Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > RPG - ogólnie > Rozmowy ogólne na temat RPG
Zarejestruj się Użytkownicy

Rozmowy ogólne na temat RPG Podziel się swoimi uwagami na temat różnych systemów RPG. Opowiedz jakie są Twoje ulubione systemy, a które według Ciebie zasługują na miano najgorszych. Albo po prostu luźno porozmawiaj na tematy powiązane z RPG.


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 15-07-2017, 01:03   #1
Majster Cziter
 
Pipboy79's Avatar
 
Reputacja: 38215 Pipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputację
Jak zacząć sesję ze zgranym zespołem?

Siemka


- Tak się jakoś dziwnie układa, że w większości sesji w jakich brałem, biorę a nawet misiuję albo chociaż słyszałem, czytałem czy obserwowałem to uczesticzący w niej BG to taka klasyczna "zbieranina RPG". W trakcie sesji różnie to bywa jak to w sesji. Czasem się zespół rozpada, czasem się dzieli, czasem zaś zawiązują się prawdziwe przyjaźnie. Najrzadszym zaś chyba zjawiskiem jest gdy cała/większość członków Drużyny działa jako zgrany zespół. A co z team na start?

- Tu pojawiają się schody i zgrzyty. Albo trzeba obdzielić jakoś role i specostwa, a to ktoś usilnie musi podkreślić swoją wybitną indywidualność, a to ktoś nie chce bo "Ja wiem lepiej jaka jest moja postać!" no a jak już trzeba wybrać szefa czy lidera to w ogóle...

- Ale mimo to część sesji bardzo pasuje by zacząć takim zgranym zespołem. Pasuje fabularnie i sensologicznie. Możnaby posłużyć się jakąkolwiek pomocą filmową od drużyny Pierścienia po któreś CSI. Oddział żołnierzy, grupka łowców czaronic, zespół od rozwiązywania zagadek, grupka super herosów, przestępcy specjalizujący się w skokach na banki czy inne mocno bronione budynki. Tam wszędzie jest przydatny zespół. Zespół gdzie członkowie mają zwykle różne specjalizacje, różne podejście do sprawy, do roznych spraw, czasem mają coś do siebie, czasem do kogoś ale jednak działają jako zespół.

- No i po tym przydługim wstępie zasadnicze pytanie: Jak zacząć sesję ze zgranym zespołem?


- Ja sam od siebie, by coś zacząć temat powiem parę słów od siebie właśnie


@Zgrany team Graczy

- Pierwsze co mi przychodzi na myśl to, to, że sami Gracze muszą się lubić, lubić ze sobą grać i znają się z wcześniejszych sesji. Dogrywają się, nadają na tych samych falach więc dość płynnie im obgadać wizję takiego zespołu kto ma być kim. Tak zgrani ze sobą Gracze myślę, że stanowią dobry trzon na start. Taki na jakim można planować sesję i budowanie czegokolwiek z nią związanego np. tego zespołu. Wadą jest, że nie działa to gdy wszyscy są dla siebie nowi, zwłaszcza gdy MG jest nowy i on nikogo nie zna i jego nikt nie zna.


@Narzucone specjalizacje

- Ten trik widziałem w "Rejsie" u naszego Armiela Więc to jak najbardziej z praktykologii sesyjnej trik. A mianowicie kilkuosobowy zespół, ten właśnie bazowy Team gdzie każdy ma jakąś narzuconą główną profesję/specjalizację. Gracze więc startują do tych profesji które im pasują. Jako zespół zaś mają te najważniejsze/podstawowe profesyjne umiejętności jakie wypada mieć danemu zespołowi. Tam chodziło o załogę statku gwiezdnego ale zasadę można przenieść i na dowolną grupę.


