Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > RPG - play by forum > Rekrutacje do sesji RPG > Archiwum rekrutacji
Zarejestruj się Użytkownicy

Archiwum rekrutacji Wszelkie rekrutacje, które zostały zakończone.


 
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 24-12-2013, 16:43   #1
Banned
 
Fatum rajcy Hieronima

Fatum rajcy Hieronima


Wiosna Roku Pańskiego 1603 była taką że i lirnicy i dziady wędrowne pieśni układać o niej mogli.
Ze skutej srogą i długa zimą ziemi wystrzeliły się zda się w ciągu tygodnia jeno kwiaty i trawy bujne. Krzewy i drzewa pąkami obrastały w oczach.
I zwierzyny było dostatek. Kamieniem ciśniesz i jak nie ptaka z nieba strącisz, zająca na ziemi utrafisz.

Niedostatek lat ostatnich zaczynano zapominać. Żyzne ziemie Rzeczypospolitej uchroniły jej mieszkańców przed plagą głodu, ale to co opowiadano o Księstwie Moskiewskim powodowało że ludzie bledli i żegnali się drżącymi rękoma.
O drzewach z kory obgryzionych, korzonkach wyrytych z ziemi, a wreszcie i o trupach wygrzebywanych. Dochodziły i straszniejsze jeszcze ale tym juz wiary dać było niepodobna. Bo i ziemia hosudarów od lat krwawymi łzami płakała. Nie tu pisać o tym co Ivan Straszliwy czynił, rzecz to dawna. Lat jednak temu pięć pomarł syn jego Fiodor Bezumnym zwany. Człek to ponoć dziwny był co w słuchaniu dzwonów cerkiewnych spokój i ukojenie znajdował.

Czapkę Monomacha ubrał Borys Godunow. I znów lud moskiewski płakał i kark giać musiał pod knutem. Szmer też zaczął się tam pośród pospólstwa dziwny o carzyku Dymitrze, ale posłuchu na razie mu większego nie dawano.
Tymczasem jednak miedzy Sanem a Bugiem dostatek i spokój zdawał się panować. By tak Panu Bogu nie skłamać dostatek to i owszem choć i gęb wiele do wyżywienia, ale z tym spokojem...

Zapraszam do wzięcia udziału w sesji "Fatum rajcy Hieronima".

Nie wymaga ona znajomości zasad gry Dzikich Pól, wymaga ogólnej znajomości realiów historycznych epoki.

Będzie to jednoaktówka, bez mechaniki, choć jeśli wypali dalsze części są w przygotowaniu.
Nie mam czasu tworzyć sesji trwających rok - trzy miesiące to dla mnie ideał (wyjdzie jesli znajda się chętni i tak pewnie z pięć).
Nie chcę też doprowadzić też do sytuacji by Gracze zaczeli się za bardzo zastanawiać "A właściwie to po co tu jesteśmy/przyjechaliśmy" ?
Lub też "A czy za tym fortelem nie kryje się jakis fortel maskujący inny...itd"
Na to jest miejsce w sesjach na żywo, a nie w tej.
Tu cel/zadanie będzie jasny i drogi do jego osiągnięcia/rozwiązania prowadzące również.

W tej sesji ma się dziać.

Kogo poszukuję ?


Typy główne postaci do gry to :

- szlachcic powracający z podróży (raczej dalekiej - służba wojskowa/nauka/towarzysz młodego magnata)
- szlachcic osiadły w okolicy (człowiek cieszący się pewną sławą, przy czym mogą go szanować lub bać, badz też jedno i drugie.

Są to jednak postacie dla MG najwygodniejsze, co nie znaczy że konieczne, ważne jednak by postacie Graczy wyróżniały się z szarej masy szlacheckiej dobrze lub zle, to już mniejsza.

- nieszlachcic - i to jest włąśnie najważniejszy element dlaczego sesją DP nazwać tej nie można. W Rzeczypospolitej, na Kresach był taki napływ ludności, taka jego rotacja, że nie przywiązywano aż takiej wagi do klejnotu. Przykładem niech będzie pan Akak, Ormianin, żołnierz wielce zasłużony podczas wojen batoriańskich. Czapkowała mu szlachta daleko wcześniej niż król Stefan wyrobił mu indygenat. Przykład następny to ataman Sahajdaczny.

Jest też miejsce dla Pań choć tu już trzeba bedzie nieco więcej pogłówkować.

Liczby Graczy nie określam, zależy to od ilości dobrych Kart (o ile w ogóle jakieś się pojawią)
Karty to nic rewolucyjnego. Wygląd, historia, mocne i słabe strony, charakter, służba/towarzysz podróży (jeśli są takowi), z grubsza ekwipunek.

Jesteśmy ludzmi jak sądzę w większości dorosłymi.
Nie będę wyznaczał limitów postów, przyjmijmy jednak ze raz na tydzień minimum każdy da głos. Jeśli porzucić trzeba będzie piękną formę na rzecz akcji - trudno. By sesja szła płynnie raz na jakiś czas do sesji bedzie dołączony post oznaczony jako Dyariusz - podsumowanie Waszych działań, dzień tygodnia, pora dnia itd.

