Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > RPG - ogólnie > Systemy i dyskusje historyczne
Zarejestruj się Użytkownicy

Systemy i dyskusje historyczne Tematy związane ze wszystkimi systemami historycznymi i okołohistorycznymi, a także dyskusje poświęcone historii.


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04-11-2009, 11:18   #1
Adr
RPG - Ogólnie
 
Adr's Avatar
 
Czasopisma historyczne

Na pierwszy ogień - Karta


Kwartalnik „Karta”
pismo wydawane od 27 lat — narodziło się w stanie wojennym (4 stycznia 1982) i było tworzone w „drugim obiegu” do końca roku 1989. Od roku 1990 wychodzi legalnie jako kwartalnik historyczny poświęcony historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku (dotychczas ukazało się 60 numerów) — pismo o tożsamości...

Poprzez skomponowane teksty źródłowe — dzienniki, wspomnienia, relacje, listy, dokumenty — historię opowiadają niemal wyłącznie jej świadkowie; dzięki temu przeszłość staje się bliższa, niemal dotykalna, jest bardziej zrozumiała.

Każdy numer to: 160 stron wielogłosowej, często wielonarodowej opowieści o wydarzeniach XX stulecia, kilka bloków tematycznych dotyczących ciągle odkrywanej historii (często tej bardzo bolesnej), a także około 100 zdjęć, często pokazanych w postaci wyrazistych „albumów z epoki”.
„Karta” ukazała się również w języku niemieckim (3 numery — wybory tekstów) i rosyjskim, a dwa bardzo rozbudowane bloki tematyczne w kilku językach: Koniec Jałty — w angielskim i hiszpańskim, Dni Solidarności — w angielskim, niemieckim, ukraińskim i hiszpańskim. Niekiedy bloki tematyczne rozsrastają sie także do obszernych samodzielnych książek, jak ostatnio opublikowana Zaolzie. Polsko-czeski spor o Śląsk Cieszyński 1918–2008.
Tematy podejmowane przez „Kartę” stają się często inspiracją publikacji ksiązkowych i albumowych oraz wystaw Ośrodka KARTA, także innych działań w Domu Spotkań z Historią (Warszawa, ul. Karowa 20)

Najnowszy numer 60Opis publikacji:

Ukraina sowiecka 1932–33: Wielki Głód
Przenikliwe studium skutków stalinowskiej polityki wobec Ukrainy — codzienność głodu opisywana oczami nastoletniego świadka wydarzeń. Tekst publikowany po raz pierwszy w języku polskim.

Zdawało mi się, że tracę zmysły: wszystkie moje myśli krążyły tylko wokół jedzenia — gdziekolwiek bym był i cokolwiek robił. W moich fantazjach widziałem różne potrawy, ale najbardziej marzyłem o chlebie: świeżym, miękkim i ciepłym, dopiero co wyjętym z gorącego pieca. […] Choćby jeden taki kawałeczek dla mnie! (Semen Stariw)

Album: ostatnie Orlęta — fotografie ze Szkoły Podchorążych w Dęblinie 1938–39
Przedwojenna kolekcja zdjęć absolwenta szkoły lotniczej w Dęblinie, Tadeusza Hojdena, który nominację oficerską otrzymał w przyspieszonym trybie we wrześniu 1939

Koniec II RP — inne spojrzenie na wrzesień 1939
Trzy montaże świadectw i dokumentów opisujące kulisy wojennej dyplomacji, polskie starania o zachowanie ciągłości władzy i ostateczną klęskę kampanii wrześniowej wraz z jej symbolicznym apogeum — kapitulacją Warszawy

Premier Chamberlain oświadcza, iż rząd brytyjski również uważa, że z materialnego punktu widzenia nie można nic uczynić dla ocalenia Polski. […] Z punktu widzenia lotnictwa, ponieważ Niemcy pozostawiły nas w spokoju, należy zachować takie samo stanowisko. […] Sojusznicy nie mogą nic uczynić, by przeszkodzić inwazji Polski. (z protokołu Międzysojuszniczej Najwyższej Rady Wojennej, Abbeville, 12 września)

