Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > O forum > Pomoc > Tutoriale
Zarejestruj się Użytkownicy

Tutoriale Artykuły pomocnika forum


komentarz
 
Narzędzia artykułu Wygląd
<!-- google_ad_section_start -->Jak pisać dobre posty<!-- google_ad_section_end -->
Jak pisać dobre posty
Autor artykułu: Tadeus
04-09-2010
Jak pisać dobre posty

Jak napisać dobrego posta


Oto i pierwszy z ogólnych poradników, które pojawią się w ramach warsztatów. Można sobie już teraz podczytywać, czekając na koniec rekrutacji

Zaczynamy od kwestii decydującej, z którą początkujący często miewają problemy. Co właściwie napisać, by dobić do tych przykładowych 20tu wierszy? Z grania na żywo przyzwyczajeni jesteśmy do prostych deklaracji, przerywanych odpowiedziami MG. Tutaj takiej możliwości nie ma. Post gracza musi być więc zamkniętą całością, radzącą sobie bez ciągłych konsultacji z prowadzącym. Zawarte w nim treści muszą też starczyć na całą turę sesji, więc muszą być na tyle obszerne, by stanowić odpowiednik naprawdę wielu krótkich deklaracji w sesji na żywo.

Jeśli do tego wszystkiego post musi być jeszcze dobry (a chciałbym, byśmy do takich dążyli) musi podobać się czytającym i stanowić powód do dumy dla samego gracza. Nie ma bowiem większej motywacji do dalszej gry, niż satysfakcja z własnej twórczości.

Jak to zrobić?

Prosta sprawa. Gramy, by poodgrywać sobie wybraną przez nas postać. Chcemy też, by inni, poznając jej losy, czerpali z lektury przyjemność. Bo nawet jeśli nie będziemy mieli zewnętrznych obserwatorów, to czytać nasze wypociny będą przymusowo inni gracze i MG. Czego się spodziewają? Przede wszystkim chcą poznać naszą postać. Priorytetem jest więc zabarwienie naszych postów perspektywą naszej postaci.

Co jeszcze jest ważne? Nasz post będzie ciekawy jedynie wtedy, gdy nie będzie powtarzał zapisanych wcześniej treści. Bo czytanie u piątego gracza z rzędu o dokładnie tym samym, co napisał już w poście nasz MG jest mocno zniechęcające.

Trzecią rzeczą jest atrakcyjność treści. Mimo, że nie jesteście MG, wasze posty powinny zawierać jakąś historię. Tworzyć same z siebie plastyczne sceny. Choćby w przemyśleniach waszych postaci. Zwykłe deklaracje działań po prostu nie są ciekawe dla czytających.

Ale jak się do tego wszystkiego zabrać? Tutaj na szczęście mamy starą i sprawdzoną metodę podziału naszego posta na trzy części. Zobrazuję ją na poniższych przykładach:

Przykładowy post MG
Cytat:
W czasie podróży do Hochbergu bezustannie lało. I choć wozy handlarza ryb co parę godzin grzęzły w błocie, udało im się dotrzeć na miejsce punktualnie i bez większych strat w towarze.
- No, tośmy są na miejscu - rozpromienił się otyły kupiec, sięgając do wiszącej mu u pasa sakwy - Tedy, zgodnie z umową, wypłacam wam, co wasze. Wypocznijcie, omyjcie się, za dwa dni ruszamy dalej do Talabheim.

Hochberg, do którego dotarli nie wyróżniał się niczym szczególnym. Ot, następne z wielu podobnych miasteczek, przycupniętych wzdłuż Południowego Kupieckiego Traktu.
Komentarz: Mamy już posta MG. Co dalej? Staramy się wyobrazić sobie tego posta jako ogólny i nieszczegółowy zarys wydarzeń. I co dalej? Wypełniamy go szczegółami z perspektywy naszej postaci, posiłkując się podziałem na trzy części.

1. Pierwsza część to przeszłość, czyli to, co się już definitywnie zdarzyło. Tutaj to podróż w deszczu i dotarcie do miasta.
2. Druga część to teraźniejszość, czyli to, co dzieję się w momencie zakończenia akcji przez MG. Tutaj, scena żegnania się z kupcem.
3. Trzecia część to przyszłość. Czyli to, co wydarzy się po zakończeniu tej sceny.

