Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > RPG - ogólnie > Świat Mroku
Zarejestruj się Użytkownicy

Świat Mroku Świat Mroku


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 03-03-2009, 20:53   #1
 
MigdaelETher's Avatar
 
Reputacja: 802 MigdaelETher jest godny podziwuMigdaelETher jest godny podziwuMigdaelETher jest godny podziwuMigdaelETher jest godny podziwuMigdaelETher jest godny podziwuMigdaelETher jest godny podziwuMigdaelETher jest godny podziwuMigdaelETher jest godny podziwuMigdaelETher jest godny podziwuMigdaelETher jest godny podziwuMigdaelETher jest godny podziwu
[ nWoD ] Oczyma Duszy - recenzja

Tak jak zapowiadałam w WIEŚCIACH zaraz po lekturze " Oczyma duszy ", najnowszego dodatku do Nowego Świata Mroku, piszę dla Was jego krótką, subiektywną recenzję.
Na początek kilka szczegółów technicznych. Podręcznik niezbyt obszerny bo zaledwie 160 stronicowy, za to w twardej oprawie, wydany na kredowym papierze, aż się łezka w oku kręci, że tak nie wydawano starego WoDa. Cena 44 zł, w promocji 37 jest całkiem rozsądna zważywszy na jakość wydania.

A teraz Panie i Panowie zagłębmy się w mrok...


Podręcznik rozpoczyna się od krótkiego, ale dobrze napisanego opowiadania pt. " Straszydło ". Zawarta w kilku scenach, opowieść, biografia młodego mężczyzny o nadnaturalnych zdolnościach, doskonałe wprowadzenie w świat psychotroników, empatów i zjawisk paranormalnych, a stanowi także cenną wskazówką dla graczy, jak kreować tego typu postać.

Dodatek podzielono na cztery rozdziały:

- I Nie Normalni

- II Zjawiska Paranormalne

- III Magia Niska

- IV Groza Wypaczająca Rzeczywistość

Rozdział pierwszy zawiera rady i sugestie zarówno dla narratora jak i dla graczy. Autorzy duży nacisk położyli na zarysowanie miejsca, położenia psychotroników w Świecie Mroku. Są to jednostki niezwykle rzadkie, nie zrzeszające się w jakieś większe grupy lub stowarzyszenia. Ich moc jest nieporównywalnie mniejsza od potęgi jaką dysponują nadnaturale pokroju Wampirów czy Magów. Sporo miejsca poświęcono również charakterowi mocy posiadanej przez psychotroników, tu wprost określonej jako brzemię. Na podstawie prostych przykładów, autorzy prezentują graczowi wszelkie powody dla których prowadzony przez nich bohater może czuć się wyobcowany, osamotniony oraz dlaczego nie powinien afiszować się ze swoimi zdolnościami.
Jednym słowem, jeśli ktoś liczył, że ten dodatek da możliwość grania super śmiertelnikiem, który z otwartą przyłbicą idzie skopać kilka wampirzych tyłków srodze się rozczaruje. Mamy tu raczej doczynienia z mrocznym, ciężkim klimatem personal horror albo wręcz z psychodramą.
Rozdział drugi poświęcony jest zjawiskom paranormalnym. Mnie osobiście bardzo spodobał się leksykon, tłumaczący bardziej i mniej znane terminy i zjawiska. Znajdziemy tu wyjaśnienie czym zajmuje się fotografia kirlanowska, czym jest Kronika Akaszy oraz co to efekt owcy - kozy. Autorzy na kilku stronach zebrali dość skrótową ale bardzo ciekawą historię badań nad zjawiskami paranormalnymi jakie przeprowadzono w naszym świecie. W rozdziale tym narrator znajdzie również kilka teorii tłumaczących genezę mocy, którą obdarzeni są nasi bohaterowie. Możemy wybierać między poglądem, że psychotronicy to nie przebudzeni magowie; narzędzia aniołów, demonów lub innych nieznanych nam istot; twory sekretnego spisku oraz wieloma innymi. Na koniec przedstawiono atuty dostępne graczom, które podzielono na cztery grupy:

Atuty EPS czyli postrzeganie pozazmysłowe, pozwalające postrzegać psychotronikowi to, co leży poza zasięgiem zmysłów zwykłych ludzi. Obserwację wydarzeń rozgrywających się w jakimś odległym miejscu, moce te pozwalają na postrzeganie nie tylko w przestrzeni ale również i w czasie, dające możliwość wglądu w przyszłość lub przeszłość ludzi.