Ucieczka przed gościną — historia polskiego żołnierza internowanego w Rumunii
Wspomnienia Stanisława Barszcza, który po ataku ZSRR ewakuował się wraz z wojskiem do Rumunii, a następnie przebywał w obozie internowania, skąd uciekł na Zachód

Więzień wypuszczony na wolność po odsiedzeniu paru lat nie byłby tak szczęśliwy jak ja, kiedy stanąłem na pokładzie greckiego statku „Patris Malta”. (Bałczik, Rumunia, 16 grudnia 1939)

Moc Zbroszy Dużej — walka mieszkańców mazowieckiej wsi o wybudowanie kościoła (1969–74)
Cztery lata starań mieszkańców i księdza Czesława Sadłowskiego o zgodę na odprawianie mszy i wybudowanie kościoła wbrew coraz ostrzejszemu sprzeciwowi władz PRL i milicji.

Gdzie jest u nas ta wolność i równość, skoro za uczestniczenie w nabożeństwach wzywa się wiernych obywateli do Komendy Powiatowej MO w Grójcu? […] Dajcie nam wolność wyznawania naszej wiary! Przyjmujcie nasze delegacje po ludzku! Nie okłamujcie nas! (mieszkańcy Zbroszy w liście do Edwarda Gierka, 31 maja 1971)

Ponadto w numerze:
Kolekcje: Berlin weimarski — niemiecka stolica 1918–23 fotografiach W. Romera
Sprawy: Każdy z 12 milionów — podsumowanie badań nad liczbą represjonowanych w czasie II wojny
Jak się rodzi ludobójstwo — wnioski z konferencji zorganizowanej w Domu Spotkań z Historią 10–11 września 2009

Miejsca pamięci drugiej wojny światowej
Do „Karty” 60 dołączona jest płyta CD prezentująca polskie i niemieckie miejsca pamięci o II wojnie światowej. Wydana przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży wraz z książką Polska–Niemcy. Wojna i pamięć (pod redakcją Jerzego Kochanowskiego i Beate Kosmali), jest owocem czteroletniej pracy kilkudziesięciu polskich i niemieckich historyków, redaktorów i tłumaczy.


PS. Zawartość archiwalnych numerów można zobaczyć tutaj

Pozdrawiam Adr
 
Adr jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-11-2009, 10:49   #2
Adr
RPG - Ogólnie
 
Adr's Avatar
 

Magazyn Historyczny „MÓWIĄ WIEKI”


Magazyn Historyczny „MÓWIĄ WIEKI” powstał w 1958 roku i od tego czasu jest jedynym liczącym się popularnonaukowym pismem historycznym na krajowym rynku prasowym. W 1991 roku, wobec zaprzestania wydawania miesięcznika przez IW „Nasza Księgarnia”, prawo do tytułu zakupiły osoby prywatne, wywodzące się ze środowiska historycznego związanego z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutem Historii PAN. Od marca 1998 roku do listopada 2000 roku wydawcą pisma było Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. Od stycznia 2001 wydawanie miesięcznika przejął Dom wydawniczy Bellona.

Merytoryczny nadzór nad kierunkiem programowym pisma sprawuje Rada Redakcyjna, w której skład wchodzą wybitni historycy i dziennikarze: Ryszard Kapuściński, prof. Krystyna Kersten, prof. Marcin Kula, prof. Andrzej Paczkowski, prof. Anna Radziwiłł, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Barbara Szacka, prof. Janusz Tazbir, prof. Wiesław Władyka. Redakcję stanowi zespół historyków–specjalistów, a autorami są zarówno zawodowi badacze, jak i pasjonaci historii.Miesięcznik jest adresowany głównie do młodzieży uczącej się historii w szkołach różnych szczebli: od ostatnich klas szkoły podstawowej po studentów wyższych uczelni – służąc tez często jako efektywna pomoc naukowa dla nauczycieli historii. Znaczącą grupę czytelników stanowią także miłośnicy historii. Głównym celem pisma jest przekazywanie czytelnikom – ponad jakimikolwiek podziałami ideologicznymi – ważnych faktów i zagadnień z dziejów rodzimych i powszechnych, zgodnie z najnowszymi ustaleniami historiografii i w jak najprzystępniejszej formie.
Na łamach magazynu czytelnicy mogą zaspokoić różne potrzeby: dla miłośników historii militarnej stworzono dział „Wojenko, wojenko...”, dla miłośników kwalifikowanej turystyki historycznej – „Historyczną Agencję Turystyczną”, dla tych, którzy interesują się malarstwem historycznym – „Wernisaż Historyczny” (autorski cykl prof. Marii Porzęckiej), zaś dla zainteresowanych filmem – „Celuloidowe dzieje”. W ostatnim czasie rozpisano wiele konkursów, cieszących się niemałym zainteresowaniem czytelników: np. na największe wydarzenie w dziejach Polski, na największe w nich głupstwo, na najciekawsze zdjęcia z czasów PRL („Archeologia PRL-u”). Rozbudowany dział recenzji i notek o książkach, dający czytelnikom dobrą orientację na rynku książki historycznej, dobrze uzupełnia ofertę miesięcznika. Redakcja wykorzystuje w swojej działalności najnowsze zdobycze techniki – czego dowodem ambitne przedsięwzięcie stworzenia własnego portalu internetowego „Przejdź do historii”, w przyszłości planujemy także wzbogacenie oferty wydawniczej o publikacje multimedialne na CD–ROMach.


