Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > Zakątek LI-teracki > Artykuły, opowiadania, felietony > Systemy RPG > Artykuły Świat Mroku
Zarejestruj się Użytkownicy


komentarz
 
Narzędzia artykułu Wygląd
<!-- google_ad_section_start -->Wampir w językach i wyobrażeniach różnych kultur<!-- google_ad_section_end -->
Wampir w językach i wyobrażeniach różnych kultur
Autor artykułu: Mira
28-08-2007
Wampir w językach i wyobrażeniach różnych kultur

Wampir w językach i wyobrażeniach różnych kultur

Zaznaczam, że tekst ten nie jest w pełni autorski. Stanowi on natomiast zbiór informacji zaczerpniętych z różnych antologii, wycinków ze stron www itp. na które natrafiałam.
Myślę, że może się przydać WoD-owcom, a i stanowi pewną ciekawostkę.


***

Adze - Afryka. Wampir - duch, przebywający wśród plemion zamieszkujących południowo-wschodnią Ghanę i południowe Togo. Normalnie przybiera formę świetlika, ale gdy się go złapie - przekształca się w formę ludzką. Pije krew, olej palmowy i mleczko kokosowe. Żywi się na dzieciach, szczególnie tych ładniejszych.

Alghul - Azja. Inna forma nazwy Ghula. Tłumaczy się tą nazwę jako „końska pijawka”. Były to w wierzeniach ludów arabskich dżiny bądź duchy zamieszkujące cmentarze i pożerające ciała niedawno zmarłych niemowląt.

Alp - Rodzaj wampira występujący w wierzeniach ludności niemieckiej, zwany również zmorą. Zazwyczaj żeruje pod postacią ludzką, jego ofiarami są zwykle śpiące kobiety. Alp spija mleko z ich sutków, powodując przy tym koszmary u śpiącej. Mogą również spijać krew z sutków dzieci i mężczyzn, jak również pod postacią psa lub kota (ptaka, świni, konia) porywać z obejścia kury i mniejsze zwierzęta. Dawniej uważano, iż Alpy są to blade, chude kobiety, obecnie postrzega się je jako mężczyznę, czasem ducha zmarłego członka rodziny. Unicestwić Alpa można poprzez włożenie mu do ust cytryny (jednak nie we wszystkich podaniach, jako, że Alpy związane są z metafizyczną sferą snu bardzo trudno je zabić). Cechą charakterystyczną Alpa jest jego... Kapelusz.

Asanbosan - Afryka. Różni się od zwykłych wampirów jedynie tym, iż ma słabość do gryzienia swoich ofiar w palce u stóp.
Baital - Indie. Forma jaką przybierają to pół-człowiek, pół-nietoperz, około 190 cm wzrostu.

Bajang - Malezja. Przybiera formę ogromnej jaszczurki. Mógł być niewolnikiem czarownika i na jego polecenie zabijać. Niektóre rodziny były prześladowane przez Bajangi z pokolenia na pokolenie.

Baobhan Sith - Szkocja. Nimfy, które ukazywały się ludziom po postacią pięknych młodych kobiet, tańczyły z mężczyznami do momentu gdy ci padali ze zmęczenia i wtedy posilały się ich krwią.

Brahmaparus - Kolejny indyjski wampir. Wysysał on ludzką krew przez czaszkę, następnie zjadał mózg ofiary. Po posiłku bezcześcił zwłoki poprzez wyrwanie wnętrzności i po owinięciu się jelitami ofiary tańczył rytualny taniec.

Bruja - Według wierzeń hiszpańskich jest to wiedźma, potrafiąca przybrać formę zwierząt. Poluje ona na dzieci.

Callicantzaros - Grecka odmiana wampira, zwana callicantzaros, była unikalna z tego względu, że działał on tylko w okresie Świąt Bożego Narodzenia i w tydzień lub 12 następujących po nich dni. Dzieci urodzone w okresie tygodnia między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem i Świętem Trzech Króli (gdy trzej mędrcy przybyli do Betlejem z podarunkami dla małego Jezusa) były uznawane za "święcie przeklęte" i sądzono, że są pretendentami do przerodzenia się w wampiry. Owe wampiry wędrowały po świecie śmiertelników i ujawniały się w okresie Bożego Narodzenia, by schwytać swoje ofiary i rozszarpać je na kawałki swoimi wielkimi pazurami. Niestety, wiara w wampiry prowadziła częstokroć do odnoszenia się z lękiem i wrogością do osób urodzonych w zakazanym czasie.

