Wątek: Drowia sesja.
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 28-07-2016, 14:00   #31
Lord Cluttermonkey
 
Lord Cluttermonkey's Avatar
 
Reputacja: 1 Lord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputacjęLord Cluttermonkey ma wspaniałą reputację
Cytat:
Napisał Warlock Zobacz post
Settingu też. W WoHF nie ma szans na to, zaś Golarion jest bardzo elastyczny, całkiem sporo tam białych plam i nie mam najmniejszych problemów z wciśnięciem gdzieś swojego królestwa
A Sayane czasem swojego królestwa do FR nie wsadziła? Asmodian wsadził całą krainę. Ja wrzuciłem stary moduł. Kwestia podejścia i dogadania z graczami. Przecież na randkę w ciemno się nie umawiacie... Deklaracje w stylu "koniec z FRami" może i brzmią odważnie i stanowczo, ale i nieporadnie.

Ostatecznie piłem do tego, że Golarion jest wydawany tak samo jak FR - masz multum podręczników, w tym przewodników po każdej krainie, przewodnik o bóstwach, itd. Do tego beletrystyka, której nikt nie przeczyta, bo nikt jej nie przetłumaczy. No i w końcu APki. Materiału na Wiki Golarionu jest mnóstwo, więc i canon lawyers się znajdą prędzej czy później. Wśród nich pewnie jacyś FRowcy poszkodowani czaroplagą, którzy przeniosą swoje zacięcie do kanonu na nowy świat. A że nie jest to zjawisko na tyle widoczne, to kwestia czasu - FR jest przez dobre 30 lat aktywnie wspierany, ma najmocniej rozwinięty kanon pośród oficjalnych settingów. Golarion nie może się podobnym rekordem pochwalić, choć stawiam piątaka na to, że twórcy marzą o tym dniami i nocami (który by tak nie chciał?). A za marzeniami idą... Kolejne podręczniki.

"Opisywanie w dużej większości przez APki" pasuje jedynie do... Obecnej linii wydawniczej WotC, gdzie jest kilka kampanii osadzonych na Wybrzeżu Mieczy i składają się na jakiś większy kawałek świata. Nie ma żadnego podręcznika opisującego cały setting. Coś jak dawniej Greyhawk. Ale co z tego, skoro można dowiedzieć się wszystkiego o Zapomnianych Krainach ze starszych materiałów, jeśli ktoś ma wystarczająco czasu i jest na tyle nieroztropny, żeby go poświęcić.

WoHF nigdy podobnych problemów nie miał, bo formuła opisu i przeznaczenie materiałów zupełnie inne.

Edit do poniższego:

Cytat:
W opisie produktu jest tzw. Design Philosphy i powody, dla którego przeprowadzono apokalipsę w Zapomnianych Krainach.
Hmmmmmm... Interesujące. Pozwolę sobie zacytować:

Cytat:
This might have been one of the biggest flaws of the published Realms. At least as far back as the Avatar books (1989), NPCs had risen up to take the prominent roles in Realms-shaking Events. Now, the Realms designers wanted to turn that around, to gave players a chance to shine.
A więc potrzebna była nowa dizajn filozofia, żeby pokolenia grających pozbyły się wreszcie Elminstera, stojącego niczym Gandalf i mówiącego: "You shall not pass" (your ideas)? Problem settingomaniaków, nie gry. A dla wydawcy okazja na zarobek.

Cytat:
Golarion jest równie sędziwy
Jeśli liczymy czas spędzony w piwnicy, to Zapomniane Krainy są starsze nawet niż D&D. Będzie blisko pół wieku.

Cytat:
Czytałeś tak w ogóle te przewodniki do Golarionu? Każdy ma około 60 stron, przy czym większość informacji jest powielona z podręcznika głównego, przy odrobinie większym wzięciu pod lupę danego regionu. Nie jest to wymagane, ani szczególnie przydatne.
Jak przemnożę 60 stron przez na oko 60 podręczników, mam 3600 stron. Nie jest to wymagane, ani szczególnie przydatne (jak w przypadku każdego settingu), ale jednak ktoś to kupuje, ktoś to wrzuca na Wiki, kanon rośnie. Porównaj proszę 3600 stron do objętości wszystkich APek razem wziętych i przypomnij sobie określenie "opisywany w dużej większości przez APki". A gdzie beletrystyka?

Cytat:
Wydaje mi się, że Sayane opiera swoje królestwo na istniejącym regionie, który z tego co pamiętam miał jakiś zarys (ale mogę być w błędzie - nie sprawdzałem).
W takim razie to świetny przykład, jak powinno się używać materiałów źródłowych.

Cytat:
Chyba też nie muszę przypominać Tobie, że swoje sesje w FR i Starym Świecie prowadziłeś w Borderlandsach, czyli takich customowych regionach, przystosowanych do wprowadzenia własnego modułu.
Ależ najpopularniejsze i najogólniejsze światy D&D są w całości przygotowywane jako takie pogranicza i punkty światła, więc ciekawi mnie, gdzie musiałbym prowadzić, żeby tak w FR nie było. Stary Świat to inna bajka, pod specyficzny klimat, tu się zgodzę, choć jak bym prowadził w Imperium, to też nie przejmowałbym się zbytnio i kanonem, i fanonem (Sylvania autorstwa smartfoxa anyone?). Światy nie są wykute w kamieniu, mają przede wszystkim bawić i stanowić fasadę dla przygód.

Wyobraź sobie proszę następującą sytuację. Siedzisz i prowadzisz setting. Koło Ciebie siedzi jego twórca. Zadajesz mu pytanie, czy możesz zmienić to, czy tamto, bo fajniej będzie się Tobie grało. Jak myślisz, jakiej odpowiedzi Ci udzieli? Pewnie jeszcze dopomógłby Ci wprowadzić te zmiany. Naprawdę w grach fabularnych potrzeba odrobiny zdrowego rozsądku, a tego nie sprzedają w hardcoverach. A właśnie ten zdrowy rozsądek próbujesz nazwać elastycznością settingu - pojęcie równie kuriozalne jak niegdyś dyskusje o szybkości mechaniki, bo najszybsza jest ta, z którą jesteśmy najbardziej oswojeni.

No dobra, zgodzę się, że nie wszędzie da się wrzucić ten wrak statku kosmicznego, ale też nie wszędzie trzeba.

PS

Cytat:
Zon-Kuthona (masochizm!)
Skoro w Zapomnianych Krainach mamy na przykład Mystryków i Myrkulitów, to w Golarionie będziemy mieć... Zonków? Kuthonów? Kuthonitów? Spróbujcie zachować powagę na sesji przy takim nazewnictwie, to będzie dopiero masochizm.
 
__________________
[D&D 5E | Zapomniane Krainy] Megaloszek Szalonego Clutterbane’a - czekam na: Lord Melkor, Dust Mephit, Panicz, psionik
[Adventurer Conqueror King System] Saga Utraconego Królestwa - czekam na: Gladin, WOLOLOKIWOLO, Stalowy, Lord Melkor, Pliman

Ostatnio edytowane przez Lord Cluttermonkey : 28-07-2016 o 18:33.
Lord Cluttermonkey jest offline