Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > RPG - ogólnie > Pozostałe systemy RPG
Zarejestruj się Użytkownicy

Pozostałe systemy RPG Wszystko o systemach nie wymienionych w pozostałych działach


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-01-2011, 10:06   #1
 
Takeda's Avatar
 
Reputacja: 123 Takeda ma wyłączoną reputację
Zapomniane, nieznane i mało popularne RPG wszelakie

Wczoraj przyglądałem moją RPG-ową biblioteczkę i naszła mnie myśl jak wiele systemów poszło w zapomnienie. Większość z nich nigdy nie była przetłumaczona na języka polski (choć są i polskie systemy, które odeszły w mroki zapomnienia) choć wydaje mi się, że kiedyś i one miały swoich fanów.
Myślę, że warto (zwłaszcza tym młodszym fanom RPG, ale nie tylko) przypomnieć te zapomniane dzieła (te udane bardziej i mniej).
Oto kilka moich propozycji, na początek dwa rodzime systemy:
- Zły Cień: Kruki Urojenia - chyba jeden z pierwszych polskich systemów, osadzony w realiach wczesnośredniowiecznej Polski. Oparty w głównej mierze na mitologii słowiańskiej. Produkcja mało udana, choćby ze względu na mechanikę. O ile się nie mylę, to stado (nie wiem czy to odpowiednie słowo) mrówek mogło zabić rosłego wojownika (mówię oczywiście o czysto mechanicznej walce).
- Aphalon - także jedno z pierwszych dzieł polskich fanów RPG. Świat typowo fantasy z tym, że występuje w nim kilka "gatunków", względnie rodzajów elfów, w tym także złe do szpiku kości. Z tego co pamiętam system, także miał bardzo skomplikowaną mechanikę.
Muszę się pochwalić, że posiadam oba systemy
Teraz kilka propozycji anglojęzycznych:
- Toon - kreskówkowy RPG mówiąc w skrócie. Moim skromnym zdaniem nie jest to, jakby się mogło zdawać system tylko dla dzieci poniżej 14 roku życia. Proponowałem wam nawet sesję na forum w tym systemie, ale projekt padła z powodu braku chętnych.
- Nephilim - system z podtytułem "okultystyczny RPG". System osadzony we współczesnym świecie, gdzie obecna jest magia. Gracze wcielają się nieśmiertelnych nefilimów, którzy poprzez życie w kolejnych wcieleniach szukają drogi do Agarthy (zbawienia, oświecenia - mówiąc w skrócie).
- Kult - moim zdaniem jeden z najlepszych horrorów RPG. System osadzony we współczesnym świecie w którym wszystko jest iluzją, a prawdziwe oblicze świata skryte jest przed oczami większości śmiertelnych.
Iluzja ta to więzienie dla śmiertelnych. O duszę śmiertelnych toczą walkę niewyobrażalne potęgi.
- Paranoia - system RPG osadzony w dalekiej przyszłości, w postapokaliptycznym świecie. Ludzie żyją w podziemnej bazie zarządzanej przez komputer, który... zwariował i popadł właśnie w paranoję. Wszędzie widzi zdrajców, komunistów, mutantów, którzy zagrażają powierzonej mu ludzkości. System także (podobnie jak Toon) należy do gatunku tych humorystycznych. Czarny humor wymieszany z totalitarną inwigilacją i paranoicznym komputerem.
Na koniec wymienię jeszcze jeden ze światów D&D
- Birthright bo on nim mowa, to świat w którym miała miejsca wielka bitwa bogów. Bogowie zginęli, ale ich krew dała początek herosom w których wcielają się gracze. Każdy heros ma część mocy któregoś z bogów.

To tyle ode mnie w tej chwili. Jeżeli znacie jakieś ciekawe zapomniane systemy, to zapraszam do podzielenia się wspomnieniami i opinią na ich temat.
 
__________________
"Lepiej w ciszy lojalności dochować...
Nigdy nie wiesz, gdzie czai się sztruks" Sokół

Ostatnio edytowane przez Takeda : 08-01-2011 o 13:55.
Takeda jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-01-2011, 12:05   #2
Banned
 
Reputacja: 0 Arango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodze
Oko Yrhadesa - prosty i przyjemny system autorstwa Sapkowskiego, prezentowany w starym MiM.