A oto przykłady wszystkich trzech części w poście gracza:

Przeszłość

Opcja 1 - Uzupełnianie detali z perspektywy postaci (odczucia):
Cytat:
Nie mógł już znieść tego przeklętego deszczu. Spadająca z nieba ciecz strumieniami lała mu się za kołnierz, przesączając się przez wszystkie warstwy ubrania i wyciekając szerokimi nogawkami jego spodni. Był zziębnięty, przemoczony i czuł, że zbiera mu się na przeziębienie. Smarknął, spoglądając z wyrzutem na resztę kompanii, która namówiła go na to idiotyczne przedsięwzięcie. Od tej cholernej pogody z pewnością już dawno zamokła cięciwa jego łuku, niepokojąco chrzęścić zaczął też nadrdzewiały naramiennik zbroi. I jakby tego było mało, kończyły mu się świeże racje! Zmuszony więc był podżuwać obrzydliwie łykowate, suszone mięso, które kupił od napotkanych na trakcie chłopów za iście zbójecką kwotę w srebrze. Nienawidził swojego życia.
Komentarz: To podstawowy sposób wypełnienia przeszłości. Kombinujemy jak nasza postać zareagowałaby na zarysowaną przez MG sytuację i opisujemy jej zachowanie i przemyślenia. Warto pamiętać o wszystkich zmysłach. Wzrok, słuch, węch, dotyk, smak. Lodowata woda, mdlący zapach krwi, śpiew stalowej klingi, suche gardło, ból nadwyrężonych mięśni - wszystko to niesamowicie ubarwia plastyczny aspekt posta.

Opcja 2 - Wspomnienia:
Cytat:
Cała ta sytuacja mocno go niepokoiła. Przez całą podróż nie mógł wyzbyć się wrażenia, iż już kiedyś, dawno temu, znalazł się w podobnej sytuacji. Było to chyba przed dziesięcioma laty... a może jeszcze wcześniej? Wtedy też lało i też jechali podobnym leśnym traktem. Nerwowo potarł pozbawioną kciuka dłoń, przełykając boleśnie ślinę. Wtedy stracił coś więcej niż tylko palec, stracił kompanię wiernych towarzyszy, jedynych druhów jakich kiedykolwiek posiadał. Tamtego pochmurnego dnia za kurtyną deszczu czaiła się śmierć. Stado leśnych bestii zasadziło się na broniony przez nich transport srebra. Zawiódł. Nie dojrzał ich w porę. A potem było za późno. Gdy rozbrzmiał upiorny róg, rozpętało się mordercze piekło. Uciekł. Poraniony i przerażony. Stchórzył. Ale postanowił, że nie zapomni. Nigdy. Potarł wiszący mu na szyi medalion. Wysuszony ludzki kciuk.
Komentarz: Nie dość, że to świetny i ciekawy zapychacz, to jeszcze:
a) Zdradza sekrety przeszłości naszej postaci, których w innym przypadku nikt by nie poznał.
b) Pasuje do prawie każdej sytuacji, bo praktycznie wszystko może coś naszej postaci przypomnieć.
Nie musimy tu opisywać jedynie faktów, które zawarliśmy już w historii naszej postaci. Możemy zrobić to kiedy tylko będziemy mieli jakiś fajny pomysł. Ważne jedynie, by nie był sprzeczny z tym, co już wcześniej o postaci pisaliśmy.

Opcja 3 - Dialog między graczami:
Cytat:
Wyglądało na to, że będzie to długa i nudna podróż. Postanowił więc przynajmniej wykorzystać sytuację, by poznać młodą najemniczkę, którą przyjęli do kompanii w ostatniej osadzie. Spiął konia, podjeżdżając do wozu.
- Witajcie, piękna pani. Cóż tak zwiewna istota jak wy robi w tak hardym, męskim towarzystwie?
- Witajcie rycerzu... - spojrzała z niesmakiem na marną szkapę chłopaka. - ... Na niedołężnym, kulawym rumaku... Piękna pani przywykła jest do hardego towarzystwa i bardzo sobie takowe ceni...
Chłopak błysnął zębami. Zawsze miał słabość do pyskatych dziewek.
- Tedy zacnie się składa, bom hardy ponad wszelką miarę. Z chęcią panience przy najbliższej sposobności poopowiadam o szlachetnych rycerskich uczynkach i innych bohaterskich awenturiach jakich żem się ostatnio dopuścił.
- Niechaj i tak będzie młody Templariuszu - prychnęła z chichotem. - W Hochbergu ponoć serwują zacne młode wino...
Komentarz: Gracze widząc w poście MG długi etap podróży umówili się na Gadu Gadu i stworzyli razem dialog, wklejając go do jednego z postów. Oczywiście jest to idealny sposób na integracje drużyny. Warto zapamiętać, że bez problemu można wepchnąć takie dialogi do etapu przeszłości, gdy jest tam choć chwilka spokoju, więc taki zabieg prawie zawsze pasuje.

