Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > RPG - ogólnie > Warhammer Fantasy Role Play
Zarejestruj się Użytkownicy

Warhammer Fantasy Role Play Warhammer Fantasy Role Play


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 24-03-2018, 14:06   #1
Dział Fantasy
 
Avitto's Avatar
 
Religie

Przejrzałem wszystkie tematy w dziale WFRP tutaj, na LI. Części poświęconego czasu nie żałuję ale nie w tym sęk. Zrobiłem to mając nadzieję, że ktoś kiedyś dzielił się na forum swoimi pomysłami na religię, religijność, święta i związane z nimi obchody i rytuały.
Piszę o własnych pomysłach mistrzów i graczy bowiem materiały pozostawiają dużo miejsca na inwencję w tym zakresie. Inna sprawa, że nie jestem omnibusem i nie przeczytałem wszystkich dostępnych tekstów od deski do deski.

Mógłbym w tym miejscu zrobić spis kilkunastu forumowych tematów traktujących o ww. tematyce. Podają one kilka ciekawych pomysłów i wizji konkretnych rozwiązań (np. obecności wyznawców Starej Wiary i ich świąt w kalendarzu świąt Talla) dotyczących konkretnego wycinka świata przedstawionego. Taki spis byłby użyteczny, ale po ilości plew jakie należy w tamtych tematach oddzielić by wyłuskać ziarna treści ostatecznie porzuciłem ten pomysł.

Warto zaznaczyć, że dyskutujemy o rzeczywistosci świata w naszych grach nie zaś o tym co zrobi postać A gdy pojawi się postać B z problemem C w warunkach D... Kwestie odgrywania są zbyt złożone by poddawać je ogólnej dyskusji.

Zatem kto ma siłę podjąć temat? Mam przygotowaną pierwszą kwestię do rozważenia, która wyszła w rozmowie w ostatnich dniach. Zachciało mi się by morryta, odgrywany przez jednego z moich graczy, miał więcej tła, do którego mógłby się odnosić by lepiej wczuć się w postać.

Tacy sigmaryci czy urlykanie to według podręczników i mojego wyobrażenia kościoły pełną gębą - zhierarchizowane, pozostające w kontakcie z rzeczywistością, uprawiajace politykę i silnie dbające o organizację kultu. Mi do moich gier zdecydowanie bardziej pasują jednak morryci. Dlaczego? Z prostego powodu - to zwykle samotnicy spotykający się raz na dziesięć lat na synodzie koncentrującym się na zagadnieniach "niematerialnych". Kapłani skupiają się na posłudze a mniej na sprawach doczesnych - z tego powodu są postrzegani jako archaiczni w zachowaniu. Tutaj śmiem zaryzykować stwierdzenie, że ich podział na dwa zakony (przedstawiony w 2ed) jest sztuczny i powstał niejako na fali "mody na zakony". Mimo to, ponieważ są nośnikami wiedzy przekazywanej w kulcie przez tysiąclecia, są darzeni ogromną estymą i szacunkiem. Ludzie bliscy śmierci lub przeczuwający coś złego sami do morryty przyjdą z prośbą o wróżbę i analogia do wieszcza z serialu "Vikings" nie jest w tym zdaniu przypadkowa. Morryci wróżąc lub przekazując wizje reprezentują duchy w świecie ludzi. Siła tych kapłanów tkwi w ich autentyczności i otaczającej ich tajemnicy.

Mam jednak autentyczny kłopot z wpasowaniem postaci morryty w Geheimnistag. Ma ktoś jakąś koncepcję jak mogą wyglądać obchody tego święta praktykowane lub wręcz prowadzone przez morrytę?
 
Avitto jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26-03-2018, 14:56   #2
 
Leoncoeur's Avatar
 
Warto budować tu tradycje lokalne i wplatać w to kapłana, najłatwiej rzecz jasna o to po wsiach Starego Świata.

Wykorzystaj tu motyw poświęcenia tego dnia przodkom, a co za tym idzie - pamięci. Radia i TV ni ma, ludzie niepiśmienni, czyli na full tradycja oralna. Opowieści. Oczywiście każda rodzina przechowuje info o swych przodkach, ale co z rodami np wymarłymi sto lat temu? Albo tymi co opuściły wieś? Wszystko rozmywa się, ulega zapomnieniu, bo kto ze szczegółami pamięta historię jakichś ludzi, po których chacie już przez 200 lat nie został nawet ślad? Kapłan Morra. Geheimnistag to świetny moment na uroczyste wspominanie tych co odeszli. Opowieści na głównym placu wsi przy ognisku wczesnym wieczorem, gdzie kapłan opowiada. A jak ma słaby talent oratorski, a dobry organizator, to na kanwie historii organizuje inscenizacje gdzie główne role grają mieszkańcy.
Fajnym motywem jest też to, żeby w to jedno popołudnie obiad, czy tam wieczerzę wydawał dla wszystkich Morryta, a centralny stół to puste nakrycia, dla zmarłych.
Tradycja zarzucenia pracy przez ten dzień i zbiorowe pielenie/czyszczenie grobów pod nadzorem/przewodnictwem kapłana.