Ch'ing Shih - Chiny. Rozjuszony potrafi zabijać nie tylko przez wysysanie krwi, ale i trującym oddechem. Znany jest również z tego, iż pożera swoje ofiary. Jeśli Cj'ing Shih zobaczy na swojej drodze kopczyk ryżu, czuje nieodparty przymus przeliczenia ziaren. Może być pokonany zwykłą bronią i promieniami słonecznymi. W zdematerializowanej formie wygląda jak piorun kulisty - ogromna jarząca się kula.

Civatateo - Meksyk. Wampirzyce-czarownice, które odprawiały sabaty na skrzyżowaniach dróg, atakowały dzieci i kopulowały z mężczyznami, w wyniku czego rodziły się kolejne wampiry. Były związane z bogiem Tezcatlipoca.

Dakinia - Indie. Pijące krew diablice z otoczenia bogini Kali. Były uznawane za oświecone żeńskie istoty przemierzające przestrzeń i towarzyszące wielkim mistrzom buddyzmu.

Dearg-dur - Irlandia. Od zwykłych wampirów odróżnia go jedynie to, iż nie może zmieniać swojej postaci i można go pokonać usypując piramidkę z kamieni na jego grobie.

Dhampir - Serbia. Istota występująca w wierzeniach ludów bałkańskich szczególnie Serbów i Jugosłowian. W Bułgarii zwany był również vampirdzhija. Dhampir jest to stworzenie zrodzone z wampira i śmiertelnego człowieka, posiadające niezwykłe moce rozpoznawania nieumarłych. Według tradycji mężczyzna cygańskiego pochodzenia, który stał się wampirem, odczuwa nieodpartą pokusę uprawiania stosunku seksualnego z swoją żoną (a raczej wdową po nim). Po nocy spędzonej z wampirem, zdarza się, iż kobieta zachodzi w ciążę, a dziecko, które urodzi staje się Dhampirem. Takie istoty były niezwykle efektywne w tropieniu i niszczeniu swych wampirzych krewnych. W XVII i XVIII wieku wielu ludzi na terenach Bałkan twierdziło, iż są Dhampirami. Ostatni znany przypadek „interwencji” Dhampira zanotowany został w 1959 roku w jugosłowiańskiej prowincji Kosowa. Empuza - Starożytna Grecja i Rzym. Piękne kobiety lub obrzydliwe wiedźmy, związane z Inkubusami i Skubusami.

Ekkimu - Asyria. Niewidzialne demony, mogące opętać człowieka. Pokonać je można drewnianą bronią lub odprawiając egzorcyzmy.

Estrie - Pochodzący z hebrajskiej mitologii wampir. Przyjmuje zwykle postać kobiety, choć posiada zdolność polimorfii, może więc wyglądać jak zechce. Nocą podróżuje pod postacią latającego demona. Żywi się świeżą krwią, najchętniej dziecięcą. Zazwyczaj staje się nim człowiek, który nie został pogrzebany w odpowiedni sposób. Unieszkodliwić ją można wkładając ziemię do ust, gdy spoczywa w grobie.

Eretica (Eretick, Eretnik, Eretnica, Erestun) - Pochodzący z Rosji gatunek wampira, kobieta, która zaprzedała duszę diabłu. Zazwyczaj przedstawiano ją jako staruchę w łachmanach. Każdy kto spojrzy w jej oczy jest skazany na długą, bolesną śmierć. Odprawiają one w nocy sabaty, sypiają w trumnach ludzi, którzy za życia byli bezbożni (?). Są aktywnie jedynie wiosną i jesienią, polują wtedy na swe ofiary, z których wypijają krew. Mogą zostać zabite w tradycyjny sposób – poprzez przebicie kołkiem bądź spalenie.

Ghul (Ghulah, Ghoul) - Pojawiają się one w tradycji arabskiej, zakwalifikowano je do kategorii dżinów (zawsze żeńskich). Według tradycji muzułmańskiej powstały z aniołów, które zbuntowały się przeciwko Allachowi. Za karę zostały porażone spadającymi gwiazdami i strącone na ziemię. Inna forma tego mitu mówi nam, iż istoty te narodziły się ze związku szatana i „kobiety stworzonej z ognia”, bądź zostały stworzone z „bezdymnego płomienia”. Ghule zamieszkiwały odludne, pustynne miejsca bądź cmentarze i żywiły się ludzkimi zwłokami. Niekiedy czyhały na samotnych podróżnych i zabijały ich aby pożywić się ich ciałem. Określenie „ghul” oznaczało również złodziei grobów.