Atuty mediumiczne, umożliwiające psychotronikowi używanie własnego ciała jako naczynia na podświadomą wiedzę lub instrumentu w rękach duchów.

Atuty psychokinetyczne, pozwalające za pomocą umysłu wpływać na obiekty fizyczne i różne substancje, jednym słowem wszystko czym możemy komuś, kogo nie lubimy zrobić krzywdę.

Atuty telepatyczne czyli wszystko co pozwala na postrzeganie i manipulację myślami innych.

Ilość kropek potrzebna do wykupienia okreslonych atutów wymusza u graczy wyspecjalizowanie się w określonej dziedzinie i stawia barierę dla powergamerów. Tylko bardzo, bardzo, bardzo liberalny MG, albo wariat pozwoli na stworzenie przywołującego zjawy piromanty, miażdżącego ludzkie umysły. Pytanie tylko gdzie tu zabawa, grać czymś takim? Czy nie lepiej poklikać w Diablo? Jeśli chodzi o sprawy mechaniczne autorzy rozwodzą się tu także nad wyższością i zastępowaniem przez siebie małych i dużych szablonów ( dla niewtajemniczonych podstawka zawiera szablon śmiertelnika na który nakładamy w zależności od tego w co gramy duże szablony Maga, Wampira czy Wilkołaka, są jeszcze tzw. małe czyli czegoś pośredniego, lepsza wersja śmiertelnika, ale jeszcze nie supernaturala: psychotronik, taumaturg czy ghul )

Mnie osobiście bardzo spodobały się niewielkie ramki z zalążkami przygód, które można oprzeć na rożnych atutach posiadanych przez naszych bohaterów.
Trzeci rozdział utwierdził mnie w przekonaniu, że Świat Mroku jest systemem przeznaczonym dla dojrzałego odbiorcy, dlaczego, zaraz wytłumaczę. Taumaturgowie bo o nich mowa w kolejnym rozdziale to ,hmmm najodpowiedniejszym słowem będzie czarodzieje ( sorcerer wg starego WoDa ). Są to śmiertelnicy, którzy dzięki zgłębianiu gromadzonej przez pokolenia mistycznej wiedzy oraz głębokiej wierze zyskują dostęp do magii, jednak nie takiej jak ( tfu, tfu, tfu... ) przebudzeni atlantydzcy magowie. W ręce graczy oddano sześć frakcji parających się magią śmiertelników, którzy dzięki odprawianiu skomplikowanych rytuałów mogą wpływać na wszystko od samopoczucia złośliwego sąsiada po warunki atmosferyczne.

Apostołowie Mrocznego Pana - to frakcja odwołująca się ( w podręczniku, napisano to ładnie na okrągło nie wymieniając brzydkiego słowa na s ) panów LaVeya czy Crowleya, moim zdaniem zachęcanie kogokolwiek do zapoznania się ich poglądami, zwłaszcza osoby młode, podatne na rożne wpływy, jest nie na miejscu.

Magowie Ceremonialni
- intelektualna elita, rekrutująca się wśród profesorów historii, archeologii czy kulturoznawstwa. Mamy tu doczynienia z magią hermetyczna, tajemnymi stowarzyszeniami takimi jak różokrzyżowcy, wolnomularze czy masoni. Do tej grupy włączono również magów - kapłanów Chin, Indii czy Japonii.

Czarownicy i Wiedźmy - najbardziej familijna grupa, wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jest to magia skupiająca się na oddziaływaniu na innych i ich emocje, przeklinaniu czy uzdrawianiu. Autorzy odwołują się tu do ruchów neopogańskich.

Szamani - jaki Szaman jest każdy widzi Mamy tu wprowadzanie się w trans za pomocą halucynogennych grzybków i nalewek z porostów, kontakty z duchami. Składanie im ofiar w zamian za pozyskanie ich przychylności.

Taoistyczni Alchemicy - tu z kolei autorzy nawiązują do konfucjanizmu, taoizmu i szintoizmu. Alchemia w dość specyficznym wydaniu, nastawiona na wewnętrzna przemianę, przez ćwiczenie ciała i umysłu.

