Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > RPG - ogólnie > Rozmowy ogólne na temat RPG
Zarejestruj się Użytkownicy

Rozmowy ogólne na temat RPG Podziel się swoimi uwagami na temat różnych systemów RPG. Opowiedz jakie są Twoje ulubione systemy, a które według Ciebie zasługują na miano najgorszych. Albo po prostu luźno porozmawiaj na tematy powiązane z RPG.


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 16-06-2009, 19:15   #1
Zu
 
Zu's Avatar
 
Reputacja: 44 Zu jest na bardzo dobrej drodzeZu jest na bardzo dobrej drodzeZu jest na bardzo dobrej drodzeZu jest na bardzo dobrej drodzeZu jest na bardzo dobrej drodzeZu jest na bardzo dobrej drodzeZu jest na bardzo dobrej drodzeZu jest na bardzo dobrej drodzeZu jest na bardzo dobrej drodzeZu jest na bardzo dobrej drodzeZu jest na bardzo dobrej drodze
Po celtycku i słowiańsku ma być

Mam takie nietypowe pytanie (mam nadzieję, że to dobry dział). Chciałbym dodać do swojego uniwersum nieco większą i bardziej wyczuwalną nutę klimatów słowiańskich i celtyckich, redukując klimat takiego typowego i najpowszechniejszego rodzaju fantasy (ludzie z krasnoludami i elfami, trolle, orkowie, ogry itp.). Czy macie jakieś rady co do tego jak mogę tego dokonać?

Oczywiście domyślam się, że nie można stworzyć jedynej słusznej recepty z rodzaju "Zrób to, to, to, to, to, to i to i będziesz miał". Chodzi mi bardziej o podsunięcie pomysłów na dodanie nuty takich klimatów, czy to określonymi stworami, czy to wierzeniami, czy to specyficznymi zwyczajami, czy to językiem tudzież różnymi legendami. Każda rada, poparta jakimś ciekawym źródłem bądź własną interpretacją, może się przydać.
 
Zu jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16-06-2009, 19:20   #2
Banned
 
Reputacja: 0 Arango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodze
Skorzystanie z "Mitologi Celtów" i "Mitologii Słowian" z tak zwanej "czarnej serii". Tam możesz wybrać potrzebne Ci wierzenia i legendy.
Zapewne przydałoby się przewertować też "Złotą gałąź" Freziera.
 

Ostatnio edytowane przez Arango : 16-06-2009 o 21:18.
Arango jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16-06-2009, 21:13   #3
 
Kelly's Avatar
 
Reputacja: 6994 Kelly ma wyłączoną reputację
Celtyckie klimaty to jest trochę artykułów na LastInn w dziale artykuły Artykuły Historyczne - lastinn . Na słowiańskich się nie znam.
 
Kelly jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17-06-2009, 00:00   #4
 
MrYasiuPL's Avatar
 
Reputacja: 55 MrYasiuPL jest na bardzo dobrej drodzeMrYasiuPL jest na bardzo dobrej drodzeMrYasiuPL jest na bardzo dobrej drodzeMrYasiuPL jest na bardzo dobrej drodzeMrYasiuPL jest na bardzo dobrej drodzeMrYasiuPL jest na bardzo dobrej drodzeMrYasiuPL jest na bardzo dobrej drodzeMrYasiuPL jest na bardzo dobrej drodzeMrYasiuPL jest na bardzo dobrej drodzeMrYasiuPL jest na bardzo dobrej drodzeMrYasiuPL jest na bardzo dobrej drodze
Mitologia Sowiaska
A na tej stronie masz trochę o mitologii słowian, to szybsze niż dostanie Arangnej książki, która nie jest jego, ale w tym temacie tak. W którymś pod-dziale jest o bogach, stworzeniach, duchach itp. Napewno coś znajdziesz, a jeśli nie to zawsze możesz zmodyfikować.
 
MrYasiuPL jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17-06-2009, 00:05   #5
 
Qumi's Avatar
 
Reputacja: 282 Qumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skał
Może trochę nie na temat, ale czy myślałem kiedyś o świecie, w którym to ludzie byli byliby baśniowymi istotami?
 
