Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > RPG - ogólnie > Rozmowy ogólne na temat RPG
Zarejestruj się Użytkownicy

Rozmowy ogólne na temat RPG Podziel się swoimi uwagami na temat różnych systemów RPG. Opowiedz jakie są Twoje ulubione systemy, a które według Ciebie zasługują na miano najgorszych. Albo po prostu luźno porozmawiaj na tematy powiązane z RPG.


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10-08-2018, 23:45   #61
 
Zormar's Avatar
 
Reputacja: 23445 Zormar ma wspaniałą reputacjęZormar ma wspaniałą reputacjęZormar ma wspaniałą reputacjęZormar ma wspaniałą reputacjęZormar ma wspaniałą reputacjęZormar ma wspaniałą reputacjęZormar ma wspaniałą reputacjęZormar ma wspaniałą reputacjęZormar ma wspaniałą reputacjęZormar ma wspaniałą reputacjęZormar ma wspaniałą reputację
Akurat moim zdaniem różnorodność czarów w D&D jest jego dużą zaletą, bowiem pozwala na to, by czaromioci byli od siebie różni, można było stosować kombinacje oraz łączyć efekty magiczne. W tej kwestii osobiście uwielbiam atut: Czary Tematyczne, ponieważ dają świetne pole do odgrywania magusa.

Niemniej zdaję sobie również sprawę z wad takiej ich ilości, aczkolwiek zdecydowanie plusy przyćmiewają minusy.
 
Zormar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-08-2018, 10:26   #62
 
Komtur's Avatar
 
Reputacja: 15972 Komtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputację
Fajny retroklon na Drivethru za darmo: Exemplars & Eidolons - Sine Nomine Publishing | DriveThruRPG.com
 
__________________
"Kto się wcześniej z łóżka zbiera, ten wcześnie umiera" - Mag Rincewind
W orginale -"Early to rise, early to bed, makes a man healthy, wealthy and dead."

Torchbearer dla opornych. Ostatnia edycja 29.05.2017.
Komtur jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-08-2018, 10:38   #63
Konto usunięte
 
Warlock's Avatar
 
Reputacja: 43836 Warlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputację
Sinne Domine Publishing to świetny producent. Szczególnie polecam
An Echo, Resounding: A Sourcebook for Lordship and War dla osób grających w OSR i szukających łatwych, a jednocześnie rozbudowanych zasad zarządzania królestwem i prowadzenia bitew.

Cytat:
  • Complete rules for domain founding, management, and conflict.
  • Quick and easy rules for mass combat with both military units and heroic individuals.
  • New Champion abilities to give expert adventurers even more value to the lords who win their capricious aid.
  • Extensive GM support for building campaign regions of cities, towns, ruins, lairs and precious resources. Don't waste your creation effort- learn how to support your endgame from the first campaign session!
  • The Westmark, a fully-worked example region from Sine Nomine's Red Tide Campaign Sourcebook and Sandbox Toolkit. Hit the ground running with zero prep or strip it for parts for your own campaign!
 
__________________
[URL="www.lastinn.info/sesje-rpg-dnd/18553-pfrpg-legacy-of-fire-i.html"][B]Legacy of Fire:[/B][/URL] 26.10.2019
Warlock jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-09-2018, 20:02   #64
 
Slan's Avatar
 
Reputacja: 6398 Slan ma wspaniałą reputacjęSlan ma wspaniałą reputacjęSlan ma wspaniałą reputacjęSlan ma wspaniałą reputacjęSlan ma wspaniałą reputacjęSlan ma wspaniałą reputacjęSlan ma wspaniałą reputacjęSlan ma wspaniałą reputacjęSlan ma wspaniałą reputacjęSlan ma wspaniałą reputacjęSlan ma wspaniałą reputację
Przepraszam, że dopiero teraz odpowiadam, ale miałem bardzo wiele zajęć.

I tak, miałem na myśli, że OSRowcy trochę chcą wprowadzać bokiem Starą Polską Szkołę Grania. Nie wiem na ile świadomie, ale elementy widzę podobne.
Odnd i realizm to tak tu jest nieco powiedziane: http://www.anthonypryor.com/?p=167
Przy czym dalej tu chodzi o współczesną interpretację tego. Wiedza Gracza ponad wiedzą Postaci jest sposobem na zwiększanie realizmu, bo to gracz musi wiedzieć jak się pewne rzeczy robi i to od jego wiedzy, nie skilla postaci. Zmusza to często graczy do robienia researchu, co bywa dobre o ile nie zmieni się w rywalizację, albo „Refree” nie zacznie bać się, że ma graczy mądrzejszych od siebie. Wiedza gracza zresztą bardzo przypomina postulaty likwidacji charyzmy i (rzadziej) inteligencji bo gracz ma to odgrywać. Przy czym, nie mówię tu o Realizmie obiektywnym, a tylko tym co mg ma za bardziej prawdziwe.