@Wspólna baza

- Coś co jest wspólne dla wszystkich członków zespołu, jest ich znakiem rozpoznawczym czy bazą właśnie. Może być jakaś kryjówka, schron, biuro, własny statek, oddział albo reputacja. Nierzadko spotyka się Graczy którzy lubią "grzebać" i udoskonalać taką bazę. Coś tam dokupią, domajstrują ba! Nawet zrobią za to questa! Zwłaszcza jak poza taką bazą jest "wesoło" no to taka względnie bezpieczna przystań bywa naprawdę oazą i punktem docelowym gdy chce się złapać oddech. Warto więc pomyśleć co dla danego zespołu mogłoby być taką bazą nie tylko na początek sesji ale i przez resztę sesji.


@Wspólne bio

- Poza tym, że każdy z takich "zespolonych" postaci ma jakieś standardowe KP i bio i fabułę no to można do tego dokooptować parę drużynowych detali. Na przykład jak postać dostała się do danego zespołu. By to uwzględnić MG musi coś podać w rekrucie o samym zespole naturalnie by Gracz wiedział do czego ma pisać Może też każdy z Graczy dopisać jakąś przygodę. Ot, gdzie się robiło jakiś numer. Wtedy nawet z kilku osób powstaje kilka przygód już na samym starcie. O ile przypasują one MG do profilu sesji i grupy Może też uwzględnić jak poszczególni członkowie zespołu wyratowali się nawzajem. Dobrze chyba jest robić w komplecie zestaw jak jeden BG jakoś wspomoże czy wyratuje inną postać i sama zostaje podobnie poratowana przez jeszcze inną postać zespołu. To już nam detalicznie zawiązuje dwie czy trzy osoby w zespole. Wadą jest, że na samym etapie wysyłania KP ani Gracz ani MG nie wie kto zagra w sesji więc trzeba to trochę robić in blanco. Albo już po rekrucie gdy wyłoni się ten team popracować nad tym ale to już wymaga większej samodyscypliny i od MG i od Graczy.


@Jawność KP

- Przy "zbieraninie RPG" często każdy z BG kitra swoją mechę a zwłaszcza "staty" dla siebie. No może, MG może tam czasem zajrzeć jak już naprawdę musi... To niezbyt przyja wzajemnemu zaufaniu tak potrzebnemu przy workteam. W "zbieraninie" nie jest to złe, gdy postacie się nie znają, poznają się dopiero w trakcie sesji, zwłaszcza jak mają różne profesje czy nawet celowo sami lub sesja jest nastawiona na konkurowanie ze sobą postaci. Ale przy workteam i budowaniu zespołu, zaufania i świadomości swoich wzajemnych możliwości jaką przecież członkowie zespołu powinni mieć, jawność KP sprzyja.---- Nom. Jakoś tak to widzę. A Wy? Co sądzicie o takim startowym robieniu gotowego zespołu? Jakie macie sztuczki i porady? Jak to wyglądało na Waszych sesjach? Na start i potem w grze?
 
__________________
A God Damn Rat Pack

MG pomaga chętniej tym Graczom którzy radzą sobie sami

Ostatnio edytowane przez Pipboy79 : 15-07-2017 o 03:06. Powód: Dodałem jawność KP :)
Pipboy79 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15-07-2017, 13:33   #2
 
Autumm's Avatar
 
Reputacja: 7318 Autumm ma wspaniałą reputacjęAutumm ma wspaniałą reputacjęAutumm ma wspaniałą reputacjęAutumm ma wspaniałą reputacjęAutumm ma wspaniałą reputacjęAutumm ma wspaniałą reputacjęAutumm ma wspaniałą reputacjęAutumm ma wspaniałą reputacjęAutumm ma wspaniałą reputacjęAutumm ma wspaniałą reputacjęAutumm ma wspaniałą reputację
Ja dorzucę jeszcze jeden trik:

@Szef

Tak, NPC, który jest przełożonym grupy graczy, i ma nad nimi realną władzę (wynikająca z hierarchi służbowej, kontraktu etc.). Nie musi się wtrącać do wewnętrznych zagrywek albo cały czas brać udziału w działaniach grupy, ale powinien być siłą, która wyznacza graczom jasne cele i reaguje na ich wewnętrzne konflikty szybko i zdecydowanie, zanim się rozleją.