Qumi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17-06-2009, 01:52   #6
 
Mivnova's Avatar
 
Reputacja: 262 Mivnova jest jak klejnot wśród skałMivnova jest jak klejnot wśród skałMivnova jest jak klejnot wśród skałMivnova jest jak klejnot wśród skałMivnova jest jak klejnot wśród skałMivnova jest jak klejnot wśród skałMivnova jest jak klejnot wśród skałMivnova jest jak klejnot wśród skałMivnova jest jak klejnot wśród skałMivnova jest jak klejnot wśród skałMivnova jest jak klejnot wśród skał
Kilka rad w stanie bardziej ( acz nie do końca) trzeźwym :

Słowiańszczyzna:

- Język. Najłatwiej osiągnąć klimat bliskosłowiański stosując język stylizowany na brzmienie staropolskie. Miast upiorów dawaj zmory. Miast wężopodobnych- wije. Spróbuj stosować liczbę pojedynczą, podwójną i mnogą zamiast obecnych dwóch. Archaizuj język.
- Operuj na znanych w dniu dzisiejszym przesądach. ( nawet niekoniecznie polskich. Wystarczy, że będą bazowały na skojarzeniach): Koty zakradające się do kołysek, chleb i sól, Lelum Polelum.
- Kontrastuj słowiańszczyznę z chrześcijaństwem. Twórz bóstwa i bożków, których nazwy łatwo zaczerpnąć z Grzechów: Opij, Obżar, Mord.
- Zajrzyj do podręcznika " Arkona". Obecnie chodzi w naszym kraju po 1 zł. Łatwo dostać w Empiku. System miał operować na wierzeniach Słowian. Nie wypalił, ale kilka ciekawych rzeczy w nim jest.
- Zrezygnuj ze znanego w chrześcijańskiej Europie modelu moralności. Słowianie, co by nie mówić, byli "barbarzyńcami".
- Ze źródeł polecam też " Mity, podania i wierzenia dawnych Słowian" Strzelczyka. Świetna książka w formie słownikowej, w której odcedzono krążące w sieci wymysły co do wierzeń Słowian od podań mających źródła. Przede wszystkim zaś ukazano wpływy chrześcijaństwa na obecną interpretację tych mitów.
- Obrządki w stylu postrzyżyn. Przywiąż też dużą wagę do prozaicznych rzeczy, jak jadło i fakt, że wierzenia Słowian były dostosowane do cyklów życia prostych ludzi. Pory roku mogą mieć charakter wręcz mistyczny.
 
Mivnova jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17-06-2009, 10:51   #7
 
Qumi's Avatar
 
Reputacja: 282 Qumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skał
Ah tak, u celtów kobieta miała wysoką pozycję, mogła być wojownikiem, mogła wziąć rozwód i zabrać majątek mężowi(to jednak po chrześcijaństwie wprowadzono, ale co tam :P), jeśli ten nie mógł spłodzić jej dzieci, mogły nawet być królami, więc raczej równouprawnienie. Rzymianie najbardziej się bali właśnie kobiet wojowników celtów, które uważali za dużo groźniejsze od mężczyzn. Co więcej prawdopodobnie wśród celtów panowała swoboda seksualna, mężczyźni mogli sypiać z mężczyznami, a nawet chyba to faworyzowali, przynajmniej według opowiadań Arystotelesa.
 
Qumi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17-06-2009, 11:11   #8
 
Prabar_Hellimin's Avatar
 
Reputacja: 78 Prabar_Hellimin wkrótce będzie znanyPrabar_Hellimin wkrótce będzie znanyPrabar_Hellimin wkrótce będzie znanyPrabar_Hellimin wkrótce będzie znanyPrabar_Hellimin wkrótce będzie znanyPrabar_Hellimin wkrótce będzie znanyPrabar_Hellimin wkrótce będzie znanyPrabar_Hellimin wkrótce będzie znanyPrabar_Hellimin wkrótce będzie znanyPrabar_Hellimin wkrótce będzie znanyPrabar_Hellimin wkrótce będzie znany
Ja miałem gdzieś w domu cienką książkę o lokalnych (dla mojego regionu) przesądach. Co prawda mówi o przekonaniach dziewiętnastowiecznych wieśniaków, ale myślę, że mogłaby Ci pomóc. Dotyczy ona okolic Brodnicy - jest to pogranicze Pomorza, Kujaw, Mazowsza i Mazur. Jeśli tylko znajdę to książkę, to postaram się przekazać zawarte w niej informacje.

