Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > RPG - ogólnie > Pozostałe systemy RPG > Savage Worlds > Savage'owe produkty > Deadlands: Reloaded > Deadlands
Zarejestruj się Użytkownicy


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 21-07-2005, 17:23   #1
 
diabolique's Avatar
 
Historia Broni dzikiego zachodu

BROŃ KRÓTKA

Rewolwery kapiszonowe
Początki, jeśli chodzi o broń krótką, to rewolwery kapiszonowe. Były oczywiście wcześniej pistolety skałkowe i kapiszonowe, ale to historia bardziej odległa.
Rewolwer to ręczna broń powtarzalna. Naboje znajdują się w bębenku, którego obrót podaje je do strzału.
Rozwój w dziedzinie rewolweru kapiszonowego zawdzięczamy Amerykaninowi (jakże by inaczej) Samuelowi Coltowi, którego nazwisko stało się synonimem rewolweru. Pierwszy egzemplarz powstał już w 1836 roku, ale fabryka, którą uruchomił Colt, ze względu na małe zainteresowanie jej produktem, zbankrutowała. Dopiero wojna z Meksykiem w 1946 roku przyniosła długo oczekiwane zamówienia i dalszy rozwój tego rodzaju broni.
Oprócz rewolwerów Colta, bardzo popularne były rewolwery Remingtona czy Starra.
Wojna secesyjna spowodowała jednak gwałtowny wzrost zapotrzebowania na tego rodzaju broń po obu stronach. Pojawiło się wtedy mnóstwo rewolwerów projektowanych i produkowanych w niewielkich fabryczkach i warsztatach. Niektóre z nich odznaczały się bardzo dobra jakością (Cooper, Bacon, Dance Brothers & Park), inne strach było używać.
Rewolwer kapiszonowy, jak na tamte czasy, cechował się sporą szybkostrzelnością, skutecznym zasięgiem i celnością. Kłopoty zaczynały się po wystrzeleniu wszystkich komór, gdy broń trzeba było ponownie załadować. Był to proces długotrwały i pracochłonny.
Najpierw do każdej komory należało wsypać odmierzoną ilość prochu. Potem wkładano kulę, którą wpychano głębiej przy pomocy dźwigniowego pobojczyka. Należało jeszcze na każdym kominku założyć kapiszon i dopiero teraz broń była gotowa do oddania strzału. Ładowanie starano się ułatwić, przygotowując papierowe naboje, zawierające ładunek prochu i pocisk owinięte w przybitkę, ale były one bardzo delikatne i w ogólne nieodporne na wilgoć. W filmie „Niesamowity jeździec” Clint Eastwood, grający tajemniczego kaznodzieję, w finałowym pojedynku pokazał inny sposób na szybsze załadowanie rewolweru (Remington Army, kal.0,44). Przy pasie miał gotowe, wcześniej załadowane bębenki i tylko je wymieniał.
Do najbardziej znanych i powszechnie używanych rewolwerów kapiszonowych zalicza się Model Dragon Colta, znany jako Walker lub Whitneyville-Walker, rewolwer Colt Navy, zwany „marynarskim”, rewolwer Starra i wspomniany już Remington Army.