Najnowszy numer:10 (październik) 2009 (297)
Spis treści:


Od redakcji
OD REDAKCJI

Telegraf historyczny
KOLEKCJONERZY FAJEK
A.B. - 4
FLISACKIM TROPEM
A.B. - 4
TYRANOZAUR W WERSJI MINI
A.B. - 5
HISTORIA W DNA UKRYTA
A.B. - 5

Historia na pocztówce
LATAJĄCE GIGANTY
P.Z. - 6

Telegraf historyczny
KONKURS MAGAZYNU HISTORYCZNEGO "MÓWIĄ WIEKI" – "MIESZEK PEŁEN ZŁOTÓWEK"
Redakcja Mw - 7

Historia w karykaturze
WOJNA KARTOFLOWA
M.B. - 7

Czas przeszły i zaprzeszły
POLITYK ODARTY Z CHITONÓW. DEMOSTENES W SPORZE Z AJSCHINESEM
Rafał Matuszewski - 10
RZEŹNIK, PIJAK, ZAFAJDANIEC. PRZYDOMKI CESARZY BIZANTYŃSKICH
Jacek Bonarek - 15
OSTATNIA "POLSKA" KORONACJA
Mikołaj Getka-Kenig - 20
SŁUSZNA SPRAWA GÓRĘ WZIĘŁA, MORSKIE OKO NASZE...
Stefan Ciara - 26
"TO, NA CO CZEKAŁA WARSZAWA" – KINA STOLICY U SCHYŁKU II RP
Joanna Kalicka - 32

Wojenko, wojenko
ROSJANIE NA BORNHOLMIE
Krzysztof Mika - 37

Czas przeszły i zaprzeszły
KONTROLA MIAR I WAG W ZABORZE ROSYJSKIM
Piotr Sieczkowski - 42

Okruchy historyczne
CLERUS MACHINANS, CLERUS ERRANS? (O "KSIĘŻACH-PATRIOTACH" FAKTÓW KILKA)
Bartosz Kaliski - 47

Historyczna Agencja Turystyczna
CAMEMBERT W SŁUŻBIE NARODU
Bogdan Borucki - 50

Komputer i historia
ŻELAZNE SERCA PO RAZ TRZECI
Andrzej Brzozowski - 55

Szkolna Liga Historyczna
KRÓL WYGNANIEC
Jèrôme Baconin - 55
KRÓL ZE ZNACZKA
Wojciech Kalwat - 56

Recenzje
SKARB GERMAŃSKI
Marek Węcowski - 59
BIAŁY ORZEŁ I CZARNY KRZYŻ
Łukasz Wojtach - 60
OBLICZA PRYMASA
Wojciech Kalwat - 60
OBRONA WARSZAWY
T.B. - 61
PRZY WAZOWSKIM DOMU
T.B. - 61

Z księgarni
NOTY O KSIĄŻKACH
Maciej Janowski - 62
NOWOŚCI HISTORYCZNE
Maciej Janowski - 63

Edukacja
PLOTKI Z BRODĄ
Wojciech Kalwat - 64

PS. Zawartość archiwalnych numerów można zobaczyć tutaj.
 