To tyle jeśli chodzi o techniczną stronę sesji.


Warunek konieczny. Musicie mieć dobry powód by zjawić się w miasteczku Wichacz. Mamy 23 kwietnia 1603 roku - poniedziałek.

Wichacz - leży około 20 mil polskich na wschód (ok 130km) od Lwowa, nad rzeką Huśnyń.

Rynek na planie kwadratu, stąd odchodzące cztery główne ulice : Łucka, Rymarska, Buczacka, Lwowska. Na nich znajdują się kamienice rajców i mistrzów rzemieślniczych, apteka "Pod Gryfem" a także dwie najsłynniejsze karczmy "Pod Nestorem" i "Pod Wdałym Kurem" (drogie, raczej nie na wasze kieszenie). Są też dwa inne zajazdy całkiem dobre "Pod Mincarzem" i "Wiecha".

Miasto całkiem niezle prosperuje dzięki uprawie i przetwarzaniu...lnu. Holendrów, którzy głównie tym się zajmują sprowadził do Wichacza książę Tymosza Korecki przodek obecnego właściciela miasta - Adama Koreckiego jakieś pół wieku temu.

Tychże Flamandów w mieście wielu (wśród nich i burmistrz mijnheer Van Stuvee - Stuvenius), ale wśród znaczniejszych mieszczan znajdą się też Karaimowie, Rusini, Wołosi, Żydzi, no i rzecz jasna Polacy. Ci pierwsi tworzą spora gromadkę a przewodzi im słynny na cały powiat hezzan Ananaiasz Abkiewicz.
Rzemieślnicy to w większości Koroniarze, Ślązacy, Niemcy, ale są i tacy przybysze znani na całe województwo jak aptekarz Piotr Mediolańczyk, czy też Szkot rusznikarz Gregoviusem zwany.

Kościoły katolickie trzy : farny Wniebowstąpienia NMP, Piotra i Pawła, oraz Św Ducha (przy nim szpital), cerkiew pod wezwaniem Św Cyryla Głosiciela, zbór ewangelicki ( głównie dla Niemców i Ślązaków), bożnica.

Miasto otoczone murami z trzech stron, od czwartej wschodniej (czyli ulicy i bramy Rymarskiej) wałem gdzie płynie Huśnyń. Porządku w mieście pilnuje ze dwa tuziny pachołków miejskich podlegających podstarościemu, mało jak na takie miasto, ale teraz stacjonuje też część frejkompani (40 ludzi) z pieszego regimentu Koreckiego.

Dwa razy w tygodniu targ, co dwa tygodnie jarmark.

Za dzień ma się odbyć jarmark św Wincentego. Zatem o kwatery może być trudno...
Jarmark św Wincentego jest jednym z czterech ważniejszych, stąd też luda najechało co niemiara. W mieście ścisk, na rynku już rozłożono część kramów, za rzeczką wyrosło wręcz drugie miasto zbudowane z namiotów, bud, szałasów. Rojno, gwarno no i by prawdę rzecz smrodliwie.


To na razie tyle.


Rekrutacja potrwa do mniej więcej połowy stycznia (długo, ale trzeba Karty dopracować i rozegrać wstępy indywidualne dla Graczy)

Kontakt na PW mile widziany, tam też proszę podsyłać KP.
Postaram się wyczerpująco rozwiewać niejasności, obiecuje w razie potrzeby pomóc w opracowaniu Kart, jeśli wiesz za która stronę chwycić rusznicę, czy szablę i odróżniasz strzemię od uzdy serdecznie zapraszam.


Halad

Edit- Akcja sesji to początek dopiero wieku XVII - tu jest swoisty rodzaj "dzikiego Zachodu" Dopiero rodzą się tu wielkie fortuny.

Mały przykład : równo 40 lat temu zginął w niewoli tureckiej założyciel Siczy książe Dymitr Wiśniowiecki. A kolejne 40 upłynie nim jego potomek Jarema stanie się znienawidzony przez Kozaków. A dopiero za trzy lata Michał Wiśniowiecki pojmie za żonę córkę hospodara mołdawskiego Jaremy Mohyły - Rainę. I to jeszcze w cerkwi, bo Wiśniowieccy to na razie prawosławni kniazie całą gębą.

Kresy to teraz jeden wielki wrzący kocioł pasji, pragnień, ambicji.

Taki moment historyczny akurat.
 

Ostatnio edytowane przez Halad : 26-12-2013 o 06:54.
Halad jest offline  
Stary 24-12-2013, 17:36   #2
 
piotrek.ghost's Avatar
 
Ostatnio oglądałem potop niby pół wieku później ale epoka jest, więc jest możliwość że karta się pojawi.

EDIT:
co do karczm, drogie i raczej nie na naszą kieszeń. Gramy szlachcicami i to możliwość że z bitki wracamy więc chyba majętni jesteśmy trochę?
 

