Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > RPG - ogólnie > Kufer skarbów
Zarejestruj się Użytkownicy

Kufer skarbów Tutaj możesz dodać jakiś plik lub znaleźć coś dla siebie


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10-07-2013, 19:22   #1
 
Lechu's Avatar
 
Reputacja: 3918 Lechu ma wspaniałą reputacjęLechu ma wspaniałą reputacjęLechu ma wspaniałą reputacjęLechu ma wspaniałą reputacjęLechu ma wspaniałą reputacjęLechu ma wspaniałą reputacjęLechu ma wspaniałą reputacjęLechu ma wspaniałą reputacjęLechu ma wspaniałą reputacjęLechu ma wspaniałą reputacjęLechu ma wspaniałą reputację
Post [Samouczek] Szarpanie krawędzi obrazów by Lechu...

Witam was serdecznie. Jako, że ostatnimi czasy dostałem parę prywatnych wiadomości z zapytaniem o to jak przerabiam ramki obrazków, które wrzucam na LI postanowiłem - poza odpisaniem na wyżej wymienione - napisać o tym słów kilka w naszym forumowym Kuferku Skarbów. Wiem, że wielu z was zapewne zna bardziej zaawansowane metody na dodanie własnej ramki, ale są też pewnie tacy użytkownicy, którzy chętnie przeczytają te kilka linijek tekstu. A nóż nożyczki komuś się to spodoba i dzięki temu jego posty staną się bardziej estetyczne?

Zaczynając temat muszę wspomnieć, że korzystam z całkowicie darmowego programu GIMP, który wykorzystywany jest do zaawansowanej obróbki fotografii jak i do tworzenia grafik na potrzeby Internetu. Podobnie jak Photoshop został on wyposażony w szereg przydatnych narzędzi pozwalających wykonać elementarne, choć wcale nie tak proste obliczeniowo operacje na grafice. Osobiście korzystam z wersji 2.8.6 (możliwe, że są już nowsze), która całkowicie wystarczy mi do tego o czym napiszę lada moment. Link do ściągnięcia programu:


Pamiętam jak czytałem tematy innych użytkowników takie jak:
* Temat o ciekawych grafikach założony przez Komete.
* Temat o mapach własnej roboty tworzonych w programie Dundjinni założony przez użytkownika Qumi.

Natchniony tym, że takiego tekstu na LI jeszcze nie ma pomyślałem, że chociaż garstka osób z niego skorzysta. Przejdźmy jednak do rzeczy. Okno programu, o którym mowa wygląda mniej więcej tak (rozłożenie przybornika można dowolnie zmieniać):


Zaczynając pracę z programem polecam przejrzeć sobie pobieżnie zakładki i przyjrzeć się jego narzędziom. Aby pokazać wam "z czym to się je" pobieram sobie z Internetu (moje własne) zdjęcie. Nie będę was pouczał w sprawach takich jak Prawa Autorskie, bo nie po stworzyłem ten materiał. Początkowo moja fota wygląda tak:


Jak widać zdjęcie nie jest dostosowane do rozmiaru okna, a ramką zajmiemy się lada moment. Całość będę wymieniał w punktach, które wykonywał będę kolejno jeden po drugim. Być może z czasem każdy nabierze wprawy i będzie mógł sobie pozwolić na jakieś "akrobacje".

Krok 1) Aby umieścić samo zdjęcie w polu roboczym programu chwytamy ikonkę zdjęcia i wrzucamy ją do okna programu. Bywa czasem, że program poprosi o dostosowanie profilu kolorów obrazu. Aby to zrobić klikamy w wyświetlającym się okienku "Przekonwertuj".


Krok 2) Wybieramy kolejno zakładkę "Zaznaczenie" i opcję "Całość". W ten sposób zaznaczyliśmy całe zdjęcie.


Krok 3) Wybieramy kolejno zakładkę "Zaznaczenie" i opcję "Zmniejsz". Ma to na celu zmniejszenie krawędzi zaznaczenia. Po co to robimy okaże się za parę chwil.


