Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > RPG - ogólnie > Systemy postapokaliptyczne
Zarejestruj się Użytkownicy

Systemy postapokaliptyczne Świat po apokalipsie - czyli rozmowy przy Nuka-Coli z atomowym grzybem w tle i zombie charczącym pod butem.


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-07-2014, 21:20   #61
 
archiwumX's Avatar
 
Reputacja: 1557 archiwumX ma wspaniałą przyszłośćarchiwumX ma wspaniałą przyszłośćarchiwumX ma wspaniałą przyszłośćarchiwumX ma wspaniałą przyszłośćarchiwumX ma wspaniałą przyszłośćarchiwumX ma wspaniałą przyszłośćarchiwumX ma wspaniałą przyszłośćarchiwumX ma wspaniałą przyszłośćarchiwumX ma wspaniałą przyszłośćarchiwumX ma wspaniałą przyszłośćarchiwumX ma wspaniałą przyszłość
Ja mam na myśli literaturę głównie fachową (ale rykoszetem dostanie i Szekspir). Żeby przejąć władzę wystarczy przejąć główne magazyny z kluczowymi informacjami, a później właściciele literatury beletrystycznych (pomijając historyczną, którą można kogoś szantażować czy jakieś księgi objawione), będą w większości przypadkach będą mogli z niej wyprzedawać o ile nowe "biblioteki narodowe" będą chciały kupować.

A skoro zawsze się znajdą materiału to dlaczego teraz (bez jakiegoś ogólnoświatowego holokaustu) mamy takie masy analfabetów wtórnych?

PS. Jak jesteśmy o piśmiennictwie różnej proweniencji to mogą się pojawić gorące spory o autentyczność danych tekstów.
 
__________________
Szukam tajemnic i sekretów.

Ostatnio edytowane przez archiwumX : 08-07-2014 o 21:25.
archiwumX jest teraz online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-07-2014, 08:55   #62
 
Reinhard's Avatar
 
Reputacja: 1459 Reinhard ma z czego być dumnyReinhard ma z czego być dumnyReinhard ma z czego być dumnyReinhard ma z czego być dumnyReinhard ma z czego być dumnyReinhard ma z czego być dumnyReinhard ma z czego być dumnyReinhard ma z czego być dumnyReinhard ma z czego być dumnyReinhard ma z czego być dumnyReinhard ma z czego być dumny
Myślę, że do łask wrócą teksty typu "Silva Rerum". Czyli w gospodarstwie jest zeszyt, w którym zapisuje się np. obserwacje pogody (ważne w rolnictwie, a po działaniach Molocha są różne anomalie), obrachunki dotyczące zapasów wody, pożywienia itp (w tym transakcje handlowe), ważniejsze wydarzenia, wklejone przepisy i rady (rizotto ze szczurem np , plany co do zagospodarowania terenu i zasobów niezbędnych do tego, zwiększenie się ilości domowników, np. o zaufanych (lub nie) pracowników sezonowych. Tematem przygody może być zdobycie takiego zeszytu, gdzie np. zaginiony naukowiec zapisał projekt mieszanki błyskawicznie niszczącej neodźunglę lub rozrysowany został schemat jakiejś machiny Molocha.
Oczywiście takie zeszyty z porzuconych/spalonych/rozbitych przez gangi gospodarstw mogą być ciekawym przedmiotem handlu
 
Reinhard jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-07-2014, 11:36   #63
 
Anonim's Avatar
 
Reputacja: 2282 Anonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputację
Cytat:
Napisał archiwumX Zobacz post
Jak jesteśmy o piśmiennictwie różnej proweniencji to mogą się pojawić gorące spory o autentyczność danych tekstów.
Pytanie czy kogokolwiek będzie to obchodzić. Zresztą skąd wiesz, żę dzisiejsze teksty są autentyczne? Ciężkie miliony szły, idą i będą szły na fałszowanie historii. Pewnie - dziś możesz jeszcze znaleźć zdania odrębne, ale co z tego skoro są wyśmiewane? Nie ma autentyzmu danych historycznych dziś i nie będzie i jutro. To wszystko to tylko kwestia wiary. Jak chcesz wierzyć, że jakaś książka zawiera fakty to tak jest w twojej głowie.
 