Hanh Saburo - Indie. Żyją w lasach i poddane im są wszystkie psy. Zwabiają podróżników do lasu i tam ich atakują.

Inkubus - Europa. Męskie wampiry na tle seksualnym. Są duchami o demonicznej naturze, mogą wkraczać do domostw nieproszone i przybierać kształty dowolnych postaci. Często odwiedzają ciągle tę samą ofiarę. Owa ofiara będzie odbierać takowe wizyty jako sny - wywołują rozpustne sny, gdyż rzekomo uprawiają stosunki płciowe ze swoimi ofiarami.

Jarakara - Brazylia. Ukazują się jako węże, wysysają mleko i krew śpiącym kobietom.

Jarama - Australia. Równie wysoki co Baital. Stworzenie o ogromnej głowie, gardzieli i brzuchu. Pokryty łuskowatą skórą czerwoną i zieloną, na palcach mają tzw. przylgi. Czyhają na swoje ofiary na drzewach, następnie skaczą i przyssawszy się za pomocą przylg wysysają krew. Według Aborygenów jest to bardzo mściwy stwór, którego ofiary również noszą piętno przeistoczenia się w Jaramę.

Kathakano - Kreta. Odpowiednik Vrykoslaka.

Krwiopijec - Bułgaria. Różni się od innych tym, iż posiada tylko jedno nozdrze. Można go unieszkodliwić sadząc krzaki dzikiej róży wokół jego grobu. Jednym ze sposobów zniszczenia Krwiopijca jest zmuszenie go przez czarownika by wszedł do butelki, którą później trzeba wrzucić do ognia.

Lamia - Antyczna Grecja i Rzym. Lamie to przede wszystkim wampiry żeńskie. Często przybierają pół-ludzkie, pół-zwierzęce formy i prócz ssania krwi zjadają ciała swoich ofiar. Można je pokonać przy pomocy zwykłej broni.

Langsuir - Malezja. Niezwykle piękna kobieta, która potrafi latać i przesiaduje na drzewach. Charakterystycznymi atutami są: długa, zielona suknia, ogromne paznokcie, hebanowy warkocz, skrywający żarłoczne usta na karku, którymi wysysa krew dzieciom.

Loogaro - Zachodnie Indie. Wyglądają jak stare kobiety i podróżują nocą w formie kul świetlnych.

Maha Sohom - Cejlon. Żarłoczne stworzenie, czające się na rozdrożach. Żywi się krwią napotkanych słoni.

mK'a-'gro-ma - Tybet. Odpowiednik indyjskich Dakinii.

Mulo - Serbia. Zwykle pojawiają się pod postacią ludzi w białych ubraniach. Są aktywne zarówno w dzień, jak i w nocy oraz mogą przybierać kształt konia lub owcy. Podobnie do Lamii, prócz picia krwi zjadają ciała swoich ofiar. Mulo jest znany również jako Vlokoslak.

Nawia - Środkowa i Wschodnia Europa. To dusze zmarłych przebywające w krainie podziemnej. Jeśli ktoś zmarł gwałtowną śmiercią, Nawie pojawiały się czasem na ziemi jako ptaki, motyle, owady, lub wilkołaki, czy upiory. Wysysały krew położnic i sprowadzały zarazy. Tzw. kość Nawii używana była w magii śmierci.

Nosferatu - Środkowa i Wschodnia Europa. "Tradycyjny" wampir opisany w książce Brama Stokera.

Pennagelan - Malezja. Poszukuje matek i noworodków, by ssać ich krew. Ma postać ludzkiej głowy ze zwisającymi z niej wnętrznościami.

Polong - Birma. Ma postać kobiety nie większej niż koniuszek małego palca. Drogę do ciała ofiary toruje mu demoniczny świerszcz Pelesit, który wkrada się pierwszy i zachęcająco ćwierka. Można polonga uwięzić i uczynić posłusznym, lecz trzeba go codziennie karmić krwią z małego palca.