Krok 4) W okienku "Zmniejszenie zaznaczenia" wybieramy o ile ma zmniejszyć się zaznaczenie. Jest to zależne od wielkości obrazka. Im większy tym większe musi być zmniejszenie. Dlaczego? Większe zdjęcie aby jego ramka nie miała miejscami płaskich krawędzi (my je przecież chcemy poszarpać) musi mieć też większy odstęp zaznaczenia od nich. Ja (zgodnie z załączonym SS) wybrałem 8px.


Krok 5) Wybieramy kolejno zakładkę "Zaznaczenie" i opcję "Zniekształcenie". W tym kroku dokonamy samego zniekształcenia zaznaczenia.


Krok 6) W okienku "Zniekształcenie" ustawiany opcje charakterystyczne dla tej funkcji. Ja przeważnie korzystam tylko z opcji "Próg" oznaczającej jak bardzo zawiła (czy też poszarpana) ma być ramka. W tym przypadku zostawiam to bez zmian i klikam "OK".


Krok 7) Zaznaczamy warstwę obrazu (klikamy w oknie "Warstwy-Pędzle" obok miniatury naszego obrazu,) a następnie wycinamy obraz (ctrl+x).


Teraz wygląda to tak:


Krok 8} Tworzymy nową warstwę klikając w oknie "Warstwy-Pędzle" w podświetlony symbol.


Krok 9) W oknie "Nowa warstwa" wybieramy "Typ wypełnienia warstwy" jako "Przezroczysta". Jest to konieczne aby później nasz obraz przybrał tło strony, na którą go wstawimy.


Krok 10) Zaznaczamy nową warstwę w oknie "Warstwy-Pędzle".


Krok 11) Wklejamy wyciętą wcześniej warstwę (ctrl+v).


Krok 12) Warstwę, która się ukazała (nazywa się "Oderwane zaznaczenie") kotwiczymy z warstwą znajdującą się pod nią. Jak? Zaznaczamy ją i klikamy PPM wybierając opcję "Zakotwicz warstwę".


Krok 13) Zauważamy, że warstwy się zakotwiczyły. Klikamy dolną, starą warstwę (tą z białym tłem) i usuwamy ją za pomocą podświetlonego symbolu w oknie "Warstwy-Pędzle".


Krok 14) Wybieramy zakładkę "Filtry" następnie opcje "Światło i cień" i "Rzucanie cienia". Ma to na celu nadanie naszym krawędziom efektu cienia, który czasem mogliście dostrzec w obrazach, które wrzucałem w moich postach.


Krok 15) W okienku "Rzucanie cienia" ustawiany opcje charakterystyczne dla tej funkcji. Ja przeważnie klikam "OK" nie zmieniając tutaj zupełnie nic.


Krok 16) Wybieramy zakładkę "Obraz" a następnie "Skaluj obraz". Będziemy teraz dostosowywać wielkość obrazu do szerokości strony.


Krok 17) W oknie "Skalowanie obrazu" wybieramy takie wymiany obrazu aby ten był dopasowany do szerokości ramki forum. Na LI jest to 600px więc ja wybiorę sobie 580px szerokości (ważne szerokość była mniejsza od tych 600px).
Krok 18} Pozostało nam już tylko zapisać nasz obraz. W tym celu wybieramy zakładkę "Plik" a następnie opcję "Wyeksportuj".


Krok 19) O ile obraz możemy nazwać jak nam się podoba to jako format pliku zalecam format PNG, który obsługuje przezroczystość grafiki. Dzięki temu jako tło mamy tło strony (w naszym przypadku po wrzuceniu na forum tło LastInn).


Krok 20) W okienku "Eksport obrazu jako PNG" wybieramy opcje charakterystyczne dla tego formatu. Ja zwykle zostawiam to wybierając jedynie maksymalny "Poziom kompresji".


Skończone. Możemy zamknąć program. Nasz obraz jest gotowy i wygląda następująco:


Na koniec tego samouczka chciałbym życzyć powodzenia chętnym się pobawić użytkownikom. Są zapewne inne, możliwe, że nawet prostsze sposoby wykonania takiej ramki, ale ja (a pewną wprawę już posiadam) przerobię sobie każdą grafikę w czasie nie dłuższym jak minuta. Oczywiście poza szarpaniem krawędzi można też je obramować lub zaokrąglić. Zalecam pobawić się programem, a zobaczycie jak prosto jest to zrobić. Oczywiście jak temat będzie się cieszył jakimś zainteresowaniem zastanowię się nad innymi projektami (albo ogólnymi jak ten albo związanymi z moimi rodzimymi systemami RPG). Dziękuję za uwagę i życzę miłego dnia.
 