Wracając do uczczenia pamięci zapomnianych mieszkańców wsi, lub dla niej ważnych postaci, jawi mi się fajny motyw na przygodę. Co tam przygodę, kampanię!
100 lat temu w dużej wsi Zweibrucken grupa siedmiu poszukiwaczy przygód stanęła do obrony osady przed bandą banitów niejakiego herszta Calvery dręczącej osadę od długiego czasu. Czterech z nich zginęło w tym boju, dwóch odeszło, jeden został pojmując za żonę wieśniaczkę.
Na stulecie Moryta chce wygłosić opowieść o tym kim oni byli , skąd pochodzili, itp. bo nikt do tej pory nic o nich nie wiedział poza tym, że przyszli i walczyli z łajdakami, a większość oddała życie i lezy w grobach na skraju wsi.

Akolita Morra, obok niego wieśniak którego przodkiem był ten z siedmiu co we wsi pozostał, jeszcze ze 2 osoby z powodami by historię tych siedmiu odkryć i jest materiał na całą kampanię, której sensem i celem jest obrzęd Morra w wersji lokalnej tradycji. Drużyna wędruje po całym imperium szukając informacji na temat tych poszukiwaczy przygód, skąd pochodzili, czemu wybrali takie życie, jakich czynów dokonali nim trafili do Zweibrucken? Archiwa klasztorów, śledztwa w miastach, przepatrywanie bezdroży gdzie prowadzą odkrywane ślady. Powoli buduje się obraz tamtych poszukiwaczy przygód, niby puzle. A drużyna ma czas jedynie do Geheimnistag by wrócić, a kapłan na wieczerzy uroczyście wygłosi nieznaną historię ludzi pochowanych na skraju wsi, którym ona tyle zawdzięcza...
 
__________________
"Soft kitty, warm kitty, little ball of fur...
Happy kitty, creepy kitty, pur, pur, pur."

"za (...) działanie na szkodę forum, trzęsienie ziemi, gradobicie i koklusz!"

Ostatnio edytowane przez Leoncoeur : 26-03-2018 o 15:09.
Leoncoeur jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27-03-2018, 09:19   #3
 
Layla's Avatar
 
Do tego, co już napisał Leon, dorzuciłabym jeszcze swoje trzy grosze pochodzące z naszych, słowiańskich Dziadów, które myślę spokojnie można by zaadoptować na potrzeby Młotkowej Wigilii Nocy Tajemnic. Moim zdaniem w ten dzień Morryta opiekujący się wioską już od samego rana miałby pełne ręce roboty. Musiałby się upewnić, że jeśli w Noc Tajemnic dusze zmarłych odwiedzą wioskę, będą odpowiednio ugoszczone, zatem nieodzowne stanie się przygotowanie odpowiedniego jadła - miodu, kaszy, chleba, soli, jajek. Być może musiałby poświęcić czas wiernym, którzy przyszliby do niego z troskami ("Brat mój zmarł w tym roku, my pokłóceni byli, myśli kapłan, że przyjdzie się zemścić z zaświatów"?). Oprócz tego mógłby obchodzić z kadzidłem każdy dom w wiosce, błogosławiąc go i odstręczając w ten sposób złe duchy.

Co do wieczerzy, najpierw mogłaby się odbywać właśnie gdzieś w centralnej części sioła, z kilkoma wolnymi miejscami, by jednocześnie podkreślić brak bliskich osób, jak i zaprosić je do stołu. Niech Morryta, lub ktoś ze starszyzny wioski weźmie przy tej okazji łychę mąki różnych zbóż, połączy z solą i kadzidłem, a spalając wypowie słowa: "Za wszystkich naszych bliskich i przyjaciół". O wspominaniu zmarłych w opowieściach napisał już Leon, tak samo o sprzątaniu mogił. W czasie uczty Morryta mógłby również rzucać kawałkami jadła w ogień, wypowiadając przy tym imiona zmarłych wioskowych. Potem tłumnie, prowadzeni przez kapłana, ludzie przeszliby na cmentarz, by po krótkiej przemowie Morryty (np. o tajemnicy tkwiącej w stworzeniu), świadomie pozostawić jadło i trunki przy grobach, aby wędrujące dusze mogły się tym pożywić.