Anonim jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31-07-2014, 11:03   #64
 
Szarlej's Avatar
 
Reputacja: 785 Szarlej jest godny podziwuSzarlej jest godny podziwuSzarlej jest godny podziwuSzarlej jest godny podziwuSzarlej jest godny podziwuSzarlej jest godny podziwuSzarlej jest godny podziwuSzarlej jest godny podziwuSzarlej jest godny podziwuSzarlej jest godny podziwuSzarlej jest godny podziwu
Dobra panowie, a co z walutą? Temat był wspomniany ale nie omówiony za dokładnie.
Każdy na pewno zna sytuacje gdy gracze dostają zlecenie a MG wcielając się w zleceniodawce mówi coś w stylu "Za odwalenie Billy'ego dostaniecie 200 gambli w amunicji i lekach". Osobiście nie lubię takich sytuacji i jak dla mnie zabija klimat. No i czym jest "200 gambli w amunicji i lekach"? Medpakiem i paroma magami? Tirem ślepej amunicji .22 i paczce przeterminowanej aspiryny?
Owszem można zamiast tego powiedzieć "dostaniecie M4 i trzy magi". Klimat zachowany, wszystko jasne. Gorzej jednak jak bawimy się w mniejsze gamble. Np. BG chce pokój a MG wcielając się w karczmarza i rozgrywając całą scenę mówi "to będzie 10 gambli, koleżko". Jakie 10 gambli? Według cennika z podstawki? A może cennika z Ołowiu lub Suplementu? Jak osobiście coś takiego słyszę to mam ochotę zadeklarować "daje mu paczkę zapałek, szpilkę, szydło i siedem kości do gry". W końcu gambel to mało warty przedmiot. A to, że barman uważa siedem kości za jeden gambel to jego problem.

Dobra ale jak to rozwiązać? Najprościej walutą. Mamy dolary honorowane w NY, Federacji a pewnie i z kiepskim przelicznikiem w innych metropoliach. W Vegas mamy sztony a w innych miastach-państwach można coś wprowadzić (np. ja w FA wprowadziłem 10 gram soli jako substytut gambla a każdy handlarz musiał mieć wagę).
Owszem handel wymienny jest fajny ale żeby uniknąć długich targów przy każdym zakupie musi być wspólny punkt odniesienia.

W mniejszych dziurach wstawiałem jakiś drobny gambel jako "walutę". Np. wszystkie ceny były podane w przeliczeniu na papierosy. Czyli kupując Glocka za 50 gambli (szlugów) gracz płacił równowartość 50 fajek według wywieszonego cennika. Innym razem były to naboje. Raz na LI mojej postaci zdarzyło się zażądać jako zapłaty w następujący sposób: "Gamble w postaci amunicji, narkotyków lub drobnej elektronice. Równowartość 500 papierosów według przelicznika Ósmej Mili". Uznałem, że największa kompania handlowa w shimie będzie miała przelicznik taki jak w podstawce.

Jak Wy sobie radzicie z tymi nieszczęsnymi gamblami?
 
__________________
[...]póki pokrętna nowomowa
zakalcem w ustach nie wyrośnie,
dopóki prawdę nazywamy, nieustępliwie ćwicząc wargi,
w mowie Miłosza, w mowie Skargi - przetrwamy [...]
Szarlej jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30-09-2014, 11:52   #65
radiacja
 
Leminkainen's Avatar
 
Reputacja: 11072 Leminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputację
"Małe gamble" to chyba problem na który nikt nie ma odpowiedzi :/

A żeby odświeżyć temat: lista 20 cennych towarów w świecie postapo Top 20 SHTF Barter Items...and Why. - TinHatRanch
 
Leminkainen jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30-09-2014, 17:21   #66
 
archiwumX's Avatar
 
Reputacja: 1557 archiwumX ma wspaniałą przyszłośćarchiwumX ma wspaniałą przyszłośćarchiwumX ma wspaniałą przyszłośćarchiwumX ma wspaniałą przyszłośćarchiwumX ma wspaniałą przyszłośćarchiwumX ma wspaniałą przyszłośćarchiwumX ma wspaniałą przyszłośćarchiwumX ma wspaniałą przyszłośćarchiwumX ma wspaniałą przyszłośćarchiwumX ma wspaniałą przyszłośćarchiwumX ma wspaniałą przyszłość
Z tymi gamblami to kombinujecie jak konie pod górę.

Trzeba zauważyć, że w każdej społeczności lokalnej (pomijając metropolie) będzie barter, który nie będzie operował pojęciem waluty oficjalne i ponadto nie będzie jakiegoś central o ile nie przyjedzie jakiś handlarz. Jenak wtedy potencjalne władze będą musiały wziąć uwagę na to, że jak taki coś kupi to te coś bezpowrotnie opuści tą wioskę i mogą wprowadzić restrykcje embargo-podobne. A i w dużych miastach jeśli się nie unormuje kwestia mennicy, która będzie gwarantować, że ten konkretny papierek albo kawał żelastwa ma wartość, którą przypisuję autentycznym pieniądzom to proces handlu może być zdrowo rozchwiany. Ciekawe też co tacy handlarze obwoźni będą sądzili o pojęciu gambli.
 
