktowane czasem naprawdę niepoważnie.

Swoją wypowiedź głównie pisałem z myślą o nowicjuszach. Weź trzech zupełnych laików, zamknij w osobnych pomieszczeniach jednego z podręcznikiem Pathfindera, drugiego z AD&D 2, a trzeciego z OD&D. Wypuść po kilku miesiącach i u każdego zagraj sesję. Różnice będą pewnie przeogromne. Apples and oranges, vanilla and chocolate, i takie tam.
 
__________________
[D&D 5E | Zapomniane Krainy] Megaloszek Szalonego Clutterbane’a - czekam na: Lord Melkor, Dust Mephit, Panicz, psionik
[Adventurer Conqueror King System] Saga Utraconego Królestwa - czekam na: Gladin, WOLOLOKIWOLO, Stalowy, Lord Melkor, Pliman
Lord Cluttermonkey jest offline