To tylko kilka propozycji - jak zwykle w takich sytuacjach ogranicza nas tylko własna wyobraźnia, a można naprawdę wiele zaczerpnąć z podań ludowych czy starych obrzędów i obyczajów, co na pewno urozmaici grę Morrytą w tym szczególnym dniu.
 
__________________
Every next level of your life will demand a different version of you.
Layla jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27-03-2018, 18:18   #4
Dział Fantasy
 
Avitto's Avatar
 
Oboje podaliście świetne pomysły na czynności (obowiązki?) kapłana Morra w dzień świąteczny. W kalendarzu imperialnym nie znalazłem dosłownie "święta zmarłych" więc podejście mówiące, że w dzień świąteczny kapłan organizuje społeczności zajęcia związane z domeną patronującego mu bóstwa. Sam temat morrytów poruszyłem przeczytawszy w podręczniku, iż:
Cytat:
Kult Morra nie uznaje szczególnych dni świątecznych. Bóg jest czczony tylko na pogrzebach i przy zbliżonych okazjach.
Jednak Geheimnistag oraz Hexenstag to dni szczególne, prawda? Każdy zna łączący je fakt - oba księżyce orbitujące wokół Starego świata znajdują się w pełni jednocześnie. Również znana chyba każdemu jest legenda o tym jak to własnie Morr stworzył Morrslieba na pamiątkę zniszczenia wrót chaosu na prośbę modlącego się ludu. Tymczasem mieszkańcy Starego świata wspominają legendarne zwycięstwo boga śmierci ze strachem. Tym razem, żeby nie przepisywać, za warhammerfantasy.wikia.com:
Cytat:
Hexenstag and Geheimnistag mark the only times in the year when both Mannslieb and Morrslieb are full. Before sundown on those days, animals are brought in to shelter, and folk huddle in their homes, hanging up charms to ward away evil. Even the streets of Altdorf, usually thronging at all hours, are empty from dusk to dawn on Hexensnacht (Witching Night) and Geheimnisnacht (Night of Mystery).
W poszukiwaniu materiałów dotarłem do drugoedycyjnego dodatku Tome of Salvation. Jego treść zasadniczo zmienia zapisy pierwszoedycyjne i poświęca Geheimnistag Morrowi ale koniec końców święto sprowadza się do oddania szacunku zmarłym. Także jestem w domu, po prostu kalendarz wydany został przed publikacją drugiej edycji podręcznika. Być moze był aktualizowany, ale używam pierwotną wersję.

Wszystkie te teksty nie wyjaśniają jednak co kapłani robią po zmroku! Osobiście bardzo nakręcił mnie motyw podążania ścieżką swego boga.
Gdy uliczkami na potajemne zebrania zaczynają przemykać postacie zakrywające swe oblicza kapłani zbierają się w małe grupki by krzyżować plany wyznawcow chaosu, magów i nieostrożnych eksperymentatorów. Robią to jednak w ścisłej tajemnicy, by przez resztę roku nie skupiać na sobie uwagi nieprzychylnych oczu.
Bardziej przyziemna rzeczywistość zobowiązuje ich jednak do pilnowania cmentarzy nawet wtedy, gdy wszyscy normalni ludzie ze strachu kryją się po domach. Ostatecznie dni, w które szansa na przypadkowe napotkanie postronnych osób nie jest duża można policzyć na palcach a tylko wtedy porywacze zwłok odbywają żniwa. Dodajmy do tego fakt, że pełnia Morrslieba przywołuje osobników parających się magią niczym magnes i nieszczęście (w postaci dynamicznej przygody) gotowe.
 
Avitto jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27-03-2018, 21:38   #5
 
Leoncoeur's Avatar
 
Dodam jeszcze coś do tego o czym pisałeś Avi.

Cytat:
Tacy sigmaryci czy urlykanie to według podręczników i mojego wyobrażenia kościoły pełną gębą - zhierarchizowane, pozostające w kontakcie z rzeczywistością, uprawiajace politykę i silnie dbające o organizację kultu.
Obie te religie są trochę jakimśtam odzwierciedleniem chrześcijaństwa. Nawet ten dyskurs między sigmarytami i urlykowcami wpasowuje się w rywalizację katolicyzmu i protestantyzmu w real story późnorenesansowego cesarstwa, którego wszak pewnym odbiciem jest warchlaczkowe imperium (oczywiście inne korzenie tej rywalizacji, ale jednak). W innym ujęciu można patrzeć na to jak relacje judaizmu z chrześcijaństwem, bo wszak człowiek osiągający boskość i po jego śmierci doktryna wyrywająca wiernych staremu obrządkowi (w WFRP - wierze) to też pewien znajomy widoczek.