__________________
Szukam tajemnic i sekretów.
archiwumX jest teraz online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-10-2014, 20:53   #67
 
Sesjator's Avatar
 
Reputacja: 31 Sesjator jest na bardzo dobrej drodzeSesjator jest na bardzo dobrej drodzeSesjator jest na bardzo dobrej drodzeSesjator jest na bardzo dobrej drodzeSesjator jest na bardzo dobrej drodzeSesjator jest na bardzo dobrej drodzeSesjator jest na bardzo dobrej drodzeSesjator jest na bardzo dobrej drodzeSesjator jest na bardzo dobrej drodzeSesjator jest na bardzo dobrej drodzeSesjator jest na bardzo dobrej drodze
To zależy od systemu, uniwersum itp. (to chyba oczywiste, że waluta będzie inna w przypadku gdy świat opanowały zombie, inna po wojnie nuklearnej i inna po wyniszczającej chorobie). Sam nie grałem w wiele systemów, dlatego nie mogę powiedzieć co do jakiego pasuje, ale jeśli chodzi o światy autorskie lub takie w których nie ma narzuconej waluty, powinien być handel wymienny, lub waluta musiała by być "dobra". To znaczy łatwa do przechowywania, mała i lekka, (gdyby płaciło się sztabkami złota, to raczej ciężko byłoby je gdzieś ze sobą zabrać) łatwa do wyprodukowania i najlepiej by nie były to zwykłe banknoty, lub jakieś żetony. Banknoty w takich czasach nadają się tylko na kiepską podpałkę, a żetonami można "puszczać kaczki" gdy akurat nie walczy się z mutantami, albo ucieka przed zombie, walutą powinno być coś sensownego. Może to wydawać się dziwne, ale moim zdaniem śruby i gwoździe nadawałyby się na walutę, ponieważ mają swoje przeznaczenie, są lekkie i spełniają wszystkie inne warunki.
 
Sesjator jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-10-2014, 22:56   #68
 
archiwumX's Avatar
 
Reputacja: 1557 archiwumX ma wspaniałą przyszłośćarchiwumX ma wspaniałą przyszłośćarchiwumX ma wspaniałą przyszłośćarchiwumX ma wspaniałą przyszłośćarchiwumX ma wspaniałą przyszłośćarchiwumX ma wspaniałą przyszłośćarchiwumX ma wspaniałą przyszłośćarchiwumX ma wspaniałą przyszłośćarchiwumX ma wspaniałą przyszłośćarchiwumX ma wspaniałą przyszłośćarchiwumX ma wspaniałą przyszłość
A ja nie sądzę...

Wg. wikipedii waluta powinna spełniać następujące warunki:
  • poręczność
  • stabilność
  • jednolitość
  • trwałość
  • podzielność
  • rozpoznawalność
  • akceptowalność
Jest problem ze stabilnością, bo w razie w przypadku odkrycia bogatych złóż czy rozpoczęcia wielkiej inwestycji niemal na pewno wystąpią gwałtowne zjawiska inflacyjne.

Jest też problem z akceptowalnością "pieniądze" muszą mieć gwarancję swojej wartości. Innymi słowy musi być wysokie zaufanie do tego, że te śruby itp. podobne to nie jakieś podróby czy inne buble.
 
__________________
Szukam tajemnic i sekretów.
archiwumX jest teraz online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-10-2014, 19:36   #69
 
Sesjator's Avatar
 
Reputacja: 31 Sesjator jest na bardzo dobrej drodzeSesjator jest na bardzo dobrej drodzeSesjator jest na bardzo dobrej drodzeSesjator jest na bardzo dobrej drodzeSesjator jest na bardzo dobrej drodzeSesjator jest na bardzo dobrej drodzeSesjator jest na bardzo dobrej drodzeSesjator jest na bardzo dobrej drodzeSesjator jest na bardzo dobrej drodzeSesjator jest na bardzo dobrej drodzeSesjator jest na bardzo dobrej drodze
Wyobraź sobie, że świat szlag trafił. Myślisz, że kogokolwiek będzie to interesować? Ludzie mogą nawet zapomnieć jak powinna wyglądać waluta, a w takich czasach Wikipedia raczej nie będzie dostępna.
 
Sesjator jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-10-2014, 00:09   #70
 
archiwumX's Avatar
 
Reputacja: 1557 archiwumX ma wspaniałą przyszłośćarchiwumX ma wspaniałą przyszłośćarchiwumX ma wspaniałą przyszłośćarchiwumX ma wspaniałą przyszłośćarchiwumX ma wspaniałą przyszłośćarchiwumX ma wspaniałą przyszłośćarchiwumX ma wspaniałą przyszłośćarchiwumX ma wspaniałą przyszłośćarchiwumX ma wspaniałą przyszłośćarchiwumX ma wspaniałą przyszłośćarchiwumX ma wspaniałą przyszłość
Nawet jeśli tak postawisz sprawę to ludzie muszą mieć pewność tego, że to co tak pracowicie gromadzą nie okaże nagle jest gówno warte.
 
__________________
Szukam tajemnic i sekretów.
archiwumX jest teraz online   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz



Zasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 20:01.



Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166