Ostatnio edytowane przez Lechu : 02-01-2016 o 12:14.
Lechu jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-07-2013, 20:24   #2
 
Autumm's Avatar
 
Reputacja: 7069 Autumm ma wspaniałą reputacjęAutumm ma wspaniałą reputacjęAutumm ma wspaniałą reputacjęAutumm ma wspaniałą reputacjęAutumm ma wspaniałą reputacjęAutumm ma wspaniałą reputacjęAutumm ma wspaniałą reputacjęAutumm ma wspaniałą reputacjęAutumm ma wspaniałą reputacjęAutumm ma wspaniałą reputacjęAutumm ma wspaniałą reputację
Bardzo na plus. Ale może lepiej przenieść do poradników/felietonów, żeby tu się nie temat zgubił?
 
__________________
"Polecam inteligentną i terminową graczkę. I tylko graczkę. Jak z każdą kobietą - dyskusja jest bezcelowa - wie lepiej i ma rację nawet jak się myli." ~ by Aschaar [banned] 02.06.2014
Nieobecna 28.04 - 01.05!
Autumm jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-07-2013, 20:25   #3
 
Spaiker's Avatar
 
Reputacja: 231 Spaiker ma w sobie cośSpaiker ma w sobie cośSpaiker ma w sobie cośSpaiker ma w sobie cośSpaiker ma w sobie cośSpaiker ma w sobie cośSpaiker ma w sobie cośSpaiker ma w sobie cośSpaiker ma w sobie cośSpaiker ma w sobie cośSpaiker ma w sobie coś
W sumie w gimpie bawiłem się tylko zwykłą przezroczystością, zwłaszcza jak robiłem swój awatar. A to bardzo ciekawe i na pewno się przyda.
 
__________________
It's only after we've lost everything that we're free to do anything.
On a long enough time line, the survival rate for everyone drops to zero.
Spaiker jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-07-2013, 23:23   #4
 
Lilith's Avatar
 
Reputacja: 163 Lilith ma w sobie cośLilith ma w sobie cośLilith ma w sobie cośLilith ma w sobie cośLilith ma w sobie cośLilith ma w sobie cośLilith ma w sobie cośLilith ma w sobie cośLilith ma w sobie cośLilith ma w sobie cośLilith ma w sobie coś
Fajna sprawa. Jestem skłonna poprzeć propozycję Autumm
Pewnie się przyda.
 
__________________
"Niebo wisi na włosku. Kto wie czy nie na ostatnim. Kto ma oczy, niech patrzy. Kto ma uszy, niech słucha. Kto ma rozum, niech ucieka" (..?)
Lilith jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-07-2013, 01:26   #5
VIX
 
VIX's Avatar
 
Reputacja: 195 VIX ma w sobie cośVIX ma w sobie cośVIX ma w sobie cośVIX ma w sobie cośVIX ma w sobie cośVIX ma w sobie cośVIX ma w sobie cośVIX ma w sobie cośVIX ma w sobie cośVIX ma w sobie cośVIX ma w sobie coś
...i to jest coś konkretnego. Doskonały pomysł Lechu. Taki poradnik ułatwi zabawę wielu użytkownikom tego forum. Wiem co mówię... bo jestem padawanem Lecha.
 
VIX jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-07-2013, 08:14   #6
 
Campo Viejo's Avatar
 
Reputacja: 5639 Campo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputację
Nice Lechu. Super, że Ci się chciało!
Gdybym nie używał Photoshopa to bym od razu gimpa zainstalował, bo to zacny program. Można w kilka chwil zrobić podobnie szarpane ramki online za darmo, ale jednak nie z tak fajnym efektem.
 
__________________
"Lust for Life" Iggy Pop
'S'all good, man Jimmy McGill
Campo Viejo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-07-2013, 11:06   #7
Banned
 
Reputacja: 0 Aschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znany
Na stos! E... (ups. nie ta era...)