Taki NPC jest niejako przedłużeniem woli MG, ale spełnia rolę zwornika i bezstronnego sędziego, co np. łagodzi w grupie tendencje do zbytnio rozbuchanego indywidualizmu czy walk o przywództwo.

Oczywiście szefem teamu może być też jeden z graczy, ale pozycja NPC'a jest trudniejsza do podkopania, bo stoi za nią Mistrz

@Jasna hierarchia (rozwinięcie pomysłu @Narzucone specjalizacje) też jest ok - jeśli gracze mają jasny podział kto co może (np. stopnie wojskowe) to też powoduje, że nie tracą czasu i nerwów na wewnętrzne ustalanie hierarchii i skupiają się bardziej na grze
 
__________________
"Polecam inteligentną i terminową graczkę. I tylko graczkę. Jak z każdą kobietą - dyskusja jest bezcelowa - wie lepiej i ma rację nawet jak się myli." ~ by Aschaar [banned] 02.06.2014
Nieobecna 28.04 - 01.05!

Ostatnio edytowane przez Autumm : 15-07-2017 o 13:35.
Autumm jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15-07-2017, 21:45   #3
 
Komtur's Avatar
 
Reputacja: 14923 Komtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputację
Tytuł powinien brzmieć jak zrobić ze zbieraniny indywidualistów zgrany zespół, bo jak już są zgrani to po co jeszcze coś komplikować.

Cytat:
@Szef

Tak, NPC, który jest przełożonym grupy graczy, i ma nad nimi realną władzę (wynikająca z hierarchi służbowej, kontraktu etc.). Nie musi się wtrącać do wewnętrznych zagrywek albo cały czas brać udziału w działaniach grupy, ale powinien być siłą, która wyznacza graczom jasne cele i reaguje na ich wewnętrzne konflikty szybko i zdecydowanie, zanim się rozleją.
To nie zdaje egzaminu, grałem w kilku sesjach z silnie zaznaczonym przywódcą NPC-em i kończyło się rzezią. Taki NPC dowódca jest dobry tylko na sam początek przygody jako czynnik wymuszający cel misji na graczach, a reszta niech pozostaje w ich rękach. Hierarchia też mi się nie wydaje trafna i budzi więcej konfliktów niż ich zażegnuje.

Najważniejsze według mnie jest odpowiednie zmotywowanie graczy na wspólny cel. Wtedy różnorodne postacie mogą współpracować ze sobą bez problemów, chociaż zapewne znajdą się jacyś malkontenci, którzy wywiną jakiś numer, jak w życiu.

Są też gry w których mechanika wspiera grę zespołową (np. Torchbearer, Monster of the Week).
 
__________________
"Kto się wcześniej z łóżka zbiera, ten wcześnie umiera" - Mag Rincewind
W orginale -"Early to rise, early to bed, makes a man healthy, wealthy and dead."

Torchbearer dla opornych. Ostatnia edycja 29.05.2017.
Komtur jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15-07-2017, 23:11   #4
radiacja
 
Leminkainen's Avatar
 
Reputacja: 19394 Leminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputację
@kilka mniejszych misji na początek?

Nawet nie w postaci sesji tylko dać im poprowadzić storytelling z retrospekcją (ok trochę to nadzorować bo z tego co zauważyłem w sesjach jak graczom dać wolną rękę w retrospekcjach to istne morskie opowieści wychodzą...)
 
__________________
A God Damn Rat Pack!
Leminkainen jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16-07-2017, 01:23   #5
 
TomaszJ's Avatar
 
Reputacja: 3485 TomaszJ ma wspaniałą reputacjęTomaszJ ma wspaniałą reputacjęTomaszJ ma wspaniałą reputacjęTomaszJ ma wspaniałą reputacjęTomaszJ ma wspaniałą reputacjęTomaszJ ma wspaniałą reputacjęTomaszJ ma wspaniałą reputacjęTomaszJ ma wspaniałą reputacjęTomaszJ ma wspaniałą reputacjęTomaszJ ma wspaniałą reputacjęTomaszJ ma wspaniałą reputację
1) Nic tak nie integruje jak wspólna karczemna zadyma.