Oczywiście można też zastosować wszystkie trzy techniki. Zależy to od tego ile materiału już mamy/ ile całościowo potrzebujemy/ i czy mamy w ogóle dobry pomysł.

Teraźniejszość
Cytat:
Wreszcie dotarli do tego całego Hochbergu. Ledwo utrzymywał się na nogach. Kichnął. Zaklął. Wyciągnął rękę po zapłatę, obdarzając kupca ponurą, obojętną miną. Dwie złote monety zapłaty. Nawet nie miał siły się śmiać. On! Który niegdyś usługiwał hrabiom i markizom! Wysługuje się teraz opasłym, śmierdzącym wieprzom. I to za taką jałmużnę.
- Spotkamy się więc za dwa dni - odburknął zrezygnowany do reszty i ruszył przed siebie, wgłąb skromnej mieściny.
Komentarz: Tu chyba jest wszystko jasne. To tutaj byłyby normalne akcje tak, jak w grze na żywo. To też najlepsza część na otwarte narady drużyny, jeśli nie wiadomo co dalej począć.

Przyszłość

Opcja 1
Cytat:
Jedyne o czym teraz marzył, to wielka balia z gorącą wodą... może nawet z jakąś chętną dziewką? Tak... to była myśl... Może znalazłby się w tej marnej mieścinie jakiś zamtuz? Mimowolnie się uśmiechnął. Albo przynajmniej czysta karczma? Nie zaszkodziłoby sprawdzić. Miał w końcu całe dwa dni...
Komentarz: Jeśli MG nie napisał wyraźnie, co w danym ruchu można sobie dowolnie opisywać, to w etapie przyszłości mogą to być jedynie deklaracje, życzenia postaci, niezrealizowane plany itp. To wszystko potrzebne jest MG, by mógł napisać swojego posta, by wiedział, co wasza postać chce zrobić. Ale nie możecie napisać, że już to zrobiła. MG sam opiszę już w swoim poście, co z tego udało się zrealizować i co się w związku z tym stało. Czy znalazła się karczma, czy burdel, a może zanim wasza postać zaczęła jeszcze porządnie szukać, ktoś ją napadł?

Opcja 2
Cytat:
Z miejsca pożegnania z kupcem od razu ruszył w miasto. No i proszę. Zamtuz się znalazł. Wyglądał nawet całkiem przyzwoicie. Szkoda tylko, że nie można tego było powiedzieć o - zapewne reprezentacyjnej - dziewce, witającej chętnych przy drzwiach. Gdyby kobiety były jak wino, ta byłaby zapewne smakołykiem. A tak była tylko stara... i wielka. Westchnął zrezygnowany. Jak się nie ma co się lubi...
- Witaj mężny wędrowcu - niski, chrapliwy głos kurtyzany brzmiał jakoś nie na miejscu. Jakby... Spojrzał na wielkie owłosione łapy i szeroki, umięśniony kark... Nie... to nie mogła być prawda... Na bogów...
- Ja... - zaniemówił, taksując przebranego mężczyznę przerażonym wzrokiem. - O drogę chciałem zapytać... do karczmy...
Chwilę później pędził już do "Zielonej Gęsi" ciesząc się, iż dane mu było zorientować się w porę, nim... Nie chciał nawet o tym myśleć...
Komentarz: Tutaj MG powiedział graczom w jasny sposób, że w tym ruchu nieistotnych bohaterów niezależnych i miejsca mogą opisać sobie sami, tworząc w mieście takie sytuacje, jakie tylko chcą. Byle nie miało to wpływu na główną fabułę sesji i ważnych NPCów. To dość częsty zabieg w sesjach dla bardziej doświadczonych graczy. Pozwala graczowi zaprezentować swoją postać w dowolnej stworzonej przez niego sytuacji i współtworzyć powieść.

Komentarz końcowy: Zaznaczam, że poradnik ten powstał na bazie moich preferencji. Można się z nim nie zgadzać i robić to inaczej, a także mieć inne priorytety.

Tutaj podsumowanie w punktach - dla wzrokowców.

- Uzupełniamy zarys akcji MG naszymi detalami.
- Używamy perspektywy naszej postaci i jej zmysłów.
- Wykorzystujemy (jeśli to możliwe) wszystkie trzy "czasy".