Rakshasa - Indie. Rakshasa jest potężnym wampirem, który zwykle występuje w ludzkiej formie z niektórymi atrybutami zwierzęcymi (np. kły, pazury, oczy węża), lub odwrotnie: w formie zwierzęcej z atrybutami ludzkimi (np. ręce). Bardzo często przybierają postać tygrysa. W każdej formie są bardzo niebezpiecznymi czarownikami. Można je zniszczyć ogniem, światłem słonecznym lub egzorcyzmami.

Strzyga - Wschodnia Europa. "Nosicielki złych wieści", żeńskie demony atakujące ludzi nocą. Były odrażające, mogły przybierać postać sowy lub czarnego ptaka, wysysały krew również krowom. Stado strzyg mogło napaść na jedną ofiarę. Swoich długich i ostrych dziobów używały do dziurawienia ofiar, aby w ten sposób wyssać krew. Męski odpowiednik to strzygoń.

Sukkubus - Europa. Żeński odpowiednik Inkubusa.

Upierczi - Rosja. Inna nazwa Wampira.

Upiór - Europa. Stawali się nim zmarli samobójcy lub czarownicy obdarzeni dwiema duszami. Unieszkodliwić można go za pomocą osinowego kołka, przebijając mu serce, odcinając głowę i układając ją między nogami lub przebijając żelaznym gwoździem. Innym sposobem jest odwrócenie trupa w trumnie twarzą do ziemi. Ofiary Upiora również stawały się owymi stworzeniami, zaś a rozpoznać to można było po zębach, które ma od urodzenia, czy sercu umiejscowionym po prawej stronie. Po śmierci jego ciało nie rozkłada się. Pierwsze słowo opisujące wampira pochodzi z rosyjskiego i jest nim "upir".

Vetala - Indie. Wygląda jak niechlujna, stara wiedźma, napastuje śpiące kobiety, zwłaszcza pijane lub obłąkane.

Vrykolakas - Średniowieczna Grecja. Opisywany jako "spuchnięte" i "rozdęty", może spacerować w słońcu bez obawy o swój byt. Vrykolakas może być wpuszczony do konkretnego domu tylko raz w nocy, prócz picia krwi powoduje jeszcze koszmary senne.

Wampir - Polska i Rosja. Wampir wygląda zupełnie tak, jak normalny człowiek, ale ma "żądło" pod językiem, nie zaś kły. Są aktywne pomiędzy 12 w południe a północą. Mogą być unicestwione wyłącznie za pomocą ognia. Gdy ciało wampira zostanie podpalone, rozpada się i z części jego ciała powstają setki różnego rodzaju obrzydliwych stworzeń (np. szczurów, robaków). Jeżeli którekolwiek z tych stworzeń ucieknie, "dusza" wampira ocaleje i wróci w poszukiwaniu zemsty.

Wampyr - Serbia. Wampyr jest niewidzialnym stworzeniem, ale widzą go zarówno zwierzęta, jak i Dhampiry. Wampyr nie może zmieniać kształtu.
Autor artykułu
Mira's Avatar
Konto usunięte
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: z piekła rodem
Posty: 5 792
Reputacja: 1
Mira ma wspaniałą reputacjęMira ma wspaniałą reputacjęMira ma wspaniałą reputacjęMira ma wspaniałą reputacjęMira ma wspaniałą reputacjęMira ma wspaniałą reputacjęMira ma wspaniałą reputacjęMira ma wspaniałą reputacjęMira ma wspaniałą reputacjęMira ma wspaniałą reputacjęMira ma wspaniałą reputację

Komentarz Autora
Język
0%0%0%
0
Spójność
0%0%0%
0
Kreatywność
0%0%0%
0
Przekaz
0%0%0%
0
Wrażenie Ogólne
0%0%0%
0
Średnia:0%

Oceny użytkowników
Język
53.4%53.4%53.4%
2.67
Spójność
60%60%60%
3
Kreatywność
63.4%63.4%63.4%
3.17
Przekaz
26.6%26.6%26.6%
1.33
Wrażenie Ogólne
26.6%26.6%26.6%
1.33
Głosów: 6, średnia: 46%