2) Wyraźny, potężny wspólny wróg.

3) Ciekawy i barwny świat, dobra fabuła. Jeżeli MG włoży dużo serca w swoje posty, gracze odpłacają się tym samym i nie spartolą sesji gwiazdorzeniem.

4) Ostrożna selekcja na etapie rekrutacji i ewentualnie w prologu sesji. Są gracze którzy drużynowo po prostu nie grają i tyle. Potrzebują tylko widowni i MG który umożliwi im pokazanie zajebistości światu. Eliminować na początku.

Oczywiście patenty nie są stuprocentowe, ale powinne ułatwić zgranie drużyny.
 
__________________
Powoli wracam do życia. Ale nie oczekujcie dawnego Tomasza, trochę średnio mi idzie.
TomaszJ jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16-07-2017, 03:23   #6
 
malahaj's Avatar
 
Reputacja: 2686 malahaj ma wspaniałą reputacjęmalahaj ma wspaniałą reputacjęmalahaj ma wspaniałą reputacjęmalahaj ma wspaniałą reputacjęmalahaj ma wspaniałą reputacjęmalahaj ma wspaniałą reputacjęmalahaj ma wspaniałą reputacjęmalahaj ma wspaniałą reputacjęmalahaj ma wspaniałą reputacjęmalahaj ma wspaniałą reputacjęmalahaj ma wspaniałą reputację
Pytanie czy chodzi o stworzenie zgranego zespołu czy wspólnej motywacji, bo to nie to samo.

W drugim przypadku w pierwszej kolejności należy to jasno określić w rekrutacji. Dalej można stworzyć wspólnego wroga, którego MG nie tylko graczom przedstawia i mówi jaki jest bardzo zły, ale wpłata w historie ich postaci (no więc mówisz, że zabili ci kumpla i zgwałcili chomika. Nie zgadniesz, kto to zrobił... ). W podobny sposób można też stworzyć wspólną przeszłość, najlepiej jakieś wydarzenie, które ich wszystkich łączy i sprawia, że są sobie bliscy, mimo różnic. Np. jakaś grubsza bitka (może cały konflikt, albo większa katastrofa), w czasie której wzajemnie ratowali sobie życie, lub ratowali życie osób bliskich innym BG, itp. Historia znana im wszystkich, do której mogą się potem odnosić w sesji, podobnie jak MG. Bardziej oklepane to wspólne pochodzenie z jednej wioski/statku/jednostki/itp. Względnie wspomina wyżej wspólna własność, o którą można dbać, chronić i rozwijać. Przy czym w tym ostatnim przypadku o wiele lepszy efekt daje możliwość zdobycia tego czegoś samodzielnie przez BG w czasie sesji i niż podarowanie z góry przez MG.

Wadą takiego rozwiązania jest fakt, że trzeba poświęcić trochę czasu po wybraniu graczy do sesji a przed jej rozpoczęciem, na stworzenie wspólnie odpowiedniego wątku i nie każdy gracz lubi taką ingerencje w swoją postać (wszak on sam wie najlepiej jaka jego postać jest „jedwabista” i dlaczego).

Co się tyczy zgranego zespołu, to cytując pewnego ogra „Noooo, tu jest gorzej”. Głownie dlatego, że IMO to nie jest kwestia zabiegów fabularno-warsztatowych MG, a samych graczy. Graczy a nie BG, bo w końcu to gracze będą decydować, co owi BG robią. Tak więc, to gracze muszą się „zgrać” jak zespól a to ma miejsce w zasadzie tylko jeśli znają się i grają ze sobą dłużej, nawet nie koniecznie w tej konkretnej sesji.