W następnym odcinku: "Najczęściej popełniane błędy".
Autor artykułu
Tadeus's Avatar
Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: Warszawa
Posty: 4 446

Oceny użytkowników
 
Brak ocen. Dodaj komentarz aby ocenić.
 

Narzędzia artykułu

  #1  
Mike on 29-09-2010, 09:24
Kiedy kolejny odcinek?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Anonim on 06-10-2010, 16:10
Cytat:
Napisał Tadeus Zobacz post
Jak napisać dobrego posta


Oto i pierwszy z ogólnych poradników, które pojawią się w ramach warsztatów. Można sobie już teraz podczytywać, czekając na koniec rekrutacji

Zaczynamy od kwestii decydującej, z którą początkujący często miewają problemy. Co właściwie napisać, by dobić do tych przykładowych 20tu wierszy? Z grania na żywo przyzwyczajeni jesteśmy do prostych deklaracji, przerywanych odpowiedziami MG. Tutaj takiej możliwości nie ma. Post gracza musi być więc zamkniętą całością, radzącą sobie bez ciągłych konsultacji z prowadzącym. Zawarte w nim treści muszą też starczyć na całą turę sesji, więc muszą być na tyle obszerne, by stanowić odpowiednik naprawdę wielu krótkich deklaracji w sesji na żywo.
Całość dobra, podobała mi się, czekam na więcej i będę się stosował do reguł tutejszego grania w frpg, ale:

Czemu "Tutaj takiej możliwości nie ma."? Są fora, na których powstają długie i ciekawe RPG będące po prostu tekstową formą grania na żywo dla tych, którzy z jakiegoś powodu nie mogą grać na żywo. Krótkie deklaracje przerywane odpowiedziami MG.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Micas on 06-10-2010, 21:22
Ponieważ czas odpisywania na większości sesji na Lastinn i na wielu innych stronach o tej tematyce jest nieadekwatny do krótkiego postowania. Adaptacja klasycznej sesji z "reala" jest de iure bardzo mało prawdopodobna (de facto prawie niemożliwa). Sesję gdzie jedna seria postów zamyka się w 3-5 dniach tutaj uznaje się za szybką, która wielu graczom nie odpowiada (brak czasu na pisanie w tygodniu). Często optymalny czas na serię postów to +/- siedem dni. Pisanie krótkich postów mija się z celem. Jak już coś piszesz raz na tydzień, to niech to coś ma "pałera".
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Anonim on 06-10-2010, 22:44
Cytat:
Napisał Micas Zobacz post
Ponieważ czas odpisywania na większości sesji na Lastinn i na wielu innych stronach o tej tematyce jest nieadekwatny do krótkiego postowania. Adaptacja klasycznej sesji z "reala" jest de iure bardzo mało prawdopodobna (de facto prawie niemożliwa). Sesję gdzie jedna seria postów zamyka się w 3-5 dniach tutaj uznaje się za szybką, która wielu graczom nie odpowiada (brak czasu na pisanie w tygodniu). Często optymalny czas na serię postów to +/- siedem dni. Pisanie krótkich postów mija się z celem. Jak już coś piszesz raz na tydzień, to niech to coś ma "pałera".
Jasne, ale jednak nie wyobrażam sobie życia, w którym nie miałbym codziennie 15 minut, żeby odpisać. Krótkie etapy życia tak - całe życie nie. Są miejsca w internecie, na których również siedzą ludzie opętani wolą codziennego odpisywania i czasem to nie wychodzi, czasem trzeba przerwać na czas wakacji, ale jednak to idzie naprzód. I o ile mi wiadomo są to również ludzie pracujący.

Twoją odpowiedź, pomimo mojego zrzędzenia i pisania o wyjątkach, traktuję jednak za jak najbardziej satysfakcjonującą.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Akwus on 07-10-2010, 09:26
Muszę powiedzieć, że podszedłem do tematu na maksa sceptycznie, bo wydawało mi się, że to będzie takie (ciach!) o niczym, ale muszę oddać Ci sprawiedliwość, że w zwięzłej formie ukazałeś chłopie główna myśl pbfów. Gratuluję i dziękuję za artykuł, na pewno polecę go znajomym, którym chce nasz sport przedstawić.Przypominam o tym, że NIE przeklinamy. Jest to zapisane jasno i wyraźnie w Regulaminie pkt. 5.

Penny
Ostatnio edytowane przez Penny : 07-10-2010 o 19:48.
Odpowiedź z Cytowaniem
komentarzZasady Pisania Postów
You may post new articles
You may post comments
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:39.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site
artykuły rpg

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171