Wymyślanie zasad w lot to prawie wprowadzanie storytelingu. Gracze wchodzą do komnaty i rzucają na gobliny uśpienie? Mg tfu refree stwierdza, że to Goubliny i nie można ich uśpić. Przypomina mi to scenę ze Starej Pięknej i Bestii, gdzie mg zabił postaci graczy tajną bronią giganta motaczem ognia. Jak mg chce, to manipulując rachunkiem prawdopodobieństwa i tak poprowadzi sesję jak będzie chciał. Tylko storyteling jest uczciwszy, bo mg ponosi odpowiedzialność zamiast się kryć za kostką.

Co do mg to zło konieczne, to chodziło mi o zastąpienie mg programem komputerowym lub smart inteligence.
 
__________________
Who stand against dragon? In this terrible time?
Slan jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-09-2018, 00:15   #65
 
archiwumX's Avatar
 
Reputacja: 7457 archiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputację
(...)Jak mg chce, to manipulując rachunkiem prawdopodobieństwa i tak poprowadzi sesję jak będzie chciał. Tylko storyteling jest uczciwszy, bo mg ponosi odpowiedzialność zamiast się kryć za kostką.(...)
Chcesz uczciwości to proponuję następującą regułę: Pjeśli BG jest w stanie zauważyć to gracz oprócz opisu powinien metagrowo dostać mechaniczne parametry tego czegoś. Wtedy gracz wie na co się ładuje...
 
__________________
Szukam tajemnic i sekretów.
archiwumX jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-09-2018, 16:16   #66
 
Clutterbane's Avatar
 
Reputacja: 15432 Clutterbane ma wspaniałą reputacjęClutterbane ma wspaniałą reputacjęClutterbane ma wspaniałą reputacjęClutterbane ma wspaniałą reputacjęClutterbane ma wspaniałą reputacjęClutterbane ma wspaniałą reputacjęClutterbane ma wspaniałą reputacjęClutterbane ma wspaniałą reputacjęClutterbane ma wspaniałą reputacjęClutterbane ma wspaniałą reputacjęClutterbane ma wspaniałą reputację
Cytat:
Napisał archiwumX Zobacz post
Chcesz uczciwości to proponuję następującą regułę: Pjeśli BG jest w stanie zauważyć to gracz oprócz opisu powinien metagrowo dostać mechaniczne parametry tego czegoś. Wtedy gracz wie na co się ładuje...
Gram tak i uważam, że to powinien być standard. Stopnie trudności, AC, HP, rzuty, itp. powinny być jawne. Opis mistrza gry wystarczyłby tylko wtedy, gdyby wszyscy gracze byli podpięci do jego mózgu jakimiś kabelkami i nadawali percepcyjnie na tych samych falach.

Zresztą po co chować liczby. Losowość wynikająca z rzutu kością określa, czy gracz / bohater właściwie ocenił swoje możliwości np. zdobycia łatwego (ST 5) klifu, nie nieznajomość liczb. Ta druga robi tylko z graczy i ich bohaterów ślepców i głupków, bo odbiera im jedyny zmysł, jakim mogą obiektywnie postrzegać świat gry (tj. wspomniane liczby), przynajmniej dopóki nie powstanie wirtualna rzeczywistość dorównująca Matrixowi. To tak samo jakby ktoś oślepił lub ogłuszył gracza IRL i kazał mu poszukiwać przygód w jakimś niegościnnym rejonie naszego świata.

A są i tacy mistrzowie gry, którzy nie dość, że Ci nie zdradzą stopnia trudności, to jeszcze nie ostrzegą, gdy Twoja postać podejmuje jakieś niemożliwe działanie lub mocno wykraczające poza możliwości postaci i będą mieli po fakcie za złe, że nie czytasz w ich myślach. Meh.

W sumie że w ogóle musimy o tym dyskutować to źle świadczy o przeciętnej jakości mistrzowania...
 

Ostatnio edytowane przez Clutterbane : 12-09-2018 o 17:43.
Clutterbane jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-03-2019, 23:56   #67
 
archiwumX's Avatar
 
Reputacja: 7457 archiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputację
Ostatnio bawię się w archeologię po blogach rpg (Blogi RPG) i natrafiłem na blog Inspiracje (http://bialylew.blogspot.com). Dopiero tam się dowiedziałem się co to jest te całe retro... i muszę powiedzieć, że to strasznie nadepnęło na odcisk.