Jedyny zabieg fabularny jaki przychodzi mi do głowy, to właśnie odgórny podział na specjalistów w ekipie. Tyle, że tu jest też duża rola MG, aby nie tylko skonstruować sesje tak, żeby każdy z tych specjalistów miał się czym wykazać (bo inaczej będzie się nudzić a to prosta droga do katastrofy), ale żeby musieli ze sobą współpracować, aby odnieść sukces. Zadania postawione przed drużyną muszą wymagać wiedzy/umiejętności z różnych specjalizacji, aby nie przerodziło się w kilka następujących po sobie zagrań w stylu „zrobiłem swoją robotę, teraz wasza kolej” a to nie łatwe i wymaga zarówno od MG jak i graczy dobrego wyczucia i poznania postaci i ich możliwości.

Cytat:
Napisał Komtur Zobacz post
To nie zdaje egzaminu, grałem w kilku sesjach z silnie zaznaczonym przywódcą NPC-em i kończyło się rzezią. .
To jakaś aluzja, czy coś? :P
 
__________________
naturalne jak telekineza.
malahaj jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16-07-2017, 10:34   #7
 
Komtur's Avatar
 
Reputacja: 14923 Komtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputację
Cytat:
To jakaś aluzja, czy coś? :P
Taka delikatna.
 
__________________
"Kto się wcześniej z łóżka zbiera, ten wcześnie umiera" - Mag Rincewind
W orginale -"Early to rise, early to bed, makes a man healthy, wealthy and dead."

Torchbearer dla opornych. Ostatnia edycja 29.05.2017.
Komtur jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16-07-2017, 18:44   #8
Majster Cziter
 
Pipboy79's Avatar
 
Reputacja: 38215 Pipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputację
- Znaczy mnie tak ogólnie najbardziej chodziło o te budowanie zespołu po kątem rekruty. Co by musiało/mogło w niej być jakby ktoś planował sesję takim zgranym zespołem. Ale w sumie wszystkie kąty i płaszczyzny tego tematu wydają mi się ciekawe


Cytat:
@Szef
- No nie wiem. Taki "pan od questa" co siedzi w biurze czy gdzies tam spoko. Ale "tak w polu" to mam wrażenie, że nadaje się do wpakowania zespół w startowe kłopoty. Główną wadę takiego rozwiązania jakie widze to, to, że Gracze często wpatrują się w takiego leminga jak w obrazek czekając co powie i zrobi więc może taki leming ograniczyć decyzyjność postaci no a decyzyjność dla mnie jest bardzo ważna i lubię jak problemy na sesji rozwiązują BG a nie lemingi. Chociaż takie rozwiązanie też pewnie ma swoje uroki i zalety z tym szefem w zespole. Ale to naturalnie tylko moje zdanie i gdzie indziej i komu innemu to może całkiem zgrabnie wychodzićCytat:
@Jasna hierarchia
- W przypadku jakichś heierarchicznych organizacji na pewno przydatne i potrzebnie i ładnie odgrywające dany świat i zespół by wiedzieć kto, gdzie jest w hierarchii. Rzecz nieodzowna moim zdaniem do wszelkich zabaw w wojo, floty, agentów, kościołów itd.Cytat:
Tytuł powinien brzmieć jak zrobić ze zbieraniny indywidualistów zgrany zespół, bo jak już są zgrani to po co jeszcze coś komplikować.
- Chodziło mi głównie pod kątem rekruty i jakby się nowi trafili i MG i Gracze. No ale jak znany sobie skład to pewnie, wtedy tak jak mówiszCytat:
Najważniejsze według mnie jest odpowiednie zmotywowanie graczy na wspólny cel. Wtedy różnorodne postacie mogą współpracować ze sobą bez problemów, chociaż zapewne znajdą się jacyś malkontenci, którzy wywiną jakiś numer, jak w życiu.
Cytat:
2) Wyraźny, potężny wspólny wróg.
- Wspólny cel/zagrożnie. Nom. Myślę, że może pomóc choć pewne to nie jest. Ale raczej tak, chyba raczej sprzyja trzymaniu się razem choć niekoniecznie na zgodnej współpracy.
Cytat:
@kilka mniejszych misji na początek?
- Można. W sumie podobny chyba punkt do tego z dosyłaniem przygód do KP. Też jakoś właśnie nie wiem jak by zaznaczyć, że bez udziwnień i hiepreepickości co by miała zasejwować w bio i KP, że BG są megakoksami. Chyba po prostu kwestia wyczucia.Cytat:
1) Nic tak nie integruje jak wspólna karczemna zadyma.
- Hmm... No może. Ale chyba raczej taką "zbieraninę RPG" na początek A taki zespół jak załoga statku czy jakichś agentów chyba raczej trzymałby się razem nie tylko z powodu jakiejś wspólnej bójki z przeszłości choć na początek i jako moment zawiązania czy spotkania kiedyś tam pewnie byłoby okey i fajnie