Adr jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-11-2009, 13:55   #3
Adr
RPG - Ogólnie
 
Adr's Avatar
 
Przegląd Kawaleryjski
„Przegląd Kawaleryjski” ukazuje się od 2002 roku, nawiązując do przedwojennego „Przeglądu Kawaleryjskiego” – specjalistycznego periodyku redagowanego przez oficerów kawalerii w latach 1924-1939. Ponieważ w kraju pojawiła się ogólno-środowiskowa platforma współpracy i porozumienia pomiędzy weteranami kawalerii, Wojskiem Polskim, Stowarzyszeniami oraz użytkownikami koni, potrzebny jest systematyczny informator, pomagający w zasadach działania i wyszkolenia wszystkim zainteresowanym. Komitet Redakcyjny to grupa młodych, aktywnych w różnych stowarzyszeniach oficerów służby czynnej i rezerwy, instruktorów jeździectwa, wychowawców i entuzjastów kawalerii, którzy rozumieją rolę tradycji w kształtowaniu postaw społecznych. Adresatem publikacji są środowiska prowadzące aktywną kontynuację polskich tradycji kawaleryjskich i jeździeckich. Formuła Przeglądu jest całkowicie otwarta, wszelkie sugestie oraz wymiana poglądów i dyskusja są niezbędnym elementem dającym szansę rozwinięcia publikacji w pismo środowiskowe.

Proponujemy także cykliczną prezentację stowarzyszeń, kół pułkowych i klubów jeździeckich. Ustalony zakres informacji oraz ilustracji i zdjęć publikowany będzie za darmo, gdyż wspólne cele doskonalenia naszej działalności są przez wszystkich uznane za priorytet. Zapraszamy do uczestnictwa, dla najlepiej prezentujących się środowisk przygotowane są nagrody.Nasze plany wydawnicze obejmują publikacje kwartalnika, zawierającego: artykuły i publikacje, fotoreportaże z uroczystości i imprez kawaleryjskich, plansze barwne z komentarzem L. Kukawskiego dotyczące wybranych elementów wyposażenia kawalerii do roku 1939 oraz (uwaga!) przedruki wymagań technicznych ubiorów i wyposażenia kawalerii wraz z rysunkami technicznymi. W miarę zapotrzebowania i możliwości Redakcja przygotowana jest merytorycznie i technicznie do wydania innych materiałów o kawalerii, wydawnictw Kół Pułkowych, reprintów kolekcjonerskich oraz promocji imprez kawaleryjskich i wykonawców wyposażenia. Zachęcamy do udziału w życiu kwartalnika poprzez listy, polemiki i artykuły, a także sponsoring i reklamę. Zapraszamy do współpracy! Cena egzemplarza 15 zł.

Najnowszy numer:

Najnowszy numer „NPK” będący ostatnim numerem zakończonego właśnie 2008 roku jest odmienny od poprzednich dwudziestu siedmiu. Oto po raz pierwszy w naszej siedmioletniej działalności oddajemy w Wasze ręce w pełni kolorową gazetę, co w połączeniu z lepszym papierem tworzy nowa jakość. Mamy ponadto plany aby rozpoczęty właśnie rok przyniósł dalsze zmiany w wyglądzie naszego kwartalnika.
Miniony rok to rok 200-lecia szarży pod Somosierrą. Pomimo tysięcy kilometrów dzielących to miejsce od Polski na inscenizacji upamiętniającej to wydarzenie nie mogło zabraknąć Polaków. Udział m. in. polskich szwoleżerów w tej imprezie bardzo obszernie opisuje w swojej relacji Marcin Piontek. Nierozerwalnie z tym tematem związany jest także materiał mówiący o Niegolewie i o nieistniejącym już pomniku poświęconym bohaterom spod Somosierry.
88 lat to nie 200 ale dla kogokolwiek interesującego się historią, a historią kawalerii zwłaszcza nie obca musi być Bitwa pod Komarowem. To właśnie tyle lat minęło od tego wydarzenia. W numerze znajdziemy trochę historii, relację z ostatnich i plany dotyczące kolejnych obchodów.
Jako bezpłatny dodatek do naszego kwartalnika dołączona jest ostatnia, czwarta część „Instrukcji taborowej” z 1930 r. (podział dokonany przez redakcję). Natomiast dla prenumeratorów przeznaczony jest dodatkowo reprint „Szarża jazdy pod Somo-Sierra w Hiszpanji” autorstwa Generał-Lejtnanta Puzyrewskiego. Publikacja ta dostępna będzie również dla prenumeratorów rocznika 2009.