Moim zdaniem nie należy szukać niszy oficjalnych obrzędów, celebr, hierarchizacji 'kościołów' innych bogów jeżeli nie są one określone przez twórców gry. I nie tylko bóstw takich jak Taal czy Rhyia, ale i tych bardziej 'cywilizowanych'. Osobiście nie widzę problemu z brakiem hierarchii, zakonów, ustalonych celebr pewnych świąt w kapłaństwie takich bóstw jak Verena, Shalya, czy Morr. Motyw pozycji w społeczeństwie takich kapłanów jak u pogan praktykujących szamanizm i to o czym sam pisałeś (seer w vikings), też jest ok. Trzeba tylko wyrwać się z okowów myślenia: kapłan = kościół, obrzędy świąt, itp., bo to naleciałości kultury w jakiej wyrosliśmy. Stary Świat nie jest wszak wiernym tego odbiciem

I tak Geheimnistag i Geheimnisnacht bez żadnego udziału w społeczności kapłana Morra, nie musi tu być abberem i niedopracowaniem. Cała wieś idzie raczej na Taala, albo Sigmara, kapłan Morra ma może i kapliczkę i obecny jest w społeczności (vide pogrzeby), ale w ten dzień i tę noc nie ma Morrowskiej celebry, on przeżywa je sam, sam pieli groby. Też legitne.
 
__________________
"Soft kitty, warm kitty, little ball of fur...
Happy kitty, creepy kitty, pur, pur, pur."

"za (...) działanie na szkodę forum, trzęsienie ziemi, gradobicie i koklusz!"

Ostatnio edytowane przez Leoncoeur : 27-03-2018 o 21:42.
Leoncoeur jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28-03-2018, 19:54   #6
 
archiwumX's Avatar
 
Cytat:
Napisał Leoncoeur Zobacz post
Trzeba tylko wyrwać się z okowów myślenia: kapłan = kościół, obrzędy świąt, itp., bo to naleciałości kultury w jakiej wyrosliśmy. Stary Świat nie jest wszak wiernym tego odbiciem
A masz jakąś kulturę, w której głównym zajęciem nie było modlitwa i/lub uroczystości religijnych?

Proszę o przykłady ze świata realnego, a nie parodie pod tytułem "Ksiądz ze spluwą"...
 
__________________
Szukam tajemnic i sekretów.
archiwumX jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28-03-2018, 22:52   #7
 
Leoncoeur's Avatar
 
A masz coś co odzwierciedlałoby w naszym swiecie kolegium magii?

Cytat:
Napisał archiwumx
Proszę o przykłady ze świata realnego
Cytat:
Napisał Leoncoeur
Stary Świat nie jest wszak wiernym tego odbiciem
 
__________________
"Soft kitty, warm kitty, little ball of fur...
Happy kitty, creepy kitty, pur, pur, pur."

"za (...) działanie na szkodę forum, trzęsienie ziemi, gradobicie i koklusz!"
Leoncoeur jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28-03-2018, 22:56   #8
 
archiwumX's Avatar
 
Cytat:
Napisał Leoncoeur Zobacz post
A masz coś co odzwierciedlałoby w naszym swiecie kolegium magii?
Mam antyprzykład... Archiwum Inkwizycji.
 
__________________
Szukam tajemnic i sekretów.

Ostatnio edytowane przez archiwumX : 28-03-2018 o 22:58.
archiwumX jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29-03-2018, 01:17   #9
 
Leoncoeur's Avatar
 
Antyprzykłady ssą i są bardzo offdyskusja

A co do kultury w której głównym zajęciem (kapłanów) nie była modlitwa czy obrzędy, to już tu było wspomniane. Nordycka.
 
__________________
"Soft kitty, warm kitty, little ball of fur...
Happy kitty, creepy kitty, pur, pur, pur."

"za (...) działanie na szkodę forum, trzęsienie ziemi, gradobicie i koklusz!"
Leoncoeur jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29-03-2018, 01:24   #10
 
archiwumX's Avatar
 
Cytat:
Napisał Leoncoeur Zobacz post
Antyprzykłady ssą i są bardzo offdyskusja
A co? Inkwizycja nie badała magii? Od kolegium magii różni się tylko zastosowaniem umiejętności Nauka (Magia).

Cytat:
Napisał Leoncoeur Zobacz post
A co do kultury w której głównym zajęciem (kapłanów) nie była modlitwa czy obrzędy, to już tu było wspomniane. Nordycka.
W takim razie muszę się bliżej temu przyjrzeć.
 
__________________
Szukam tajemnic i sekretów.
archiwumX jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
OdpowiedzZasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 04:18.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168