Cytat:
3) Ciekawy i barwny świat, dobra fabuła. Jeżeli MG włoży dużo serca w swoje posty, gracze odpłacają się tym samym i nie spartolą sesji gwiazdorzeniem.
- Błądzisz, synu, błądzisz Co mnie przekonało te całe sesjowanie przez forum to to, że ludzie są różni I różnie podchodzą do różnych rzeczy w tym np. do sesjowania. Czyli w tym wypadku "jakość" świata i fabuły serwowanej przez MG średnio wpływa na "jakość" zachowań i odpisów Graczy. A nie wpływa w ogóle na zachowanie BG pod kątem wzajemnych relacji. Jedni się lubią lub nie bez względu na to co się dzieje w sesji. Fakt, nie mam zbyt dużego doświadczenia w sesjach ze zgranym zespołem BG na start bo "zbieranina RPG" trafiała mi się o wiele częściej. Jeśli już coś to zaangażowanie w sesje. Zaangażowanie w sesję MG często skutkuje tym, że Gracze ulegają jakiemuś tam sprzężeniu zwrotnemu i też starają się jak mogą.
Cytat:
4) Ostrożna selekcja na etapie rekrutacji i ewentualnie w prologu sesji. Są gracze którzy drużynowo po prostu nie grają i tyle. Potrzebują tylko widowni i MG który umożliwi im pokazanie zajebistości światu. Eliminować na początku.
- Owszem. Chodź to trochę żmudna, detektywistyczno - badawcza robota dla MG, wydłużająca pewnie czas rekruty. Bo oprócz tego standardu pytań o coś tam i robienia KP dochodziłoby jeszcze skan kto jest kto. Jak już się z kimś grało wiadomo mniej więcej czego się spodziewać ale jak się spotyka z kimś pierwszy raz no to widzi się sam awatar Gracza i jego posty w rekrucie. Nawet przysłana KP może być myląca. No jasne, fajnie by właśnie mieć to na uwadze bo taki zespół no to wybitnie jest nastawiony na workteam i gwiazdorzenie znacznie mu nie sprzyja. Ale wydaje mi się to nie tak łatwe i oczywiste do praktykowania podczas rekruty. Bo np. co jak co ale w jeśli ktoś lubi gwiazdorzyć ale za tym gwiazdeczkowaniem idzie decyzyjność sesyjna to na obsadzenie roli szefa/dowódcy/lidera pasuje jak najbardziej. Gorzej jak to puste gwiazeczkowanie i poza fafarafowaniem nijak się to nie przekłada na konstruktywne decyzje/pracę dla zespołu. A te dwie rzeczy choć podobne na pierwszy rzut oka a tak inne w praktykologii sesji dość ciężko chyba rozróżnić na etapie rekruty i nadsyłania KP.Cytat:
Pytanie czy chodzi o stworzenie zgranego zespołu czy wspólnej motywacji, bo to nie to samo.
- Fakt. To nie to samo choć pokrewne mi się wydaje Ale raczej głównie mi chodziło o stworzenie takiego zgranego zespołu pod kątem założeń rekruty. No ale tam też często są motywacje przynajmniej takie startowe do sesji.