Amber - oparty na prozie Rogera Zeleznego. Jego mała popularność bierze się zapewne stąd, że system jest dla graczy dojrzałych i mających poukładane w głowach. Współczynników nie losuje się, a licytuje na początku sesji.
 
Arango jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-01-2011, 16:25   #3
 
Armiel's Avatar
 
Reputacja: 24483 Armiel ma wspaniałą reputacjęArmiel ma wspaniałą reputacjęArmiel ma wspaniałą reputacjęArmiel ma wspaniałą reputacjęArmiel ma wspaniałą reputacjęArmiel ma wspaniałą reputacjęArmiel ma wspaniałą reputacjęArmiel ma wspaniałą reputacjęArmiel ma wspaniałą reputacjęArmiel ma wspaniałą reputacjęArmiel ma wspaniałą reputację
Autorem Aphalonu akuratnie jestem ja Cieszę się, że ludzie jeszcze go pamiętają i grają

Robiłem to w czasach studiów (1995 rok wydania ale powstawał wcześniej) i teraz, z perspektywy upływu czasu, zmieniłbym w nim prawie wszystko od strony mechanicznej i prawie nic od strony klimatu świata.

Takeda - dziękuje bardzo za przypomnienie mi mojej burzliwej RPG-owej przeszłości.
 
Armiel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-01-2011, 23:06   #4
 
Fearqin's Avatar
 
Reputacja: 1709 Fearqin ma wspaniałą przyszłośćFearqin ma wspaniałą przyszłośćFearqin ma wspaniałą przyszłośćFearqin ma wspaniałą przyszłośćFearqin ma wspaniałą przyszłośćFearqin ma wspaniałą przyszłośćFearqin ma wspaniałą przyszłośćFearqin ma wspaniałą przyszłośćFearqin ma wspaniałą przyszłośćFearqin ma wspaniałą przyszłośćFearqin ma wspaniałą przyszłość
Oooo, Kult. Zapomniałem o tej zacnej rzeczy. Właściwie w tej chwili pamiętam tylko, że to było fajne, ale mimo to miło powspominać to co zostało w tej mojej styranej, starej pamięci.
 
__________________
Pół człowiek, a pół świnia, a pół pies

^(`(oo)`)^
Fearqin jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-01-2011, 13:25   #5
 
Takeda's Avatar
 
Reputacja: 123 Takeda ma wyłączoną reputację
Brawo Armielu!!!
Nie wiedziałem, że mamy pioniera polskiej sceny RPG na forum
Co do Kultu to myślałem o sesji w tym systemie, ale na razie zrezygnowałem właśnie z powodu małej popularności systemu i mimo wszystko jego specyficznego klimatu i hermetyczności. Zdecydowałem się na sesję w Nephilima, który jest chyba mimo wszystko bardziej przyswajalny (a też ma swój bardzo fajny klimat)
I żeby nie było offtopu to dodam jeszcze jeden system.
Mamy oddzielne settingi do Zewu Cthulhu w latach 90-tych XX wieku, oraz w czasach lamp naftowych, czy nawet CyberCthulhu. A czy słyszeliście o Cthulhu Invictus, który przenosi akcję do starożytnego Rzymu. Niestety podręcznika nie widziałem, a chętnie usłyszałbym recenzję kogoś kto w to grał.
 
__________________
"Lepiej w ciszy lojalności dochować...
Nigdy nie wiesz, gdzie czai się sztruks" Sokół
Takeda jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-01-2011, 09:37   #6
 
Komtur's Avatar
 
Reputacja: 15972 Komtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputację
Ja dodam system publikowany kiedyś na łamach MiM, czyli Strefę Śmierci. Postapokalipsa ze znacznym dodatkiem elementów cyberpunka i spaceopery. Świat jest brutalny w którym śmierć jest często wybawieniem. Mechanika jest uproszczona na potrzeby storytellingu. Świetna gra w której się zakochałem od przeczytania pierwszego odcinka.
 
__________________
"Kto się wcześniej z łóżka zbiera, ten wcześnie umiera" - Mag Rincewind
W orginale -"Early to rise, early to bed, makes a man healthy, wealthy and dead."