Narzędzia artykułu

  #1  
wampir on 25-02-2008, 12:32
Wampiry - brak informacji z tej strony. Przydałoby się wspomnieć że wampiry są widywane na ufo.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
amenarhi on 16-07-2009, 11:44
Bardzo ciekawy artykuł, choć niekompletny. Podziwiam jednak za pracę włożoną w zebranie tych wszystkich informacji - mozolne zajęcie. Należałoby troszkę poprawić niektóre fragmenty - jest tam sporo powtórzeń, drobne błędy stylistyczne - sprawia to, że czyta się momentami bez zrozumienia.
Właściwie to ten artykuł porusza tylko ogólne aspekty wampiryzmu w różnych kulturach - dla każdego z nich można by napisać osobny artykuł, równie obszerny jak ten Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Zu on 16-07-2009, 11:53
Artykuł przeczytam od deski do deski trochę później, teraz podzielę się dwiema drobnymi uwagami:

Asanbosan - czy to nie powinno być raczej "sasabonsam"?
Inkubus i Sukkubus - o ile mi wiadomo, w oryginalnej angielskiej(?) wersji tych wyrazów było "inccubus" i "succubus", choć mogę się mylić. Warto dodać, że w polskiej wersji nazywają się "inkkub" i "sukkub".
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Mira on 16-07-2009, 18:18
Ocena użytkownika
Język
0%0%0%
0
Spójność
0%0%0%
0
Kreatywność
0%0%0%
0
Przekaz
0%0%0%
0
Wrażenie Ogólne
0%0%0%
0
Średnia:0%
Tekst powstał 2 lata temu, więc już niestety źródeł nie pamiętam, ale można oczywiście pewne rzeczy rozszerzyć podpinając się pod ten temat. Zaznaczam przy tym, że to zestawienie jest efektem tylko mojego własnego szperania "z ciekawości" a nie faktycznym zestawieniem na podstawie analizy genologicznej tekstów źródłowych. Z takiej pracy to by można chyba doktorat obronić.
Ostatnio edytowane przez Mira : 22-05-2017 o 14:40.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
michau on 21-07-2009, 15:25
Fajny tekst. Uzupełnić go jednak należy Co do Stokera, to tam bardziej był Dracula, a nie Nosferatu. Nosferatu jako określenie wampira pojawiło się np: w filmie Herzoga czy Murnau'a.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
amenarhi on 22-07-2009, 12:40
Ale Dracula to nazwisko, a forma 'Nosferatu' bardziej uznawana jest jako gatunek wampira. I należy pamiętać, że w książce Stokera, Hellsing używa określenia 'Nosferatu' wobec Draculi. W filmie można to usłyszeć w scenie, w której ogląda rany na szyi Lucy.
Moim zdaniem Nosferatu to po prostu taki 'najlepiej dopracowany' gatunek europejskiego wampira z korzeniami w Transylwanii. Wampiry przecież nie istnieją naprawdę i chyba nie ma sensu wykłócać się o ich genealogię, bowiem to rzecz umowna
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Riot on 12-09-2010, 18:45
Ocena użytkownika
Język
100%100%100%
5
Spójność
80%80%80%
4
Kreatywność
100%100%100%
5
Przekaz
100%100%100%
5
Wrażenie Ogólne
100%100%100%
5
Średnia:96%
miałam postać wampira jako temat na maturze.ten artykuł bardzo mi pomógł, a nawet kilka informacji z niego zaskoczyło komisję. dzięki wielkie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
pteroslaw on 13-09-2010, 20:55
Artykuł jest bardzo przystępnie napisany. Ani nie przytłacza ilością treści, ani nie jest jej za mało. Brakło mi tylko informacji, że Polskie i Rosyjskie wampiry bały się cebuli i czosnku (były przez nie odstraszane), że psy i konie potrafiły wampira rozpoznać i, że oprócz wkładania możliwych wampirów twarzą do dołu, wkładano do trumny pędy dzikiej róży, fragmenty stali, główki czosnku itd. Jednak artykuł mi się podoba bo moja wiedza o wampirach ograniczała się tylko do wampirów polskich.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
twojtyp on 28-09-2015, 12:07
Ocena użytkownika
Język
0%0%0%
0
Spójność
0%0%0%
0
Kreatywność
0%0%0%
0
Przekaz
0%0%0%
0
Wrażenie Ogólne
0%0%0%
0
Średnia:0%
Mi również motyw wampira przypadł na maturze. Poszło całkiem spoko wasze artykuły bardzo mi się przydały do pisania pracy. Dzięki
Ostatnio edytowane przez Kerm : 30-09-2015 o 11:19.
Odpowiedź z Cytowaniem
komentarzZasady Pisania Postów
You may Nie post new articles
You may Nie post comments
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:41.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site
artykuły rpg

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172