Rewolwery nabojowe

W roku 1857 mało znana firma Smith & Wesson wykupiła patent na rewolwer z bębnem o komorach przewierconych na wylot, strzelający nabojami scalonymi w metalowych łuskach. Były to łuski miedziane, a mieszanina zapłonowa umieszczona została wokół dna łuski, wewnątrz kryzy. System ten nazwano „bocznym zapłonem” i do dziś jest on stosowany w broni sportowej. Rewolwer ten w wersji kalibru 0,32 cala był używany w czasie wojny secesyjnej przez żołnierzy Unii. Wojna ta, jak wszystkie wcześniejsze i późniejsze, miała duży wpływ na rozwój broni. W jej trakcie broń strzelająca nabojami scalonymi stała się standardem w uzbrojeniu wojsk obu stron.
Początkowo przeważały rewolwery na naboje bocznego zapłonu, ale wkrótce pojawiły się naboje ze spłonką ustawioną w środku dna łuski – naboje zapłonu centralnego.
Gdy tylko patent Smitha & Wessona wygasł, do wyścigu ruszyli inni producenci, w tym Colt. Nowe rewolwery miały w większości sztywne, zamknięte szkielety. Pobojczyki dźwigniowe zastąpiły w nich rozładowniki, najczęściej typu prętowego, umieszczone pod lufą.
W 1870 roku Smith & Wesson wprowadził nowy typ nowy typ rewolweru, ze szkieletem dwudzielnym, otwieranym na zawiasie do ładowania i czyszczenia. Szkielet tych nowych rewolwerów łamał się w dół, w odróżnieniu od wcześniejszych modeli łamanych do góry. Istotna nowością Modelu 1870 był samoczynny rozładownik gwiazdowy, wysuwany z bębna w czasie łamania lufy i chowający się z powrotem po wyrzuceniu wszystkich łusek naraz.
Broń ta, uznana w Rosji za broń przepisową, zapewniła firmie zamówienia na kilka lat, ale spowodowało to jednocześnie utratę rynku wewnętrznego na rzecz konkurencji, zwłaszcza Colta. Po wykonaniu zamówień rosyjskich firma zaczęła odzyskiwać powoli rynek amerykański dzięki cywilnej wersji Modelu 1870 - Modelowi 3.
W tym czasie popyt na rewolwery był bardzo duży, a podbój Dzikiego Zachodu jeszcze tylko go zwiększył. Ogromną część tego popytu zaspokajana była przez Colta. Jego konkurenci (Remington i wspomniany wcześniej Smith & Wesson) produkowali bardzo dobre rewolwery, ale niezbyt duża reklama i konserwatyzm Amerykanów nie wpływały na ich zbyt.
W roku 1873 został wyprodukowany Single Action Army Revolwer - największy sukces fabryki Colta. Była to broń kalibru 0,45, z bębenkiem w pełnej ramie z zamontowanym wzdłuż lufy rozładownikiem prętowym. Chociaż technicznie był mniej nowatorski niż Smith & Wesson, rewolwer ten był bardziej prosty, silniejszy i praktycznie odporny na uszkodzenia. Cywilna wersja rewolweru nosiła różne nazwy "Model P", "Peacemarker", "Frontier". Produkowano ja w różnych odmianach, długościach i kalibrach. Do najpopularniejszych należały, wspomniany kaliber 0,45 jak również 0,44. W 1878 roku powstała wersja dwutaktowa tej broni, rewolwer Double Action, kaliber 0,38 i 0,44 "Lightning" (Błyskawica). Również i ten model produkowano w wielu modyfikowanych wersjach i różnych kalibrach.
Wadą rewolwerów Colta było powolne wybijanie łusek prętowym rozładownikiem. W 1887 roku pojawiły się więc rewolwery Colta, w których bęben wychylał się w bok na specjalnym wysięgniku, tak by możliwe było użycie rozładownika gwiazdkowego, uruchamianego ręcznie przez naciśnięcie na wystający z przodu trzpień.
Smith & Wesson nadal produkował swój Model 3, ale przy coraz mniejszym popycie zaczął produkcję rewolwerów z wychylnym bębnem i stałym szkieletem, które niewiele różniły się od ówczesnych Coltów.
Poza wielki firmami produkcją rewolwerów nabojowych (podobnie jak i kapiszonowych) zajmowało się wiele mniejszych zakładów, często kopiując rozwiązania użyte przez wielkich producentów.