- No a resztę z motywacją i budową zespołu no mniej więcej widzę podobnie.


---- Znaczy jakby co to ja tak teraz sobie pozwoliłem wyrazić sobie swoje zdanie w tej dyskusji a nie, że to jakaś Jedyna Słuszna Droga czy cóś Tak tam temat do pogadania o tych zgranych zespołach na start
 
__________________
A God Damn Rat Pack

MG pomaga chętniej tym Graczom którzy radzą sobie sami
Pipboy79 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17-07-2017, 12:44   #9
 
dzemeuksis's Avatar
 
Reputacja: 3791 dzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputację
W Fate jest to bardzo fajnie rozwiązane: https://fate-srd.com/fate-core/phase-trio i powiązane z całością mechaniki - relację z innym BG opisujesz za pomocą aspektu a aspekty stanowią sedno i rdzeń reguł. Nie chcę wchodzić w szczegóły, bo to wymagałoby opisywania mechaniki aspektów, a to nie jest celem tego wątku.
 
__________________
Jedyna potrzebna moc to ta, która pozwala ci powstać po upadku.
dzemeuksis jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17-07-2017, 14:00   #10
 
Leoncoeur's Avatar
 
Reputacja: 11202 Leoncoeur ma wspaniałą reputacjęLeoncoeur ma wspaniałą reputacjęLeoncoeur ma wspaniałą reputacjęLeoncoeur ma wspaniałą reputacjęLeoncoeur ma wspaniałą reputacjęLeoncoeur ma wspaniałą reputacjęLeoncoeur ma wspaniałą reputacjęLeoncoeur ma wspaniałą reputacjęLeoncoeur ma wspaniałą reputacjęLeoncoeur ma wspaniałą reputacjęLeoncoeur ma wspaniałą reputację
Zgadzam się z tymi pomysłami co tu padły. Od siebie dodam czego kategorycznie nie powinno się robić z pozycji GM.
Pozwalać na takie wzajemne i głębokie związanie się jedynie postaci części graczy mających uczestniczyć w sesji.

Jakieś drobne relacje, wspólne scenki przedsesyjne wskazujące iż niektóre postacie się znają i mają względem siebie jakieś relacje, a inne nie - spoko. Gdy jednak w grupie np 6 osób trzy idą na full montując w pełni powiązaną ze sobą grupę działającą jak dobrze naoliwiony team, a kolejne trzy postaci powiązane nie są, to tworzy się "państwo w państwie" i konkretna patololo.
Gracze którzy decydują się na taki krok (wiążąc się ze sobą w team mając wygwizdane na inne postaci) prezentują tu moim zdaniem pewne chamstwo (nie wiem czy nie za mocne słowo) erpegowe i to już coś o nich świadczy. Decyzja taka wskazuje jasno: "my sobie działamy razem, a reszta niech się kręci wokół na doczepkę jak ma taką fantazję, my mamy na nich i tak wywalone". Szczególnie podkreślanie takiego czegoś (team części postaci) bez przerwy ingame i offgame wiele świadczy o takiej osobie/takich osobach.
Dla MG dopuszczającego do takiej sytuacji to jest prosty sposób na katastrofę.

Tak więc w kwestii bardzo głębokich powiązań to albo wszyscy, albo nikt, inaczej duże szanse na to, że w którymś momencie odbije się to solidną czkawką. To pewien truizm, ale o dziwo nie zauważany przez niektórych doświadczonych MG, albo i graczy.
 
__________________
"Soft kitty, warm kitty, little ball of fur...
Happy kitty, creepy kitty, pur, pur, pur."

"za (...) działanie na szkodę forum, trzęsienie ziemi, gradobicie i koklusz!"

Ostatnio edytowane przez Leoncoeur : 17-07-2017 o 14:10.
Leoncoeur jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
OdpowiedzZasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 06:13.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166