 
Adr jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30-12-2009, 13:29   #4
Adr
RPG - Ogólnie
 
Adr's Avatar
 


Świąteczne smakołyki już zniknęły z naszych stołów. Dlatego dziś post przedstawiający kuchnię staropolską.


Kuchnia staropolska

Wydany wspólnie z Muzeum Historii Polski grudniowy numer Magazynu Historycznego „Mówią Wieki” poświęcony został w całości kuchni staropolskiej.Intencją redakcji było odejście od typowego dla większej części historiografii traktowania „opowieści kuchennych” ... wyłącznie jako historycznych anegdot bądź materiału dla historyków gospodarczych, posługujących się wyłącznie bezosobowymi tabelami i wykresami, obrazującymi ceny produktów żywnościowych i liczbę kalorii przypadających przeciętnie na głowę mieszkańca w różnych epokach.


Nie przypadkiem numer otwierają wywiad ze znawcami problematyki kulinarnej, a także „rekonstruktorami” dawnej kuchni Piotrem Bikontem i Robertem Makłowiczem oraz sylwetka francuskiego historyka Jeana-Louisa Flandrina, pierwszego badacza, który wyprowadził problematykę smaku kulinarnego ze sfery anegdoty do sfery historiografii przez wielkie H. Pozostałe teksty pogrupowano w trzy części. W części zatytułowanej „Tradycje” mowa jest o kuchni średniowiecznej, polskich książkach kucharskich XVII i XVIII wieku oraz o wpływach obcych na polską sztukę kulinarną epoki nowożytnej.

Część „Pokarmy powszechne” mówi o chlebie, piwie, soli i kaszy, goszczących zarówno na prostych, jak i (rzadziej) wyrafinowanych stołach. Część ostatnia – „Kuchnia elit” – poświęcona została cechom charakterystycznym staropolskiej kuchni magnacko-szlacheckiej. Mowa tu o bogactwie potraw rybnych (katolicki kraj, więc liczne posty!), mięsach (ale bez schabowego, bo wieprzowinę jadano rzadko!), alkoholach, wyrafinowanych barokowych słodyczach i wreszcie o schyłku prawdziwej staropolskiej kuchni, wypartej przez modę na francuszczyznę, którą – nota bene – dziś powszechnie uważa się za przykład kuchni staropolskiej (rzeczony schabowy w panierce). Teksty zilustrowano oryginalnymi przepisami. Niektóre mają też wersje zmodernizowane, pozostające w zgodzie z dzisiejszym smakiem.


Inne czasy, inna mentalność, inne smaki...

Źródło: Muzeum Historii Polski

Zachęcam do obejrzenia prezentacji dotyczącej tego numeru:

[media]http://www.youtube.com/watch?v=4OtmbJayjig&feature=youtube_gdata[/media]
 
Adr jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29-01-2010, 09:45   #5
Adr
RPG - Ogólnie
 
Adr's Avatar
 
Archeologia Żywa


Archeologia Żywa
magazyn popularnonaukowy polskiej archeologii.

Co dwa miesiące w każdym numerze na 64 stronach:

- raporty na temat aktualnych problemów polskiej archeologii, zarówno na płaszczyźnie naukowej, jak i w kontekście współczesnych przemian społecznych i wydarzeń politycznych;

- wywiady ze sławami polskiej i światowej archeologii;

- relacje z wykopalisk prowadzonych w Polsce oraz przez naszych archeologów za granicą, nowinki ze świata i przegląd najnowszych odkryć;

- omówienia nowoczesnych metod interdyscyplinarnych;

- poradnik dla obecnych i przyszłych studentów archeologii;

- relacje z archeowystaw i konferencji naukowych;

- pomysły na archeowyprawę.