Pozdrawiam
 
__________________
Zasadniczo chciałbym przeprosić za tę manierę, jeśli kogoś ona razi w oczy... ;P
Prabar_Hellimin jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18-06-2009, 18:54   #9
AC.
 
AC.'s Avatar
 
Reputacja: 13 AC. nie jest za bardzo znanyAC. nie jest za bardzo znany
Cytat:
Napisał Qumi Zobacz post
Co więcej prawdopodobnie wśród celtów panowała swoboda seksualna, mężczyźni mogli sypiać z mężczyznami, a nawet chyba to faworyzowali, przynajmniej według opowiadań Arystotelesa.
Nie. Albo Arystoteles kłamał albo ktoś specjalnie poprzekręcał... zresztą... niby skąd Arystoteles miał wiedzieć więcej o Celtach niż to, że istnieją? Nie pisałeś przypadkiem o Milecie?

Cytat:
Napisał Mivnova Zobacz post
- Zrezygnuj ze znanego w chrześcijańskiej Europie modelu moralności. Słowianie, co by nie mówić, byli "barbarzyńcami".
Zrezygnować? Czemu? Aż tak to się nie różniło, może nie jesteśmy kulturą miłosierdzia, miłości i cukierków, ale granicę między dobrem, a złem postrzegamy tak samo. Tak samo wierzymy, tak samo kochamy, tak samo mamy nadzieję o lepsze jutro. Jeśli by wypominać różnice to i Rzymianie w takich kategoriach musiałbyś uznać za "barbarzyńców" - ich model moralności też różnił się od tego znanego w chrześcijańskiej Europie, bo nie ma czegoś takiego jak kultura/religia/jednolitość Europy. Europa to kontynent, ewentualnie olbrzymi półwysep - nic więcej, nic mniej.
 
__________________
Ten użytkownik ma oczy człowieka, który widział piekło... trzyma je w kieszeni.
AC. jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18-06-2009, 19:07   #10
 
abishai's Avatar
 
Reputacja: 17462 abishai ma wspaniałą reputacjęabishai ma wspaniałą reputacjęabishai ma wspaniałą reputacjęabishai ma wspaniałą reputacjęabishai ma wspaniałą reputacjęabishai ma wspaniałą reputacjęabishai ma wspaniałą reputacjęabishai ma wspaniałą reputacjęabishai ma wspaniałą reputacjęabishai ma wspaniałą reputacjęabishai ma wspaniałą reputację
Rozpasanie seksualne, ani Celtom ani Słowianom oryginalności nie przyda. O wiele bardziej pasuje do Rzymian (zwłaszcza w schyłkowej erze Imperium).
Można się co prawda posiłkować książkami o wierzeniach Słowian. Ale dziwne że nie wspomniano tutaj dotąd o lekturach, które wg. mnie przynajmniej, są przesiąknięte słowiańskim klimatem.

Poz. nr. 1 Józef Ignacy Kraszewski:STARA BAŚŃ.

Poz. nr. 2 Karol Bunsch: Dzikowy skarb; powieść z czasów Mieszka I

Obie pozycje pokazują wyjątkowość słowiańszczyzny. Olbrzymich puszcz, pełnych zwierza i tajemnic. Puszcz w kórych od czasu do czasu można natknąć się na chramy i osady otoczone palisadą. Gdzie lud żyje hołdujący prawom gościnności, miod ubożętom ulewający podczas uczt.
Gdzie kmiecie za broń chwytają w potrzebie etc...
Duch słowiańszczyzny, to nie tylko bóstwa, ale obyczaje, mentalność i obrzędy...
 
__________________
I don't really care what you're going to do. I'm GM not your nanny.

Ostatnio edytowane przez abishai : 06-07-2009 o 15:53.
abishai jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
OdpowiedzZasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:58.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166