Torchbearer dla opornych. Ostatnia edycja 29.05.2017.
Komtur jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-01-2011, 09:50   #7
 
JanPolak's Avatar
 
Reputacja: 593 JanPolak to imię znane każdemuJanPolak to imię znane każdemuJanPolak to imię znane każdemuJanPolak to imię znane każdemuJanPolak to imię znane każdemuJanPolak to imię znane każdemuJanPolak to imię znane każdemuJanPolak to imię znane każdemuJanPolak to imię znane każdemuJanPolak to imię znane każdemuJanPolak to imię znane każdemu
Komtur, przypomniałeś mi o systemie Idee Fixe. Też chyba zaczynał w MiMie (albo może był reklamowany w Mimie), potem rozwijał się w internecie. Początkowo miał być mroczną wizją fantastyki bliskiego zasięgu w teokratycznej Polsce, gdzie patrole parafialne polują na cyborgów. Wyewoluował w bardziej klasyczny cyberpunk z fajnym opisem światem i ciekawymi organizacjami. Mechanika wyglądała jak Kryształy Czasu po spotkaniu z dilerem twardych narkotyków.
 
__________________
Jestem Polakiem, mam na to papier i cały system zachowań.
JanPolak jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-06-2017, 11:56   #8
 
Komtur's Avatar
 
Reputacja: 15972 Komtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputację
Odświeżę temat. Grał ktoś może w 7-th Sea druga edycja albo Shadow of Demon Lord? Wszelkie opinie o tych systemach mile widziane.
 
__________________
"Kto się wcześniej z łóżka zbiera, ten wcześnie umiera" - Mag Rincewind
W orginale -"Early to rise, early to bed, makes a man healthy, wealthy and dead."

Torchbearer dla opornych. Ostatnia edycja 29.05.2017.
Komtur jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-06-2017, 13:51   #9
 
Clutterbane's Avatar
 
Reputacja: 15432 Clutterbane ma wspaniałą reputacjęClutterbane ma wspaniałą reputacjęClutterbane ma wspaniałą reputacjęClutterbane ma wspaniałą reputacjęClutterbane ma wspaniałą reputacjęClutterbane ma wspaniałą reputacjęClutterbane ma wspaniałą reputacjęClutterbane ma wspaniałą reputacjęClutterbane ma wspaniałą reputacjęClutterbane ma wspaniałą reputacjęClutterbane ma wspaniałą reputację
Cytat:
Napisał Komtur Zobacz post
Odświeżę temat. Grał ktoś może w 7-th Sea druga edycja albo Shadow of Demon Lord? Wszelkie opinie o tych systemach mile widziane.
Wiadomo, że ja.

Shadow of the Demon Lord to naprawdę dobrze zrobiony hearbreaker pod krótkie, trwające tak z 10 sesji, grimdarkowe kampanie oparte o liniowe, encounterowe scenariusze.

Ma między innymi fajnie pomyślany system profesji - zaczynasz od poziomu podobnego w WFRP (jakiś ochroniarz, skryba, złodziej, itp.), a po każdym scenariuszu awansujesz o profesję w dowolnym kierunku (możliwe są więc kombinacje, których nie było w WFRP: złodziej -> weteran -> mistrz magii -> arystokrata), łatwe do przyswojenia zasady (stamtąd wziąłem do D&D 5E inicjatywę podzieloną na fast i slow turn, wszystkie testy mają ten sam stopień trudności, tworzenie postaci to dosłownie 5 min) i kilka takich smaczków dark fantasy w stylu zasad corruption, i tak dalej. Dla mnie zasady są ciut zbyt za proste.

Według mnie to dobre zasady do sesji dark fantasy niezależnie od świata, czy to proponowany w SotDL, czy autorka, czy Wiedźmin, czy WFRP, o ile spodoba Ci się proponowana struktura kampanii. Szybki numerek z finałem.
 
__________________
[D&D 5 | Doomed Slayers] Ghosts of Saltmarsh (18+) - sesja grana przez Role Gate

Ostatnio edytowane przez Clutterbane : 11-06-2017 o 13:53.
Clutterbane jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
OdpowiedzZasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:22.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169