Redakcja:
ul. Kaszubska 4, 50-214 Wrocław
Tel./fax. (071) 328 83 71

Wydawca:
„Instytut Badań Historycznych i Krajoznawczych” Sp. z o.o
Ul. Wojska Polskiego 15c
62-500 Konin

Korespondencję prosimy kierować na adres:
Skr. Pocztowa 36-133
50-936 Wrocław 36

Archiwum zawartości numerów


Najnowszy numer


 • CZTERDZIEŚCI ARMAT - Do walki o dominację na wodach Indii Zachodnich włączyli się zarówno piraci, jak i okręty marynarek wojennych Hiszpanii, Francji, Anglii i Holandii. Świadectwem tamtych burzliwych czasów jest wrak „Czterdzieści armat", który spoczął na dnie Morza Karaibskiego. O badaniach w turkusowych wodach wśród koralowych raf piszą dla nas z Meksyku RAFAŁ REICHERT i VERA MOYA SORDO.
 • BARKA NA MIELIŹNIE - 30-metrowy wrak w małym stawie - to zaskoczyło wszystkich. Przypadek zadecydował, że skarb wiślanej żeglugi ujrzał światło dzienne. Potężną szkutę zbadali w Czersku pracownicy Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W ekspedycji uczestniczyli dwaj studenci z Poznania ANDRZEJ ŚWIĘCH i MIROSŁAW MINICKI, którzy o jedynym takim odkryciu piszą specjalnie dla nas.
 • WRAKI Z PUSZKI PANDORY - Międzynarodowa Konferencja Archeologii Morskiej w Stambule była uczta dla miłośników archeologii morskiej. Zadecydowały o tym wręcz niesamowite znaleziska, które stały się udziałem naukowców pracujących w Izraelu, Norwegii i Francji. Gwoździem imprezy były jednak wystąpienia archeologów ze Stambułu, którzy zaprezentowali odkrycia 33 bizantyjskich wraków, na które natrafiono nad Bosforem. Na spotkaniu badaczy głębin była i „Archeologia Żywa".
 • UMARLI MÓWIĄ - Trumny wyściełane były mchem, a pod żuchwy zmarłych kładziono kamienie. W Byczynie na Śląsku archeolodzy natrafili na relikty jednego z największych średniowiecznych cmentarzysk. MAGDALENA PRZYSIĘŻNA-PIZARSKA - kierownik badań, prezentuję na naszych łamach pierwszą relację z wykopalisk.
 • KLEMENTOWICE CO DAJĄ ISKRĘ - W nałęczowskiej „Toskanii" archeolodzy wydobyli z ziemi narzędzia, które stworzyli łowcy renferów przed 13 tys. lat - pierwsi eksploratorzy lubelskich kresów. W malowniczych plenerach odkryto położoną najdalej na wschodzie Europy osadę społeczności kultury magdaleńskiej. O krzemieniach i życiu ekspedycji pisze TADEUSZ WIŚNIEWSKI.
 • WSTRZYMAĆ KOPERNIKA! - AD VOCEM - Gorąca dyskusja wywiązała się po publikacji artykułów o Mikołaju Koperniku w poprzednim numerze naszego magazynu. Czy autorzy, polscy naukowcy, wytaczają ciężkie działa, czy też tylko „dym idzie jak z uczniowskiej pukawki" - niech Czytelnicy rozstrzygną sami. Tym razem łamy udostępniliśmy oponentom. Głos zabrał TOMASZ KOZŁOWSKI.
 • PALATIUM W INGELHEIM - Zadaniem zespołu archeologów, architektów i historyków sztuki jest rozpoznanie szczątków cesarskiej rezydencji, rekonstrukcja jej dziejów i wyglądu oraz wkomponowanie zabytku w zabudowę współczesnego miasta. Naukowcom pomagają w realizacji projektu nowoczesne narzędzia. Autorami relacji z Niemiec są MATYLDA GIERSZEWSKA i PIOTR NOSZCZYŃSKI.
 • KURHANY I POLITYKA - „Gdy dojdzie się do trupa, położenie szkieletu i wszystkie ozdoby lub sprzęty, z umarłym złożone, winny być pokazane na właściwym miejscu" - takie wskazówki, zawarte w XIX -wiecznych rozprawach, obrazują, jak rodziła się archeologia na Litwie. Do rękopisów braci hrabiów Tyszkiewiczów, Teodora Narbutta i Adama Kirkora zajrzała EWA SEMENOWICZ.
 • SKARBY TROI - Już wkrótce z Berlina w kierunku Hrubieszowa wyruszy opancerzony konwój. Setki bezcennych zabytków umieszczone zostaną w pancernych gablotach. Bohaterami wielkiej wystawy w małym mieście będą: Homer i Henryk Schliemann - legenda archeologii, Troja i skarb Priama. Do obejrzenia ekspozycji zaprasza BARTŁOMIEJ BARTECKI.
 • GADŻETY INDIANY JONESA - Gdyby poszukiwacza zaginionej arki sprowadzić na ziemię, to zamiast rewolweru i pejcza używałby niwelatora i kratownicy. Nowy cykl naszego magazynu „ABC archeologii" rozpoczynamy od zapoznania się z narzędziami prawdziwego badacza przeszłości.
 • W LUBACZOWIE - TAAAKA ARCHEOLOGIA! - Niemal przy pierwszym wbiciu łopaty odkrył słowiańskie „Pompeje". Odkopał też wspaniałe relikty z epoki brązu oraz rewelacyjne materiały z późnego okresu wędrówek ludów. Z prof. ANDRZEJEM KOKOWSKIM poznajemy nowy punkt na archeologicznej mapie Polski.
Źródło: Archeologia Żywa - Najnowszy numer
 