Produkowano głównie rewolwery pojedynczego działania (SA – single action), czyli bez samonapinania. Wymagały one przed każdym strzałem odciągnięcia kurka, w wyniku czego obracał się bęben i broń była gotowa do strzału. Czynność tę wykonywano zwykle kciukiem bądź wewnętrzną częścią dłoni drugiej ręki. Czynność tę należało powtarzać przed kolejnymi strzałami. System ten miał zasadniczą zaletę – umożliwiał oddanie celnego strzału.
W połowie lat pięćdziesiątych (pierwsza zrobiła to firma Starr) pojawiły się rewolwery podwójnego działania (DA – double action), czyli z samonapinaniem. W zależności od potrzeby można było postępować, jak opisano wyżej lub po prostu nacisnąć spust. Wtedy kurek podnosił się, bęben obracał i kurek spadał powodując wystrzał. Zaletą tego systemu była możliwość oddania szybkiego strzału, ale ściąganie „twardego spustu” wpływało niekorzystnie na celność.
Rewolwery noszono na wiele sposobów. Za najpopularniejszy, a przynajmniej tak pokazano to w filmach, uważa się kabury otwarte różnych typów i kształtów. Można z nich było szybko wyciągnąć broń, ale łatwo też można było ją zgubić. Dlatego często zabezpieczano rewolwer w kaburze pojedynczym rzemieniem, równie często stosowano kabury wojskowe zapinane klapą. W latach siedemdziesiątych pojawiły się kabury do noszenia broni pod pachą, a raczej na piersi. Zdjęcia z epoki pokazują, że często po prostu zatykano rewolwer za pas od spodni. Nie obowiązywały w tym względzie żadne zasady czy mody, wszystko zależało od indywidualnych upodobań czy przyzwyczajeń.
 
__________________
eMIEJoteSCe eNA PeODePyIeS
old desingn(tm)'s man
diabolique jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19-05-2007, 09:40   #2
 
Siwy123's Avatar
 
Thumbs down Prawa autorskie

Masz pozwolenie na publikowanie nieswojego artykułu na tym forum? Tekst zerżnięty z BROŃ DZIKIEGO ZACHODU. Wstydź się, zero własnego wkładu, jak nie masz o czymś pojęcia to nie kopiuj cudzej wiedzy.
 
Siwy123 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19-05-2007, 10:37   #3
 
Darken's Avatar
 
Autor udzielił nam zezwolenia na tą publikację. Przeprasza za to, że akurat w tym temacie nie dopisano źródła.
 
__________________
Mroczna wydawnicza małpa przedstawia Gindie, czyli wydawnictwo fabularnych gier karcianych.
Uuuk.
Darken jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-08-2008, 12:10   #4
 
morfin's Avatar
 
Emm... Jeśli ktoś poszukuje wiarygodnych danych na temat broni 'Dzikiego Zachodu' raczej nie powinien korzystać z powyższego artykułu. Przepraszam jeśli kogoś tym uraziłem, ale widziałem już kilka takich pulikacji... Niemniej cieszę się, że ktoś się tym interesuje (tylko czy na poważnie?).
 
__________________
Pick A Card... ANY Card.
morfin jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-08-2008, 16:52   #5
 
Darken's Avatar
 
Wszyscy jesteśmy amatorami morfin.
Amatorzy piszą dla amatorów, więc jeżeli ktoś chce znaleźć dokładniejsze/prawdziwsze informacje, powinien przeszukiwać bardziej wiarygodne źródła.
 
__________________
Mroczna wydawnicza małpa przedstawia Gindie, czyli wydawnictwo fabularnych gier karcianych.
Uuuk.
Darken jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-08-2008, 15:41   #6
 
morfin's Avatar
 
Taak... Lepiej bym tego nie ujął.

Jadnak dość zabawnym wydaje się prześladowanie kogoś o publikację tego artykułu jakoby bez zgody autora... Walka o amatorską publikację z amatorską zawartością, pisaną przez amatora.
 
__________________
Pick A Card... ANY Card.
morfin jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-08-2008, 18:25   #7
 
Darken's Avatar
 
To jest już rozmowa na inny temat.
 
__________________
Mroczna wydawnicza małpa przedstawia Gindie, czyli wydawnictwo fabularnych gier karcianych.
Uuuk.
Darken jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
OdpowiedzZasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:33.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168