Kapłani Vodouna - Loa to słowo kluczowe jeśli chodzi o te frakcję, ma ono wiele znaczeń, zaczynając od tajemnicy przez przodków na bóstwach kończąc. Houngan - kapłan, voudoun pozawala się im " dosiadać " i za jego pomocą manifestują one swą moc i potęgę.

W dalszej części zostały szczegółowo opisane atuty i rytuały dostępne śmiertelnym taumaturgom.

Ostatni rozdział przeznaczony jest dla narratora, zawiera on wskazówki jak tworzyć opowieści z udziałem wielkiego złego antybohatera, antagonisty wyznającego istot ... hello Yarot... rodem z powieści Lovecrafta.

Ponadto na końcu podręcznika zamieszczono gotowy scenariusz ( który mam nadzieje przetestować w ten weekend )

To z mojej strony wszystko, może ktoś z Was miał już okazję zapoznać się z tym podręcznikiem, a może nawet wykorzystać go w praktyce? Zapraszam do dyskusji
 
__________________
Zagrypiona...dogorywająca:(

Ostatnio edytowane przez MigdaelETher : 15-10-2009 o 19:39.
MigdaelETher jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-03-2009, 23:59   #2
 
Ratkin's Avatar
 
Reputacja: 862 Ratkin jest godny podziwuRatkin jest godny podziwuRatkin jest godny podziwuRatkin jest godny podziwuRatkin jest godny podziwuRatkin jest godny podziwuRatkin jest godny podziwuRatkin jest godny podziwuRatkin jest godny podziwuRatkin jest godny podziwuRatkin jest godny podziwu
Podręcznik bardzo dobry. Ładnie wydany, chociaż jak się mu przyglądam to lakier na okładce z trudem oparł się intensywnej lekturze odbywającej się nieraz w doprawdy trudnych warunkach podróży

Co do zawartości...

Thaumaturgia - mechanicznie zgrabnie pomyślana. Szczególnie urzekło mnie zestawienie Apostołów Mroczego Pana (co na nazwa ) z poprzedzającym go akapitem o wzajemnej tolerancji, akceptacji odmienności poglądów oraz ogólnej poprawności politycznej.

Zdolności nadnaturlane - podoba mi sie rozłożenie ich i możliwe kombnacje. System o niebo lepszy od tych namiastek w poprzedniej edycji. Podręcznik swoją drogą zawiera łopatologiczne zabezpieczenia przeciwko powergamerstwu to trzeba przyznać.

Cthulaśny rodział ostatni - no to mówi samo za siebie. Mnie urzekło jak dotarłem do akapitu Rzecz Której Być Niepowinno Niby ma być tylko dla prowadzącego ale... Swoją drogą mechnika "trzonu" nWoDa (śmiertlenicy i dodatki do nich) nadaje się wprost wyśmienicie jako silnik dla sesji Zewu, jeśli oczywiście ktoś prowadzi go potrzebując jakiej kolwiek.

Pozostaje czekać na kolejne tłumaczenia. Na Asylum przyjdzie poczekać ale zgodnie z zajawką z Oczyma Duszy już niedługo (miesce na płacz bądź smiech w zależności jak kto woli) powinniśmy się spodziewać Antagonistów
 
__________________
-Only a fool thinks he can escape his past.
-I agree, so I atone for mine.


Sate Pestage and Soontir Fel

Ostatnio edytowane przez Ratkin : 04-03-2009 o 00:16.
Ratkin jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-04-2015, 14:28   #3
 
Slan's Avatar
 
Reputacja: 6628 Slan ma wspaniałą reputacjęSlan ma wspaniałą reputacjęSlan ma wspaniałą reputacjęSlan ma wspaniałą reputacjęSlan ma wspaniałą reputacjęSlan ma wspaniałą reputacjęSlan ma wspaniałą reputacjęSlan ma wspaniałą reputacjęSlan ma wspaniałą reputacjęSlan ma wspaniałą reputacjęSlan ma wspaniałą reputację
Podręcznik mocno średni. Przede wszystkim koszt mocy kompletnie nieadekwatny do zysków. Nikt nie będzie uczył się mocy, które można zastąpić techniką i wyszmoleniem.
 
__________________
Who stand against dragon? In this terrible time?
Slan jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
OdpowiedzZasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:01.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169