Adr jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-03-2013, 17:21   #6
Adr
RPG - Ogólnie
 
Adr's Avatar
 

Roczniki Historyczne ukazują się od 1925 r.

Ich założycielem był wybitny mediewista profesor Kazimierz Tymieniecki.

Czasopismo szybko wyszło poza ramy lokalne i już przed wojną zyskało uznanie jako jedno z kilku najważniejszych polskich czasopism historycznych. Wydawcą Roczników początkowo, aż do wybuchu II wojny światowej, było Towarzystwo Miłośników Historii w Poznaniu. Po wojnie czasopismo ukazywało się już „nakładem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk”, a od tomu XX (wydanego w 1955 r.) jako organ jego Wydziału Historii i Nauk Społecznych.

W 2003 r. jako współwydawca dołączył Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk im. Tadeusza Manteuffla. Kazimierz Tymieniecki pełnił obowiązki redaktora aż śmierci w 1968 r., dzieląc je z ks. Henrykiem Likowskim (1925-1926), Kazimierzem Kaczmarczykiem (1925-1939), Zygmuntem Wojciechowskim (1946-1952), Kazimierzem Piwarskim (1956-1957), wreszcie Gerardem Labudą (od 1958 r.), który w 1969 r. przejął redakcję i piastował ją do 1986 r. W latach 1987-2002 redaktorem był Antoni Gąsiorowski. Obecnie (od 2003 r.) funkcję redaktora pełni Tomasz Jurek, a sekretarza redakcji Izabela Skierska.

Roczniki Historyczne początkowo, zwłaszcza w latach międzywojennych, wykazywały szczególne zainteresowanie sprawami ziem zachodnich i stosunków polsko-niemieckich. Z czasem profil ten stracił na wyrazistości, znaczenia nabrała za to pewna specjalizacja chronologiczna. Od blisko ćwierćwiecza Roczniki Historyczne poświęcone są przede wszystkim polskim i powszechnym dziejom średniowiecza i wczesnych czasów nowożytnych.

W Rocznikach Historycznych ukazują się rozprawy (często także obszerniejsze, o objętości kilku arkuszy wydawniczych), artykuły, prace drobne, mniejsze teksty źródłowe, przeglądy badań, polemiki, a także liczne recenzje. Artykuły zaopatrzone są w streszczenia niemiecko- i angielskojęzyczne. Począwszy od tomu LXXI (2005) angielskie abstrakty artykułów dostępne są w Internecie na stronach The Central European Journal of Social Sciences and Humanities (CEJSH: www.cejsh.com.pl).
 
Adr jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
OdpowiedzZasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:24.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168