Kiedy dotarłem opinii autorów na temat D&D 3 (Inspiracje: D&D Dewaluacja) to dostałem bulwersa na maxa, bo zobaczyłem co następuje:
Cytat:
W myśl zasad 3.0 mag na 4 poziomie (dzięki odpowiednim featom) jest wstanie otworzyć sobie sklepik z magicznym sprzętem. Aż dziw, że w Waterdeep nie ma hurtowni z mieczami +1 (może jest taka opisana w jakimś entym dodatku). Aha, warto także pamiętać o gwałtownym przyspieszeniu w 3.0 awansu na kolejne poziomy doświadczenia.
Jak trzeba gardzić tym systemem, żeby się posuwać do takich insynuacji?

Teraz ogólniej opiszę jaki zarysował się obraz retroRPG:
W wykorzystywaniu umiejętności gracza, a nie umiejętności postaci chodzi o tak na prawdę upupienie postaci na maxa, bo głębsza historia i rzuty na skille ogranicza możliwość wykorzystania erudycji gracza.
Lubią losowanie encounterów, bo fabułę najlepiej wymyśla się w locie mieszając w pulpowej tematyce.

Jeszcze poruszę temat gier narracyjnych, a właściwie jego umieszczenia old/new-school. Jeśli gry z hexami to stara szkoła, gry pokroju D&D i WFRP 2 to nowa to gdzie przystawić tzw. WoDziarstwo, a ostatnio np. Klanarchię.

I jako ostatni wątek poruszę pewne sprawy technologiczne, które powinno jakoś wpłynąć na systemy RPG, a jakoś tego nie ma:
- systemy LandWarior
- inteligentna amunicja
- pojazdy modułowe
- a obszarze systemów obrony przeciwlotniczej pojawiają się takie pojęcia jak: siecentryczność, piętrowość czy wielokanałowość
Swoją drogą jakoś szczątkowo rozpisano takie rzeczy jak drony czy walka WRE.
 
__________________
Szukam tajemnic i sekretów.

Ostatnio edytowane przez archiwumX : 02-03-2019 o 00:16.
archiwumX jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-04-2019, 19:58   #68
 
Slan's Avatar
 
Reputacja: 6398 Slan ma wspaniałą reputacjęSlan ma wspaniałą reputacjęSlan ma wspaniałą reputacjęSlan ma wspaniałą reputacjęSlan ma wspaniałą reputacjęSlan ma wspaniałą reputacjęSlan ma wspaniałą reputacjęSlan ma wspaniałą reputacjęSlan ma wspaniałą reputacjęSlan ma wspaniałą reputacjęSlan ma wspaniałą reputację
No zgadzam się, to w 60% elitaryzm a wv40% szukanie raju utraconego.
 
__________________
Who stand against dragon? In this terrible time?
Slan jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-04-2019, 21:32   #69
 
Clutterbane's Avatar
 
Reputacja: 15432 Clutterbane ma wspaniałą reputacjęClutterbane ma wspaniałą reputacjęClutterbane ma wspaniałą reputacjęClutterbane ma wspaniałą reputacjęClutterbane ma wspaniałą reputacjęClutterbane ma wspaniałą reputacjęClutterbane ma wspaniałą reputacjęClutterbane ma wspaniałą reputacjęClutterbane ma wspaniałą reputacjęClutterbane ma wspaniałą reputacjęClutterbane ma wspaniałą reputację
Moim zdaniem nie warto wyrabiać sobie opinii o całym nurcie na podstawie jednego, zresztą dość kontrowersyjnego bloga. Jeśli forumowicze mi dadzą szansę, to mogę spróbować poprowadzić OSR, w którym nie będzie ani elitaryzmu, ani szukania raju utraconego. Gra jak gra, tylko z trochę innymi założeniami niż nowsze edycje D&D.

http://lastinn.info/sondy-rekrutacyj...ld-school.html (D&D w stylu piaskownica / OSR / old school)
 
Clutterbane jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-04-2019, 23:02   #70
 
archiwumX's Avatar
 
Reputacja: 7457 archiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputacjęarchiwumX ma wspaniałą reputację
No to spróbuję liznąć... może to skłoni do ożywienia tego wątu.
 
__________________
Szukam tajemnic i sekretów.
archiwumX jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
OdpowiedzZasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:46.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169