Do poradników to!
Był swojego czasu temat Kutaka (pimp my recruitment), był sporo o tym jak pisać, w końcu jest o tym jak ozdabiać. Jednej rzeczy brakuje (moim zdaniem) informacji, gdzie wrzucić taki obrazek, aby podlinkować go w sesji... Jasne będzie moze trochę kryptoreklamy, ale kilkakrotnie się spotkałem z tym, że musiałem komuś wskazać palcem jakiegoś fotosika, czy innego imageshracka, czy storeimage...
 
Aschaar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-07-2013, 11:51   #8
 
Lechu's Avatar
 
Reputacja: 3918 Lechu ma wspaniałą reputacjęLechu ma wspaniałą reputacjęLechu ma wspaniałą reputacjęLechu ma wspaniałą reputacjęLechu ma wspaniałą reputacjęLechu ma wspaniałą reputacjęLechu ma wspaniałą reputacjęLechu ma wspaniałą reputacjęLechu ma wspaniałą reputacjęLechu ma wspaniałą reputacjęLechu ma wspaniałą reputację
Na wstępie chciałem podziękować za arcymiłe słowa i wsparcie mojej inicjatywy. Myślę, że warto było poświęcić odrobinę czasu aby chętni mogli od czegoś prostego zacząć zabawę z programem. Przed stworzeniem tego tematu napisałem słów kilka do Sayane i rzeczywiście była mowa albo o "Kuferku Skarbów" albo o "Poradnikach".

Co do braków, o których Aschaar wspomniałeś to właściwie planuję już drugi Samouczek o tym jak wrzucam muzykę (zarówno z czerwonym podpisem jak i w postaci zdjęć) oraz zdjęcia. Będzie to zatem niedługo poruszone, a informacje powinny być wtedy bardziej kompletne. Myślę, że będą one niemniej przydatne niż powyższe. Kiedy to stworzę nie wiem więc napiszę zdawkowo "Coming: When it's ready."
 
__________________
[Samouczek] Szarpanie krawędzi obrazów by Lechu...
[Samouczek] Przezroczystość by Lechu...

---> Zapraszam do "Kuferka Skarbów"
Lechu jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-07-2013, 13:36   #9
 
Sayane's Avatar
 
Reputacja: 5169 Sayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputację
Mogę zrobić przekierowanie - wtedy temat będzie jeden, ale widoczny w dwóch miejscach - tylko pokażcie paluszkiem link

***

A czy w gimpie jest taka opcja jak w PS - nagraj? Czyli wciskasz nagrywanie, wykonujesz wszystkie powyższe czynności, a przy kolejnym zdjęciu wciskasz tylko "play" i on automatycznie wykonuje wszystko to co poprzednio mu zadałeś?
 
Sayane jest teraz online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-07-2013, 16:35   #10
 
Lechu's Avatar
 
Reputacja: 3918 Lechu ma wspaniałą reputacjęLechu ma wspaniałą reputacjęLechu ma wspaniałą reputacjęLechu ma wspaniałą reputacjęLechu ma wspaniałą reputacjęLechu ma wspaniałą reputacjęLechu ma wspaniałą reputacjęLechu ma wspaniałą reputacjęLechu ma wspaniałą reputacjęLechu ma wspaniałą reputacjęLechu ma wspaniałą reputację
Przypuszczam Sayane, że masz na myśli funkcję makra, która w PS jest, ale w GIMPie (przynajmniej tej wersji, której ja używam) nie ma czegoś takiego. Wiem, że bardziej zaawansowani użytkownicy piszą pod to skrypty, ale to już nie jest to samo. Są natomiast programy do nagrywania makr takie jak Macro Scheduler. Nie wiem czy idealnie współpracuje z GIMPem, bo szczerze nigdy z czegoś takiego nie korzystałem.
 
__________________
[Samouczek] Szarpanie krawędzi obrazów by Lechu...
[Samouczek] Przezroczystość by Lechu...

---> Zapraszam do "Kuferka Skarbów"
Lechu jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
OdpowiedzZasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:05.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166