Ostatnio edytowane przez piotrek.ghost : 24-12-2013 o 19:05.
piotrek.ghost jest offline  
Stary 24-12-2013, 21:16   #3
Banned
 
Oglądanie Potopu wystarczy. I bez oglądania też można by zagrać


To tyczy dwóch najlepszych gospód w mieście w przededniu jednego z najważniejszych dni handlowych.

Jeśli jesteś pewien że chcesz przepłacać parę razy razy drożej niż normalnie ok, znajdziesz/znajdziecie miejsce.

Jeśli nie to z trudem ale uda się "Pod Mincerzem" lub "Wiechą".

Majętni trochę oczywiście, zaznaczyłem że nie gracie hołotą.
 

Ostatnio edytowane przez Halad : 25-12-2013 o 03:56.
Halad jest offline  
Stary 25-12-2013, 09:03   #4
 
Asenat's Avatar
 
Ojeju jeju jej. Taki prezent pod choinkę, z zaskoczenia .

Zagrałabym. Tatarzynką, Ormianką albo czymś bardziej przekombinowanym. Rozważę jeszcze grywalność konceptu, ale czy MG dopuściłby ewentualnie Karaimkę?
 
Asenat jest offline  
Stary 25-12-2013, 11:23   #5
Banned
 
Prezent bez zaskoczenia bywa trochę mało "prezentowy" :P

Jasne że dopuszczę, nawet nie wiesz jak bardzo by mi tak egzotyczny bądz co badz wtręt pasował.
 
Halad jest offline  
Stary 25-12-2013, 13:52   #6
 
Autumm's Avatar
 
A propo oglądania Trylogii i innych (pop) kulturowych źródeł wiedzy o epoce: polecam płytę (program) Jacka Kaczmarskiego "Sarmatia", który, mimo współczesnych wtrętów, dobrze oddaje ducha i sposób myślenia tamtych czasów:

Do Muzy suplikacja przy ostrzeniu pióra - Jacek Kaczmarski - YouTube

Oraz 3 utowry o bohaterach Trylogii:

Pan Kmicic: Pan Kmicic - Jacek Kaczmarski - YouTube

Pan Podbipięta: Pan Podbipięta - Jacek Kaczmarski - YouTube

Pan Wołodyjowski: Pan Wołodyjowski - Jacek Kaczmarski - YouTube

I hope you enjoy it, Waszmościowie i Waszmościnie
 
__________________
"Polecam inteligentną i terminową graczkę. I tylko graczkę. Jak z każdą kobietą - dyskusja jest bezcelowa - wie lepiej i ma rację nawet jak się myli." ~ by Aschaar [banned] 02.06.2014
Nieobecna 28.04 - 01.05!
Autumm jest offline  
Stary 25-12-2013, 14:07   #7
 
Asenat's Avatar
 
OK, no to dobra. Tylko 2 pytania - czy w okolicach Wichacza zamieszkuje jakaś społeczność karaimska, czy też nie, oraz - ile trwałaby kolejka w sesji.
 
Asenat jest offline  
Stary 25-12-2013, 14:17   #8
Banned
 
Asenat- jesli zechcesz może albo w samym Wichaczu albo w okolicy. Może mieszkać sławny nawet na cały powiat hazzan Ananiasz Abkiewicz. W takich sprawach folklorystycznych macie wolna rękę.

Przyjęte jest raz na tydzień za minimum. Przy czym nie żądam perełek literackich ani elaboratów. Ale chcę wiedzieć gdzie mniej więcej postać jest i co zamierza.
Tak więc raz na tydzień kążdy daje głos albo prowadzę przez okres nieobecności postać. Zdarzają się sytuacje losowe, doskonale to rozumiem, ale... przedstawienie musi trwać dalej.

Autumm- dziekuję niemniej jednak Trylogia rozgrywa się pół wieku pózniej. Ale jeśli juz podniesiono temat muzyki to poddaję pod uwagę Jacka Kowalskiego, oraz serial Crimen z balladą Przemka Gintrowskiego

Wracając do sesji jak na razie są trzy ewentualne zgłoszenia, co cieszy mnie niepomiernie
 

Ostatnio edytowane przez Halad : 25-12-2013 o 16:55.
Halad jest offline  
Stary 25-12-2013, 14:43   #9
 
Asenat's Avatar
 
Dobra, łykam propozycję sławnego hazzana Abkiewicza w mieście i się zgłaszam. Postać doślę w nowym roku już.... ale jeśli ktoś z Waszmościów chętny by był towarzyszyć Ałtyn w drodze do Wichacza, aby zadbać o bezpieczeństwo jej czci niewieściej, to zapraszam
 
Asenat jest offline  
Stary 27-12-2013, 19:20   #10
 
Komtur's Avatar
 
Wstępnie się zgłaszam i jak rozumiem rozpiski mechanicznej DP z wadami i przewagami nie trzeba robić?
 
__________________
"Kto się wcześniej z łóżka zbiera, ten wcześnie umiera" - Mag Rincewind
W orginale -"Early to rise, early to bed, makes a man healthy, wealthy and dead."

Torchbearer dla opornych. Ostatnia edycja 29.05.2017.
Komtur jest offline  
 Zasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:07.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172